Νέα

Αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου και ιδέες για φτηνή φόρτιση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα savvass
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 577
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.436
Κριτικές
2
Like
5.689
Πόντοι
2.356
Εχω ενα Τεσλα ενα και εναν χρονο περιπου.
Φορτιζω σπιτι αλλα εχει και τσαμπα φορτιση στο Golden Hall 24/7, 20-30 λεπτα περιπου.
Εχω βρει και σε αλλα σημεια τσαμπα φορτιση με γρηγορο φορτιστη.
Εγγυηση μπαταριας 8 χρονια, απο σερβις πας στα 2 χρονια για ενα τσεκ αναρτησεις/φρενα. Μεχρι τωρα δεν εχει ζητησει τιποτα, σε ταξιδια Θεσσαλονικη, Γιαννενα, Πατρα, Κρητη ολα πολυ ανετα και παρα πολυ φθηνα, ακομα και σε ΣΕΑ να φορτιζεις (που πλεον εχουν ολα εναν ταχυφορτιστη και αν κατσεις για ενα φαι 30' εχεις φορτισει αρκετα για να φτασεις ανετα) η τιμη ειναι κατω απο το μισο σε σχεση με το τι θα εδινες για βενζινη.
Με λιγα λογια η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η ωρα για ηλεκτρικο εχει ηδη ερθει και αξιζει 100%.
Να σημειωσω οτι εχω και αλλα δυο αυτοκινητα με κινητηρες βενζινης και σκοπευω να τα αντικαταστησω αμεσα με ηλεκτρικα.
Συγκεκριμενα για το Τεσλα να πω οτι απεχει χρονια απο οτι αλλο Mercedes, BMW, Audi, Range Rover κτλ ειχα εμπειρια, το θεωρω ανωτερο ολων τους σε πολλους τομεις, αν οχι ολους. Και αρκετα φθηνοτερο.
Επισης, αν το πουλησω τωρα πουλιεται πιο ακριβα απ οτι το πηρα.
Για τον καθενα βεβαια, οπως βολευεται. Στην Ολλανδια εχουν φορτιστες στους δρομους, εδω ουτε τα lime δεν αντεξαν, οποτε δεν ειναι για ολους, αναλογα που μενει ο καθενας και που μπορει να το εχει.
Για ηλεκτρικό αυτοκίνητο ΜΟΝΟ TESLA. Αλλά οι πιο πολλοί δεν μπορούν να το πάρουν και δεν θα μπορούν στο μέλλον. Πιο πολύ Κούβα θα γίνουμε. Με σακαράκες.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.278
Πόντοι
10.336
Φίλε μου αν μείνεις Ελλάδα το καλύτερο είναι να έχεις ένα βαρύ suv Mercdes bmw , να επιζήσεις από κάθε ψυχ που περνάει με κόκκινο,. Άσε τις σκέψεις για βενζίνες μπιτονια και μπριζες.
τωρα που το αναφερεις, επειδη προσφατα ειχα ενα παρομοιο σκηνικο...
Τα ηλεκτρικα δεν κανουν καθολου θορυβο. Ελαχιστο. ειδικα σε χαμηλες ταχυτητες (40-50 χλμ)
Επειδη οι δρομοι της αθηνας ειναι πουτανα, πολλες φορες πρεπει να βγαλεις σιγα σιγα τη μουρη για να δεις ποιος ερχεται απο την καθετη, και το μισο οπτικο σου πεδιο κρυβεται απο το μαλακα που παρκαρε στη γωνια (ο οποιος δεν φταιει αμεσα βεβαια, δεν γινεται να ψαχνεις παρκινγκ 20 λεπτα εξω απο το σπιτι σου, καπου θα το παρατησεις στο τελος).

Βγαζω λοιπον σιγα σιγα τη μουρη του αμαξιου μου και το οπτικο πεδιο μου ειναι περιπου 20 μετρα (ενα στενο πες) αλλα ελαφρως κατηφορικο. Περναω απεναντι και τσιμα τσιμα δεν με πλαγιοκοπησε ενα ηλεκτρικο, το οποιο σου μιλαω ειλικρινα, εκανε λιγοτερο θορυβο απο πατινι. η ακοη παιζει τεραστιο ρολο στην οδηγηση, οταν περιτριγυριζεσαι απο τοσα πολλα αυτοκινητα/μηχανακια (κεντρο).

Απλα το αναφερω, οσοι εχετε ηλεκτρικο και σας παιρνουν παραμαζωμα, βαλτε μια σκαστρα σαν αυτη που ελεγα χτες :tooth:
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.769
Πόντοι
2.306
τωρα που το αναφερεις, επειδη προσφατα ειχα ενα παρομοιο σκηνικο...
Τα ηλεκτρικα δεν κανουν καθολου θορυβο. Ελαχιστο. ειδικα σε χαμηλες ταχυτητες (40-50 χλμ)
Επειδη οι δρομοι της αθηνας ειναι πουτανα, πολλες φορες πρεπει να βγαλεις σιγα σιγα τη μουρη για να δεις ποιος ερχεται απο την καθετη, και το μισο οπτικο σου πεδιο κρυβεται απο το μαλακα που παρκαρε στη γωνια (ο οποιος δεν φταιει αμεσα βεβαια, δεν γινεται να ψαχνεις παρκινγκ 20 λεπτα εξω απο το σπιτι σου, καπου θα το παρατησεις στο τελος).

Βγαζω λοιπον σιγα σιγα τη μουρη του αμαξιου μου και το οπτικο πεδιο μου ειναι περιπου 20 μετρα (ενα στενο πες) αλλα ελαφρως κατηφορικο. Περναω απεναντι και τσιμα τσιμα δεν με πλαγιοκοπησε ενα ηλεκτρικο, το οποιο σου μιλαω ειλικρινα, εκανε λιγοτερο θορυβο απο πατινι. η ακοη παιζει τεραστιο ρολο στην οδηγηση, οταν περιτριγυριζεσαι απο τοσα πολλα αυτοκινητα/μηχανακια (κεντρο).

Απλα το αναφερω, οσοι εχετε ηλεκτρικο και σας παιρνουν παραμαζωμα, βαλτε μια σκαστρα σαν αυτη που ελεγα χτες :tooth:
Εχεις δίκιο. Δεν μπορώ να βρω επιχείρημα, αυτό είναι ένα τεράστιο μειονέκτημα.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.769
Πόντοι
2.306
Εχεις δίκιο. Δεν μπορώ να βρω επιχείρημα, αυτό είναι ένα τεράστιο μειονέκτημα.
Βρήκα λύση. Όποιος έχει ηλεκτρικό να βάζει κλαρίνα ή Τραπ όσο πιο δυνατά μπορεί με ανοιχτά τζάμια. Θα πέφτει λίγο η μπαταρία αλλά θα υπάρχει ασφάλεια
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.769
Πόντοι
2.306
Τι μου θυμίζες τώρα ήμουν μια φορά σε κάτι στενά Νέα Φιλαδέλφεια και είχε μια τεράστια λακούβα, πέφτω μέσα άκουσα που άγγιξε η εξάτμιση αλλά δεν έδωσα σημασία. Κάνα χιλιόμετρο πιο κάτω πάω να βγω Κηφισίας, σε ένα φανάρι και άκουγα κάποιον σαν να μαρσαρει με ελευθέρας κοίταζα γύρω γύρω γύρω κοίταζε και ο μικρός μόνοι μας ειμασταν πατάω λίγο γκαζι λες και ήμουν στο Ακρόπολις τότε κατάλαβα είχε φύγει η δική μου εξάτμιση...... μιλάμε για πολύ γέλιο
 

pervsexmate

Ανώτατος
Εγγρ.
17 Μαρ 2013
Μηνύματα
489
Κριτικές
285
Like
4.599
Πόντοι
10.751
Καποιοι γραφουν διαφορα, αντι να γραψω τη σημερινη μου κριτικη θα γραψω λιγο εδω και την γραφω καποια αλλη στιγμη μια που τα ειδα.
Καταρχας τα Τεσλα κανουν θορυβο για ενημερωση των πεζων και των αλλων οχηματων, εχουν ηχειο εξωτερικο με το οποιο μπορεις να παιζεις και μουσικη ή και να μιλας απο μεσα και να σε ακουνε εξω. Επισης μπορεις να αναπαραγεις τον ηχο των κλανιων που εχει προηχογραφημενες το αυτοκινητο. Αυτες αναπαραγονται εντος κι εκτος, αναλογα τι θα ζητησεις (για οσους δεν το εχουν ηδη αντιμετωπισει μιας και θεωρειται κλασικο πλεον).
Μεχρι μια ταχυτητα των 50 χλμ περιπου κανουν ηχο και παντα κανουν εναν δυνατο ηχο στην οπισθεν που γινεται πιο εντονος οσο αυξανεις ταχυτητα. Επισης εχει κοφτη στην οπισθεν καπου στα 20 αν θυμαμαι καλα.
Σχετικα με το κρυο, τα Τεσλα εχουν πλεον αντλια θερμοτητας, μετα τα περυσινα γεγονοτα στην αμερικη εγιναν πολλα τεστ και υπαρχουν αντιστοιχα ρεαλιστικα βιντεο στο youtube που δειχνει οτι η αυτονομια του Τεσλα σταματημενου με το κλιματιστικο να δουλευει ειναι πολλαπλασια ενος αυτοκινητου με ΜΕΚ.
Αν θελετε παραπανω εξηγηση εχει να κανει και με τα διανυθεντα χιλιομετρα, αφου σταματημενο το Τεσλα καταναλωνει ελαχιστη ενεργεια με το κλιματιστικο να δουλευει, ενω στα ΜΕΚ δουλευει κανονικα η μηχανη για να δουλευει το κλιματιστικο, ακομα και οταν ειναι σταματημενο.
Οσον αφορα τα βενζιναδικα και τους φορτιστες, οι φορτιστες ηδη αυξανονται και τα βενζιναδικα θα αρχισουν να μειωνονται. Στον ενα χρονο που το εχω εχω δει τεραστια αυξηση στους φορτιστες η οποια συνεχιζεται με γεωμετρικη προοδο.
Τα παραπανω τα γραφω ως γεγονοτα και οχι εικασιες.
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.546
Πόντοι
8.846
Καποιοι γραφουν διαφορα, αντι να γραψω τη σημερινη μου κριτικη θα γραψω λιγο εδω και την γραφω καποια αλλη στιγμη μια που τα ειδα.
Καταρχας τα Τεσλα κανουν θορυβο για ενημερωση των πεζων και των αλλων οχηματων, εχουν ηχειο εξωτερικο με το οποιο μπορεις να παιζεις και μουσικη ή και να μιλας απο μεσα και να σε ακουνε εξω. Επισης μπορεις να αναπαραγεις τον ηχο των κλανιων που εχει προηχογραφημενες το αυτοκινητο. Αυτες αναπαραγονται εντος κι εκτος, αναλογα τι θα ζητησεις (για οσους δεν το εχουν ηδη αντιμετωπισει μιας και θεωρειται κλασικο πλεον).
Μεχρι μια ταχυτητα των 50 χλμ περιπου κανουν ηχο και παντα κανουν εναν δυνατο ηχο στην οπισθεν που γινεται πιο εντονος οσο αυξανεις ταχυτητα. Επισης εχει κοφτη στην οπισθεν καπου στα 20 αν θυμαμαι καλα.
Σχετικα με το κρυο, τα Τεσλα εχουν πλεον αντλια θερμοτητας, μετα τα περυσινα γεγονοτα στην αμερικη εγιναν πολλα τεστ και υπαρχουν αντιστοιχα ρεαλιστικα βιντεο στο youtube που δειχνει οτι η αυτονομια του Τεσλα σταματημενου με το κλιματιστικο να δουλευει ειναι πολλαπλασια ενος αυτοκινητου με ΜΕΚ.
Αν θελετε παραπανω εξηγηση εχει να κανει και με τα διανυθεντα χιλιομετρα, αφου σταματημενο το Τεσλα καταναλωνει ελαχιστη ενεργεια με το κλιματιστικο να δουλευει, ενω στα ΜΕΚ δουλευει κανονικα η μηχανη για να δουλευει το κλιματιστικο, ακομα και οταν ειναι σταματημενο.
Οσον αφορα τα βενζιναδικα και τους φορτιστες, οι φορτιστες ηδη αυξανονται και τα βενζιναδικα θα αρχισουν να μειωνονται. Στον ενα χρονο που το εχω εχω δει τεραστια αυξηση στους φορτιστες η οποια συνεχιζεται με γεωμετρικη προοδο.
Τα παραπανω τα γραφω ως γεγονοτα και οχι εικασιες.
τύπε άσε τις κριτικές και λέγε περί ηλεκτρικών...
δώσε ίνφο
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.546
Πόντοι
8.846
προχθές άκουγα στην τηλεόραση για πολλά προβλήματα των τεσλα και για σκανδιναυούς που διαμαρτύρονται με απεργία πείνας...
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.153
Like
34.427
Πόντοι
9.931
Εχει φιλος μου εδω και δυο περιπου χρονια Tesla, ειναι υπερ-ευχαριστημενος, αν εχεις την οικονομική άνεση και δικο σου παρκινγκ το παίρνεις με κλειστά μάτια!

Τωρα στις αλλες μάρκες που εχουν ηλεκτροκίνητα δεν ξερω τι παίζει.
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.200
Like
3.434
Πόντοι
456
Απαγόρευση φόρτισης των ηλεκτρικών σε ώρες αιχμής;

Συγκεκριμένα, συστήνεται στους ιδιοκτήτες των ηλεκτρικών οχημάτων να μην φορτίζουν τα οχήματά τους στις ώρες αιχμής, καθώς είναι προφανές ότι τα δίκτυα -ιδίως των πόλεων- δεν είναι έτοιμα για μία τέτοια μεγάλη ζήτηση σε ρεύμα.

Αυτά στην Καλιφόρνια. Φαντάσου τι έχει να γίνει στην Αθήνα αν οι πιο πολλοί έχουν ηλεκτρικό και το φορτίζουν καλοκαίρι που δουλεύουν φουλ τα κλιματιστικά. Λογικά το επιτελικό κράτος εχει ήδη σκεφτεί λύση :D:
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.972
Like
4.969
Πόντοι
506
Καλώς η κακώς τα ηλεκτρικά έχουν κάνει την παρουσια τους.
Από αυτό το γεγονός όμως μέχρι την προπαγάνδα χρήσης τους και όχι την ουσιαστική ενημέρωση μόνο το λιγότερο εκνευρισμό προκαλει και τίποτε άλλο.
Και ενισχυουν αντιδράσεις και κινήματα εναντίον τους
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.769
Πόντοι
2.306
Καλώς η κακώς τα ηλεκτρικά έχουν κάνει την παρουσια τους.
Από αυτό το γεγονός όμως μέχρι την προπαγάνδα χρήσης τους και όχι την ουσιαστική ενημέρωση μόνο το λιγότερο εκνευρισμό προκαλει και τίποτε άλλο.
Και ενισχυουν αντιδράσεις και κινήματα εναντίον τους
Το ξέρεις ότι οι Πολωνοι ζήτησαν γερμανικές αποζημιώσεις; Έχετε κληρονομήσει συνήθειες και συμπεριφορές από τους γονείς σας; Για αυτό μη μιλάς.
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.262
Κριτικές
2
Like
770
Πόντοι
96
Εχει φιλος μου εδω και δυο περιπου χρονια Tesla, ειναι υπερ-ευχαριστημενος, αν εχεις την οικονομική άνεση και δικο σου παρκινγκ το παίρνεις με κλειστά μάτια!

Τωρα στις αλλες μάρκες που εχουν ηλεκτροκίνητα δεν ξερω τι παίζει.
H Tesla ειναι η πρωτη, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι η καλυτερη.
Εχω μπει και κανει βολτα πριιν 2 χρονια...
Τα αμαξια ειναι τενεκεδες που αν δεις πχ τη ποιοτητα τους σε σχεση με toyota ή Nissan ή ακομα και με τα ππλεον ζημιαρικα οπως κατι VW και Volvo... ε θα το βαλεις στα ποδια!
η ιδεα ωστοσω που εφαρμοζουν ειναι καλη!
αλλα για δευτερο αμαξι που θα κανει μονο κεντρο πολης και θα ειναι σκετο ρευμα, πολυ θα προτιμουσα ενα smart... με σκετο ρευμα, σε καλυπτει στα εντος οσο τιποτε αλλο, παρκαρει ευκολα και φυσικα εχει θερμανση και A/C
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.769
Πόντοι
2.306
H Tesla ειναι η πρωτη, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι η καλυτερη.
Εχω μπει και κανει βολτα πριιν 2 χρονια...
Τα αμαξια ειναι τενεκεδες που αν δεις πχ τη ποιοτητα τους σε σχεση με toyota ή Nissan ή ακομα και με τα ππλεον ζημιαρικα οπως κατι VW και Volvo... ε θα το βαλεις στα ποδια!
η ιδεα ωστοσω που εφαρμοζουν ειναι καλη!
αλλα για δευτερο αμαξι που θα κανει μονο κεντρο πολης και θα ειναι σκετο ρευμα, πολυ θα προτιμουσα ενα smart... με σκετο ρευμα, σε καλυπτει στα εντος οσο τιποτε αλλο, παρκαρει ευκολα και φυσικα εχει θερμανση και A/C
Επιτέλους ένας που έχει γνώσεις να μιλήσουμε σε άλλο επίπεδο μηχανολογικό εμεις οι γνώστες. Μόνο skoda και fiat.
 
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.863
Κριτικές
6
Like
3.599
Πόντοι
736
Απαγόρευση φόρτισης των ηλεκτρικών σε ώρες αιχμής;

Συγκεκριμένα, συστήνεται στους ιδιοκτήτες των ηλεκτρικών οχημάτων να μην φορτίζουν τα οχήματά τους στις ώρες αιχμής, καθώς είναι προφανές ότι τα δίκτυα -ιδίως των πόλεων- δεν είναι έτοιμα για μία τέτοια μεγάλη ζήτηση σε ρεύμα.

Αυτά στην Καλιφόρνια. Φαντάσου τι έχει να γίνει στην Αθήνα αν οι πιο πολλοί έχουν ηλεκτρικό και το φορτίζουν καλοκαίρι που δουλεύουν φουλ τα κλιματιστικά. Λογικά το επιτελικό κράτος εχει ήδη σκεφτεί λύση :D:
Το κράτος ήθελε και όλα τα ταξί μέχρι το 2025 να γίνουν ηλεκτρικά , οι δε ταξιτζήδες δεν φαίνεται να συμφωνούν όπως βλέπω εδω στο λίνκ.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα αν επιμείνει το κράτος θα είναι με τις φορτίσεις πιστεύω , αλλά και με την εγγύηση της μπαταρίας γιατί σου λένε ναι μεν 7-8 χρόνια αλλά και 150 - 160 χιλιάδες χιλιόμετρα που το ταξί μπορεί να τα κάνει ακόμα και σε 1 η 2 χρόνια ανάλογα με το πόσο θα κινείται :confused:

 

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.125
Κριτικές
4
Like
9.078
Πόντοι
2.306
Καποιοι γραφουν διαφορα, αντι να γραψω τη σημερινη μου κριτικη θα γραψω λιγο εδω και την γραφω καποια αλλη στιγμη μια που τα ειδα.
Καταρχας τα Τεσλα κανουν θορυβο για ενημερωση των πεζων και των αλλων οχηματων, εχουν ηχειο εξωτερικο με το οποιο μπορεις να παιζεις και μουσικη ή και να μιλας απο μεσα και να σε ακουνε εξω. Επισης μπορεις να αναπαραγεις τον ηχο των κλανιων που εχει προηχογραφημενες το αυτοκινητο. Αυτες αναπαραγονται εντος κι εκτος, αναλογα τι θα ζητησεις (για οσους δεν το εχουν ηδη αντιμετωπισει μιας και θεωρειται κλασικο πλεον).
Μεχρι μια ταχυτητα των 50 χλμ περιπου κανουν ηχο και παντα κανουν εναν δυνατο ηχο στην οπισθεν που γινεται πιο εντονος οσο αυξανεις ταχυτητα. Επισης εχει κοφτη στην οπισθεν καπου στα 20 αν θυμαμαι καλα.
Σχετικα με το κρυο, τα Τεσλα εχουν πλεον αντλια θερμοτητας, μετα τα περυσινα γεγονοτα στην αμερικη εγιναν πολλα τεστ και υπαρχουν αντιστοιχα ρεαλιστικα βιντεο στο youtube που δειχνει οτι η αυτονομια του Τεσλα σταματημενου με το κλιματιστικο να δουλευει ειναι πολλαπλασια ενος αυτοκινητου με ΜΕΚ.
Αν θελετε παραπανω εξηγηση εχει να κανει και με τα διανυθεντα χιλιομετρα, αφου σταματημενο το Τεσλα καταναλωνει ελαχιστη ενεργεια με το κλιματιστικο να δουλευει, ενω στα ΜΕΚ δουλευει κανονικα η μηχανη για να δουλευει το κλιματιστικο, ακομα και οταν ειναι σταματημενο.
Οσον αφορα τα βενζιναδικα και τους φορτιστες, οι φορτιστες ηδη αυξανονται και τα βενζιναδικα θα αρχισουν να μειωνονται. Στον ενα χρονο που το εχω εχω δει τεραστια αυξηση στους φορτιστες η οποια συνεχιζεται με γεωμετρικη προοδο.
Τα παραπανω τα γραφω ως γεγονοτα και οχι εικασιες.
Τυπε αυτό που λες για να ακούγεται έξω ότι λες μέσα, ότι πρέπει για γύφτο ντελάλη και παλιατζη.. Βλεπω όλοι να παίρνουν Τεσλα. Η να κλέβουν καλύτερα..
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.262
Κριτικές
2
Like
770
Πόντοι
96
Επιτέλους ένας που έχει γνώσεις να μιλήσουμε σε άλλο επίπεδο μηχανολογικό εμεις οι γνώστες. Μόνο skoda και fiat.
τι λες?
ειναι χαλια η ποιοτητα κατασκευης ανθρωπε μου, για αμαξι που κανει 30000$ στην αμερικη δε περιμενεις πορτα με ηχο aygo 10ετιας...
το δε suv τους ειναι μεν εντυπωσιακο και ομορφο, αλλα βγαζει ενα σκασμο προβληματα σε θεματα που απλα δεν τα εχεις στα πλεον ζημιαρικα της αγορας.
γνωση δεν εχω απο πρωτο χερι, γιατι δεν πηρα εγω, αλλα εχω απο δευτερο χερι και (για δεδομενα και αποστασεις αμερικης και συγκεκριμενα Τεξας) το πραμα δε κανει και δε μπορει να αντικαταστησει το ενα και μοναδικο αμαξι!

αυτα
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.972
Like
4.969
Πόντοι
506
Το ξέρεις ότι οι Πολωνοι ζήτησαν γερμανικές αποζημιώσεις; Έχετε κληρονομήσει συνήθειες και συμπεριφορές από τους γονείς σας; Για αυτό μη μιλάς.
Προφανώς είσαι νοσταλγία του γερμανικου φασιστικού καθεστώτος εξ ου και οι πεποιθησεις σου περι διαλόγου. Ευγε
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.769
Πόντοι
2.306
τι λες?
ειναι χαλια η ποιοτητα κατασκευης ανθρωπε μου, για αμαξι που κανει 30000$ στην αμερικη δε περιμενεις πορτα με ηχο aygo 10ετιας...
το δε suv τους ειναι μεν εντυπωσιακο και ομορφο, αλλα βγαζει ενα σκασμο προβληματα σε θεματα που απλα δεν τα εχεις στα πλεον ζημιαρικα της αγορας.
γνωση δεν εχω απο πρωτο χερι, γιατι δεν πηρα εγω, αλλα εχω απο δευτερο χερι και (για δεδομενα και αποστασεις αμερικης και συγκεκριμενα Τεξας) το πραμα δε κανει και δε μπορει να αντικαταστησει το ενα και μοναδικο αμαξι!

αυτα
o κουμουνιστικός κινδυνος δεν ήτο πρωτογενής, ήτον δευτερογενής.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom