Νέα

Απόκτηση 18 μαχητικών Rafale από Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 427
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

AFESAYTOIS

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2017
Μηνύματα
146
Like
21
Πόντοι
1
Περα απο την διαφήμιση των αντιπρόσωπων οπλικων συστηματων για την υπεροχη των Ραφαλ, μπλα μπλα,
η λαοπρόβλητη κυβερνηση Μητσοτακη, κατω απο την πιεση του προαιώνιου εχθρου και δια την σωτηρία της παρτίδος,
προχωρησε σε αλλη μια πληρωμη δόσης προς τους διεθνεις νταβατζηδες,
ωστε να εξασφαλισει την 4ετία του.
Μαζί εξασφαλιζονται και 60.000 πολυ παραγωγικες θεσεις εις τας Ε.Δ. της χωρας σύν αλλοι 16.000 ένστολοι που θα προσληφθουν.
Οι κυβερνησεις ΝΔ-ΠΑΣΟΚ αφου εδω και 50 χρονια καταστρεφουν συστηματικα τη χωρα,
αφου εδιωξαν καθε ντοπιο και ξενο επενδυτη,
αφου διωχνουν καθε νεο και υγιή,
εισαγουν χιλιαδες φουκαριαρηδες απο ολα τα μερη της γης και,
προσλαμβανουν έστολους για την διασωσή των, περιθαλψη των, στεγαση και εστίαση των,
αστυνομικη και νομικη των προστασια εναντι κακοβουλων ντοπιων.
Τα σιχαματα της ΝΔ-ΠΑΣΟΚ συνεχιζουν σε συνεργασια με τους Τουρκους την καταστροφη της χώρας,
Οι Τουρκοι, τωρα που σιγουρευτηκαν για την αγορά,
"φοβηθηκαν",
και με την ουρα στα σκελια θα αποχωρησουν!
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Όχι

Γιατί όση άποψη έχεις εσύ για τις αμυντικές δαπάνες της χώρας, άλλη τόση έχω κι εγώ.
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Να μου σχολιάσεις κι εσύ όμως τώρα την πρόσληψη των 15 χιλιάδων κουράδων-ΕΠΟΠ-ψηφοφόρων του Κούλη.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.594
Πόντοι
4.765
Να μου σχολιάσεις κι εσύ όμως τώρα την πρόσληψη των 15 χιλιάδων κουράδων-ΕΠΟΠ-ψηφοφόρων του Κούλη.
μεχρι να ξεκουμπιστει ο κουλης θα εχει κανει πιο πολλες προσληψεις και απο τον τσοβολα,φιλελες με σημα τη μπανανα λέμε
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Επειδή εγώ απάντησα μια φορά, να μας απαντήσεις κι εσύ λίγο...

Είναι για σένα λύση στα ελληνοτουρκικά η πρόσληψη 15 χιλιάδων κουράδων-ΕΠΟΠ;
 

Trikavalos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
1.686
Like
1.093
Πόντοι
216
Όταν οι ένοπλες δυνάμεις θα είναι αποκλειστικά ΕΠΟΠια,την πουτσίσαμε με γκολ από τα αποδυτήρια.....
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.594
Πόντοι
4.765
ναι. για την ενίσχυση των ΕΔ και για να γίνονται σιγα σιγά πλήρως επαγγελματικές.
επαγγελματικες μπορει να ειναι μια χαρα στο να ξεσκατιζουν τους λαθρο,αξιομαχες μας ενδιαφερει να γινουν και αν κανεις παλι προσληψεις πριν λυσεις το βασικο προβλημα της ανυπαρξιας εγχωριας αμυντικης βιομηχανιας συντομα θα περιμενεις καποιον νταβατζη να σε σωσει
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.226
Κριτικές
27
Like
4.026
Πόντοι
4.895
Bill Gor

Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι συναγωνιστή. Αν θεωρείς ότι δεν έχει νόημα η συνέχεια της συζήτησης , δεν έχει νόημα. Η άρνηση και η άγνοια είναι δύσκολο να διορθωθούν, ιδιαίτερα μετά από μια ηλικία. Έχω υπομονή και όρεξη όμως για όλους όσους άλλους διαβάζουν. Ότι έχω γράψει είναι επαληθεύσιμο (ιδιαίτερα για τον ELA) . Χρόνος χρειάζεται να εμβαθύνει κάποιος. Τελειώνοντας θα απαντήσω ΚΑΙ στο τελευταίο σου ερώτημα. Αυτό τον καιρό διαβάζω το παρακάτω:
Δεν έχω τελειώσει .Σου προτείνω να του ρίξεις μια ματιά.......
ΥΓ: Υπάρχουν γεγονότα στην παγκόσμια ιστορία που άλλαξαν τον τρόπο που συνέχισε να λειτουργεί ο κόσμος. Είναι καλό να έχουμε μια ιδιάιτερη κριτική ματιά σε αυτά γιατί στο τέλος βρισκόμαστε να καταπίνουμε αμάσητα τα 32 φύλα και τη λευκή υπεροχή......

αν και τυπικά σε ρώτησα για τους δίδυμους πύργους και συ μου απαντάς για την κατάρρευση του WTC7 δεν έχει και τόση σημασία. Η ουσία είναι ότι ήξερα από πριν ( θα στοιχημάτιζα τις καταθέσεις μου :grin: ) ποια ερμηνεία έχεις επιλέξει . Πως σου φαίνεται που η επιλογή σου ήταν απόλυτα προβλέψιμη ;

είναι μία από τις ερωτήσεις που έχω κάνει σε αρκετούς φίλους που τους χαρακτηρίζει μια συγκεκριμένη ανάγνωση της πραγματικότητας. Κοινό χαρακτηριστικό τους ότι σε κάθε θέμα πάντα θα επιλέγουν την θεωρία που αντιτίθεται στην επίσημη όποια και αν είναι αυτή, ότι γνώσεις και αν έχουν ή δεν έχουν επί του θέματος και ανεξάρτητα αν μπορούν αντικειμενικά να τεστάρουν την ακρίβεια της μίας ή της άλλης άποψης.
Στο παρακάτω λίνκ [URL unfurl="true"]https://en.wikipedia.org/wiki/World_Trade_Center_controlled_demolition_conspiracy_theories[/url]
σε κάποιο σημείο γράφει πολύ χαρακτηριστικά : These people (in the 9/11 truth movement) use the 'reverse scientific method’ They determine what happened, throw out all the data that doesn't fit their conclusion, and then hail their findings as the only possible conclusion.
εδώ περιγράφει ωραία τις περιπτώσεις τους : www.popularmechanics.com/science/a30119985/why-people-believe-conspiracy-theories/]https://www.popularmechanics.com/science/a30119985/why-people-believe-conspiracy-theories/[/url]

Στη δική σου περίπτωση :
1-. Για το WTC7 : λόγω της μορφής του κτιρίου και του τρόπου που έγινε η κατάρρευση κρυπτόμενη από το εξωτερικό περίβλημα χρειάζεται εξειδικευμένη ανάλυση για να δοθεί απάντηση. Οπότε :
α) αν δεν είσαι μηχανικός με ποιό κριτήριο/γνώσεις επέλεξες να μελετήσεις-πιστέψεις την μελέτη που μου πόσταρες αντί της επίσημης; Έχεις το αντίστοιχο pdf του NIST και αντιπαραβάλεις τη μεθοδολογία τους ; πχ. πως είσαι σίγουρος ότι η <δική> σου μελέτη έκανε την σωστή προσομοίωση των συνδέσμων των μεταλλικών στοιχείων ; Ή ας πούμε τι είναι αυτό που δεν σε πείθει πχ. στα παρακάτω :
- www.popularmechanics.com/technology/design/a3524/4278874/]https://www.popularmechanics.com/technology/design/a3524/4278874/[/url]
- www.youtube.com/watch?v=VAkTbyENZ5s]https://www.youtube.com/watch?v=VAkTbyENZ5s[/url[/video]]

β) αν είσαι μηχανικός έκατσες να τρέξεις τα δύο μοντέλα ώστε να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα ποιός λέει αλήθεια; Ακόμη και αν έχεις τα προγράμματα είναι απίθανο να έχεις πρόσβαση στα πραγματικά δεδομένα της κατασκευής του κτιρίου αλλά και της κατάρρευσης ώστε να τα εισάγεις στο μοντέλο που θα έτρεχες. Πως λοιπόν μπορείς να είσαι σίγουρος για την ακρίβεια της μίας ή της άλλης εκδοχής ;

2-. για τους δίδυμους πύργους η μορφή της κατάρρευσης ήταν πιο φανερή. Οπότε μπορείς να μου πεις μακροσκοπικά από αυτά που είδαμε τηλεοπτικά τι έρχεται σε αντίθεση με τις βασικές αρχές όσων έχεις διδαχθεί (αν είσαι μηχανικός); πχ. στην αντοχή υλικών, στην στατική και δυναμική ανάλυση, στη θεωρία λυγισμού; Αν δεν είσαι μηχανικός και πάλι με απλά λόγια τι είναι αυτό που σε ξένισε ; μπορείς να το περιγράψεις ; Ή βασίζεσαι μόνο στην πίστη σου ότι : "Υπάρχουν γεγονότα στην παγκόσμια ιστορία που άλλαξαν τον τρόπο που συνέχισε να λειτουργεί ο κόσμος. Είναι καλό να έχουμε μια ιδιάιτερη κριτική ματιά σε αυτά γιατί στο τέλος βρισκόμαστε να καταπίνουμε αμάσητα τα 32 φύλα και τη λευκή υπεροχή" ;


Τέλος αυτά που γράφεις περί τραπεζών/καταθέσεων/ΕΚΤ/ELA κλπ. στα δύο ποστ που παρέθεσα χθες θα επιμείνω ότι είναι ανάξια σχολιασμού
 

Trikavalos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
1.686
Like
1.093
Πόντοι
216
Παραγγέλνουμε Rafale & F35,


και πουθενά λόγος για ιπτάμενο τάνκερ...;;


Θα είμαστε οι μόνιμοι τρακαδόροι των ΗΑΕ;;;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Επειδή εγώ απάντησα μια φορά, να μας απαντήσεις κι εσύ λίγο...

Είναι για σένα λύση στα ελληνοτουρκικά η πρόσληψη 15 χιλιάδων κουράδων-ΕΠΟΠ;

Kατσε ρε φιλε, επειδη δηλαδη δεν χωνευαμε τους ΕΠΟΠ στο στρατό, σημαινει οτι ειναι κουραδες?
Δηλαδη οι ΕΠΟΠ ειναι κουραδες και οι στρατευσιμοι Ράμπο? Σοβαρα τωρα?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Περα απο την διαφήμιση των αντιπρόσωπων οπλικων συστηματων για την υπεροχη των Ραφαλ, μπλα μπλα,
η λαοπρόβλητη κυβερνηση Μητσοτακη, κατω απο την πιεση του προαιώνιου εχθρου και δια την σωτηρία της παρτίδος,
προχωρησε σε αλλη μια πληρωμη δόσης προς τους διεθνεις νταβατζηδες,
ωστε να εξασφαλισει την 4ετία του.
Ναι, ηταν πολυ επισφαλής η τετραετία του και βρηκε τον τροπο να την εξασφαλισει

Τρικυμια εν κρανιω
 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
Όταν οι ένοπλες δυνάμεις θα είναι αποκλειστικά ΕΠΟΠια,την πουτσίσαμε με γκολ από τα αποδυτήρια.....


Αν δεν αλλάξει το επίπεδο εκπαίδευσης και η νοοτροπία βολέματος με σίγουρο μισθό, δεν θα γίνει κάτι.
 

Zane

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.086
Like
71
Πόντοι
16
Παραγγέλνουμε Rafale & F35,


και πουθενά λόγος για ιπτάμενο τάνκερ...;;


Θα είμαστε οι μόνιμοι τρακαδόροι των ΗΑΕ;;;

τι να τα κανουμε τα τανκερ?

ελεος ...

εμας το πεδιο επιχειρησεων μας ειναι συγκεκριμενο. Το Αιγαιο. Σε πολεμο το αεροπλανο που θα σηκωθει δεν εχει χωρο να καψει καυσιμο, παει 10 λεπτα, αμολαει οπλα, γυριζει αδειο για ανεφοδιασμο. Δε πεταει 1000 μιλια να φτασει στο στοχο. Χωρια που σε πολεμο το τανκερ ειναι σοφτ στοχος

Πολυ τοπ γκαν βλεπετε νομιζω
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Να μου σχολιάσεις κι εσύ όμως τώρα την πρόσληψη των 15 χιλιάδων κουράδων-ΕΠΟΠ-ψηφοφόρων του Κούλη.

έχω απαντήσει φίλε στο ίδιο νήμα πριν μια μερα
ξαναβάζω

προτού ξεκινήσω τα ευαγγέλια θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω ότι

ΕΙΤΕ ΓΙΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΕΡΜΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ Ή ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ, ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙς ΕΠΑΡΚΕΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΙΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΕΙΤΕ ΑΠΛΑ ΞΥΝΟΝΤΑΙ....

ΟΙ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΥΛΩΝΑΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΜΙΑΣ ΧΩΡΑΣ.
Α. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΕΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΩΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΕΩΝ. ΑΝΕΥ ΑΥΤΩΝ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΕΡΜΑΙΟ...
Β. ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΟΒΑΡΑ, ΟΥΤΕ ΚΡΑΤΗ, ΟΥΤΕ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΕΙΣ ΔΥΝΗΤΙΚΑ ΤΑ ΕΔΑΦΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΣΟΥ/ΤΟΥΣ
Γ. ΓΙΑΤΙ Ο ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΓΟΝΙΜΗ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝ ΝΙΩΘΕΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΙΣΧΥΡΕΣ ΕΔ.
ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟ (ΠΑΝΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ) ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΧΩΡΑ - ΕΔΡΑ ΕΝ ΡΙΠΗ ΟΦΘΑΛΜΟΥ.

Σ Υ Ν Ε Λ Θ Ε

Κακως μπαινεις σε μεγαλο διαλογο με ανθρωπους που ειναι απλώς αντιρρησίες και ισοπεδωτικοι

Αυτο που πρεπει να σε νοιαζει ειναι οτι εχουμε μια σοβαρη κυβερνηση που εχει αποδειξει οτι δεν την ενδιαφερει η αποψη γραφικων μειοψηφιων.

Να εισαι αισιοδοξος.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Ο στρατος κανει το χαμαλη για τους λαθρους

O στρατός της 98 ΑΔΤΕ στήνει σκηνές μέσα στην νύχτα στον Καρα Τεπε- Ανακλήθηκαν.. μέχρι και άδειες

 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
798
Πόντοι
96
Ρε BillGor δεν είπες τέρμα η κουβέντα; Ή επειδή απάντησα στην "εσκεμμένα αθώα" ερώτηση σου και (μάλλον) μπήκαμε στο πεδίο γνώσης σου ξεκίνησες πάλι;;;

Με έχεις μπερδέψει. Δέχτηκα να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις σου, δέχτηκα και να μη σε "ζαλίζω" με θεωρίες βγαλμένες από το κεφάλι μου. Θέλεις τώρα να δεχτώ να συνεχίσω να μιλάω μαζί σου όταν (και οι δύο με σένα να το προτείνεις) συμφωνήσαμε να μην επεκταθούμε άλλο;;; Για απάντησε. Θέλεις ή όχι τελικά;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Ο στρατος κανει το χαμαλη για τους λαθρους

O στρατός της 98 ΑΔΤΕ στήνει σκηνές μέσα στην νύχτα στον Καρα Τεπε- Ανακλήθηκαν.. μέχρι και άδειες


Το νησι ειναι σε κατασταση εκτακτης αναγκης
Ειναι λογικο να παρεμβαινει ο στρατός

Αλλά εσυ το εχεις γρουσουζια να ανεβασεις ενα σοβαρο ποστ.
Αφου ομως δεν σε νοιαζει εσενα η εικονα σου, εμενα μου περισσευει.
Παντα θα υπαρχουν καποιοι μπουρδολόγοι σε μια κοινωνια, ειναι θεμα στατιστικής.
 

sithlord

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Μαρ 2012
Μηνύματα
16.593
Κριτικές
37
Like
7.037
Πόντοι
16.596
Πολλοί δεν καταλαβαίνουν ότι με την στήριξη της Γαλλίας λόγω των διεθνών συγκοιριών, βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση να εδραιωσουμε στρατιωτική κυριαρχία στην μεσόγειο
Αυτό θα αναβαθμίσει την θέση μας καθώς και την οπτική των άλλων χωρών απέναντι μας
Εάν παίξουμε σωστά το παιχνίδι σε 1,5 χρόνο από τώρα οι Τούρκοι θα είναι "μεζές"...κι εμείς δεν θα χρειαζόμαστε βοήθειά από κανένα για να τα βγάλουμε πέρα, πράγμα που σημαίνει ότι θα έχουμε και πιο ισχυρό λόγο εφεξής.

Ας ελπίσουμε ότι η κυβέρνηση κοιτάει προς τα εκεί,μέχρι τούδε καλά το πάνε
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom