Νέα

Ανέκδοτα/αστεία/περίεργα e-mails κλπ.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ljsilver
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 11K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
boldermond για δωσε μια απαντηση?  :tooth:
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Με λίγα λόγια να σέβομαι το δικαίωμα των Ινδουιστών να υποστηρίζουν ότι η Γη στηρίζεται πάνω σε τέσσερις ελέφαντες, οι οποίοι στηρίζονται πάνω σε μία χελώνα και όταν κουράζονται κινούνται και έχουμε σεισμούς, αφού αυτό διδάσκει η θρησκεία τους. Να σέβομαι το δικαίωμα των Αφρικανών να πετσοκόβουν τις κλειτορίδες και τα μικρά χείλη των νεαρών κοριτσιών και να τα ράβουν μετά μέχρι να τους κόψουν τα ράμματα την ημέρα του γάμου τους, αφού αυτή είναι η πανάρχαια κουλτούρα τους. Να σέβομαι το δικαίωμα των Εβραίων να εξολοθρεύσουν οποιαδήποτε άλλη εθνότητα ζει στη Γη της Επαγγελίας που τους έδωσε ο Θεός τους, αφού έτσι κηρύσσει το ιερό βιβλίο τους. Να σέβομαι την εξαγγελία των Μουλάδων ότι όποια γυναίκα κυκλοφορεί με ακάλυπτα μαλλιά ουσιαστικά προκαλεί να τη βιάσουν, αφού αψηφά το νόμο του προφήτη. Να σέβομαι αυτούς που υποστηρίζουν ότι μια εβραιοπούλα της κατώτερης τάξης, δηλ. αγράμματη, που αγνοούσε όσο ζούσε την ύπαρξη της Ελλάδας όπως και οποιασδήποτε άλλη χώρας μακριά από το χωριό της, κάνει θαύματα σε ένα ελληνικό νησί μόνο και μόνο επειδή εκεί υπάρχει ένα ξύλο ζωγραφισμένο με κάποια εικόνα, που αποκλείεται να είναι δική της, αφού δεν υπήρχαν φωτογραφίες τότε. Αυτά εννοείς;
Μπόκολος,
Σε πάω, νομίζω πως το έχω ξαναδιαπιστώσει αυτό.
Στο παραπάνω ΣΩΣΤΟ κείμενο σου έχω μια ενστασούλα: Εκεί που λες για τους ελέφαντες και τη χελώνα.
Έχει μια βασική διαφορά από τα υπόλοιπα: Αυτοί που υποστηρίζουν ότι η Γη στηρίζεται πάνω σε τέσσερις ελέφαντες, οι οποίοι στηρίζονται πάνω σε μία χελώνα που όταν κουράζονται κινούνται και έχουμε σεισμούς ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ κάποιον άλλο. Οπότε ασ' τους να το υποστηρίζουν, δεν μας πειράζουν.
Επίσης στην ίδια κατηγορία είναι και η λεγάμενη που κάνει θαύματα στο Ελληνικό νησί: Δεν πειράζουν κανέναν αυτοί που το πιστεύουν. Οπότε κι αυτοί (όσο δεν μας πειράζουν) δεν τους πειράζουμε.
Μπορούμε πάντα βέβαια να λέμε το τι πιστεύουμε κι εμείς για όλα αυτά.
Συμφωνείς ελπίζω, έτσι?
 

RobertK

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
10
Like
0
Πόντοι
0
Παμε πισω στο κυριο θεμα¨

Στο παγκόσμιο συνέδριο γενετικής και συνδυασμού DNA, συζητούν τα κατορθώματά τους οι επιστήμονες.

Σηκώνονται πρώτοι οι Αμερικάνοι:
- Εμείς κύριοι συνάδελφοι καταφέραμε το ακατόρθωτο, διασταυρώσαμε τη φώκια με το φίδι.
Άφωνοι οι άλλοι επιστήμονες ρωτάνε:
- Και τι καλό βγαίνει από αυτή τη διασταύρωση;
- Να, παλιότερα η φώκια εγκλωβίζονταν στα βράχια και ψοφούσε, τώρα μπορεί να γλιστρήσει σαν φίδι και να γλυτώσει.

Πετάγονται οι Ιάπωνες από απέναντι:
- Αυτά που φτιάχνετε είναι μαλακίες Αμερικάνοι! Εμείς καταφέραμε να διασταυρώσουμε το καρπούζι με τη μύγα!
Ακόμα πιο εντυπωσιασμένοι οι επιστήμονες ρωτάνε:
- Και τι καλό μπορεί να βγει από αυτό;
- Να, παλιότερα έτρωγες καρπούζι και όλη την ώρα έφτυνες κουκούτσια, τώρα ρίχνεις μια στο καρπούζι να ανοίξει και πετάγονται τα σπόρια σαν τις μύγες και έχεις ένα καρπούζι χωρίς κουκούτσια!

Σηκώνονται τελευταίοι και οι Έλληνες επιστήμονες, γεμάτοι αυτοπεποίθηση:
- Για μια ακόμα φορά θα σας απογοητεύσουμε συνάδελφοι, αλλά τα κατορθώματά σας είναι παπαριές. Εμείς καταφέραμε να διασταυρώσουμε την πυγολαμπίδα με τη μουνόψειρα!
Άφωνοι και εκστασιασμένοι οι υπόλοιποι επιστήμονες ρωτάνε:
- Καλά, και που μπορεί να χρησιμοποιηθεί μια τέτοια διασταύρωση;
- Ε, όπου φέγγει δεν πηδάμε!

 

mixalis mixoy

Μέγας
Εγγρ.
31 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.578
Κριτικές
16
Like
949
Πόντοι
3.925
ok, έτσι κι αλλιώς δεν περίμενα ότι θα μου απαντήσεις με λογικά επιχειρήματα. Ξεκινάς ένα θέμα, πετώντας μία τάχα γενική αλήθεια, δεν μπορείς να υποστηρίξεις όσα λες και καταφεύγεις στις εικονίτσες. Θα σου στείλω και εγώ μια ενδεικτική εικονίτσα του πόσο σέβονται οι ομοιδεάτες σου τους άλλους.
:2funny: :2funny: :2funny: :blahblah1: :blahblah1: :blahblah1: :bigdick: :bigdick: :bigdick:
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Μπόκολος,
Σε πάω, νομίζω πως το έχω ξαναδιαπιστώσει αυτό.
Στο παραπάνω ΣΩΣΤΟ κείμενο σου έχω μια ενστασούλα: Εκεί που λες για τους ελέφαντες και τη χελώνα.
Έχει μια βασική διαφορά από τα υπόλοιπα: Αυτοί που υποστηρίζουν ότι η Γη στηρίζεται πάνω σε τέσσερις ελέφαντες, οι οποίοι στηρίζονται πάνω σε μία χελώνα που όταν κουράζονται κινούνται και έχουμε σεισμούς ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ κάποιον άλλο. Οπότε ασ' τους να το υποστηρίζουν, δεν μας πειράζουν.
Επίσης στην ίδια κατηγορία είναι και η λεγάμενη που κάνει θαύματα στο Ελληνικό νησί: Δεν πειράζουν κανέναν αυτοί που το πιστεύουν. Οπότε κι αυτοί (όσο δεν μας πειράζουν) δεν τους πειράζουμε.
Μπορούμε πάντα βέβαια να λέμε το τι πιστεύουμε κι εμείς για όλα αυτά.
Συμφωνείς ελπίζω, έτσι?

Νομίζω  ότι το έχω πει πολλές φορές, θα το επαναλάβω. Ο πολυθεϊστής από χέρι, δέχεται την ύπαρξη άλλων θεών. Γι αυτό και δεν καταστρέφει τα ιερά των άλλων. Οι πρόγονοι είχαν ένα ναό αφιερωμένο στου Άγνωστους Θεούς (όχι στον άγνωστο Θεό, όπως προπαγανδίζουν οι Χριστιανοί).  Ποτέ δεν ακούστηκε οι Βουδιστές να καταστρέψουν Ιερά άλλων. Οι μονοθεϊστές από την άλλη, είναι από χέρι μισαλλόδοξοι. ΜΟΝΟ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ. Γι αυτό και όταν βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση καταστρέφει τα Ιερά των άλλων, με θεία εντολή. Αυτό έκαναν οι Εβραίοι, η Παλαιά Διαθήκη είναι γεμάτη από τις καταστροφές ξένων Ιερών, τις γενοκτονίες και την πλήρη εξολόθρευση των άλλων, το συνεχίζουν και σήμερα. Οι Χριστιανοί κατέστρεψαν όσους πολιτισμούς μπόρεσαν στην Ασία, στην Ευρώπη, στην Αμερική και στην Αφρική. Οι Μουσουλμάνοι καταστρέφουν συστηματικά όσα αγάλματα μπορούν (σου θυμίζω τους δύο Βούδες που είχαν ανακηρυχτεί μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς από την ΟΥΝΕΣΚΟ). Οι Ινδουιστές, σωστά είπες, έκαναν τα αγάλματά τους, αλλά δεν ξέρω να έκαψαν κάποιον που να υποστήριξε ότι η Γη δεν στηρίζεται σε ελέφαντες, πράγμα που το έκαναν για αιώνες οι Χριστιανοί. Όσο γι αυτούς που λες ότι δεν πειράζουν κανένα στην Τήνο, ας τους αφήσουμε λοιπόν, είναι μερικά σωστό. Πάνω στην πίστη αυτών στηρίζεται η Εκκλησία και 1. Δεν έχει πληρώσει ποτέ φορολογία για την τεράστια περιουσία που κατέχει. 2. Αν και όλοι όσοι έχουν σπίτια πληρώνουν εδώ και χρόνια το χαράτσι, οι Ναοί εξαιρέθηκαν ως τόποι λατρείας. 3. Παίρνουν χρήματα από την φορολογία που πληρώνω και εγώ και κάθε Πάσχα φέρνουν με τιμές αρχηγού κράτους το Άγιο Φως, το οποίο ο Αδαμάντιος Κοραής, αυτός ο υπέροχος δάσκαλος του Γένους, είχε καταγγείλει σαν απάτη. 4. όσο το Υπουργείο Παιδείας λέγεται Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, τα παιδιά θα μαθαίνουν θρησκευτικά αντί Χημεία και δεν θα υπάρχει μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στη χώρα μας. 5. Η Ελλάδα έχει ήδη πληρώσει πρόστιμο για το ότι δεν αναγνωρίζει στο σύμβολο συμβίωσης τους ομοφυλόφιλους και έχει ήδη κατατεθεί καινούργια προσφυγή, την οποία και πάλι θα χάσουμε και θα πληρώσουμε. Αν το πρόστιμο το πλήρωνε η Εκκλησία, εγώ δεν θα έλεγα τίποτα. Θα το πληρώσω όμως και εγώ. Φτάνουν αυτά; Συνεχίζεις να πιστεύεις ότι δεν κάνουν κακό σε άλλους με διαφορετική θρησκεία ή άθεους;
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Νομίζω  ότι το έχω πει πολλές φορές, θα το επαναλάβω. Ο πολυθεϊστής από χέρι, δέχεται την ύπαρξη άλλων θεών. Γι αυτό και δεν καταστρέφει τα ιερά των άλλων. Οι πρόγονοι είχαν ένα ναό αφιερωμένο στου Άγνωστους Θεούς (όχι στον άγνωστο Θεό, όπως προπαγανδίζουν οι Χριστιανοί).  Ποτέ δεν ακούστηκε οι Βουδιστές να καταστρέψουν Ιερά άλλων. Οι μονοθεϊστές από την άλλη, είναι από χέρι μισαλλόδοξοι. ΜΟΝΟ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ. Γι αυτό και όταν βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση καταστρέφει τα Ιερά των άλλων, με θεία εντολή. Αυτό έκαναν οι Εβραίοι, η Παλαιά Διαθήκη είναι γεμάτη από τις καταστροφές ξένων Ιερών, τις γενοκτονίες και την πλήρη εξολόθρευση των άλλων, το συνεχίζουν και σήμερα. Οι Χριστιανοί κατέστρεψαν όσους πολιτισμούς μπόρεσαν στην Ασία, στην Ευρώπη, στην Αμερική και στην Αφρική. Οι Μουσουλμάνοι καταστρέφουν συστηματικά όσα αγάλματα μπορούν (σου θυμίζω τους δύο Βούδες που είχαν ανακηρυχτεί μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς από την ΟΥΝΕΣΚΟ). Οι Ινδουιστές, σωστά είπες, έκαναν τα αγάλματά τους, αλλά δεν ξέρω να έκαψαν κάποιον που να υποστήριξε ότι η Γη δεν στηρίζεται σε ελέφαντες, πράγμα που το έκαναν για αιώνες οι Χριστιανοί. Όσο γι αυτούς που λες ότι δεν πειράζουν κανένα στην Τήνο, ας τους αφήσουμε λοιπόν, είναι μερικά σωστό. Πάνω στην πίστη αυτών στηρίζεται η Εκκλησία και 1. Δεν έχει πληρώσει ποτέ φορολογία για την τεράστια περιουσία που κατέχει. 2. Αν και όλοι όσοι έχουν σπίτια πληρώνουν εδώ και χρόνια το χαράτσι, οι Ναοί εξαιρέθηκαν ως τόποι λατρείας. 3. Παίρνουν χρήματα από την φορολογία που πληρώνω και εγώ και κάθε Πάσχα φέρνουν με τιμές αρχηγού κράτους το Άγιο Φως, το οποίο ο Αδαμάντιος Κοραής, αυτός ο υπέροχος δάσκαλος του Γένους, είχε καταγγείλει σαν απάτη. 4. όσο το Υπουργείο Παιδείας λέγεται Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, τα παιδιά θα μαθαίνουν θρησκευτικά αντί Χημεία και δεν θα υπάρχει μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στη χώρα μας. 5. Η Ελλάδα έχει ήδη πληρώσει πρόστιμο για το ότι δεν αναγνωρίζει στο σύμβολο συμβίωσης τους ομοφυλόφιλους και έχει ήδη κατατεθεί καινούργια προσφυγή, την οποία και πάλι θα χάσουμε και θα πληρώσουμε. Αν το πρόστιμο το πλήρωνε η Εκκλησία, εγώ δεν θα έλεγα τίποτα. Θα το πληρώσω όμως και εγώ. Φτάνουν αυτά; Συνεχίζεις να πιστεύεις ότι δεν κάνουν κακό σε άλλους με διαφορετική θρησκεία ή άθεους;

Θα με έκανες ιδιαίτερα ευτυχή αν πρόσεχες λίγο περισσότερο τη διατύπωση σου.
Εξακολουθώ να συμφωνώ με τα περισσότερα. Σε όλα θα έλεγα. Πάρε αυτό λοιπόν ως βάση.
Οι μικρο-διαφωνίες μου:
Αυτή η ιστορία με τις λούγκρες και τα δικαιώματα τους, κάπου μου τη βαράει. Δε λέω, δίκιο έχουν, όπως δίκιο θα είχα κι εγώ (ως μη λούγκρα), αν αποφάσιζα να συζήσω (και να το επισημοποιήσω) με ένα φίλο μου. Χωρίς να πηδιώμαστε εννοώ. Ας πούμε για φορολογικούς λόγους (1/2 τεκμηρίου κατοικίας π.χ.).  Κανένα πρόβλημα σ' αυτό λοιπόν, είπα, δίκιο έχουν, αλλά αυτή η ιστορία με τα δικαστήρια και ΚΥΡΙΩΣ τη δημοσιότητα δεν έχει σαν αφετηρία αυτά που σου λέω. Έχει την ανάγκη των τύπων αυτών να ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ από τους υπόλοιπους σαν "νορμάλ". Δεν με ενοχλούν, δεν τους κυνηγάω, ας κάνουν ότι θέλουν στο κρεβάτι τους, αλλά δεν θα με υποχρεώσουν ΕΜΕΝΑ (ελπίζω κι εσένα) να μου αρέσει αυτό που κάνουν. Ας το κάνουν χωρίς να το βλέπω, όπως και εγώ το κάνω με τη γκόμενα μου φροντίζοντας να μη με βλέπουν άλλοι.

Ένα άλλο σημείο που πρέπει να το ξανακοιτάξουμε (σ' αυτά που λες - από πλευράς διατύπωσης εννοώ) είναι αυτό το "Ο πολυθεϊστής δέχεται την ύπαρξη άλλων θεών".
Εγώ π.χ. ΔΕΝ "δέχομαι" καμία ύπαρξη θεού. Κανενός θεού. Άλλο όμως αυτό, και άλλο το να δέχομαι το ΔΙΚΑΙΩΜΑ άλλων να πιστεύουν σε ύπαρξη θεού. Μην τα μπερδεύεις, δεν είναι το ίδιο πράμα αυτά τα δυο. Το δεύτερο δέχομαι, όχι το πρώτο.
;)
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Θα με έκανες ιδιαίτερα ευτυχή αν πρόσεχες λίγο περισσότερο τη διατύπωση σου.
Εξακολουθώ να συμφωνώ με τα περισσότερα. Σε όλα θα έλεγα. Πάρε αυτό λοιπόν ως βάση.
Οι μικρο-διαφωνίες μου:
Αυτή η ιστορία με τις λούγκρες και τα δικαιώματα τους, κάπου μου τη βαράει. Δε λέω, δίκιο έχουν, όπως δίκιο θα είχα κι εγώ (ως μη λούγκρα), αν αποφάσιζα να συζήσω (και να το επισημοποιήσω) με ένα φίλο μου. Χωρίς να πηδιώμαστε εννοώ. Ας πούμε για φορολογικούς λόγους (1/2 τεκμηρίου κατοικίας π.χ.).  Κανένα πρόβλημα σ' αυτό λοιπόν, είπα, δίκιο έχουν, αλλά αυτή η ιστορία με τα δικαστήρια και ΚΥΡΙΩΣ τη δημοσιότητα δεν έχει σαν αφετηρία αυτά που σου λέω. Έχει την ανάγκη των τύπων αυτών να ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ από τους υπόλοιπους σαν "νορμάλ". Δεν με ενοχλούν, δεν τους κυνηγάω, ας κάνουν ότι θέλουν στο κρεβάτι τους, αλλά δεν θα με υποχρεώσουν ΕΜΕΝΑ (ελπίζω κι εσένα) να μου αρέσει αυτό που κάνουν. Ας το κάνουν χωρίς να το βλέπω, όπως και εγώ το κάνω με τη γκόμενα μου φροντίζοντας να μη με βλέπουν άλλοι.

Ένα άλλο σημείο που πρέπει να το ξανακοιτάξουμε (σ' αυτά που λες - από πλευράς διατύπωσης εννοώ) είναι αυτό το "Ο πολυθεϊστής δέχεται την ύπαρξη άλλων θεών".
Εγώ π.χ. ΔΕΝ "δέχομαι" καμία ύπαρξη θεού. Κανενός θεού. Άλλο όμως αυτό, και άλλο το να δέχομαι το ΔΙΚΑΙΩΜΑ άλλων να πιστεύουν σε ύπαρξη θεού. Μην τα μπερδεύεις, δεν είναι το ίδιο πράμα αυτά τα δυο. Το δεύτερο δέχομαι, όχι το πρώτο.
;)

Η απάντησή μου είχε σχέση με το παράδειγμα των πολυθεϊστών Ινδουιστών, τίποτα άλλο. Δεν μου αρέσουν οι λούγκρες, αλλά δεν θα τους λιθοβολήσω, όπως προστάζει η Παλαιά Διαθήκη και δεν θα μπω τροχονόμος στον πισινό τους. Με ενδιαφέρει πολύ το γεγονός όμως ότι η χώρα μας, σαν μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, έχει κάποιες υποχρεώσεις που αν δεν τις τηρήσεις θα πληρώσει πρόστιμο. Ο μόνος λόγος που δεν τηρεί το συγκεκριμένο θέμα είναι η Εκκλησία και αυτό έχει κόστος στην τσέπη μου. Ας πληρώσει το πρόστιμο η Εκκλησία, αφού έτσι το θέλει.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Η απάντησή μου είχε σχέση με το παράδειγμα των πολυθεϊστών Ινδουιστών, τίποτα άλλο. Δεν μου αρέσουν οι λούγκρες, αλλά δεν θα τους λιθοβολήσω, όπως προστάζει η Παλαιά Διαθήκη και δεν θα μπω τροχονόμος στον πισινό τους. Με ενδιαφέρει πολύ το γεγονός όμως ότι η χώρα μας, σαν μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, έχει κάποιες υποχρεώσεις που αν δεν τις τηρήσεις θα πληρώσει πρόστιμο. Ο μόνος λόγος που δεν τηρεί το συγκεκριμένο θέμα είναι η Εκκλησία και αυτό έχει κόστος στην τσέπη μου. Ας πληρώσει το πρόστιμο η Εκκλησία, αφού έτσι το θέλει.
Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα, εδώ.
Να είσαι καλά.
 

metalfun

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.074
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
16
Του «Pitsirikou»

Η Κοίμηση της Θεοτόκου αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες γιορτές της χριστιανοσύνης -αφού δίνει περιθώρια για χοντρή κονόμα- και γιορτάζεται σε όλη των χώρα με ελπίδα, κατάνυξη, ευλάβεια και βυζαντινή μεγαλοπρέπεια.

Τα ήθη και τα έθιμα του Δεκαπενταύγουστου είναι αναρίθμητα, αφού ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, μιας και εμείς οι Έλληνες είμαστε αναρχικοί.

Στη Σιάτιστα στην Κοζάνη υπάρχει το έθιμο των καβαλάρηδων που στολίζουν τα άλογά τους σαν λατέρνες και πάνε στο μοναστήρι της Παναγιάς της Καβαλάρισσας, για να προσκυνήσουν.

Εδώ υπάρχει κάθε χρόνο ένα θαύμα, αφού τα άλογα ποτέ δεν χέζουν στο μοναστήρι της Παναγίας αλλά τα κρατάνε για μετά.

Οι καβαλάρηδες τρώνε, πίνουν και χορεύουν, και μετά επιστρέφουν στη Σιάτιστα, για να αφήσουν τα άλογά τους και να μπουν ξανά στις Μερσεντές, ώστε να πλακώνονται στις χριστοπαναγίες με τους άλλους οδηγούς.

Το έθιμο των προσκυνητών καβαλάρηδων έχει τις ρίζες του στα χρόνια της Τουρκοκρατίας -όπως όλα τα ωραία έθιμα της χώρας μας-, οπότε πρέπει να επιστρέψουν κάποια στιγμή οι Τούρκοι, ώστε να ανανεώσουμε επιτέλους τα έθιμά μας.

Οι Τούρκοι επέτρεπαν στους κατοίκους να κάνουν μια μέρα βόλτα με τα άλογα, οπότε αυτοί έκαναν ιππασία αλλά νόμιζαν πως κάνουν επανάσταση.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει ο Δεκαπενταύγουστος στην Κεφαλονιά, αφού στο ναό της Κοιμήσεως εμφανίζονται μέσα και έξω από το ναό μικρά φίδια που δαγκώνουν μόνο όσους δεν ρίχνουν πάνω από δέκα ευρώ στο παγκάρι.

Σύμφωνα με την παράδοση, στην περιοχή αυτή υπήρχε ένα μεγάλο μοναστήρι της Παναγίας αλλά δέχτηκε επίθεση από πειρατές που ήταν καυλοπυρέσσοντες επειδή είχαν καιρό να πιάσουν λιμάνι και είχαν βαρεθεί να πηδάνε τον μούτσο, οπότε οι καλόγριες -που δεν ήθελαν να τις πηδήσουν οι πειρατές γιατί ήταν όλες ορκισμένες λεσβίες- παρακάλεσαν την Παναγία να τις κάνει πουλιά ή φίδια.

Η Παναγία τις έκανε φίδια, γιατί σκέφτηκε πως οι πειρατές ήταν τόσο πυρωμένοι που μπορεί να πηδούσαν τα πουλιά αλλά θα ήταν κάπως δύσκολο να πηδήξουν τα φίδια, γιατί ξέρουμε περιπτώσεις από την αγνή ελληνική ύπαιθρο που κάποιοι συμπατριώτες μας φιστίκωσαν μια κότα αλλά δεν ξέρουμε ούτε μια περίπτωση που κάποιος να κουτούπωσε μια οχιά.

Όπως λέει η παράδοση, αν τα φίδια δεν εμφανιστούν κάποια χρονιά, αυτό είναι πολύ κακό σημάδι αλλά τα φίδια της Παναγίας εμφανίστηκαν κανονικά τον Δεκαπενταύγουστο πριν την χρεοκοπία της χώρας, οπότε καταλαβαίνουμε πως η χρεοκοπία είχε και την έγκριση της Παναγιάς της Φιδίσιας.

Το πιο διαδεδομένο έθιμο στα πανηγύρια του Δεκαπενταύγουστου είναι οι αναρίθμητοι μπάφοι, που φέρνουν τους πιστούς σε μια ονειρική κατάσταση και τους βοηθούν να κατανοήσουν καλύτερα τα πάθη που βίωσε η Παναγιά η Χασικλού.

Πηγή: pitsirikos.net
Για να καταλάβεις το μέγεθος της εκμετάλλευσης και της χαζομάρας των θρησκόληπτων Ελλήνων, υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι πηγαίνουν έξω από την εκκλησία ανοίγουν το καπό του αυτοκινήτου και ζητούν από τον παπά να τους "διαβάσει"-ευλογήσει την μηχανή. Τρανό παράδειγμα αποτελεί η μονή του Αγ. Ιωάννη του Ρώσου στην Εύβοια, με ουρά από αυτοκίνητα που περιμένουν για αυτό το λόγο.

Γειά σου ρε Ελλάδα με τους ηλιθίους σου
 

metalfun

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.074
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
16
Βρέθηκε η γενεσιουργός αιτία του Έμπολα.
Ebola is manufactured by Satan – T.B. Joshua declared |
Ebola is manufactured by Satan – T.B. Joshua declared
Προτείνω να διαβάσετε το HEAT ZONE από τις εκδόσεις BELL. Πρόκειται για πραγματική ιστορία γραμμένη σαν μυθιστόρημα όπου αναφέρετε σε τρια πραγματικά ξεσπάσματα του ιού. Από αυτά το ένα ήταν στην Γερμανία με 70 περίπου νεκρούς
 

KRITIKOS1985

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιουν 2011
Μηνύματα
9.189
Κριτικές
55
Like
371
Πόντοι
1.640
Θα με έκανες ιδιαίτερα ευτυχή αν πρόσεχες λίγο περισσότερο τη διατύπωση σου.
Εξακολουθώ να συμφωνώ με τα περισσότερα. Σε όλα θα έλεγα. Πάρε αυτό λοιπόν ως βάση.
Οι μικρο-διαφωνίες μου:
Αυτή η ιστορία με τις λούγκρες και τα δικαιώματα τους, κάπου μου τη βαράει. Δε λέω, δίκιο έχουν, όπως δίκιο θα είχα κι εγώ (ως μη λούγκρα), αν αποφάσιζα να συζήσω (και να το επισημοποιήσω) με ένα φίλο μου. Χωρίς να πηδιώμαστε εννοώ. Ας πούμε για φορολογικούς λόγους (1/2 τεκμηρίου κατοικίας π.χ.).  Κανένα πρόβλημα σ' αυτό λοιπόν, είπα, δίκιο έχουν, αλλά αυτή η ιστορία με τα δικαστήρια και ΚΥΡΙΩΣ τη δημοσιότητα δεν έχει σαν αφετηρία αυτά που σου λέω. Έχει την ανάγκη των τύπων αυτών να ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ από τους υπόλοιπους σαν "νορμάλ". Δεν με ενοχλούν, δεν τους κυνηγάω, ας κάνουν ότι θέλουν στο κρεβάτι τους, αλλά δεν θα με υποχρεώσουν ΕΜΕΝΑ (ελπίζω κι εσένα) να μου αρέσει αυτό που κάνουν. Ας το κάνουν χωρίς να το βλέπω, όπως και εγώ το κάνω με τη γκόμενα μου φροντίζοντας να μη με βλέπουν άλλοι.

Ένα άλλο σημείο που πρέπει να το ξανακοιτάξουμε (σ' αυτά που λες - από πλευράς διατύπωσης εννοώ) είναι αυτό το "Ο πολυθεϊστής δέχεται την ύπαρξη άλλων θεών".
Εγώ π.χ. ΔΕΝ "δέχομαι" καμία ύπαρξη θεού. Κανενός θεού. Άλλο όμως αυτό, και άλλο το να δέχομαι το ΔΙΚΑΙΩΜΑ άλλων να πιστεύουν σε ύπαρξη θεού. Μην τα μπερδεύεις, δεν είναι το ίδιο πράμα αυτά τα δυο. Το δεύτερο δέχομαι, όχι το πρώτο.

;)
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

georgeflorinios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
109
Κριτικές
6
Like
165
Πόντοι
281
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές του forum. Προφανώς δεν ποστάρω για διαφήμηση, απλά το ανακαλύψαμε στο διαδύκτιο και έχουμε παραλύσει από τα γέλια


:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Προφανώς ο μεταφραστής Google μετάφρασε το γατάκι σε μουνί (pussy)
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Για να καταλάβεις το μέγεθος της εκμετάλλευσης και της χαζομάρας των θρησκόληπτων Ελλήνων, υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι πηγαίνουν έξω από την εκκλησία ανοίγουν το καπό του αυτοκινήτου και ζητούν από τον παπά να τους "διαβάσει"-ευλογήσει την μηχανή. Τρανό παράδειγμα αποτελεί η μονή του Αγ. Ιωάννη του Ρώσου στην Εύβοια, με ουρά από αυτοκίνητα που περιμένουν για αυτό το λόγο.

Γειά σου ρε Ελλάδα με τους ηλιθίους σου

Κι όχι μόνο αυτό. Κάνουν αγιασμούς μέσα στα θερμοκήπια να ψοφήσουν οι ακρίδες και τα λοιπά ζουζούνια. Το ότι υπάρχουν εκατοντάδες εκατομμύρια χρόνια και ότι τέτοιες τελετές γίνονται εδώ και χιλιάδες χρόνια χωρίς αποτέλεσμα, είναι μια λεπτομέρεια που δεν την λαμβάνουν υπόψη. 
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Κι όχι μόνο αυτό. Κάνουν αγιασμούς μέσα στα θερμοκήπια να ψοφήσουν οι ακρίδες και τα λοιπά ζουζούνια. Το ότι υπάρχουν εκατοντάδες εκατομμύρια χρόνια και ότι τέτοιες τελετές γίνονται εδώ και χιλιάδες χρόνια χωρίς αποτέλεσμα, είναι μια λεπτομέρεια που δεν την λαμβάνουν υπόψη. 

Η καθε τελετη ειναι μια προσπαθεια να προσελκυσεις την καλη τυχη. Αν καποιος νιωθει την αναγκη να το κανει για το σπιτι του, το αμαξι του, τον σκυλο του ειναι δικο του θεμα. Μπορει επισης να κανει την τελετη με το χριστιανικο τυπικο, το μουσουλμανικο, το φενκ σουι, γουατεβερ. Το ερωτημα του αν πιστευεις σε αυτα εχει καποια μεταφυσικα στοιχεια που αξιζουν συζητηση, αν ομως περασεις την γραμμη και δεχτεις το μεταφυσικο, δεν υπαρχουν επιχειρηματα, ειναι ολα το ιδιο πιθανα και ολα στον αερα.

Συμβαινουν και χειροτερα παντως
URL]]
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Για να καταλάβεις το μέγεθος της εκμετάλλευσης και της χαζομάρας των θρησκόληπτων Ελλήνων, υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι πηγαίνουν έξω από την εκκλησία ανοίγουν το καπό του αυτοκινήτου και ζητούν από τον παπά να τους "διαβάσει"-ευλογήσει την μηχανή. Τρανό παράδειγμα αποτελεί η μονή του Αγ. Ιωάννη του Ρώσου στην Εύβοια, με ουρά από αυτοκίνητα που περιμένουν για αυτό το λόγο.

Γειά σου ρε Ελλάδα με τους ηλιθίους σου
για να καταλάβεις το μέγεθος της ηλιθιότητας είναι σαν ενοχλείται κάποιος κάθε μέρα όλη μέρα για τον κόσμο που πάει στη μέκκα, για αυτούς που πάνε στο άγιο όρος, για αυτούς που γονατίζουν στο χαλάκι κοιτάζοντας τον ήλιο και παλινδρομούνται σαν παραπληγικοί, κ.ο.κ.

μας ενοχλεί αυτός που είναι θρήσκος, αυτός που αγοράζει την έξυπνη σήτα ή παίρνει τηλέφωνο και παίζει παιχνίδια στα παρατράγουδα με την πάνια; ποια δημοκρατική διαδικασία θα πρέπει να εφαρμόσουμε, να του το απαγορεύσουμε, να τον χλευάσουμε, να τον στιγματίσουμε, να τον θανατώσουμε ή να τον ευνουχίσουμε για να εξαλείψουμε κάθε πιθανή περίπτωση αναπαραγωγής;

από την άλλη ο πιτσιρίκος, όλο τέτοιες μαλακίες γράφει καθώς μπορεί μόνο με αυτους τους "ηλίθιους" να ασχοληθεί. Ένα άρθρο χωρίς ανακρίβειες, γενικότητες και τσουβάλιασμα δεν έχουμε δει από τον τύπο, ένας αριστερός σουβλατζής στα Εξάρχεια είναι πιο δεινός και συνειδητοποιημένος αρθρογράφος από αυτόν.

άντε να μας πει και για τα χριστούγεννα, μετά από 2000 χρόνια πιστεύω έβγαλε συμπέρασμα.
 

SOYLHS1983

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
213
Κριτικές
10
Like
273
Πόντοι
291
Ένα απόγευμα στις δημόσιες τουαλέτες και καθώς κατουρούσε ένας μαύρος, βγαίνει δίπλα του ένας άσπρος και τον κοίταζε επίμονα στα γεννητικά του όργανα. - "Τι κοιτάς έτσι;", του λέει ο μαύρος. - "Κοιτάζω το τεράστιο όργανο σου... Μα πως είναι δυνατόν;", του λέει ο άσπρος. - "Αα, δεν είναι τίποτα, και εσύ μπορείς να αποκτήσεις τόσο μεγάλο με μια απλή μέθοδο. Κάθε πρωί που θα μπαίνεις στο μπάνιο θα πηγαίνεις στην βρύση και θα "τον" χτυπάς με όλη σου την δύναμη επάνω.", λέει ο μαύρος. "Την άλλη εβδομάδα τα ξαναλέμε εδώ την ίδια ώρα." Πέρασε η εβδομάδα και όπως είχαν συμφωνήσει συναντιούνται ξανά στις τουαλέτες. Τον κοιτάζει ο μαύρος και ρωτάει: "Τι έγινε;" "Κοίτα μόνος σου!", του λέει ο άσπρος και του "τον" δείχνει! "Πολύ καλά", λέει ο μαύρος "στο χρώμα τον πέτυχες αλλά για το μάκρος θα χρειαστείς καιρό ακόμα!".
 

SOYLHS1983

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
213
Κριτικές
10
Like
273
Πόντοι
291
Μπαίνει ένας τύπος σε ένα μπαρ και έχει στον ώμο του έναν γύπα !
Λέει στον μπάρμαν
-Μια βότκα δικιά μου, μια τεκίλα για το γύπα, ένα δικό σου και κέρασε όλο το μαγαζί! Σε 10 λεπτά του την έχουν πέσει οι τρεις καλύτερες μουν***ς !
Αφήνει 200 ευρώ ,παίρνει τις γκόμενες και φεύγει...
Το άλλο βράδυ πάλι το ίδιο σκηνικό. Ο τύπος με το γύπα στον ώμο κερνάει όλο το μαγαζί, του την πέφτουν οι καλύτερες γκόμενες, τις παίρνει και φεύγοντας
Αφήνει και 100 ευρώ πουρμπουάρ...
Μετά από μια βδομάδα κι αφού γινόταν κάθε βράδυ το ίδιο σκηνικό, ο μπάρμαν τον ρωτάει
-Συγνώμη κύριε μου αλλά με έχει φάει η περιέργεια. Κάθε βράδυ έρχεστε ,σκορπάτε τόσα χρήματα, σας την πέφτουν οι καλύτερες μ****** και έχετε και αυτόν τον γύπα στον ώμο...
-Κοίταξε Τάκη, του λέει ο τύπος
Πριν από λίγο καιρό εκεί που περπατούσα βρήκα στο δρόμο ένα λυχνάρι.
Μόλις το έτριψα βγήκε ένα τζίνι και μου είπε ότι θα μου πραγματοποιήσει τρεις επιθυμίες.
To πρώτο που του ζήτησα ήταν να μην αδειάζουν ποτέ οι τσέπες μου από λεφτά...
Το δεύτερο ήταν να μου την πέφτουν πάντα οι ωραιότερες γυναίκες...
-Και το τρίτο ; τον ρωτάει ο μπάρμαν
-Το τρίτο που του ζήτησα ήταν να μου δώσει ένα μεγάλο πουλί...
ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ !!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom