Νέα

Αν κερδίζατε 3.000.000 στο Τζόκερ πόσα θα δίνατε σε γυναίκες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ACHILEAS77
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 110
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.662
Πόντοι
3.495
υποθετικη ερωτηση,εγω θα τα εβαζα κατω, και θα ξοδευα το 10 με 15% σε βαθος χρονου τουλαχιστον 5-6 χρονια..
σε αυτα δεν βαζω ΚΑΝΕΝΑ ΔΩΡΟ αμαξι και μαλακιες, ουτε χαρτζηλικι.ουτε σπονσορινγκ απατη- στεγνο σπονσορινγκ ναι-
βαζω αυτο το θεμα γιατι το 65% εδω π.χ εχει αλλα οικονομικα θεματα, οποτε με αρκετο πολυ αρκετο χρημα ποσα θα ξοδευατε???
η σωστη απαντηση ασχετα αν δεν θα την διαλεγα και εγω θαταν επενδυση ολου του ποσου ωστε με ενα 7% επιστροφη ενα σταθερο life style χωρις εξοδα-
αλλα δεν πιστευω ενα 10% θα ηταν καταστροφη...σρκει να υπαρχει πειθαρχια.
 

luckypig

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2021
Μηνύματα
95
Κριτικές
1
Like
69
Πόντοι
0
Εγώ θα τα επενδυα σε ένα είδος επιχείρησης έτσι ώστε να πιάνω και το μουνι δωρεάν αλλά και λεφτά!
 

Spiler

Μέγας
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.123
Κριτικές
10
Like
2.800
Πόντοι
3.665
Αν θεωρήσουμε ότι τα 3.000.000,00 είναι μετά φόρων και επενδυθούν σωστά, ώστε να έχουμε ένα ετήσιο επιτόκιο της τάξεως του 10-11%, τότε ισχύουν τα παρακάτω:
  • Ετήσιο επιτόκιο: 300.000,00, αφαιρούμε από εδώ το 15% (φορολογία), άρα έχουμε: 260.869
  • Μηνιαίο: 21.739
  • Ημερήσιο (30 ημέρες): 724
Από το παραπάνω, αφαιρούμε ότι θέλουμε για λοιπές ανάγκες (ενοίκιο, τροφή, έξοδα σπιτιού, επικοινωνία, διασκέδαση), καθώς και ένα ποσό για ιατροφαρμακευτική ασφάλιση και κάλυψη (εκτός κρατικών ταμείων/φορέων), και ότι υπόλοιπο μείνει μπορούμε είτε να το επανεπενδύσουμε, είτε να το φάμε σε γυναίκες, ποτά, ξενύχτια, κλπ.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.404
Πόντοι
2.786
Tα 500 χιλιάρικα για μακροχρόνια επενδυση 20-25 ετών (μέχρι τα 70 μου δηλαδή περίπου). Αυτό με ένα ελάχιστο επιτόκιο 2-3% (που θα είναι παραπάνω, αλλά ας πάρουμε τα minimum) θα μου βγάλει μια σύνταξη κοντά στα 3 χιλιάρικα + κανένα χιλιαρικάκι που θα παίρνω από ΕΦΚΑ. Κωλόγερος θα είμαι, δεν θα χρειάζομαι παραπάνω!!!

Το 1 μύριο έξω σε τράπεζα εξωτερικού για παν ενδεχόμενο στραβής (να βγει ξανά ο τσίριζας π.χ. ή τίποτα αριστερόφρονα σκουπίδια γενικότερα) :)

Το υπόλοιπο 1μιση μύριο θα το έτρωγα για να περάσω αυτά τα 20-25 χρόνια μέχρι την σύνταξη. Είναι 60 χήνες το χρόνο, ταληράκι το μήνα δηλαδή. Καλά είναι.

Σημείωση: ΔΕΝ θα σταματούσα να δουλεύω, θα δούλευα αλλά με πιο χαλαρούς ρυθμούς και... ΑΝ θέλω κύριε πελάτη!!!!

Άρα, στο ερώτημα πόσα θα χάλαγα σε γυναίκες, η απάντηση είναι σχετική. Αναλόγως τα κέφια! Δεν νομίζω όμως να ξόδευα και πολλά περισσότερα από αυτά που ξοδεύω τώρα. Θα ξόδευα χρήματα για να κάνουμε ταξίδια με το γκομενάκι που έχω τώρα (και μάλλον από ότι φαίνεται θα συνεχίσω να έχω) και σίγουρα σε CGs, φυλής, μετάξι, κτλ, κτλ. As usual δηλαδή!
 

Antonio Capito

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2021
Μηνύματα
199
Like
231
Πόντοι
21
Τα 3 εκ στο τζοκερ μετά παρακρατησης φορου θα γίνουν 2.7.
Τωρα ναι μεν για τον πρωτο χρονο ως τυχερο παιχνιδι θα γλιτωσεις φορο γτ θα δικαιολογηθουν ως κερδος μαπο το δεύτερο ομως πληρώνεις φορο ενας λογιστης το ξέρει καλύτερα,ουσιαστικα οτι ντηλ κάνεις με τη τράπεζα για το επιτόκιο θα στο τρωνε οι φόροι οποτε το 2.7 θα μείνει σταθερο.
Τώρα αν το σπασεις το ποσό σε αλλα δυο ατομα εμπιστοσύνης τοτε θα πληρώνεις λιγότερο φόρο και θα κερδιζεις και κάποιο τοκο.
Λυση είναι να τα περασεις εξωτερικό σε κάποιο φορολογικό παράδεισο, αν το πας νόμιμα θα ξαναπληρωσεις φόρο αν το πας μαύρα δεν πληρώνεις αλλα θα πληρωσεις αλλά,ιδιωτικά ελικόπτερα μετακινηση κλπ
Τωρα αν αρχίσεις της αγορές ειναι μια λύση αλλά και παλι θελει προσοχή, το ελληνικό κράτος εχει το χειρότερο φορολογικό σύστημα.
Λύση εικονικη εταιρεία να δικαιολογεί ολα τα εξοδα σου η μια οφσορ εταιρεια στο εξωτερικό.
Η αλλη λυση είναι να τα επενδύσεις οχι σε αγορα ακινήτων μιας και η ελλαδα σ αυτο το τομέα έχει τη χειρότερη θεση στην ευρωπη.
Στην ελλαδα βολεύει η αγορα ομολόγων και μετοχών μιας και εκει το ελληνικό κρστος δεν κανει εξαιρεση σε σχεση με τα αλλα κρατη σε θεμα φορολογιας.
Επίσης η αγορα φραντσαις ειναι μια καλη επενδυση οπως και σκεψη για πρωτότυπες ιδέες και νεες μορφές εναλλακτικές.

είσαι πολύ ψαγμένος :sunglasses: :sunglasses: :sunglasses:
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Τα 3 εκ στο τζοκερ μετά παρακρατησης φορου θα γίνουν 2.7.
Τωρα ναι μεν για τον πρωτο χρονο ως τυχερο παιχνιδι θα γλιτωσεις φορο γτ θα δικαιολογηθουν ως κερδος μαπο το δεύτερο ομως πληρώνεις φορο ενας λογιστης το ξέρει καλύτερα,ουσιαστικα οτι ντηλ κάνεις με τη τράπεζα για το επιτόκιο θα στο τρωνε οι φόροι οποτε το 2.7 θα μείνει σταθερο.
Τώρα αν το σπασεις το ποσό σε αλλα δυο ατομα εμπιστοσύνης τοτε θα πληρώνεις λιγότερο φόρο και θα κερδιζεις και κάποιο τοκο.
Λυση είναι να τα περασεις εξωτερικό σε κάποιο φορολογικό παράδεισο, αν το πας νόμιμα θα ξαναπληρωσεις φόρο αν το πας μαύρα δεν πληρώνεις αλλα θα πληρωσεις αλλά,ιδιωτικά ελικόπτερα μετακινηση κλπ
Τωρα αν αρχίσεις της αγορές ειναι μια λύση αλλά και παλι θελει προσοχή, το ελληνικό κράτος εχει το χειρότερο φορολογικό σύστημα.
Λύση εικονικη εταιρεία να δικαιολογεί ολα τα εξοδα σου η μια οφσορ εταιρεια στο εξωτερικό.
Η αλλη λυση είναι να τα επενδύσεις οχι σε αγορα ακινήτων μιας και η ελλαδα σ αυτο το τομέα έχει τη χειρότερη θεση στην ευρωπη.
Στην ελλαδα βολεύει η αγορα ομολόγων και μετοχών μιας και εκει το ελληνικό κρστος δεν κανει εξαιρεση σε σχεση με τα αλλα κρατη σε θεμα φορολογιας.
Επίσης η αγορα φραντσαις ειναι μια καλη επενδυση οπως και σκεψη για πρωτότυπες ιδέες και νεες μορφές εναλλακτικές.
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Ρε Νίτσα τόσες μαλακίες μαζεμένες είχα καιρό να διαβάσω.
Καλώς όρισες γιατι είχαμε ανησυχήσει οι φίλοι σου μην σε έφαγε μπαμπέσικα κανένας Ουκρανός.

ΥΓ Λέξεις όπως 'ντηλ' να τις αποφεύγεις γιατι καρφώνεσαι.
 

akistrb

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2019
Μηνύματα
22
Κριτικές
2
Like
99
Πόντοι
0
Θα κλεινόμουν τους πρώτους έξι μήνες σε μια βίλα με όλες τις ανέσεις και με πολλά και εκλεκτά με ξίδια και οι βίζιτες θα άλλαζαν ανά ήμερα ....Μετα το overdose θα το ξανασκεφτόμουν...
 

baroc

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
25 Οκτ 2017
Μηνύματα
5.333
Κριτικές
112
Like
18.582
Πόντοι
20.686
Τα 3 εκ στο τζοκερ μετά παρακρατησης φορου θα γίνουν 2.7.
Τωρα ναι μεν για τον πρωτο χρονο ως τυχερο παιχνιδι θα γλιτωσεις φορο γτ θα δικαιολογηθουν ως κερδος μαπο το δεύτερο ομως πληρώνεις φορο ενας λογιστης το ξέρει καλύτερα,ουσιαστικα οτι ντηλ κάνεις με τη τράπεζα για το επιτόκιο θα στο τρωνε οι φόροι οποτε το 2.7 θα μείνει σταθερο.
Τώρα αν το σπασεις το ποσό σε αλλα δυο ατομα εμπιστοσύνης τοτε θα πληρώνεις λιγότερο φόρο και θα κερδιζεις και κάποιο τοκο.
Λυση είναι να τα περασεις εξωτερικό σε κάποιο φορολογικό παράδεισο, αν το πας νόμιμα θα ξαναπληρωσεις φόρο αν το πας μαύρα δεν πληρώνεις αλλα θα πληρωσεις αλλά,ιδιωτικά ελικόπτερα μετακινηση κλπ
Τωρα αν αρχίσεις της αγορές ειναι μια λύση αλλά και παλι θελει προσοχή, το ελληνικό κράτος εχει το χειρότερο φορολογικό σύστημα.
Λύση εικονικη εταιρεία να δικαιολογεί ολα τα εξοδα σου η μια οφσορ εταιρεια στο εξωτερικό.
Η αλλη λυση είναι να τα επενδύσεις οχι σε αγορα ακινήτων μιας και η ελλαδα σ αυτο το τομέα έχει τη χειρότερη θεση στην ευρωπη.
Στην ελλαδα βολεύει η αγορα ομολόγων και μετοχών μιας και εκει το ελληνικό κρστος δεν κανει εξαιρεση σε σχεση με τα αλλα κρατη σε θεμα φορολογιας.
Επίσης η αγορα φραντσαις ειναι μια καλη επενδυση οπως και σκεψη για πρωτότυπες ιδέες και νεες μορφές εναλλακτικές.
Το ποσό αυτό φορολογείται αυτοτελώς με την παραλαβή του.
Δεν ξαναφορολογειται ούτε τον δεύτερο η τρίτο χρόνο.
Αν επενδυθεί και πχ έχεις κάποιος τόκους πχ από αυτό.(λέμε τώρα) θα φορολολογηθουν οι τόκοι και μόνο αυτοί.
Τα 2700000 δεν ξαναφορολογειται.
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.284
Πόντοι
2.586
Πιστεύω θα κινούμουν με μεγάλη φειδώ.. Γενικά δεν έχω "κακές" συνήθειες, δεν πίνω, καπνίζω, τζογάρω..

Θα κοιτούσα για ένα καλό σπίτι, όχι κάτι ιδιαίτερο σε μέγεθος αλλά να έχει άνεση και καλόγουστη επίπλωση σε καλή περιοχή.
Σίγουρα θα άφηνα τα περισσότερα σε κάποια άκρη για επένδυση και μελλοντική εξασφάλιση.

Για ψυχαγωγία μου ταξίδια σε μακρινούς πολιτισμούς, Άπω Ανατολή και κυρίως Αμερική, Βόρεια και Νότια.

Όπου θα μπορούσα να κοιτούσα να κλείνω καμμιά συμφωνία με νατουράλ μωράκια να με συνοδεύουν στο ταξίδι μου..
Λατινική Αμερική με δύο φίλες να ταξιδεύω και να τις ξεσκίζω παρεά στο ξενοδοχείο, να γίνεται της ανωμαλίας.
Να είναι ευχάριστες, να βολτάρουμε, να τρώμε, να με ξεναγούν και μετά σε άλλη χώρα, ίδιο στυλ.
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Το ποσό αυτό φορολογείται αυτοτελώς με την παραλαβή του.
Δεν ξαναφορολογειται ούτε τον δεύτερο η τρίτο χρόνο.
Αν επενδυθεί και πχ έχεις κάποιος τόκους πχ από αυτό.(λέμε τώρα) θα φορολολογηθουν οι τόκοι και μόνο αυτοί.
Τα 2700000 δεν ξαναφορολογειται.

Έτσι που το πας θα μας πεις οτι δεν είναι σωστή κίνηση να μαυρίσεις τα κάτασπρα λεφτά, να μην τα μεταφέρεις με ελικόπτερα, να μην κάνεις εικονική εταιρεία και να μην δικαιολογείς τα έξοδα σε οφσορ στο εξωτερικό (σε αντίθεση με τις οφσορ εσωτερικού).
Εμένα πάντως με έπεισε η Νίτσα/Ζανκλώ. :confused:

"Λυση είναι να τα περασεις εξωτερικό σε κάποιο φορολογικό παράδεισο, αν το πας νόμιμα θα ξαναπληρωσεις φόρο αν το πας μαύρα δεν πληρώνεις αλλα θα πληρωσεις αλλά,ιδιωτικά ελικόπτερα μετακινηση κλπ
Λύση εικονικη εταιρεία να δικαιολογεί ολα τα εξοδα σου η μια οφσορ εταιρεια στο εξωτερικό.
"
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.404
Πόντοι
2.786
Τα 2.7 εκ οποιος τα κερδίσει δεν ειναι ευκολο να τα διαχειριστει,και σιγουρα θα κάνει πολλά λαθη.
Βέβαια εδω παιζει ο παράγοντας επιχείρηματικες γνώσεις, ρίσκο,καλη διαπραγμάτευση, έξυπνη κίνηση, σωστη κοστολόγηση.
Αν τώρα ένας ειναι μισθωτος λογικο ειναι να μην ξέρει να τα διαχειριστει και το χειρότερο όλων είναι η μη σωστη διαχειρηση.
Στη φαση αυτη χρειάζεται εναν οικονομικο η επενδυτικο συμβούλο να του δώσει ιδέες και λύσεις.
Το θέμα είναι να Μπορεί καποιος να πολλαπλασιασει το ποσο η να το αυξήσει, αν αυτο δεν το κάνει σημαινει οτι δεν τα διαχειριζεται σωστα.
Βέβαια λιγοι μονο μπορουν να προκοψουν.
Εδω καποτε ενας επιχειρηματιας ξεκινησε με μονο 30χιλιαδες δολλαρια και εφτασε να έχει συνολικη περιουσια 13 δις μετα απο ενα χρονικο διαστημα.
Θα μου πειτε ο τυπος μπορει να ηταν κωλοφαρδος η πανεξυπνος κλπ.
Ας καταφερει καποιος τα 30 χιλιαδες να τα κανει 150 η 200 η 300χιλιαδες και ευχαριστημένος να ειναι,εξαλλου η καλη επενδυση σου αυξανει τη περιουσια μακροπροθεσμα.
Καλά, χαιρετίσματα στον πεταλούδα! :tooth:
 

greekart

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
49
Like
92
Πόντοι
0
Πολύ πιθανόν 3.000.000 και έναν μισθό ακόμα :).
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.404
Πόντοι
2.786

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom