Νέα

Car battles, νέα μοντέλα, βελτιώσεις κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mad_max
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 119K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Προτιμάτε αμάξι...

  • Γερμανικό

    Ψήφοι: 5 55,6%
  • Ιαπωνικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Ιταλικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Γαλλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αγγλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αλλο...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Τίποτα! Βολεύομαι με ΤΑΧΙ & ΜΜΜ...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    9

mad_max

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
12 Νοε 2005
Μηνύματα
1.004
Κριτικές
96
Like
4.742
Πόντοι
22.915
Ο κόσμος του επαγγελματικού αυτοκινήτου συναντά το «Truck Festival» στον τέταρτο χρόνο ζωής του, στο αυτοκινητοδρόμιο των Μεγάρων από τις 15 ως τις 17 Σεπτεμβρίου, σε μια γιορτή του φορτηγού και των ανθρώπων του.

Το τριήμερο Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή, οι επισκέπτες θα έχουν να επιλέξουν μεταξύ πολλών διαφορετικών δραστηριοτήτων, που θα εντυπωσιάσουν ακόμα και τους πλέον απαιτητικούς:

Έκθεση επαγγελματικών αυτοκινήτων, φορτηγών, ανταλλακτικών, αξεσουάρ και συναφών προϊόντων (ελαστικά, λιπαντικά, βελτιωτικά)
Διαγωνισμοί ταχύτητας, δεξιοτεχνίας, μπύρας και «μπρα ντε φερ»

Επιδείξεις θρυλικών αμερικάνικων φορτηγών

Παρελάσεις φορτηγών

Καλλιστεία καλλίγραμμων μοντέλων και body painting
Και πολλές ακόμα εκπλήξεις...

Ώρες λειτουργίας: 9:30 έως 21:30.
Εγκαίνια έκθεσης: Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου, ώρα 20:00.
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    130,7 KB · Εμφανίσεις: 30

paiktoura

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.273
Κριτικές
29
Like
2.817
Πόντοι
6.495

Γειά σας συμπολεμιστές, θα ήθελα τη βοήθειά σας. Σκέπτομαι να πάρω ένα Suzuki Jimny αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς σε ό,τι αφορά την ασφάλειά του. Έχω ακούσει ότι τουμπάρει σχετικά εύκολα και ότι δεν παρέχει ιδιαίτερη ασφάλεια σε ανοιχτούς δρόμους, τύπου εθνικές οδοί κ.λπ. Για πείτε καμιά γνώμη... :idiot:
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.462
Like
28
Πόντοι
166
Σε αυτή την κατηγορία καλύτερα να πάρεις το νέο TERIOS
 

Nefilim

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
730
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
6
Δεν είναι Testarossa στην Εθνική, αλλά θα το γουστάρεις off-road. Εκεί είναι που αξίζει τα λεφτά του φίλε.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, πάρε καλλίτερα κανένα Forester αν αντέχεις.
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
375
Πόντοι
6.055
Χα Χα, το χω τουμπαρει, αλλα εφταιγα εγώ. Αν Αν σε ενδιαφέρει το βαρύ offroad θα πάει εκεί που άλλα πολλαπλάσιας αξίας δεν θα φτάσουν. Αν σ ενδιαφέρει κυρίως η κίνηση στην πόλη απλά ξέχνα το. Επαρκέστατο στον δρόμο, αλλά αν νομίζεις ότι οδηγάς κανονικό αυτοκίνητο καταλήγεις με το πλάι στην άσφαλτο όπως εγώ. Δεν έχει και χώρους. από την άλλη απλά δεν χαλάει.

Προσωπικά ύστερα από χρόνια ενασχόλησης με την τετρακίνηση θα έπαιρνα ένα καλό ασφάλτινο και αν μπορούσα ένα μεταχειρισμένο Jimny για offroad και χιόνια.Αν δεν σε ενδιαφέρει το offroad μην αναλάβεις τους συμβιβασμούς που κουβαλάνε τα τετρακίνητα κάτω από 28 - 30.000 EUR. Από Forester και πάνω γίνεται καλή η κατάσταση
 

flyeron

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Σεπ 2005
Μηνύματα
606
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Γειά σας συμπολεμιστές, θα ήθελα τη βοήθειά σας. Σκέπτομαι να πάρω ένα Suzuki Jimny αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς σε ό,τι αφορά την ασφάλειά του. Έχω ακούσει ότι τουμπάρει σχετικά εύκολα και ότι δεν παρέχει ιδιαίτερη ασφάλεια σε ανοιχτούς δρόμους, τύπου εθνικές οδοί κ.λπ. Για πείτε καμιά γνώμη... :idiot:

To είχα νοικιάσει για μια εβδομάδα και στις στροφές προτιμούσα να είμαι σε τραινάκι λούνα παρκ παρά μέσα στο αυτοκίνητο. Καλό και αξιόπιστο στο χώμα, αλλά με πάνω από 80 χιλιόμετρα δεν λέει, ειδικά όταν στρίβεις.
 

cptn_mac

Μέγας
Εγγρ.
2 Μαΐ 2006
Μηνύματα
2.441
Κριτικές
37
Like
115
Πόντοι
4.837
Οδήγησα ένα από Αθήνα μέχρι Βέροια. Δεν εμπνέει ασφάλεια στις ταχύτητες γύρω στα 120. Ξέρω άτομο που το τουμπάρισε. Επίσης από χώρους και ειδικά για αποσκευές πάσχει. Όμως στο χώμα είναι πολύ καλό αν σκεφτεί κανείς την τιμή.
 

paiktoura

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.273
Κριτικές
29
Like
2.817
Πόντοι
6.495
Συναγωνιστές, ομολογώ ότι τέτοια πληροφόρηση ούτε σε ιστοσελίδες αυτοκίνησης δεν είχα. Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα λιγάκι, διότι καταρχήν το ήθελα το imny για κίνηση μέσα στην πόλη θεωρώντας ότι είναι ευκίνητο, καβαλάει πεζοδρόμια κ.λπ. αλλά και για καμιά βολτίτσα Σαββατοκύριακα. ʼμα είναι όμως να πάθω καμιά ζημιά, μακριάαααα!  :tickedoff:
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Έχω οδηγήσει κι εγώ ένα Jimny φίλου, σε εκτός δρόμου διαδρομή όμως. Ο λόγος που το έκανα ήταν γιατί φοβήθηκα να πάω στην συγκεκριμένη διαδρομή με το δικό μου 4x4 το οποίο κοστίζει 2.5 φορές το Jimny.

Το άτιμο δεν κατάλαβε τίποτα, σου εμπνέει μεγάλη ασφάλεια. Το ίδιο και στα χιόνια. Εκεί που εγώ βάζω αλυσίδες το Jimny ανεβαίνει και κυρίως κατεβαίνει με μεγάλη άνεση και χωρίς να φοβηθείς καθόλου.  Στον δρόμο όμως και κυρίως στα μακρινά ταξίδια τα πράγματα είναι διαφορετικά. Δεν έχει καλό κράτημα στον δρόμο, πάς στην Αττική οδό και απο τον αέρα που φυσάει κοντέβεις να βγείς απο τον δρόμο και δεν συμμαζεύεται...

Οπότε αν δεν είσαι κυνηγός ή φυσιολάτρης ή σκιέρ καλύτερα να μην το σκέφτεσαι.  Προσωπικά θα επέλεγα το Ignis 4x4 ή το SX4 τα οποία είναι πιο «ασφάλτινα» σε σχέση με το ξαδελφάκι Jimny.

Το Terios όσο καλό κι αν είναι το θεωρώ υπερτιμημένο. Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί τα 22+ χιλιάρικα που κοστίζει. Δίνεις άλλα 2.000 και παίρνεις Wrangler 2.4 και πουλάς και μούρη αμα λάχει...

 

vaggos59

Τιμημένος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2006
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
Αν πρόκειται να οδηγήσεις πρώτη φορά στη ζωή σου 4Χ4, σου συνιστώ πρώτα να πας με κάποιον που ξέρει να σου πει ορισμένα βασικά πράγματα. Διαφορετικά προσπάθησε μόνος σου σίγά σιγά να εξοικειωθείς. Σε άλλη περίπτωση, ή θα τα βρεις δύσκολα, ή θα κολλήσεις, ή θα ντελαπάρεις. ʼλλο αυτοκίνητο δρόμου και άλλο τετρακούνητο. ʼλλο SUV και άλλο πραγματικό 4Χ4. Τα πράγματα δεν είναι τραγικά δύσκολα. Απλά πρέπει να μάθεις ορισμένα πράγματα αν είσαι αποφασισμένος να ζήσεις την ομορφιά της φύσης.
Το Jimny έχει κριθεί ιδιαίτερα αξιόπιστο. Όμως να ξέρεις ότι πάσχει από πλευρικούς ανέμους ιδιαίτερα, και φυσικά στις μεγάλες ταχύτητες. Αν πας για παράδειγμα πάνω από 120 εθνική, δεν θα καταλάβεις πότε βρέθηκες στο αντίθετο ρεύμα. Και αυτό γιατί δεν έχει το βάρος που έχουν άλλα μεγαλύτερα. Από χώρο φυσικά θα είσαι πολύ περιορισμένος. Όμως σε δύσκολες συνθήκες και με τη χρήση των σωστών ελαστικών, θα πας σε μέρη που ούτε είχες διανοηθεί. Τώρα αν θέλεις να ανέβεις μια πλαγιά με 45 μοίρες άνοδο, μάλλον θα το δεις ανάσκελα. Στα χιόνια θα το καμαρώσεις. Δεν είναι SUVλάκι. Επιλέγεις εσύ να βάλεις την τετρακίνηση. Αυτό κάνει και τη διαφορά. Οσο για τους άλλους φίλους που μίλησαν για το Subaru. Αναμφισβήτητα ναι. Πόσο έχει το ένα όμως και πόσο το άλλο. Πόσο καίει το ένα και πόσο το άλλο. Ο βασιλιάς είναι της jeep. Και το Wrangler μοναδικό. Ότι δεν είναι αυτόματο, και μένει στον οδηγό, είναι άριστο. Αρκεί να ξέρεις να χρησιμοποιήσεις τους λεβιέδες. Προσωπικά είχα ένα maverick από το οποίο δεν είχα μεινει καθόλου ευχαριστημένος σε κίνηση στα δύσκολα, παρ΄ότι είχε διακόπτη που ενέπλεκε μόνιμα την τετρακίνηση. Με το Suzuki Vitara το κοντό, έχω βρει την υγειά μου, όπου και αν έχω πάει. Και το KIA δεν είναι καθόλου άσχημη λύση. Είναι όμως μεγάλο. Και αν το θέλεις και για την πόλη?
 

kaiaphas

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.105
Like
81
Πόντοι
16
Εγω παντως επειδη μιλαμε για ασφαλες αμαξι θα σου ελεγα να παρεις οποιοδηποτε γερμανικο αμαξι!Αν δεν εχεις τα λεφτα εστω και μεταχειρισμενο!
Χρονια με τα γερμανικα αυτοκινητα να φαναστεις εχω τρακαρει με ενα Golf Gti IV  γυρω στα 170-180 και εσπασα μονο το χερι μου!
Με το βενζινα μου που συζηταγα μου λεει οτι οταν παει να πλυνει με πιεστικο οτιδηποτε εκτος γερμανικου αυτοκινητου οι λαμαρινες γουβιαζουν και αναγκαζεται κ τα πλενει χωρις πιεση!Ιδρωσα μολις το ακουσα!Φανταστειται οταν τρακαρουν τα μπρικια!
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Γειά σας συμπολεμιστές, θα ήθελα τη βοήθειά σας. Σκέπτομαι να πάρω ένα Suzuki Jimny αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς σε ό,τι αφορά την ασφάλειά του. Έχω ακούσει ότι τουμπάρει σχετικά εύκολα και ότι δεν παρέχει ιδιαίτερη ασφάλεια σε ανοιχτούς δρόμους, τύπου εθνικές οδοί κ.λπ. Για πείτε καμιά γνώμη... :idiot:

παρε κανα ελικοπτερο ρε μεγαλε να δεις την υγεια σου!!!!!!τι το θες το αμαξι στη σημερον αθηνα????να πεθανεις απο αγχος ή να σιχτιριζεις ολη μερα εξαιτιας του ???????
 

jazz

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
19
Like
0
Πόντοι
0
Πως ειναι δυνατον να συγκρινετε ενα Jimny με ενα Forester ρε παιδια θα τρελαθουμε.Φιλε paiktoura  παντως οι περισσοτερες γνωμες που ακουστικαν ειναι σωστες.Επειδη εχω και Jimny (της γυναικας μου) και ειμαι φανατικος subarudakias (Impreza wrx sportswagon) δικο μου συμφωνω οτι το Jimny δεν ειναι για μακρινα ταξιδια αλλα ενα καθαροαιμο off road με οτι συνεπαγεται αυτο.Τωρα για μεσα στη πολη που αναφαιρανε καποιοι συναγωνιστες το βρισκω μια χαρα ,και ευαιλικτο ειναι και παιζοδρομια καβαλαει και στις λακουβες δεν μασαει.Η επιλογη δικη σου και της τσεπης σου φυσικα.
 

Επισκέπτης
suzuki jimny εχω εγω!!!λοιπον,εκτος δρομου ειναι ενα απο τα καλυτερα!!!στην ασφαλτο θελει λιγο προσοχη αλλα οταν το συνηθισεις  δεν τρεχει τιποτα!!επισης βρισκεις πολυ ευκολα να παρκαρεις και οταν μαθεις την οδηγικη του συμπεριφορα μπορεις να το τρεχεις κιολας!στην εθνικη οδο δεν εχει πολυ ανεση αλλα δεν ειναι γι αυτη τη δουλεια αλλωστε!προσωπικα το προτεινω ανεπιφυλαχτα!!και φυσικα αξιοπιστια και φθηνα ανταλακτικα σε σχεση με αλλα τζιπ!!
 

williams

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
412
Like
6
Πόντοι
1
και στα χιονια ειναι best value for money!
 

Επισκέπτης
γενικα δεν παιζεται!!!ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
... το δικό μου 4x4 το οποίο κοστίζει 2.5 φορές το Jimny....

Tο δικό μου 4χ4 κοστίζει 1/2.5 τα λεφτά του Jimny, και πάει και σε περισσότερα μέρη...

Τι είναι?

Να βοηθήσω:
Δε το κλέβει κανείς
Δε σε νοιάζει να το γδάρεις
Καίει χ1,5 απο ότι καίει το jimny
Εχει ένα απ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ συστήματα βοηθ. σασμάν που υπάρχουν (μόνο το Land Rover έχει ίδιο - μόνιμη τετρακίνηση).
Χρειάζεσαι ωτασπίδες σε ταξείδι

Αφού καταλάβετε τι είναι, μπορείτε να μου βρείτε ένα σαν κι αυτό αλλά με +100 άλογα και μακρύ?
 

jazz

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
19
Like
0
Πόντοι
0
Lada Niva μπορεις να αγορασεις αλλο ενα και να βαλεις ενα καλο φαναρτζη να τα ραψει!!!! :P
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom