Νέα

Αγορά Εργασίας Νέο Φαινόμενο!!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Boldemort
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 608
  • Εμφανίσεις 25K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
οταν ειναι αφραγκος καποιος και σε κακη κατασταση
θα δειξει τον αληθινο του χαρακτηρα... σε μια δυσκολη στιγμη
ολα τα αλλα ειναι φαμφαρες και εντυπωσεις που εμενα προσωπικα
δεν με πειθουνε.

Αυτο ελειπε να χεις την δουλεια σου , την σειρα σου τα γκομενακια σου
και να εισαι και μουφλουζης. Το να εισαι "ανετος" σε μια τετοια κατασταση
δεν ειναι ικανοτητα.... σιγα την ικανοτητα

το θεμα ειναι ενω εισαι ΑΝΕΡΓΟΣ να εισαι "ανετος" εκει οντως ειναι ικανοτητα.
Για αυτο ασε το τι κωλους γαμαει ο καθενας  
αλλα κανε υπομονη να δεις το τι κωλους εχει να γαμησει στο μελλον ;)
 

Antigoni367

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2011
Μηνύματα
3.767
Like
5
Πόντοι
16
οταν ειναι αφραγκος καποιος και σε κακη κατασταση
θα δειξει τον αληθινο του χαρακτηρα... σε μια δυσκολη στιγμη
ολα τα αλλα ειναι φαμφαρες και εντυπωσεις που εμενα προσωπικα
δεν με πειθουνε.

Αυτο ελειπε να χεις την δουλεια σου , την σειρα σου τα γκομενακια σου
και να εισαι και μουφλουζης. Το να εισαι "ανετος" σε μια τετοια κατασταση
δεν ειναι ικανοτητα.... σιγα την ικανοτητα

το θεμα ειναι ενω εισαι ΑΝΕΡΓΟΣ να εισαι "ανετος" εκει οντως ειναι ικανοτητα.
Για αυτο ασε το τι κωλους γαμαει ο καθενας  
αλλα κανε υπομονη να δεις το τι κωλους εχει να γαμησει στο μελλον ;)

δεν αμφιβάλλω
εχεις καλες προοπτικες
εισαι μικρουλης ακομα
στο εχω πει χιλιες φορες
θα μεγαλωσεις και θα μαθεις!
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
δεν με νοιαζει τι κανουν οι αλλοι απλα μου κανει
τρομερη εντυπωση πως ενω δεν εστιασα καθολου
στο οτι πρεπει να εχεις για δουλεια για να βρεις γκομενα
ο αλλος το πηρε ετσι.... ή δεν καταλαβε τι διαβασε ή ειναι προκατειλλημενος
με αυτο ενω το παιζει εξωτερικα πως δεν ειναι!!!!!

Αλλιως δεν εξηγειται που αμεσως εστιασε σε αυτο  :2funny: :2funny: :2funny:
ΔΕΝ εστίασες στο θέμα γκόμενο-δουλεία. Απλά έκανες παραλληλισμό που ήταν άκυρος. Δε μπορείς να συγκρίνεις πορτοκάλια με τσατσάρες! Και απ την άλλη ούτε εγώ εστίασα στο θέμα γκόμενας και δουλείας. Είπα πολύ απλά πως ενώ πριν 3-4 χρόνια ήταν σχετικά εύκολο να βρεις δουλεία στον τομέα σου και με καλές συνθήκες εργασίες και μισθού τώρα έχει γίνει δύσκολο. Και απ την άλλη όσο οι γκόμενες πριν 3-4 χρόνια διύλιζαν τον κόνωπα τώρα καταπίνουν και την κάμηλο. Και είναι φυσικό άλλα πράγματα να κοιτάνε οι γκόμενες σε έναν 25 χρονο (που είσαι εσύ) και άλλα σε έναν 35 χρονο που είμαι εγώ. Αν σε έναν 35 χρονο κοιτάνε το πως είναι και το τι φοράει και αν είναι τρέντυ και δε ξέρω εγώ τι άλλο και όχι αν εχει μια δουλεία, αν είναι προσγειωμένος και όχι αιθεροβάμον κτλπ τότε υπάρχει πρόβλημα. Άρα για τη δική μου ηλικιακή βαθμίδα είναι ΦΥΣΙΚΟ το θέμα γκόμενο/γυναίκα κααι δουλεία να έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους.
Τώρα αν σκαμπάζω από Άλγεβρα Α λυκείου ή κατεργασίες υλικών ή θερμοδυναμική ΣΙΓΟΥΡΑ αυτό δε μπορείς να το κρίνεις εσύ! Το έχουν κρίνει αυτό όλοι οι προιγούμενοι εργοδότες μους και το κρίνουν 4 χρόνια τώρα οι προιστάμενοι μου (και την άποψη σου σε αυτό τον τομέα την έχω γραμμένη κανονικά). Και αν το παίζω ή όχι μούρη και μηχανικός στη Μαδαγασκάρη (που δεν έχω πάει) ή κάπου αλλού πάλι ΣΙΓΟΥΡΑ δε μπορείς να το γνωρίζεις εσύ.
Αν δε το εχεις καταλάβει κάποιοι απ εδώ μέσα με 10+ χρόνια εμπειρίας στον εργασιακό τομέα σου έχουν πει 2-3 λόγια που προέρχονται από την εμπειρία τους, ΟΧΙ για να σου τη πουν αλλά σαν άποψη. Και επειδή η δική τους άποψη δε συμφωνεί με τη δική σου (που έχεις 0 χρόνια εμπειρίας στον εργασιακό τομέα) τους την λες και από πάνω. Είναι απόλυτα φυσιολογικό για την ηλικία σου να νομίζεις πως θα πετύχεις αυτά  που θες με τον τρόπο σου και πως θα πας κόντρα στο ρέμα. Για μένα είναι και καλό γιατί βάζεις κάποιες κόκκινες γραμμές. Αλλά καλό είναι να βάζεις και λίγο νερό στο κρασί σου. Καλώς η κακώς ανήκεις σε μια γενιά που θα βάει μεγάλη πούτσα στην Ελλάδα και στην Ευρώπη ΑΝ καταφέρεις να φύγεις θα είσαι εργαζόμενος Β βαθμίδας (και ας είσαι πολύ καλύτερος από αυτούς της Α βαθμίδας) που για να αποδείξει την αξία του θα πρέπει να δουλεύεις πολύ περισσότερο και να πέρνεις αρκετά λιγότερα.
Εγώ πραγματικά σου εύχομαι να βρεις τη δουλεία που θέλεις να βρεις με καλό μισθό και κανονικό 8ωρο και να πουλάς μούρη όχι στη Μαδαγασκάρη αλλά να είσαι ο Νο1 στον κόσμο όλο (και να γαμάς όσους κώλους γουστάρεις)
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι το εξης: Γιατι να την πληρωνει παντα ο ιδιωτικος τομεας?

Στον ιδιωτικο τομεα εχουν γινει δεκαδες χιλιαδες απολυσεις τα τελευταια 2 χρονια, στο δημοσιο τομεα μονο 800 (!!!!) βγηκαν σε εφεδρεια.
Στον ιδιωτικο τομεα εχουν κοψει μισθους κατα 20% (τουλαχιστον) κατα μεσον ορο, στο δημοσιο τομεα τους πηρε 2 (!!!) χρονια για να εφαρμοσουν το ενιαιο μισθολογιο και παλι οτι επιδοματα εκοψαν τους τα εδωσαν πισω σαν μπονους  :headbang:

Τι θα γινει πια? Εχουμε φτασει στο και 5 και ακομα αυτοι δε βαζουν μυαλο! ΕΛΕΟΣ!!! Αντε παλι να κοψουν λεφτα απο τους μισθωτους του ιδιωτικου που παιρνουν το υπερογκο ποσο των 700 ευρω  :headbang:  αυτους στις ΔΕΚΟ και τα υπουργεια και στην Τραπεζα της Ελλαδος κτλ με τους μειωμενους μισθους των 5 και 6 και 10 χιλιαδων το μηνα θα τους αγγιξουν?

ΥΓ. Παντως οντως κατι πρεπει να γινει με το μισθολογικο κοστος, δεν ειναι δυνατον να παιρνω εγω στο χερι 800 ευρω και στον εργοδοτη να κοστιζω τα διπλα  :headbang:  το θεμα ομως δεν ειναι να μου μειωσουν εμενα τα 800 ευρω (μειωνοντας ετσι την καταναλωση), αλλα να μειωσουν απο τα αλλα 800 των εισφορων που επιβαρυνουν τον εργοδοτη για να ταιζουν τους κομματικους τους στρατους!
Στην Ελλάδα που το 30% περίπου του εργατικού δυναμικού δουλεύει στον δημόσιο τομέα είναι πολύ δύσκολο να γίνει βαθια ριζική αλλαγή. Ο λόγος; Τα ψηφαλάκια. Όταν γενιές και γενιές Ελλήνων πολιτών έχουν γαλουχηθεί με την άποψη "να μπεις στο δημόσιο, έστω και κλητήρας, και να μη σε νοίαζει μετά τίποτα" είναι δύσκολο να δεχτούν πως στο δημόσιο θα είναι μόνο 500χιλιάδες (από 1 εκ που είναι σήμερα). Και από την άλλη όταν γενιές και γενιές πολιτικών έχουν γαλουχηθεί γνωρίζοντας πως ο πιο εύκολος τρόπος να εκλεχτείς είναι να βάζεις τα "παιδιά" σου στο δημόσιο είναι δύσκολο να πεις πως πλέον θα μπαίνουν ΜΟΝΟ μέσω ΑΣΕΠ (ΙΣΩΣ το ΜΟΝΟ καλό που έκανε το ΠΑΣΟΚ αν και το έχουν ψιλογαμήσει και αυτό με τις τόσες τρύπες που έχουν κάνει με τους νόμους αντί να το θωρακήσουν κι άλλο) χάνοντας έτσι την καρέκλα του βουλευτή.
Οπότε είναι ΦΥΣΙΚΟ να την πληρώνουν οι εύκολοι στόχοι. Κοινώς ο ιδιωτικός τομέας. Βέβαια στη βλακεία τους δε βλέπουν πως στραγγαλίζοντας ουσιαστικά τον ιδιωτικό τομέα (με τις έκτακτες εισφορές, την αύξηση στη φορολόγιση των κερδών των επιχειρήσεων κτλπ) είναι σα να στραγγαζίλουν την ίδια την οικονομία της ελλάδος. Αντί να βοηθήσουν την οικονομία φέρνοντας νέους επενδυτές και επενδύσεις, ουσιαστικά τους λένε να σηκωθούν και να φύγουν ή να βρουν άλλον τρόπο να επιβιώσουν. Και ο μόνος τρόπος να επιβιώσει ένας επιχειρηματίας είναι να πιέσει τον εργαζόμενο του κόβωντας χρήματα, ζητώντας να δουλεψει 12 ώρες, Σ/Κ με την απειλή, φυσικά του ότι εαν δε μπορεί απλά δε του κάνει και πως εκεί έξω υπάρχουν χιλιάδες άλλοι που θα σκότωναν για να εργαστουν.
Οπότε προσωπικά χλωμό το βλέπω να αγγίξουν τον δημόσιο τομέα και σιγά σιγά της επιχειρήσεις στην Ελλάδα ή να κλείνουν ή να φεύγουν στο εξωτερικό (πχ στο θέμα της ναυτιλίας αρκετές ναυτιλιακές εταιρείες σκέφτονται να μεταφέρουν την έδρα τους στην Αγγλία)
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
Υπερερωτα κεντας σημερα  :cum:
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
25 ειμαι  :grin:

μικρουλης!  :grin:
Α! Και επειδή όπως έχω καταλάβει πρέπει να είσαι ή προγραμματιστής ή δικτυάς ή να κατέχεις και τα 2 (δεν έχω καταλάβει) , και πρέπει να ψάχνεις για δουλεία, να ξέρεις πως μπορείς να κοιτάξεις και στον χώρο την ναυτιλίας. Όσο μπορώ να γνωρίζω οι ναυτιλιακές ψάχνουν για δικτιάδες αφού τα πλοία συνδέονται με τη μαμα εταιρεία και όλες οι παραγγελίες γίνονται μέσω του δικτύου της εταιρείας. Αν και εφόσον σε ενδιαφέρει και αν και εφόσον είσαι δικτυάς (προγραμματιστές δε νομίζω πως χρειάζονται αν και τώρα τελευταία έχουν βγει κάτι μηχανές που δεν έχουν εκκεντροφόρο και η κίνηση του στρόφαλου κανονίζεται μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή, οπότε δε ξέρω αν οι ναυτιλιακές που έχουν στα πλοία τους τέτοιες μηχανες -πχ κάποια πλοία του Μαρινάκη-  θέλουν να "πειράξουν" λίγο το πρόγραμμα στη ζούλα αν θα χρειαστούν ποτέ τους)
 
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
ΔΕΝ εστίασες στο θέμα γκόμενο-δουλεία. Απλά έκανες παραλληλισμό που ήταν άκυρος. Δε μπορείς να συγκρίνεις πορτοκάλια με τσατσάρες! Και απ την άλλη ούτε εγώ εστίασα στο θέμα γκόμενας και δουλείας. Είπα πολύ απλά πως ενώ πριν 3-4 χρόνια ήταν σχετικά εύκολο να βρεις δουλεία στον τομέα σου και με καλές συνθήκες εργασίες και μισθού τώρα έχει γίνει δύσκολο. Και απ την άλλη όσο οι γκόμενες πριν 3-4 χρόνια διύλιζαν τον κόνωπα τώρα καταπίνουν και την κάμηλο. Και είναι φυσικό άλλα πράγματα να κοιτάνε οι γκόμενες σε έναν 25 χρονο (που είσαι εσύ) και άλλα σε έναν 35 χρονο που είμαι εγώ. Αν σε έναν 35 χρονο κοιτάνε το πως είναι και το τι φοράει και αν είναι τρέντυ και δε ξέρω εγώ τι άλλο και όχι αν εχει μια δουλεία, αν είναι προσγειωμένος και όχι αιθεροβάμον κτλπ τότε υπάρχει πρόβλημα. Άρα για τη δική μου ηλικιακή βαθμίδα είναι ΦΥΣΙΚΟ το θέμα γκόμενο/γυναίκα κααι δουλεία να έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους.
Τώρα αν σκαμπάζω από Άλγεβρα Α λυκείου ή κατεργασίες υλικών ή θερμοδυναμική ΣΙΓΟΥΡΑ αυτό δε μπορείς να το κρίνεις εσύ!Το έχουν κρίνει αυτό όλοι οι προιγούμενοι εργοδότες μους και το κρίνουν 4 χρόνια τώρα οι προιστάμενοι μου (και την άποψη σου σε αυτό τον τομέα την έχω γραμμένη κανονικά). Και αν το παίζω ή όχι μούρη και μηχανικός στη Μαδαγασκάρη (που δεν έχω πάει) ή κάπου αλλού πάλι ΣΙΓΟΥΡΑ δε μπορείς να το γνωρίζεις εσύ.
Αν δε το εχεις καταλάβει κάποιοι απ εδώ μέσα με 10+ χρόνια εμπειρίας στον εργασιακό τομέα σου έχουν πει 2-3 λόγια που προέρχονται από την εμπειρία τους, ΟΧΙ για να σου τη πουν αλλά σαν άποψη. Και επειδή η δική τους άποψη δε συμφωνεί με τη δική σου (που έχεις 0 χρόνια εμπειρίας στον εργασιακό τομέα) τους την λες και από πάνω. Είναι απόλυτα φυσιολογικό για την ηλικία σου να νομίζεις πως θα πετύχεις αυτά  που θες με τον τρόπο σου και πως θα πας κόντρα στο ρέμα. Για μένα είναι και καλό γιατί βάζεις κάποιες κόκκινες γραμμές. Αλλά καλό είναι να βάζεις και λίγο νερό στο κρασί σου. Καλώς η κακώς ανήκεις σε μια γενιά που θα βάει μεγάλη πούτσα στην Ελλάδα και στην Ευρώπη ΑΝ καταφέρεις να φύγεις θα είσαι εργαζόμενος Β βαθμίδας (και ας είσαι πολύ καλύτερος από αυτούς της Α βαθμίδας) που για να αποδείξει την αξία του θα πρέπει να δουλεύεις πολύ περισσότερο και να πέρνεις αρκετά λιγότερα.
Εγώ πραγματικά σου εύχομαι να βρεις τη δουλεία που θέλεις να βρεις με καλό μισθό και κανονικό 8ωρο και να πουλάς μούρη όχι στη Μαδαγασκάρη αλλά να είσαι ο Νο1 στον κόσμο όλο (και να γαμάς όσους κώλους γουστάρεις)

Μ αρεσει που λες σε μενα στο μεταξυ να βαλω νερο στο κρασι μου.  :2funny: :2funny: :2funny:
Αυτα τα υφακια σε στυλ "Το αν εχω δεν θα μπορεις να το κρινεις εσυ"
εμπεριεχουν μια περιεργη αλαζονεια και ξεροκεφαλισμό η οποια θα σε ανατρεψει πολυ ευκολα αν κινεισαι με αυτην και στην πραγματικη σου ζωη. Τι θα πει δεν μπορω να το κρινω εγω? εδω δεν ειδες ολοκληρο διαζευκτικο ή και επιμενεις οτι ξερεις απο συνολα? σε εναν συλλογισμο.

Αλλα οντως δεν θα τα χαλασουμε εκει... και δεν θα το κρινω εγω επειδη δεν με ενδιαφερει να το κρινω. Παντως παραλληλισμο εκανα ως προς την ικανοτητα το ξαναλεω. Αν καποιος ειναι καλος στο επικοινωνιακο παιχνιδι.... ειναι καλος ΚΑΙ σε θεματα δουλειας και σε θεματα γκομενας... επομενως ως προς την ικανοτητα αν εχει αυτο το χαρισμα μπορει να εχει ή δουλεια ή γκομενα ... ή και τα 2. Που βλεπεις εσυ το ακυρο του παραλληλισμου?  :S


Για οσες δουλειες εν παση περιπτωση ειναι βασικη η ιδιοτητα της επικοινωνιας

btw ευχαριστω για την πληροφορια με τα ναυτιλιακα κολπα  :dancing: δεν την ειχα σκεφτει ποτε
και αυτο ειναι μια αποψη την οποια εγω προσωπικα δεν θα εχω τελειως γραμμενη !!!!
 

g21

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
151
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
1
Απ τη στιγμή που επιλέγουμε τον καναπέ μας για να ξεσπάσουμε δεν θα δουλεύουμε μόνο τσάμπα. Σε λίγο θα μας ζητούν να πληρώσουμε για να δουλέψουμε για να γλιτώσουμε από την κατάθλιψη.

Τα χειρότερα  :s&m_1: :s&m_2: :s&m_3:έρχονται και αλίμονο σε αυτους που θα βρεθούν μόνοι τους.

Εργολάβοι λύσεων αγαπητοί φίλοι δεν υπάρχουν.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
δεν αμφιβάλλω
εχεις καλες προοπτικες
εισαι μικρουλης ακομα
στο εχω πει χιλιες φορες
θα μεγαλωσεις και θα μαθεις!
αυτό του λέω κι εγώ και δεν με ακούει
με μία διαφορά
αλλο άνεργος και άλλο άεργος
το να μην βρίσκεις δουλειά είναι άνεργος
το να μη θέλεις να δουλεψεις γιατί θεωρείς πως είσαι υπεράνω των άλλων (χωρίς αποδείξεις εργασίας) είναι άεργος

και επίσης το "μικρός" κάποια στιγμή τελειώνει
στα 20 είσαι μικρός, στα 22 άντε ακόμα, στα 25 αρχίζεις κια μεγαλώνεις πια, στα 30 γάματα....

αλλά στο μεσοδιάστημα που περνάει το μυαλό πρέπει να πήξει λιγάκι και πήζει με την εμπειρία κυρίως.
μόνο από θεωρίες φτάσαμε να έχουμε αστέρες της πολιτικής - κατεπάγγελμα άεργους

αλλιώς μένεις μονίμως "μικρός". Το μικρό τον νουθετούν. Το "μικρό" τον χλευάζουνε.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι το εξης: Γιατι να την πληρωνει παντα ο ιδιωτικος τομεας?

Στον ιδιωτικο τομεα εχουν γινει δεκαδες χιλιαδες απολυσεις τα τελευταια 2 χρονια, στο δημοσιο τομεα μονο 800 (!!!!) βγηκαν σε εφεδρεια.
Στον ιδιωτικο τομεα εχουν κοψει μισθους κατα 20% (τουλαχιστον) κατα μεσον ορο, στο δημοσιο τομεα τους πηρε 2 (!!!) χρονια για να εφαρμοσουν το ενιαιο μισθολογιο και παλι οτι επιδοματα εκοψαν τους τα εδωσαν πισω σαν μπονους  :headbang:

Τι θα γινει πια? Εχουμε φτασει στο και 5 και ακομα αυτοι δε βαζουν μυαλο! ΕΛΕΟΣ!!! Αντε παλι να κοψουν λεφτα απο τους μισθωτους του ιδιωτικου που παιρνουν το υπερογκο ποσο των 700 ευρω  :headbang:  αυτους στις ΔΕΚΟ και τα υπουργεια και στην Τραπεζα της Ελλαδος κτλ με τους μειωμενους μισθους των 5 και 6 και 10 χιλιαδων το μηνα θα τους αγγιξουν?

ΥΓ. Παντως οντως κατι πρεπει να γινει με το μισθολογικο κοστος, δεν ειναι δυνατον να παιρνω εγω στο χερι 800 ευρω και στον εργοδοτη να κοστιζω τα διπλα  :headbang:  το θεμα ομως δεν ειναι να μου μειωσουν εμενα τα 800 ευρω (μειωνοντας ετσι την καταναλωση), αλλα να μειωσουν απο τα αλλα 800 των εισφορων που επιβαρυνουν τον εργοδοτη για να ταιζουν τους κομματικους τους στρατους!
μαζί σου αλλά είσαι οφφ τόπικ εδώ
ο άλλος μιλάει για απλήρωτη εργασία όταν πας να ξεκινήσεις δουλειά
όταν ξεκινάς την επαγγελματική σου σταδιοδρομία - προκειμένου να αποδείξεις τι αξίζεις - μπορει να δουλέψεις αμισθί (ή για να μάθεις τη δουλειά επίσης). Όταν είσαι ήδη στην αγορά, πάνω από μήνα δεν παίζει να δεχτείς να μείνεις απλήρωτος.
 
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
μαζί σου αλλά είσαι οφφ τόπικ εδώ
ο άλλος μιλάει για απλήρωτη εργασία όταν πας να ξεκινήσεις δουλειά
όταν ξεκινάς την επαγγελματική σου σταδιοδρομία - προκειμένου να αποδείξεις τι αξίζεις - μπορει να δουλέψεις αμισθί (ή για να μάθεις τη δουλειά επίσης). Όταν είσαι ήδη στην αγορά, πάνω από μήνα δεν παίζει να δεχτείς να μείνεις απλήρωτος.

πληρωσε με να αποδειξω οτι θελεις.  ;)

Την δουλεια την ξερω. Προγραμματιστης ειμαι .

Μου θυμιζουν κατι απελπισμενες αγγελιες μαθηματων

"Το 1ο μαθημα ΔΩΡΕΑΝ" ή 20 χρονια εμπειρια και ζηταει 7 ευρω την ωρα....

ή κατι απατεωνιστικες επιχειρησεις τηλεφωνιας που σου ζητανε να τους κανεις 30 αιτησεις το μηνα
για να παρεις 450 ευρω...

χαχαχαχαχαχα

δεν φτιαχνω κατι μονος μου στην τελικη? -.- και να ειμαι ο επιχειρηματιας του εαυτου μου  :boobies: :boobies: :boobies:
 
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
προυπηρεσια δεν εχω αλλα στο βιογραφικο που στελνω

εξηγω πως μπορω να δωσω αποδειξεις για τις γλωσσες που σημειωνω μεσα πως γνωριζω.

Κοιταξε δεν θα παω να το παιξω ουτε καλος ουτε κακος στον εργοδοτη.... κανονικα πραγματα

ξερω αυτα , αυτα και αυτα.... δεν ζηταω πρακτικη ασκηση ουτε εθελοντισμο. Δουλεια ζηταω

αν νομιζεις οτι σου κανω.... με παιρνεις αν οχι στο καλο. Αλλα παιδεματα και παρεξηγησεις δεν υπαρχουν με το που προσληφθω ξεκιναει απο το πρωτο δευτερολεπτο η μισθοδοσια.Σε αυτο ειμαι απολυτος , αμετανοητος και αδιαπραγματευτος ακομη και αν φτασω στο σημειο να χρειαζεται να πουλησω το σπιτι που εχω  :)

με ελπιδες θα ζουμε τωρα? και τι θα γινει εαν αρεσω στον εργοδοτη? η δουλεια που του βγαζω ειναι δεδομενη.... τα λεφτα που θα παρω δεν ειναι ομως. Για μενα αυτες οι συνθηκες εργασιας ειναι απαγορευτικες. Αν δεν μπορουν να τις κλεισουν. Δεν ειναι αλαζονεια αυτο... λογικη ειναι εσεις ειστε υπερβολικοι που νομιζετε οτι ο καθενας θα πρεπει να δουλεψει τσαμπα για να αποδειξει κατι σε εσας.

Εχω ενα χαρτι 4 χρονων απο πανεπιστημιο + κατι ψιλες γνωσεις στον προγραμματισμο.... ειναι αρκετα για ενα 750αρι το μηνα. 

Τα δωρεαν ξεχαστε τα. Ο τζαμπας ζει μονο ... στις διαφημισεις!!!!

Τελευταια φορα που κανω λογο για τα αυτονοητα καταντησε κουραστικο πια  :-
 

chantal-99

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2011
Μηνύματα
5.269
Like
41
Πόντοι
66
και επίσης το "μικρός" κάποια στιγμή τελειώνει
στα 20 είσαι μικρός, στα 22 άντε ακόμα, στα 25 αρχίζεις κια μεγαλώνεις πια, στα 30 γάματα....

αλλά στο μεσοδιάστημα που περνάει το μυαλό πρέπει να πήξει λιγάκι και πήζει με την εμπειρία κυρίως.
μόνο από θεωρίες φτάσαμε να έχουμε αστέρες της πολιτικής - κατεπάγγελμα άεργους

αλλιώς μένεις μονίμως "μικρός". Το μικρό τον νουθετούν. Το "μικρό" τον χλευάζουνε.

καποιος που εχει τη δημιουργικοτητα εμφυτη, εχει διψα για επιβεβαιωση και βεβαια εχει και τ'αρχιδια να το αποδειξει οτι δεν ειναι μικρος, το κανει αυτο και με τα 22 και νωριτερα, χωρις να βρισκει στο μυαλο του αφορμες-εμποδια που του κλεινουν το δρομο...


Τελευταια φορα που κανω λογο για τα αυτονοητα καταντησε κουραστικο πια  :-

για ποιον ???  :grin:  :grin:  :grin:


τοσο αγυριστο μυαλο δεν εκτιμαται απο κανενεν εργοδοτη, εχω να σου πω...
κανε ποιο ελαστικες σκεψεις αν θες να εκμεταλλευτεις ευκαιριες, οταν σου δωθουν!



c.







 
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
τοσο αγυριστο μυαλο δεν εκτιμαται απο κανενεν εργοδοτη, εχω να σου πω...
κανε ποιο ελαστικες σκεψεις αν θες να εκμεταλλευτεις ευκαιριες, οταν σου δωθουν!



c.

Η τσαμπα εργασια δεν ειναι ευκαιρια.
Ετσι πιστευω. Ελαστικος θα ειμαι οταν θα βλεπω
πως μπορω να κερδισω κατι... αλλιως δεν εχει νοημα.

b.
 
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
τελικα βλεπω οτι υπαρχει αρκετος κοσμακης που χαλαει την πιατσα  :grin:

μπραβο ! συνεχιστε ετσι!!!!!! Και καααααααποια στιγμη θα δικαιωθειτε  :2funny: :2funny: :2funny:

κοροιδα. Ε κοροιδα. Οποιος δουλευει τσαμπα ειναι ενα κοροιδο. ΑΥτο ειναι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom