Νέα

BREXIT

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stavros51
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 82K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Δυο ερωτήσεις για το Βρεττανικό δημοψήφισμα

  • Το δημοψήφισμα θα βγάλει "παραμονή στην ΕΕ" 50,5% και πάνω

    Ψήφοι: 40 29,6%
  • Το δημοψήφισμα θα βγάλει "έξοδος από ΕΕ" 50,5% και πάνω

    Ψήφοι: 45 33,3%
  • Θα βγάλει αποτέλεσμα πολύ κοντά στο 50-50 (από 49,5% έως 50,5%)

    Ψήφοι: 17 12,6%
  • Αν είχα δικαίωμα ψήφου θα ψήφιζα «ΝΑΙ» (παραμονή)

    Ψήφοι: 34 25,2%
  • Αν είχα δικαίωμα ψήφου θα ψήφιζα «ΟΧΙ» (αποχώρηση)

    Ψήφοι: 60 44,4%
  • Δε θα πήγαινα να ψηφίσω. Ας αποφασίσουν άλλοι για μένα.

    Ψήφοι: 1 0,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    135

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.479
Κριτικές
36
Like
38.152
Πόντοι
19.795
Επίσης, αυτό που ο κάθε ΑΣΧΕΤΟΣ και εκτός χορού σε σχέση με τον τουρισμό εκφέρει άποψη και έχει βγάλει πόρισμα για το μέλλον του κλάδου με ή χωρίς τα "Αγγλάκια των 300 λιρών/εβδομάδα"  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: με ξεπερνάει.


Το bou είναι μαγικό.
Φιλε, επειδη ειμαι μεσα στο χορο, παρα πολλα χρονια, οτι και να λεμε για τους Αγγλους, ητανε ο πιο ευκολοι "καταναλωτες" υπηρεσιων και προιοντων. Τωρα οι μεγαλοξενοδοχοι, θα βρουν τροπο να γεμισουν τα ολ ινκλουσιβ ξενοδοχεια τους. Το θεμα ειναι τι χρημα θα καταναλωνεται για παρεμφερεις υπηρεσιες.  
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.913
Κριτικές
39
Like
5.046
Πόντοι
2.696
:boobies: Εγω τα πληρωνω παρασιτο,35 χρονια ελευθερος επαγγελματιας ουτε μια μερα ταμειο ανεργιας,για να τρεφω κοπροσκυλα σαν και εσενα.

Μεγάλε (ή μεγάλη αν προτιμάς).Παπάρια πλήρωσες.Αν έβγαζες 1000,δήλωνες τα 200 και πλήρωνες,αν πλήρωνες,φόρο για 200.Το 99% των ελεύθερων επαγγελματιών ήταν στο αφορολόγητο ή ελάχιστα πάνω από αυτό.Κανείς δε δήλωνε μέχρι τελευταία δεκάρα ότι έβγαζε.Οπότε άσε τις μαλακίες ότι τάιζες τον άλλον.Και στο λέω εγώ που δεν έχω δουλέψει ούτε 1 λεπτό στο δημόσιο.Μια ζωή στον Ι.Τ ήμουν.Αλλά εμένα με φορολογούσαν για να παίρνουν κάτι απολειφάδια σαν εσένα επιδοτήσεις,επιχορηγήσεις και να κάνουν δουλειές με το δημόσιο το οποίο βρίζετε.Χώρια ότι οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν απασχολούσατε ούτε ένα άτομο,ή αν απασχολούσατε ήταν της οικογενείας σας.Και μου τη δίνει όταν κάποιοι μικροέμποροι τα βάζουν με τα πολυκαταστήματα που έχουν όμως και 100+ άτομα προσωπικό και πληρώνουν εισφορές στο ΙΚΑ,ΦΜΥ κλπ.Εσείς οι περισσότεροι περιμένατε να έρθει η περαίωση να κλείσετε τα βιβλία για να νομιμοποιήσετε την κλοπή σας.Και όταν υπήρχε χρήμα στην αγορά το παίζατε μπρούκλιδες,τώρα κλαίτε.
 

Επισκέπτης
:boobies: Εγω τα πληρωνω παρασιτο,35 χρονια ελευθερος επαγγελματιας ουτε μια μερα ταμειο ανεργιας,για να τρεφω κοπροσκυλα σαν και εσενα.Ας τα παρει όλα ο Τσιπρας.Οσο για τις διακοπουλες σου με δανεικα από την ΕΕ γινονται και φεσώνεις εμενα κοπριτη.Και για να προλάβω την ηλιθια απαντηση σου εφυγα στο εξωτερικο για δουλεια στα 58 μου.Αι γαμησου παρασιτο εσυ και οι δικοι σου που μας καταστρεψατε την χωρα.GREXIT για ψοφήσετε ολοι παρασιτα.ΟΥΣΤ. :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit:
:wanker: :wanker:
 

athensstef

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2009
Μηνύματα
563
Κριτικές
2
Like
136
Πόντοι
6
μα φυσικά το κράτος άμα είναι δημόσιος υπάλληλος και  για την ακρίβεια η υπηρεσία του αφού εργάζεται για την υπηρεσία
Και γιατι αμα πτωχευει το κρατος να μην μπορει να τον διωξει? με αποτελεσμα να την πληρωνουν οι συνταξιουχοι κλπ κλπ .....Και γιατι ενα χρεοκοπημένο κρατος να πληρωνει 2500 και 1500 επιπλεον συμβασιουχους της ERT οταν ολα τα ιδιωτικα καναλια στην ελλαδα μαζι εχουν 600 και το διεθνες BBC 800? και γιατι να εχουμε αναλογικα με τον πληθυσμό μας τους τριπλασιους δημοσιους υπαληλους απο τον μεσο ορο της ευρωπης? Και γιατι αν εχοτμε αναγκη απο νοσηλευτικο προσωπικο να μην μπορουμε να διωξουμε αυτους που ειναι υπεράριθμοι και να προσλαβουμε νοσοκομες ?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.260
Like
22.897
Πόντοι
5.506
Φιλε, επειδη ειμαι μεσα στο χορο, παρα πολλα χρονια, οτι και να λεμε για τους Αγγλους, ητανε ο πιο ευκολοι "καταναλωτες" υπηρεσιων και προιοντων. Τωρα οι μεγαλοξενοδοχοι, θα βρουν τροπο να γεμισουν τα ολ ινκλουσιβ ξενοδοχεια τους. Το θεμα ειναι τι χρημα θα καταναλωνεται για παρεμφερεις υπηρεσιες.  


Σέβομαι απόλυτα την άποψη σου γιατι απ´ οτι εχω καταλάβει ασχολείσαι επιχειρηματικά με τον τουρισμό. Δε θεωρείς πλήγμα τη ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μείωση των Άγγλων επισκεπτών; Γιατι με την 20ετη δραστηριότητα μου παράλληλα με τον τουρισμό εχω στοιχεία οτι δεν ειναι τουρίστες των 300 λιρών/εβδομάδα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.260
Like
22.897
Πόντοι
5.506
μα φυσικά το κράτος άμα είναι δημόσιος υπάλληλος και  για την ακρίβεια η υπηρεσία του αφού εργάζεται για την υπηρεσία



Ε εισαι βλάκας, τελος. Ποιο κρατος βρε κλαπαναρα; Ποιοι πληρώνουν το κρατος; Μηπως οι φορολογούμενοι;
 

Nuclear

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2014
Μηνύματα
868
Like
2
Πόντοι
6
Ε εισαι βλάκας, τελος. Ποιο κρατος βρε κλαπαναρα; Ποιοι πληρώνουν το κρατος; Μηπως οι φορολογούμενοι;
Θα σου πει τώρα: ναι οι φορολογούμενοι ανάμεσα των οποίων βρίσκονται οι δημόσιοι υπάλληλοι και όχι οι φοροφυγαδες του ιδιωτικού τομέα.

Δεν θα βγάλεις άκρη τυπε :coffee:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.260
Like
22.897
Πόντοι
5.506
Θα σου πει τώρα: ναι οι φορολογούμενοι ανάμεσα των οποίων βρίσκονται οι δημόσιοι υπάλληλοι και όχι οι φοροφυγαδες του ιδιωτικού τομέα.

Δεν θα βγάλεις άκρη τυπε :coffee:


Γεγονος, καβλαντιζω με τον καθυστερημενο.
 

Egeanboy

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2011
Μηνύματα
4.921
Like
258
Πόντοι
36
Σέβομαι απόλυτα την άποψη σου γιατι απ´ οτι εχω καταλάβει ασχολείσαι επιχειρηματικά με τον τουρισμό. Δε θεωρείς πλήγμα τη ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μείωση των Άγγλων επισκεπτών; Γιατι με την 20ετη δραστηριότητα μου παράλληλα με τον τουρισμό εχω στοιχεία οτι δεν ειναι τουρίστες των 300 λιρών/εβδομάδα.
Προτείνω να μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα και εν βρασμώ! Μιλάμε για τρεις μέρες μετά το δημοψήφισμα και πάμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το τι θα γίνει σε 2-3-4 μήνες ή του χρόνου? Όπως τώρα έγινε αυτό το απρόβλεπτο γεγονός, μπορεί να γίνει και κάποιο άλλο που να ανατρέψει τα δεδομένα πάλι! Και απο εκεί που η λίρα πέφτει σαν νόμισμα να βρεθεί πάλι εκεί που ήταν!

H κατάσταση στο Τουρισμού απο μέσα έχει ως εξής--> Άπειροι τουρίστες all inclusive απο όλη την Ε.Ε. με προσφορές που δεν μπόρεσαν να πάνε Τουρκία ή Αιγυπτο και πείστηκαν με "βαριά καρδιά" να έρθουν Ελλάδα/Ρόδο!
Πολλοί Ρώσοι που απολαμβάνουν τις διακοπές τους χωρίς extra δαπάνες όπως παλιότερα λόγω της πτώσης της τιμής στο Ρούβλι! Κάποιοι είναι πράγματι γερά πορτοφόλια αλλά στη θεωρία και όχι στη πράξη!
Αμερικάνοι Κινέζοι και λοιπός κόσμος με κρουαζιερόπλοια μόνο που είναι πλήρως ενημερωμένοι για τις φορολογικές αυξήσεις στην Ελλάδα και δεν αγγίζουν τίποτα! Ακόμα και καφέ θα μπούν μέσα στο πλοίο να πιούν όπως και τα ψώνια τους! Μέσα στα πλοία υπάρχει ασαφές φορολογικό καθεστως!  

Συμφωνώ με τον φίλο πως οι Άγγλοι μεγαλυτέρων ηλικιών είναι καλοί και εύκολοι πελάτες! Ελπίζω να ηρεμήσει γρήγορα η κατάσταση!
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.913
Κριτικές
39
Like
5.046
Πόντοι
2.696
Αυτή η διαμάχη μεταξύ δημοσίων υπαλλήλων και Ιδιωτικών υπαλλήλων έχει καταντήσει αηδία.Ιδίως όταν το μεγάλο κακό στην οικονομία το έκαναν κρατικοδίαιτοι ιδιώτες με τη συνεργασία των επίορκων δημοσίων υπαλλήλων.Για σκεφτείτε λίγο τους προμηθευτές των νοσοκομείων.Το προσωπικό που είχαν το πλήρωναν με λεφτά από τις υπερβολικά ακριβές τιμές των υλικών που πούλαγαν στα νοσοκομεία.Αλλιώς δε θα είχαν προσωπικό.Άρα έμμεσα συνένοχοι είναι και οι υπάλληλοι αυτοί.Οι ελεύθεροι επαγγελματίες με τα λεφτά των Δ.Υ εν πολλοί δουλεύουν ακόμα.Οι Ι/Υ είναι άνεργοι!Οπότε να μένουν οι ίντριγκες.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αυτή η διαμάχη μεταξύ δημοσίων υπαλλήλων και Ιδιωτικών υπαλλήλων έχει καταντήσει αηδία.Ιδίως όταν το μεγάλο κακό στην οικονομία το έκαναν κρατικοδίαιτοι ιδιώτες με τη συνεργασία των επίορκων δημοσίων υπαλλήλων.Για σκεφτείτε λίγο τους προμηθευτές των νοσοκομείων.Το προσωπικό που είχαν το πλήρωναν με λεφτά από τις υπερβολικά ακριβές τιμές των υλικών που πούλαγαν στα νοσοκομεία.Αλλιώς δε θα είχαν προσωπικό.Άρα έμμεσα συνένοχοι είναι και οι υπάλληλοι αυτοί.Οι ελεύθεροι επαγγελματίες με τα λεφτά των Δ.Υ εν πολλοί δουλεύουν ακόμα.Οι Ι/Υ είναι άνεργοι!Οπότε να μένουν οι ίντριγκες.


Δεν με λες ρε παίκτη μου ... εσύ αν ήξερες εκ των προτέρων ότι για ένα πράγμα που κάνει 100 ευρώ θα σου ζητήσει

(1) ο γιατρός για να το εγρκίνει 25 ευρώ
(2) ο αποθηκάριος για να το παραλάβει 5 ευρώ
(3) η επιτροπή για να σου κάνει την σύμβαση 15 ευρώ
(4) το κρατος θα σε πληρώσει σε 3 το λιγότερο χρόνια
(5) θα πληρώσεις τον ΦΠΑ ντούκου
(6) θα πληρώσεις την παρακράτηση φόρου 20% επι τόπου
(7) Θα πληρώσεις τις κρατήσεις υπέρ ΜΤΠΥ κλπ κλπ 6% περίπου επί τόπου

Πόσο θα το χρέωνες ???

Εγώ πάντως κάτω από τρία χιλιάρικα δεν θα ζητούσα...
 

Λιλα

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
5.322
Κριτικές
3
Like
52
Πόντοι
66
Μεγάλε (ή μεγάλη αν προτιμάς).Παπάρια πλήρωσες.Αν έβγαζες 1000,δήλωνες τα 200 και πλήρωνες,αν πλήρωνες,φόρο για 200.Το 99% των ελεύθερων επαγγελματιών ήταν στο αφορολόγητο ή ελάχιστα πάνω από αυτό.Κανείς δε δήλωνε μέχρι τελευταία δεκάρα ότι έβγαζε.Οπότε άσε τις μαλακίες ότι τάιζες τον άλλον.Και στο λέω εγώ που δεν έχω δουλέψει ούτε 1 λεπτό στο δημόσιο.Μια ζωή στον Ι.Τ ήμουν.Αλλά εμένα με φορολογούσαν για να παίρνουν κάτι απολειφάδια σαν εσένα επιδοτήσεις,επιχορηγήσεις και να κάνουν δουλειές με το δημόσιο το οποίο βρίζετε.Χώρια ότι οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν απασχολούσατε ούτε ένα άτομο,ή αν απασχολούσατε ήταν της οικογενείας σας.Και μου τη δίνει όταν κάποιοι μικροέμποροι τα βάζουν με τα πολυκαταστήματα που έχουν όμως και 100+ άτομα προσωπικό και πληρώνουν εισφορές στο ΙΚΑ,ΦΜΥ κλπ.Εσείς οι περισσότεροι περιμένατε να έρθει η περαίωση να κλείσετε τα βιβλία για να νομιμοποιήσετε την κλοπή σας.Και όταν υπήρχε χρήμα στην αγορά το παίζατε μπρούκλιδες,τώρα κλαίτε.
 Ότι πεις αγορι.Νομιζεις ότι ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες είναι περιπτεράδες ,φαστ φουντ η μαγαζάτορες με κυλοτες που μαλλον εκει δουλεψες..Δηλαδη παρασιτα.Τους φορους που εχω πληρωσει δεν σε φτανουν ουτε 10 ζωες σου  να τους βγαλεις σαν μισθο απλως. :boobies:
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.913
Κριτικές
39
Like
5.046
Πόντοι
2.696
 Ότι πεις αγορι.Νομιζεις ότι ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες είναι περιπτεράδες ,φαστ φουντ η μαγαζάτορες με κυλοτες που μαλλον εκει δουλεψες..Δηλαδη παρασιτα.Τους φορους που εχω πληρωσει δεν σε φτανουν ουτε 10 ζωες σου  να τους βγαλεις σαν μισθο απλως. :boobies:

Άσε πόσα έχεις πληρώσει.Πόσα θα έπρεπε να πληρώσεις να μας πεις...

Εργάζομαι σε καλή θέση σε μεγάλη ιδιωτική εταιρεία με προσωπικό 270+ άτομα και άλλους τόσους συνεργάτες.Οπότε βάλε το δονητή στον κώλο και σκάσε.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.913
Κριτικές
39
Like
5.046
Πόντοι
2.696
Δεν με λες ρε παίκτη μου ... εσύ αν ήξερες εκ των προτέρων ότι για ένα πράγμα που κάνει 100 ευρώ θα σου ζητήσει

(1) ο γιατρός για να το εγρκίνει 25 ευρώ
(2) ο αποθηκάριος για να το παραλάβει 5 ευρώ
(3) η επιτροπή για να σου κάνει την σύμβαση 15 ευρώ
(4) το κρατος θα σε πληρώσει σε 3 το λιγότερο χρόνια
(5) θα πληρώσεις τον ΦΠΑ ντούκου
(6) θα πληρώσεις την παρακράτηση φόρου 20% επι τόπου
(7) Θα πληρώσεις τις κρατήσεις υπέρ ΜΤΠΥ κλπ κλπ 6% περίπου επί τόπου

Πόσο θα το χρέωνες ???

Εγώ πάντως κάτω από τρία χιλιάρικα δεν θα ζητούσα...

Γι'αυτό έγραψα με τους επίορκους Δ/Υ.Αλλά δεν τους "χάλαγε" τους προμηθευτές.Τους άρεσε το αλισβερίσι αυτό.
 

Λιλα

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
5.322
Κριτικές
3
Like
52
Πόντοι
66
ειδικά για κάτι σαν και σένα όχι αλληλεγγύη..... να σας πατήσουμε το κεφάλι να το λιώσουμε ρε φίδια...
Μαλλον να ψοφησει αυτος να του παρουμε πισω την κατσικα που εκλεψε. :2funny: :2funny: :boobies:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Γι'αυτό έγραψα με τους επίορκους Δ/Υ.Αλλά δεν τους "χάλαγε" τους προμηθευτές.Τους άρεσε το αλισβερίσι αυτό.

παίκτη μου ο επιχειρηματίας πορεύεται σύμφωνα με το περιβάλλον που έχει μπροστά του... δεν καλείται να αλλάξει τον κόσμο...

αυτό είναι δουλειά των πολιτών..
 

Egeanboy

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2011
Μηνύματα
4.921
Like
258
Πόντοι
36
Και το χειρότερο από όλα. Εχουμε την χειρότερη κυβέρνηση όλων των εποχών (ακόμη και του κουρασμένου ήταν καλύτερη) την πλέον αδαή στα ευρωπαικά και διεθνή θέματα. Εχουμε έναν πρωθυπουργό που είχε αυταπάτες, όχι ότι δεν έχει τώρα αλλά οι φάπες (για να το πω κομψά αντί για πούτσες) που έφαγε τους 16 μήνες που υποκρίνεται ότι κυβερνά τον προσγειώσανε λίγο στην πραγματικότητα, ότι με τις απειλές περί "πυρηνικού ολέθρου" θα τρομάξει την Ευρώπη και αυτή θα ανοίξει τον κρουνό των δισεκατομυρίων για να μπορέσει να ταίσει τους κομματικούς  του φίλους, υπουργούς που χύνουν ποταμούς δακρύων όταν κάνουν αποκρατικοποιήσεις και γκαρσόνια και αοιδούς (ή αηδούς) για συμβούλους κυβερνητικής στρατηγικής.

.
:hi: :( :( :( :( :(
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom