Νέα

Capital Controls/χρεωστικές-πιστωτικές κάρτες/paysafe/μπλοκάρισμα PayPal

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα igand2
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 67K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
Ας πούμε πρόκειται για αγοραπωλησία ..

Γερμανός υπήκοος πουλάει ακίνητο σε 'Ελληνα υπήκοο.. Πώς παίρνει τα λεφτά του ο Γερμανός απ την Ελληνική τράπεζα;

Πως ένας ξένος με ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα μπορεί να πουλήσει και να πάρει τα χρήματα σπίτι του;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αυτό ακριβώς αλλά οχι για 10-20%..

Στο χέρι 100.000; Θα αστειεύεσαι  

για όποιο ποσό θέλεις...

στήνεις 20 πωλήσεις στο e-bay των 5000 ευρώ εκάστη και τις χτυπάω

καταθέτω τα χρήματα στον ενδιάμεσο και αυτός σε ειδοποιεί ότι κατατεθήκανε

μου στέλνεις τα χρήματα στην ελληνική τράπεζα

δίνω εντολή στον ενδιάμεσο να μεταφέρει το χρήμα στον λογαριασμό σου  ;)

αν δεν δώσω εντολή μπορείς απλά με ένα courier αποδεικτικό να αποδείξεις ότι μου έστειλες αυτό που μου πούλησες.. μέχρι να διευθετηθεί είναι τα λεφτά ακίνητα..  :grin:

κόστος περίπου 200/5000 τα οποία φυσικά θα τα επιβαρυνθείς εσύ...
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
φιλε ξερω ανθρωπο που κανει μονο αυτο αν θες να σου στηλω το τηλ του να μιλησεις ...

Τι χρεώνει αρχικά; Αν ειναι θα σου πω να μου στείλεις τηλ να μιλήσει με τον δικηγόρο μου καλύτερα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ας πούμε πρόκειται για αγοραπωλησία ..

Γερμανός υπήκοος πουλάει ακίνητο σε 'Ελληνα υπήκοο.. Πώς παίρνει τα λεφτά του ο Γερμανός απ την Ελληνική τράπεζα;

Πως ένας ξένος με ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα μπορεί να πουλήσει και να πάρει τα χρήματα σπίτι του;

μιλάμε για ακίνητο που είναι στην Ελλάδα φυσικά..

δεν τα παίρνει .. so simple like that...

εκτός αν βρεί κάποιον ο οποίος θέλει να αγοράσει το ακίνητο, έχει λεφτά έξω και θέλει να τον πληρώσει απευθείας στο εξωτερικό... (δεν είναι παράνομο νομιμότατο είναι)...

σε αυτήν την περίπτωση πάνε στον συμβολαιογράφο, υπογράφονται τα συμβόλαια ενώπιον του και από τους δύο, δίνεται η εντολή μεταφοράς των χρημάτων (και έρχεται με κάποιο μέσον ότι το swift transaction ενεργοποιήθηκε) και το συμβόλαιο καταχωρείται στο βιβλίο του συμβολαιογράφου.. .αλλιώς το συμβόλαιο σκίζεται και η αγοροαπωλησία έχει πρακτικά αναστραφεί..

φυσικά ας μην περιμένει ότι ένα ακίνητο το οποίο έχει εμπορική αξία 100.000 θα το πουλήσει σε αυτό το ποσό (εκτός αν το θέλει τόσο πολύ ο αγοραστής) .. 20% έκπτωση και να λέει και ευχαριστώ...
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
Για να γίνει η αγορά πρέπει ο Γερμανός υπήκοος να πάρει τα χρήματα απο την ελλάδα εκει. Σε αυτο θέλω να βρώ τρόπο.
Η συμφωνία έχει γίνει. Πως θα πάρει τα χρήματα του ο Γερμανός ειναι το θέμα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Για να γίνει η αγορά πρέπει ο Γερμανός υπήκοος να πάρει τα χρήματα απο την ελλάδα εκει. Σε αυτο θέλω να βρώ τρόπο.
Η συμφωνία έχει γίνει. Πως θα πάρει τα χρήματα του ο Γερμανός ειναι το θέμα.
απλα δεν μπορεί.. .ο μόνος τρόπος είναι να βρεί κάποιον ο οποίος θέλει να το αγοράσει, έχει λεφτά έξω, να του κάνει μια γερή έκπτωση στο τίμημα και να γίνει η κατάθεση των χρημάτων απευθείας από λογαριασμό του εξωτερικού σε λογαριασμό του εξωτερικού...

και μιλάμε για επίπεδο έκπτωσης στο τίμημα της τάξης 25-30% αλλιώς κανένας δεν κάνει την μανούβρα αυτήν...


τα Χριστούγεννα αγόρασα από Ελληνοαμερικάνα μόνιμη κάτοικο ΗΠΑ διαμέρισμα 140 τμ αντικειμενικής αξίας 350.000 και εμπορικής 120.000 (είχε βρεί να το πουλήσει μετρητά 115.000) με 80.000 ευρώ γιατί είχα την δυνατότητα να καταβάλω το τίμημα απευθείας στο εξωτερικό...

ΣΥΡΙΖΑ θέλατε...
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
Δηλαδή μπορούν οι πουτάνες και βγάζουν τα λεφτά τους έξω και εμείς δε μπορούμε;  :headbang:
 

leon23

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
2.026
Like
1.784
Πόντοι
216
Δηλαδή μπορούν οι πουτάνες και βγάζουν τα λεφτά τους έξω και εμείς δε μπορούμε;   :headbang:

ανετα ρε εγω εχω μια που ξερω προσωπικα και με περνει καθε 1-2 μηνες τηλ για να παμε μια βολτα απο western union και το κανει με πολλα ατομα ...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τα σέβη μου! How RU m8?

Έχεις καλό info πως θα φύγουν τα (και καλά αριστερά) φασιστόμουνα ή τσάμπα χάρηκα?

μία χαρά παίκτη μου .. χαίρω άκρας υγείας... εσύ όλα καλά ?

με αυτά παίκτη μου ... 

URL]]
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.237
Like
452
Πόντοι
36
Από υγεία και προσωπική ζωή μια χαρά!

Νομίζω πως έχουν ήδη αργήσει "αυτά"...
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Σημαντικές αλλαγές στα Capital Controls – Δείτε πόσα χρήματα θα μπορείτε να κάνετε ανάληψη από 24/5

Τι αλλάζει στις αναλήψεις, τις καταθέσεις και τα capital controls;

Μία σημαντική αλλαγή πρόκειται να γίνει σύντομα στις ελληνικές καταθέσεις, ενδεχόμενως μετά τις 24 Μαϊου που είναι η μέρα μεγάλων αποφάσεων για την Ευρωπαϊκή Ένωση και αφορά στα Capital Controls.

Στη βάση της συνεχούς βελτίωσης των δεδομένων για τους αναλήπτες, τα πράγματα αναμένεται να γίνουν χειρότερα, δυστυχώς, από ό,τι είναι σήμερα.

Τα μέτρο για τα 420 ευρώ την εβδομάδα, που είναι σήμερα το όριο για τις αναλήψεις από καταθέσεις, πρόκειται πολύ σύντομα να αλλάξει και δυστυχώς αναμένεται ότι θα αλλάξει προς το χειρότερο.

Βέβαια, όχι ως προς το ποσό της ανάληψης, που ασφαλώς θα μεγαλώσει στο σύνολό του, αλλά κυρίως ως προς την εργονομία, η οποία πρόκειται να δεχτεί σοβαρό πλήγμα.

Συγκεκριμένα, τα 420 ευρώ εβδομαδιαία, αναμένεται να γίνει 210 ευρώ ημερησίως!

Τι σημαίνει αυτό; Ότι σε διάστημα μιας εβδομάδας (πέντε εργάσιμες μέρες) ο αναλήπτης θα μπορεί να σηκώνει 1050 ευρώ!

Σημαντική άνοδος του μέγιστου ποσού ανάληψης, με μία σημαντική παρατήρηση όμως, που αποτελεί και όλη την ουσία των παραπάνω αρνητικών σχολίων:

Ο αναλήπτης δεν θα έχει το δικαίωμα να σηκώσει μαζικά κάποιο ποσό από τις καταθέσεις του. Δεν θα μπορεί για παράδειγμα να μην σηκώσει μία μέρα χρήματα και μία άλλη να σηκώσει τα χρήματα και των δύο ημερών, δηλαδή 420 ευρώ.

Φανταστείτε πόσο επίπονο θα είναι και πόσα προβλήματα θα προκαλέσει σε συνταξιούχους και αναπήρους -για παράδειγμα- το συγκεκριμένο μέτρο, αφού θα τους αναγκάσει να μετακινούνται καθημερινά ως την τράπεζα για να σηκώσουν χρήματα!

Απομένει να δούμε πότε και αν θα εφαρμοστεί αυτό το μέτρο στην πράξη και κυρίως, τις επιπτώσεις που θα έχει στην καθημερινότητα του κόσμου.

 

cum gun

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2010
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
Ξεχάσατε να αναφέρετε τη χρέωση που θα έχει ΚΑΘΕ τραπεζική συναλλαγή πλέον....
Οπότε βάλε κάνα μισό ευρώ στα 210 καθημερινά....
Συρίζα το  ξυριζα και από πίσω σφυριζα και τσιριζα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom