Νέα

Ανεξαρτοποίηση από την κεντρική θέρμανση σε πολυκατοικία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα alekos26
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 73
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.643
Πόντοι
456
1.η πολυκατοικία είναι παλιά έχει κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου.αλλά δεν με εξυπηρετεί τις ώρες που ανάβει.είμαι στον έκτο όροφο και πληρώνω πολλά (έχω μεγάλα ποσοστά).
2.απ ότι διάβασα στο άρθρο 127 του νόμου 4495/2017 αν αυτονομηθώ συμμετέχω μόνο σε δαπάνες για την συντήρηση-επισκευή του καυστήρα.σωληνώσεις δεν περνάνε στο διαμέρισμα μου αλλά δεν γράφει ότι μπορώ να απαλλαχθώ τελείως.
3.για τις νέες αναλογίες θέρμανσης που προκύπτουν αν κάποιος αυτονομηθεί μπορεί να υπάρξουν διαφωνίες αν κληθούν να πληρώσουν μηχανικό.αν γίνεται με μια απλή μαθηματική πράξη θα είναι ποιο εύκολο.
Σωστά διάβασες, πληρώνεις μόνο για την συντήρηση - επισκευή. Θα πρέπει όμως τα δικά σου χιλιοστά να μοιραστούν στους υπόλοιπους και αυτό δεν γίνεται στο πόδι, αλλά χρειάζεται νέα μελέτη από μηχανολόγο μηχανικό και φυσικά έχει κόστος. Τι θα έκανα στην θέση σου? Θα ζητούσα να γίνει συνέλευση και εκεί θα έριχνα την πρόταση να μετατραπεί το σύστημα σε κοινόχρηστο, αλλά με αυτονομία χρήσης. Δηλαδή παραμένει ο καυστήρας, αλλά ο καθένας θα ανοίγει την δική του θέρμανση όποτε θέλει και εννοείται πως συμμετέχεις με ένα ποσοστό σε αυτό που καίνε οι άλλοι (οπως τωρα). Το ποσοστό το γράφει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και μπορεί και αυτό να αλλάξει, αλλά χρειάζεται ομοφωνία και φυσικά να πληρώσετε συμβολαιογράφο κλπ. Αν συμφωνήσετε μπορεί να γίνει ακόμα και 0%, όποτε με εμεσο τρόπο πλησιάζεις την κανονική αυτονομία (περίπου). Το να βάλεις όμως δικό σου καθαρά αυτόνομο σύστημα, ενώ είναι το ιδανικό όταν γίνεται από την αρχή, σαν μετατροπή-αναβάθμιση είναι πολύ ζόρικο (αν θέλεις να δουλεύει σωστά), γιατί θα πρέπει να περάσεις νέες σωληνώσεις σε όλα τα σώματα, που και αυτά φυσικά θα είναι καινούργια. Συνήθως αυτό γίνεται σε παλιά διαμερίσματα, σε συνδυασμό με ολική ανακαίνιση, όποτε ξηλώνονται πατώματα, πλακάκια, αλλάζουν όλα τα υδραυλικά κλπ). Επίσης σκέψου και την επιλογή να βάλεις μια καλή μόνωση στην ταράτσα και αν σε παίρνει (γιατί και εκεί υπάρχουν θέματα) και θερμοπροσοψη...... θεωρώ ότι έχεις ήδη αλλάξει κουφώματα (είναι έτσι?).
 
Εγγρ.
20 Σεπ 2022
Μηνύματα
353
Like
469
Πόντοι
21
Δεν έχει να κάνει με τον οροφο νομίζω γτ η εγκατάσταση θα είναι σε κοντινή απόσταση από τον σωλήνα που θα υπάρχει το φυσικό αεριο
Τεσπα κανένα 1500 να πουμε
 

kawasakis

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2008
Μηνύματα
51
Κριτικές
5
Like
84
Πόντοι
0
Eνεργιακη αναβαθμιση προσδοκα ο νομοθετης......Δηλαδη απο πετρελαιο σε φυσικο αεριο η σε αντλια θερμοτητας η σε επιτοιχιο λεβητα LPG. Η τελευταια λυση ειναι και λιγο δυσκολη σε νομικο πλαισιο,αν ασχοληθει ,βεβαια κανεις απο τους συγκατοικους. Οπότε δεν μπορεις να αποκοπεις απο την θερμανση. Πηγα να το κανω και γω,δεχθηκα το 30% συμμετοχη στα κοινοχροιστα, απομακρυνα τα σωματα,αλλα το επομενο χρονο ηθελαν να αποκοπουν και αλλοι....Οπως καταλαβαινεις.....δυσκολο
 

tzotzos456

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2016
Μηνύματα
404
Like
577
Πόντοι
81
1.η πολυκατοικία είναι παλιά έχει κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου.αλλά δεν με εξυπηρετεί τις ώρες που ανάβει.είμαι στον έκτο όροφο και πληρώνω πολλά (έχω μεγάλα ποσοστά).
2.απ ότι διάβασα στο άρθρο 127 του νόμου 4495/2017 αν αυτονομηθώ συμμετέχω μόνο σε δαπάνες για την συντήρηση-επισκευή του καυστήρα.σωληνώσεις δεν περνάνε στο διαμέρισμα μου αλλά δεν γράφει ότι μπορώ να απαλλαχθώ τελείως.
3.για τις νέες αναλογίες θέρμανσης που προκύπτουν αν κάποιος αυτονομηθεί μπορεί να υπάρξουν διαφωνίες αν κληθούν να πληρώσουν μηχανικό.αν γίνεται με μια απλή μαθηματική πράξη θα είναι ποιο εύκολο.
1. Τώρα που το έγραψες αναλυτικά, κατάλαβα. Μπορείς να αυτονομηθείς. Ο καθένας μπορεί να αυτονομηθεί σε ό,τι θέρμανση γουστάρει. Μην το συγχέετε με προγράμματα επιδότησης. Άλλο ένταξη σε πρόγραμμα και άλλο αυτονομία σε ό,τι θέρμανση θες. Μπορεί η πολυκατοικία να έχει αέριο (όπως η δική σου) και εσύ να θες να αυτονομηθείς πλήρως σε ΜΗΔΕΝΙΚΗ θέρμανση ή σε...μασίνα. Μπορείς και είναι δικαίωμά σου.
2. Ναι. Όπως τα λες και τα είπα. Η έννοια του "τελείως απαλλαγή" δεν υπάρχει από τη στιγμή που μετέχεις λόγω χιλιοστών συνιδιοκτησίας σε πάγιες δαπάνες κεντρικού συστήματος θέρμανσης.
3. Δεν υπάρχει "απλή μαθηματική πράξη". Πρέπει να ξαναυπολογιστούν τα ποσοστά θέρμανσης στους άλλους. Μετέχουν σε αυτή τη δαπάνη μελέτης ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΟΛΟΙ (και εσύ) ανάλογα με τα χιλιοστά συνιδιοκτησίας. Σιγά το ποσό.

Προσοχή με κενό νόμου :
Επειδή ο ν.4495/17 δεν προβλέπει νέα σύνταξη και υποχρεωτική αποδοχή νέου πίνακα χιλιοστών κατανομής θέρμανσης για μια πολυκατοικία ακόμα και αν συνταχθεί με δικά σου έξοδα και γίνει από πιστοποιημένο Μ.Μ. είτε δικό σου είτε κοινής αποδοχής είτε αποδοχής των υπολοίπων ενοίκων (θαυμάστε Ελλαδάρα), ο νέος πίνακας ΧΚΘ που θα συνταχθεί το πιο πιθανόν είναι να μην γίνει αποδεκτός από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες γιατί η σκατοκεφαλιά τους και η αμορφωσιά τους είναι σε τέτοιο επίπεδο που δεν εμπιστεύονται κανέναν. Τότε λοιπόν τι γίνεται;
Θαυμάστε => σε κάθε δαπάνη (π.χ. γέμισμα δεξαμενής με πετρέλαιο) ο διαχειριστής τελείως εμπειρικά μοιράζει τα χιλιοστά σου στους άλλους και κλείνει το ποσοστό! Και δεν διαμαρτύρεται κανείς ενώ 100% κάποιοι ανίδεοι την τρώνε στη μάπα με τη δαπάνη. Συνήθως ευνοούνται τα μεγαλύτερα διαμερίσματα με αυτήν την αλχημεία. Ελλαδάρα.
 

tzotzos456

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2016
Μηνύματα
404
Like
577
Πόντοι
81
Επίσης μπορείτε (λογικά το ξέρετε) να εγκατασταθεί αυτόνομο σύστημα μέτρησης ωρών λειτουργίας κεντρικού καυστήρα σε παλιό υφιστάμενο κτήριο ανεξαρτήτως χρόνου κατασκευής.
Και λύνονται έτσι πολλά θέματα αυτονομίας. Είτε έχεις πετρέλαιο, είτε αέριο.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.460
Κριτικές
1
Like
6.139
Πόντοι
2.356
αν το δωμάτιο είναι μικρό,συμφέρει ένα κλιματιστικό μικρής κατανάλωσης
Δεν ξέρω αν συμφέρει ή δε συμφέρει, τύπε.

Αυτό που ξέρω είναι ότι είναι εντελώς ΓΤΠ θέρμανση.

Κλιματιστικά έχω κι εγώ, οπότε κάτι ξέρω. :confused:
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.278
Πόντοι
10.336
παρε μια σομπιτσα τυπε. Αυτη με τα ξυλα οχι την ηλεκτρικη που καιει τον πατο της. Τα βραδια θα πηγαινεις εκει στους ξυλουργους της περιοχης σου που εχουν 1 τονο ξυλα στην αυλη τους και θα καβατζωνεις μια δεκαρια μονοκιλα να βγει η μερα. Θα γλιτωσεις και απο τα εξοδα κουζινας αφου μπορεις να ψηνεις κανα καλαμποκι κανα καστανο κανα καλαμακι ή κανα μαρσμελλοου αν εισαι αμερικανακι.
Οριστε, το τμημα οικονομικης διαχειρισης του μπου™ εδωσε παλι την λυση στο προβλημα του ελληνα πολιτη.
Στειλε πμ περιοχη να σου πω που "πουλανε" ξυλα.
 

Niikoss

Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
21
Κριτικές
1
Like
115
Πόντοι
0
Οχι ξυλα και τζακια ρε μαγκες... Μιλαμε δεν μπορεις να κυκλοφορησεις το βραδυ απο την καπνα...
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.643
Πόντοι
456
Προσοχή με κενό νόμου :
Επειδή ο ν.4495/17 δεν προβλέπει νέα σύνταξη και υποχρεωτική αποδοχή νέου πίνακα χιλιοστών κατανομής θέρμανσης για μια πολυκατοικία ακόμα και αν συνταχθεί με δικά σου έξοδα και γίνει από πιστοποιημένο Μ.Μ. είτε δικό σου είτε κοινής αποδοχής είτε αποδοχής των υπολοίπων ενοίκων (θαυμάστε Ελλαδάρα), ο νέος πίνακας ΧΚΘ που θα συνταχθεί το πιο πιθανόν είναι να μην γίνει αποδεκτός από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες γιατί η σκατοκεφαλιά τους και η αμορφωσιά τους είναι σε τέτοιο επίπεδο που δεν εμπιστεύονται κανέναν. Τότε λοιπόν τι γίνεται;
Θαυμάστε => σε κάθε δαπάνη (π.χ. γέμισμα δεξαμενής με πετρέλαιο) ο διαχειριστής τελείως εμπειρικά μοιράζει τα χιλιοστά σου στους άλλους και κλείνει το ποσοστό! Και δεν διαμαρτύρεται κανείς ενώ 100% κάποιοι ανίδεοι την τρώνε στη μάπα με τη δαπάνη. Συνήθως ευνοούνται τα μεγαλύτερα διαμερίσματα με αυτήν την αλχημεία. Ελλαδάρα.
O 4495 έχει πάρα πολλά κενά........θεωρώ όμως οτι σε μια πολυκατοικία με ιδιοκτήτες που έχουν ένα Α επίπεδο (μορφωτικό και κοινωνικό),δεν θα υπαρχει θέμα να γινει αποδοχή της νέας κατανομής χιλιοστών (μετά από μελέτη φυσικά). Αν τώρα έχουμε να κάνουμε με ούγκανα.......πάω πάσο.
 

tzotzos456

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2016
Μηνύματα
404
Like
577
Πόντοι
81
O 4495 έχει πάρα πολλά κενά........θεωρώ όμως οτι σε μια πολυκατοικία με ιδιοκτήτες που έχουν ένα Α επίπεδο (μορφωτικό και κοινωνικό),δεν θα υπαρχει θέμα να γινει αποδοχή της νέας κατανομής χιλιοστών (μετά από μελέτη φυσικά). Αν τώρα έχουμε να κάνουμε με ούγκανα.......πάω πάσο.
Ήταν απίστευτα εύκολο και νομικά/τεχνικά σωστό να θεσμοθετηθεί η αυτονόητη αλλαγή στον πίνακα κατανομής χιλιοστών θέρμανσης μετά από την αποχώρηση του οποιουδήποτε ιδιοκτήτη. Τόσο απλά και κατανοητά. Αλλά σκληρά και εμμονικά ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ. Οπότε δεν είναι "κενό". Είναι ηλιθιότητα των άσχετων που νομοθετούν και των όποιων κυβερνόντων να μην το διορθώσουν. Πιστοποιημένα.
Σε καμιά πολυκατοικία δεν έχει γίνει αποδεκτό αυτό απ' όσες ξέρω και πίστεψέ το είναι πάρα πολλές. Και η πλάκα είναι ότι επιβαρύνονται με αυτή την μπακαλίστικη λογιστική των διαχειριστών τα μικρότερα διαμερίσματα!
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.549
Κριτικές
212
Like
4.843
Πόντοι
9.035
1.η πολυκατοικία είναι παλιά έχει κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου.αλλά δεν με εξυπηρετεί τις ώρες που ανάβει.είμαι στον έκτο όροφο και πληρώνω πολλά (έχω μεγάλα ποσοστά).
2.απ ότι διάβασα στο άρθρο 127 του νόμου 4495/2017 αν αυτονομηθώ συμμετέχω μόνο σε δαπάνες για την συντήρηση-επισκευή του καυστήρα.σωληνώσεις δεν περνάνε στο διαμέρισμα μου αλλά δεν γράφει ότι μπορώ να απαλλαχθώ τελείως.
3.για τις νέες αναλογίες θέρμανσης που προκύπτουν αν κάποιος αυτονομηθεί μπορεί να υπάρξουν διαφωνίες αν κληθούν να πληρώσουν μηχανικό.αν γίνεται με μια απλή μαθηματική πράξη θα είναι ποιο εύκολο.
Άρα είσαι σε παλαιά πολυκατοικία, που ναι μεν έχει καυστήρα με φυσικό αέριο, αλλά η κατανομή των δαπανών θέρμανσης γίνεται με χιλιοστά σε όλους, ανεξάρτητα την ατομική χρήση. Τουτέστιν, δεν υπάρχει αυτονομία!

Αυτό είναι το πιο άδικο και ενεργειακά ασύμφορο σύστημα. Κανένας δεν έχει λόγο να κάνει οικονομία, και η θέρμανση δουλεύει άσκοπα. Οι κάτω ανοίγουν παράθυρα γιατί υπερθερμένονται και οι πάνω παγώνουν. Σπατάλη στο μάξιμουμ!

Φίλε μου η λύση στην περίπτωσή σου είναι μια και λέγεται "Θερμιδομέτρηση". Μπαίνει παντού (πάνω σε κάθε είδους σώμα, και λειτουργεί ασύρματα). Απλά πρέπει να το δεχτούν και να το βάλουν όλοι, και να πληρώσετε ένα αρχικό κόστος περίπου 100€ ανά σώμα (= περίπου 500 - 100€ ανά διαμέρισμα). Θα το αποσβέσεται μόλις σε 1 χρόνο. Μετά η συνολική κατανάλωση θα πέσει στο μισό, και ο καθένας θα πληρώνει ότι καίει (με ένα ποσοστό (10-30%) κοινόχρηστο/πάγιο με τα παλιά ποσοστά). Μιλάμε για τεράστια συνολικά οικονομία, και προπαντώς δικαιοσύνη.

Αν δεν συμφωνούν οι άλλοι, θα πεις ότι δεν σε συμφέρει γιατί πληρώνεις πολλά και άσκοπα, και σταματάς να πληρώνεις για την θέρμανση (και μόνο), 0 θα πεις από σήμερα. Αυτό θα τους κουνήσει και θα το σκεφτούν 10πλά. Βασικά σκέψου ότι σήμερα σε κλέβουν κανονικά!

Στην χειρότερη αν επιμένουν, τότε δεν θα πληρώνεις μέχρι να συμφωνήσουν. Τότε απλά θα πληρώσεις τα χρωστούμενα (καθυστερημένα), και θα κάνεις και την δουλειά σου. Αυτά ούτως η άλλως κάποια στιγμή θα τα πληρώσεις, ακόμα και αν σε πάνε δικαστικά (που δύσκολο να το κάνουν). Απλά τότε υπολόγισε + περίπου 500€ για τα δικαστικά έξοδα, τα εξώδικα κλπ. Αλλά εκτιμώ θα συνετιστούν σύντομα, ειδικά αν έχεις πολλά χιλιοστά και χωρίς εσένα πρακτικά δεν θα λειτουργεί η πολυκατοικία. Αν δεν σε πάνε δικαστικά απλά θα πληρώσεις τα χρωστούμενα και τίποτα άλλο.

Μπορεί να ακούγεται εκβιαστικό, αλλά είναι μονόδρομος φίλε μου. Τα άλλα με ατομικές αυτονομίες κλπ έχουν μεγάλο κόστος. Αν σου περισσεύουν χρήματα ρίχτα στην μόνωση του διαμερίσματος (σιγά-σιγά, όσο σε παίρνει, πρώτα κουφώματα (βάζεις PVC και όχι αλουμίνια), μετά ταράτσα, μετά τοίχοι, με αυτήν την σειρά, και από αυτό θα δεις άμεσα αποτέλεσμα και οικονομία). Ξεκίνα άμεσα να το λες, ώστε το επόμενο καλοκαίρι να το κάνετε, και από του χρόνου να είστε έτοιμοι. Όλοι θα κερδίσουν στην τελική.

Καλή τύχη!
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.863
Κριτικές
6
Like
3.599
Πόντοι
736
Φίλε μου η λύση στην περίπτωσή σου είναι μια και λέγεται "Θερμιδομέτρηση". Μπαίνει παντού (πάνω σε κάθε είδους σώμα, και λειτουργεί ασύρματα). Απλά πρέπει να το δεχτούν και να το βάλουν όλοι, και να πληρώσετε ένα αρχικό κόστος περίπου 100€ ανά σώμα (= περίπου 500 - 100€ ανά διαμέρισμα). Θα το αποσβέσεται μόλις σε 1 χρόνο. Μετά η συνολική κατανάλωση θα πέσει στο μισό, και ο καθένας θα πληρώνει ότι καίει (με ένα ποσοστό (10-30%) κοινόχρηστο/πάγιο με τα παλιά ποσοστά). Μιλάμε για τεράστια συνολικά οικονομία, και προπαντώς δικαιοσύνη.
Και με ωρομέτρηση δεν γίνεται δουλειά ; Απλά την πατάει κάθε φορά ο πρώτος που ανάβει νομίζω. Εκτός αν υπάρχει κάποιο σύστημα που να μην μετράει την πρώτη μισή ώρα ... δεν ξέρω. Αλλά λογικά θα βγαίνει φτηνότερα απο την θερμιδομέτρηση. Το κόστος εγκατάστασης του συστήματος δηλαδή.
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.549
Κριτικές
212
Like
4.843
Πόντοι
9.035
Και με ωρομέτρηση δεν γίνεται δουλειά ; Απλά την πατάει κάθε φορά ο πρώτος που ανάβει νομίζω. Εκτός αν υπάρχει κάποιο σύστημα που να μην μετράει την πρώτη μισή ώρα ... δεν ξέρω. Αλλά λογικά θα βγαίνει φτηνότερα απο την θερμιδομέτρηση. Το κόστος εγκατάστασης του συστήματος δηλαδή.
Η ωρομέτρηση δεν μπορεί να μπει αν δεν έχεις αυτονομία ανά διαμέρισμα. Στην περίπτωσή μας αυτό δεν υπάρχει. Αν υπάρχει κεντρική παροχή ανά διαμέρισμα μπορεί να γίνει και τέτοια θερμιδομέτρηση ή και απλή ωρομέτρηση. Αλλά αυτά δεν υπάρχουν εδώ. Σε κάθε περίπτωση η θερμιδομέτρηση ανά σώμα είναι ο πιο δίκαιος και οικονομικός τρόπος κατανομής κεντρικών δαπανών, και μπαίνει σε όλες τις πολυκατοικίες, σε όλες. Πχ για οικονομία τα κλείνεις όλα και πληρώνεις μόνο το πάγιο (=10-20€ ανά μήνα, ανάλογα την συνολική χρήση αυτό). Ή κλείνεις ότι δεν χρησιμοποιείς και πληρώνεις ανάλογα. Φυσικά αν το διαμέρισμα δεν έχει μόνωση και έχει απώλειες από παντού, εκεί ότι και να κάνεις αποκλείεται να ζεσταθείς ή να κάνεις οικονομία. Η μόνωση προηγείται της θέρμανσης/ψήξης.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.863
Κριτικές
6
Like
3.599
Πόντοι
736
Η ωρομέτρηση δεν μπορεί να μπει αν δεν έχεις αυτονομία ανά διαμέρισμα. Στην περίπτωσή μας αυτό δεν υπάρχει. Αν υπάρχει κεντρική παροχή ανά διαμέρισμα μπορεί να γίνει και τέτοια θερμιδομέτρηση ή και απλή ωρομέτρηση. Αλλά αυτά δεν υπάρχουν εδώ. Σε κάθε περίπτωση η θερμιδομέτρηση ανά σώμα είναι ο πιο δίκαιος και οικονομικός τρόπος κατανομής κεντρικών δαπανών, και μπαίνει σε όλες τις πολυκατοικίες, σε όλες. Πχ για οικονομία τα κλείνεις όλα και πληρώνεις μόνο το πάγιο (=10-20€ ανά μήνα, ανάλογα την συνολική χρήση αυτό). Ή κλείνεις ότι δεν χρησιμοποιείς και πληρώνεις ανάλογα. Φυσικά αν το διαμέρισμα δεν έχει μόνωση και έχει απώλειες από παντού, εκεί ότι και να κάνεις αποκλείεται να ζεσταθείς ή να κάνεις οικονομία. Η μόνωση προηγείται της θέρμανσης/ψήξης.
Αυτό με την αυτονομία δεν το κατάλαβα καλά να πω την αλήθεια. Εγώ έχω δεί συστήματα ωρομετρήσεων σε κεντρικούς λέβητες πετρελαίου που έχουν σύστημα με ηλεκτροβάνες κτλ. Εδω δηλαδή στην περίπτωση του φίλου με το κεντρικό αέριο τα έχουν χωρίς ηλεκτροβάνες ;

Α , για αυτό κάτι έλεγε οτι τα ανάβουν συγκεκριμένες ώρες ; :confused:
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.549
Κριτικές
212
Like
4.843
Πόντοι
9.035
Η ωρομέτρηση (με τις ηλεκτροβάνες) που αναφέρεις είναι σε νεότερες πολυκατοικίες, συνήθως από 1990 και μετά. Εδώ ο φίλος δεν έχει τέτοια δυνατότητα, αν είχε απλά το έκλεινε, πλήρωνε και πάγιο, και έκανε από μόνος του ότι ήθελε μετά. Το θέμα είναι να γλυτώσεις το κοινό και άδικο χαράτσι, ειδικά αν λόγω θέσης διαμερίσματος (ψηλά) είσαι και αδικημένος.
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.142
Like
4.673
Πόντοι
1.756
ελα....ας μπω στην συζητηση κ εγω....ρωτηστε οτι θελετε.... συντηρητης καυστηρων ειμαι....
(εκτος απο νομικα κ κανονισμους)
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.042
Κριτικές
9
Like
12.991
Πόντοι
3.836
καλή λύση οι θερμιδομετρητές / σώμα ρε συναγωνιστή αλλά κεντρική θέρμανση σημαίνει ότι το καλοριφέρ ανάβει συγκεκριμένες ώρες ,συνήθως νωρίς το πρωί και νωρίς το βράδυ. Πώς το ξεπερνάς αυτό το πρόβλημα; Υποθέτω ο νηματοθέτης θέλει να παίζει θέρμανση όποτε θέλει ο ίδιος.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.863
Κριτικές
6
Like
3.599
Πόντοι
736
καλή λύση οι θερμιδομετρητές / σώμα ρε συναγωνιστή αλλά κεντρική θέρμανση σημαίνει ότι το καλοριφέρ ανάβει συγκεκριμένες ώρες ,συνήθως νωρίς το πρωί και νωρίς το βράδυ. Πώς το ξεπερνάς αυτό το πρόβλημα; Υποθέτω ο νηματοθέτης θέλει να παίζει θέρμανση όποτε θέλει ο ίδιος.
Μήπως θα μπορούσαν να βάλουν και μια θερμοστατική βάνα ανα σώμα , και να το ανάβουν 24/7 το κεντρικό ; Δεν ξέρω μπορεί να είπα και μαλακία απλά αυτό μου ήρθε στο μυαλό. Εκτός αν η θερμιδομέτρηση περιλαμβάνει και θερμοστατικές βάνες ... ιδέα δεν έχω.
 
OP
OP
A

alekos26

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2005
Μηνύματα
285
Like
210
Πόντοι
21
ελα....ας μπω στην συζητηση κ εγω....ρωτηστε οτι θελετε.... συντηρητης καυστηρων ειμαι....
(εκτος απο νομικα κ κανονισμους)
απ οτι καταλαβα απο αυτα που διαβασα παραπανω αξιζει να βαλεις θερμιδομετρηση σε μια παλαια πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση φυσικου αεριου;λειτουργει συγκεκριμενες ωρες για ολους η υπαρχει επιλογη;καποιοι γνωστοι μου λενε οτι εδω και χρονια επειδη δεν συμφωνουν δεν βαζουν θερμανση δουλευουν με air-condition και εχουν ησυχασει.στον εκτο οροφο που ειμαι δεν εχω και κοινοχργστους σωληνες δεν κρατανε πολυ θερμοτητα τα σωματα.
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.142
Like
4.673
Πόντοι
1.756
πρωτα απο ολα η οικονομια ξεκιναει απο τον καυστηρα.... θα ζητησετε απο τον συντηρητη σας εκτυπωση καυσαεριων με τον βαθμο αποδοσης επανω... ΜΕ ημερομηνια κ ωρα..... ο βαθμος αποδοσης πρεπει να ειναι γυρω στο 92-93%..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom