Νέα

Capital Controls/χρεωστικές-πιστωτικές κάρτες/paysafe/μπλοκάρισμα PayPal

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα igand2
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 67K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Terry Meynolds

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.636
Like
346
Πόντοι
36
[size=18pt]εκανα λογαριασμο καταθεσης [/size]ζητησα κωδικους για ηλεκτρονικες συναλαγες (Winkbank)
και μεσα απο εκει διμηουργησα μια paysafe χρεωστικη καρτα...εικονικη καρτα με τα ολα της (σειριακο αριθμο στο ονομα μου με τα ολα της..
παω στο ταμειο η στο ΑΤΜ κανω καυααθεση στο λογαριασμο μου..και οταν μπουνε στον λογαριασμο μου μεσο winkbank κανω φορτιση εκφωρτηση της καρτας μου απο τον λογαριασμο μου!
Μόνο και μόνο από αυτό που γράφεις φαίνεται ότι λες ψέμματα. Μετά τα capital controls καμμία τράπεζα δεν ανοίγει πλέον καταθετικό λογαριασμό. Μόνο λογαριασμοί μισθοδοσίας και συνταξιοδοτικοί επιτρέπεται να ανοιχτούν. Και τώρα τελευταία επέτρεψαν το άνοιγμα λογαριασμού  ο οποίος θα αφορά ΜΟΝΟ αποπληρωμή οφειλών στο δημόσιο.
Όσον αφορά όλες τις άλλες διαδικασίες που κάνεις, ναι έτσι γίνεται με την διαφορά όμως ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την prepaid κάρτα σου για αγορές στο εξωτερικό. Παρα μόνο ό,τι αφορά για αγορά από Ελλάδα.
Το ότι φορτίζεις και εκφορτίζεις την κάρτα σου δεν λέει κάτι, απλά χάνεις 1€ σε κάθε φόρτιση και εκφόρτιση που της κάνεις.
 

ovelix1

Μέλος
Εγγρ.
10 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.265
Κριτικές
4
Like
91
Πόντοι
16
[size=10pt][/size]
Μόνο και μόνο από αυτό που γράφεις φαίνεται ότι λες ψέμματα. Μετά τα capital controls καμμία τράπεζα δεν ανοίγει πλέον καταθετικό λογαριασμό. Μόνο λογαριασμοί μισθοδοσίας και συνταξιοδοτικοί επιτρέπεται να ανοιχτούν. Και τώρα τελευταία επέτρεψαν το άνοιγμα λογαριασμού  ο οποίος θα αφορά ΜΟΝΟ αποπληρωμή οφειλών στο δημόσιο.
Όσον αφορά όλες τις άλλες διαδικασίες που κάνεις, ναι έτσι γίνεται με την διαφορά όμως ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την prepaid κάρτα σου για αγορές στο εξωτερικό. Παρα μόνο ό,τι αφορά για αγορά από Ελλάδα.
Το ότι φορτίζεις και εκφορτίζεις την κάρτα σου δεν λέει κάτι, απλά χάνεις [size=10pt]1€ σε κάθε φόρτιση και εκφόρτιση που της κάνεις.[/size]



1 ευρω ειναι στην εκφορτιση, και 2 στην φορτιση.
Οσον αφορα την winbank της Πειραιως.


 

nakayama

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2010
Μηνύματα
406
Like
70
Πόντοι
1
Ναι δοκιμάστε να κάνετε αυτή τη μαλακία με το να πληρώσετε τον ίδιο σας τον ευατό.  :wanker: :wanker: :wanker: :wanker:
Λειτουγεί σίγουρα.  :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
μολις τωρα εκανα 3 επιτυχημενες πληρωμες απο giftcard τραπεζα αττικη χωρις την μεσολαβηση ουτε απο paypal αλλα ουτε απο εξωτερικο συνεργατη  :)
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
ανοιξα λογαριασμο στην σκριλ  αλλα παρουσιαστηκε ενα προβλημα με λαθος στοιχεια που εδωσα .αποφασισα να τον κλειδωσω
κ τωρα θελω να τον ανοιξω παλι .επικοινωνησα με την σκριλ κ μεχρι να απαντησουν μπορει να τελειωσουν κ τα κοντρολς
ξερει κανεις τι μπορω να κανω ?
 

ovelix1

Μέλος
Εγγρ.
10 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.265
Κριτικές
4
Like
91
Πόντοι
16
ανοιξα λογαριασμο στην σκριλ  αλλα παρουσιαστηκε ενα προβλημα με λαθος στοιχεια που εδωσα .αποφασισα να τον κλειδωσω
κ τωρα θελω να τον ανοιξω παλι .επικοινωνησα με την σκριλ κ μεχρι να απαντησουν μπορει να τελειωσουν κ τα κοντρολς
ξερει κανεις τι μπορω να κανω ?



Θα σου απαντησουν σε 2-3 μερες το πολυ.
Ερωτηση και απορια.
Αντε και το ανοιξες, πως θα το φορτωσεις, που η επιλογη για τις καρτες ειναι κλειδωμενη και απενεργοποιημενη και οι paysafe δεν υπαρχουν στην Ελλαδα?
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
Θα σου απαντησουν σε 2-3 μερες το πολυ.
Ερωτηση και απορια.
Αντε και το ανοιξες, πως θα το φορτωσεις, που η επιλογη για τις καρτες ειναι κλειδωμενη και απενεργοποιημενη και οι paysafe δεν υπαρχουν στην Ελλαδα?
μακαρι να απαντησουν σε  2 η 3 μερες αλλα η σκριλ γενικα αργει πολυ
εχω ξενο λογαριασμο κ ετσι θα κανω την δουλεια μου
μπορει προσωρινα να παω νετελερ να μη χασω χρονο κ αργοτερα σκριλ
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
@ Akis012345, μέχρι σήμερα (24/8) το μέσημέρι στις 14:30 που κλείσαν οι τράπεζες, Εθνική, Alpha, Πειραιώς & Eurobank ΑΠΑΓΟΡΕΥΑΝ την αποστολή κεφαλαίων στο εξωτερικό. Λες να αλλάξει κάτι σήμερα το βράδυ και αυριο πρωϊ να επιτρέπουν? Το δε ΦΕΚ που αναφέρει η "Κ" και παρέθεσες ως λινκ, δεν αναφέρει τίποτα για απελευθέρωση λογαριασμών. Κάθε άλλο μάλιστα, επιβεβαιώνει όσα είπα για τις ειδικές κατηγορίες.

Όποιος είναι ακόμη στην κοσμάρα του, είναι πλέον καιρός να πάρει απόφαση πως τα γούστα, οι αγορές online από ebay / amazon κλπ και τα στοιχηματα, τελειώσαν κύριοι. Τα κεφάλια μέσα, να πάρετε γευση πως ζούσαν οι πατεράδες και οι παπούδες σας που δεν ήξεραν τι θα πει αγορά από το εξωτερικό και η λέξη "συνάλλαγμα" ήταν συνώνυμο της χλιδής και της ευμάρειας.


η winbank πειραιως  με ενημερωσε με μειλ πως αυτο ισχυει μονο για κεφαλαια τα οποια ηρθαν απο εξω
αντιγραφω το μηνυμα της
α Δυνατότητα – Εμβάσματα στο εξωτερικό
Τώρα μπορείτε να πραγματοποιήσετε απευθείας μεταφορές  χρημάτων - εμβάσματα στο εξωτερικό, εφόσον τα χρήματα που επιθυμείτε να μεταφέρετε έχουν εισαχθεί στο λογαριασμό σας από το εξωτερικό με ημερομηνία μεταγενέστερη της 20/7/15.

για καρτες ομως δεν λεει τιποτε οποτε η ταλαιπωρια συνεχιζεται
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
το μεσημερι πηγα να κανω αναληψη το υπολοιπο ποσο της καρτας μου, και μου ειπαν οτι δεν επιτρεπεται

υπαρχει παραγραφος που διατυπωνεται η μη αναληψη ποσου απο καρτα? η η καθε τραπεζα κρινει κατα το δοκουν?
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
το μεσημερι πηγα να κανω αναληψη το υπολοιπο ποσο της καρτας μου, και μου ειπαν οτι δεν επιτρεπεται

υπαρχει παραγραφος που διατυπωνεται η μη αναληψη ποσου απο καρτα? η η καθε τραπεζα κρινει κατα το δοκουν?
πρωτη φορα το ακουω εγω αδειασα κανονικα το  λογαριασμο μου . μαλλον ξεπερασες το οριο αναληψεων που ειναι 420 ευρω
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
πρωτη φορα το ακουω εγω αδειασα κανονικα το  λογαριασμο μου . μαλλον ξεπερασες το οριο αναληψεων που ειναι 420 ευρω

δεν εκανα τοσο μεγαλη αγορα...γυρω στα 150 ευρω εκανα..και ηθελα να βγαλω 60

μολις τωρα μου ειπαν οτι δεν επιτρεπεται αναληψη απο gift card λογω capital control  :jerking: :jerking:
 

Terry Meynolds

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.636
Like
346
Πόντοι
36
Όταν ζητας 60€ ανάληψη τα μηχανηματα σου δίνουν 3 χαρτονομίσματα των 20€. Ποτέ δεν έδιναν 10€.
Ίσως η ανάληψη να μην μπορεί να γίνει λόγω ότι αφορά  gift card της οποίας το ποσο ειναι αποκλειστκα δεσμευμένο μόνο για αγορές. Το λέει και η λέξη. Δωροκάρτα. Αυτό που προσπάθησες να κάνεις, είναι σαν να πηγαίνεις με μια αντίστοιχη δωρο επιταγή ή δωροκάρτα  πχ των 100€ στον Κωτσόβολο, να αγοράζεις κάτι που κοστίζει 80€ και να ζητάς 20€ ρέστα. Δεν γίνεται.
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Όταν ζητας 60€ ανάληψη τα μηχανηματα σου δίνουν 3 χαρτονομίσματα των 20€. Ποτέ δεν έδιναν 10€.
Ίσως η ανάληψη να μην μπορεί να γίνει λόγω ότι αφορά  gift card της οποίας το ποσο ειναι αποκλειστκα δεσμευμένο μόνο για αγορές. Το λέει και η λέξη. Δωροκάρτα. Είναι σαν να πηγαίνεις με μια αντίστοιχη δωρο επιταγή ή δωροκάρτα  πχ των 100€ στον Κωτσόβολο, να αγοράζεις κάτι που κοστίζει 80€ και να ζητάς 20€ ρέστα.
παλιοτερα μπορουσα να κανω αναληψη ειται απο το κισε ειται απο το μηχανημα

συριζα δεν θελατε?...ξαναβγαλτε τους  :vomit:
 

Terry Meynolds

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.636
Like
346
Πόντοι
36
Παλιότερα όλοι μας κάναμε πολλά πράγματα με τις τράπεζες. Τώρα, τι γίνεται!!!!
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
Παλιότερα όλοι μας κάναμε πολλά πράγματα με τις τράπεζες. Τώρα, τι γίνεται!!!!
1)οι μπανκες θα περασουν στρες τεστ
2)θα ανακεφαλαιοποιηθουν
3)θα χαλαρωσουν κ αλλο οι ελεγχοι
εκτος απροοπτου σε καμποσες βδομαδες ελπιζω μεχρι οκτωβρη
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
765
Πόντοι
146
δεν εκανα τοσο μεγαλη αγορα...γυρω στα 150 ευρω εκανα..και ηθελα να βγαλω 60

μολις τωρα μου ειπαν οτι δεν επιτρεπεται αναληψη απο gift card λογω capital control  :jerking: :jerking:
Φιλε προπληρωμένη ,έπρεπε να το πεις.Δεν εχει τα ιδια δικαιώματα με τους λογαριασμούς.
Γιατί δεν πας σε φιλο σου με κατάστημα να στα δωσει μετρητά ;Θα περάσει την κάρτα σαν να αγόρασες κάτι και θα σου τα δώσει στο χερι.
 

Tmac1

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2015
Μηνύματα
299
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
1
Εχετε ακουσει τιποτα για το ποτε ανοιγουν οι paypal και οι αγορες απο ιντερνετ;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom