Νέα

Σάο Πάολο - Βραζιλία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Darko4
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 124
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
1 Νοε 2014
Μηνύματα
119
Like
0
Πόντοι
1
εισαι για βραζιλια αν
-ζεις σε βαρος της οικογενειας σου χωρις αυτο να το θελεις
-εχεις να γαμησεις κανονικη  γκομενα πανω απο 2 χρονια
-σου αρεσει το καλο και φτηνο φαγητο και το ψαρι
-δεν σου αρεσει να νοιωθεις για παντα ξενος οπως συμβαινει σε ολους τους μεταναστες στις χωρες της βορειας ευρωπης

δεν εισαι για βραζιλια αν
-εχεις δουλεια καλη
-εχεις οικογενεια
-εχεις γκομενα- γκομενες-συζυγο

στην ελλαδα βιωσα ληστεια με μαχαιρι εδω δεν μου εχει τυχει ποτε τιποτα (gracias o deus)  :grin:

 

manosathens

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2008
Μηνύματα
44
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
0
Το παιχνίδι στην πόλη του Sao Paulo που γίνεται?
Σε ποιες περιοχές-δρόμους της πόλης είναι οι πιάτσες?
Που είναι τα strip clubs?
Που βρίσκονται τα μπουρδελάκια?

 

Gamaw Gries

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2013
Μηνύματα
671
Like
7
Πόντοι
6
δεν προσπαθω να πεισω καποιον να ερθει εδω στην βραζιλια, δεν εχω να κερδισω κατι, δεν με νοιαζει, ειναι και η αποσταση τεραστια
,η βραζιλια ειναι ιδανικο μερος για καποιον ο οποιος δεν γαμαει στην ελλαδα, δεν εχει δουλεια κ γενικα εχει πληξη κ κανενα ενδιαφερον στην ζωη του,
Ρε φίλε είσαι σοβαρός;Αυτός που περιγράφεις όπου και να πάει πιάτα θα πλένει γιατί είναι ανειδίκευτος εργάτης.Σιγά μην πάει κάποιος στη Βραζιλία έτσι όπως λες και με το καλημέρα βρει δουλειά σαν ιχθυοπώλης ( :2funny: ) και μετά από λίγο καιρό γίνεται και εκατομμυριούχος και ξεκωλιάζει αβέρτα λατίνες...
Ήμαρτον τι είναι αυτά που γράφεις,τόσοι φτωχοί υπάρχουν στις φαβέλες λες αυτοί να μην μπορούσαν να κάνουν τις μαλακίες που λες για να πλουτίσουν;
 
Εγγρ.
1 Νοε 2014
Μηνύματα
119
Like
0
Πόντοι
1
Ρε φίλε είσαι σοβαρός;Αυτός που περιγράφεις όπου και να πάει πιάτα θα πλένει γιατί είναι ανειδίκευτος εργάτης.Σιγά μην πάει κάποιος στη Βραζιλία έτσι όπως λες και με το καλημέρα βρει δουλειά σαν ιχθυοπώλης ( :2funny: ) και μετά από λίγο καιρό γίνεται και εκατομμυριούχος και ξεκωλιάζει αβέρτα λατίνες...
Ήμαρτον τι είναι αυτά που γράφεις,τόσοι φτωχοί υπάρχουν στις φαβέλες λες αυτοί να μην μπορούσαν να κάνουν τις μαλακίες που λες για να πλουτίσουν;

[/quote
καλη χρονια μαγκες
-ναι ,με το που θα ερθει καποιος εδω μπορει να βρει δουλεια αμεσως
-εκατομυριουχος δεν ανεφερα ποτε πως μπορει να γινει καποιος
-οι φτωχοι στις φαβελες απλα δεν δουλευουν ,ειναι τεμπεληδες
- και που σε ...αν ειναι μαλακιες αυτα που βιωνω στην καθημερηνοτητα μου κ τα γραφω εδω μεσα , ενω εσυ κανεις μονο υποθεσεις απο ....αποσταση ασφαλειας 10.000 χιλιομετρων ,πολυ απλα δεν χρειαζεται να διαβαζεις τα γραφομενα μου ουτε βεβαιως να απαντας
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
οι αναλογιες ειναι αυτες περιπου
βεβαια δεν καταλαβαινω γιατι να φυγει καποιος απο ελλαδα για να δουλεψει στην βραζιλια ως υπαλληλος για 1.000 ρεαλ δλδ 330 ευρω οταν η ιδιωτικη πρωτοβουλια ειναι ευκολο πραμα , και προσοδοφορο,
στην ελλαδα ενω ημουν μακροχρονια ανεργος με καμμια ελπιδα εδω εχω παρα πολλες επιλογες να βγαζω ξεκουραστα 1.500 με 2.500 ρεαλ τον μηνα, χωρις να ειμαι καποιος μαγκας αλλα αυτο ειναι ευκολο
επισης το κοστος ζωης ,ας κανουμε μια μινι συγκριση, ολα σε ευρω
   
                            ελλαδα              βραζιλια
ενοικιο δυαρι                250?                  170
κοινοχρηστα                  100?                  0
ρευμα                          80?                  15
νερο                          15?                  0
θερμανση                      100 ?                0
βενζινη                        1,60                  0,90
καφες μικρος                    2                    0,40
φαγητο εξω                      15-20                5-6

αυτα ειναι μερικα παραδειγματα απο κοστος ζωης ,η ξαπλωστρα ειναι ειδος αναψυχης ,οχι αναγκαιο
οσο για το επιπεδο ζωης ...αλλο πραμα γκομενες ,χαμογελα, χαρα, ξεγνοιασια γιατι δεν υπαρχουν προβληματα κτλ
φωτογραφια δειγμα απο μπουφε
Μου φαινεται οτι είσαι εκτος τόπου και χρόνου. Μου θυμηζεις ενας τυπο τον "πιπινοκυνηγο" που το παιζε ειδικος Κινεζολόγος με ταξίδια,  φωτογραφίες , αποδείξεις απο εστιατόρια και ξενοδοχεία, κλπ, κλπ, και τελικά αποδείχθηκε οτι δεν ειχε πατησει ποτέ το ποδι του στην Κίνα.
Γιατί λοιπόν ρε "φίλε" παραπληροφορεις τον κόσμο; εεεε; Που τις ειδες αυτές τις τιμες, ετσι για να ξέρουμε. ... εεεε;  Γιατί μπορώ και εγώ να σου βρω φθηνότερες στην Ελλάδα. Πως; Διαμονή σε κάτι παρακμιακά ξενοδοχεία της Ζηνονος ή της Βερανζέρου με 10 ευρώ  την βραδυα, καφε και φαγητο σε κάτι (πάλι) παρακμιακά στέκια της γύρω περιοχής,  και πιπα σε τελειωμένο  ζακι κατω από καμιά γέφυρα. Εφτασες σε σημείο να χαρακτηριζεις την Βραζιλία ασφαλέστερη απο την Ελλάδα!!!!!!. Εδω γελάμε. Δεν μιλάμε για τις φαβέλες.... Εκει με το που θα μπεις εχεις παει αδιάβαστος σαν τον σκύλι στ αμπέλι που λένε.  Ακουστε λοιπόν τον Λευτέρη που ποτε δεν σας έχει παραπληροφορίσει. Ξενοδοχεία στο Σάο Πάολο... Το ελάχιστο 100 ευρώ. (3*), και 200-400 € τα 4* -5* Μπείτε  σε ενα σάιτ και θα δείτε. Φαγητό σε Τσουρασκαρια με μπουφε σαν την παραπάνω φωτο, (μαζι με 2 μικρές μπύρες) 20 ευρω τις καθημερινές  και 30 με 35 τα Σαββατοκυριακα. Καφές διπλό σε καφέ ξενοδοχείου 4* 2.5 €. 2 μικρα τόστ και μια πέψι στο αεροδρομιο του Σαο Παολο 42 ριάλια, ητοι 14 ευρώ. Εξήγησε λοιπον στον κόσμο οτι αυτο το κόστος που αναφέρεις, υφίστανται μονο αν ζεις παρακμιακά σαν κάτι μπατιροτουρλιστες που ερχοταν στην Ελλάδα στα μεσα του 70, αν και αμφιβάλω πολύ αν εχεις  πεταχτει ποτέ παραπέρα απο το περίπτερο της γειτονιάς  σου. Εεεε και πούσε.... μην αρχισεις τις αμπελοφιλοσοφίες. Είμαι στο Σαο Πάολο τώρα. Εσύ; 
 
Εγγρ.
1 Νοε 2014
Μηνύματα
119
Like
0
Πόντοι
1
καλως τον....
μονο που εγραψες στις 10,16 το πρωι ,ωρα ελλαδας,
δλδ 06,16 ωρα βραζιλιας καταλαβαινουμε πολυ καλα που βρισκεσαι
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΣΤΙΣ 6 ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΧΟΛΙΟ
αλλα ακομη κ ετσι...
οκ δωσε μου ενα τηλεφωνο κ θα δεις που ειμαι  ;)

Διαμονή σε κάτι παρακμιακά ξενοδοχεία της Ζηνονος ή της Βερανζέρου με 10 ευρώ  την βραδυα που ειδες να μιλαω για ξενοδοχειο αγορι μου?? για απαρταμεντος μιλαω ,στο ξενοδοχειο δεν πληρωνεις κοινοχρηστα,ρευμα,νερο

και πιπα σε τελειωμένο  ζακι κατω από καμιά γέφυρα με καλη συμπεριφορα κ τζαμπα γινετε

Εφτασες σε σημείο να χαρακτηριζεις την Βραζιλία ασφαλέστερη απο την Ελλάδα!!!!!! παιδαρα μου!! προσωπικη εμπειρια ανεφερα,
βεβαιως κ η ελλαδα ειναι ασφαλεστερη αλλα εδω μειωνετε στα τιστικα η εγκληματικοτητα χρονο με τον χρονο


Ακουστε λοιπόν τον Λευτέρη που ποτε δεν σας έχει παραπληροφορίσει. Ξενοδοχεία στο Σάο Πάολο... Το ελάχιστο 100 ευρώ. (3*), και 200-400 € τα 4* -5* παρε το λινκ αγορι μου να δεις χοτελ 4* με 289 ρεαλς την βραδυα (δλδ 91 ευρα) χαλαρα...χωρις ψαξιμο....
]

οι τιμες στα αεροδρομια ειναι ιντερνασιοναλ....
εγω μιλησα για καποιον που θελει να μεινει κ να δουλεψει στην  βραζιλια....τι δουλεια εχει δλδ ο μονιμος κατοικος να πηγαινει στο αεροδρομιο για φαγητο κ καφε???

abraco που λενε κ οι βραιλιανοι




 

barkaroutsos

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2015
Μηνύματα
46
Like
34
Πόντοι
0
Bασικά μάγκες το μυστικό είναι να βρείτε μία γκόμενα και να της δώσετε ότι λεφτά έχετε. Μόνο έτσι θα περάσετε καλά διαφορετικά θα σας τα παίρνουν οι Βραζιλιάνοι επί 10. Και μία ερώτηση κυνική και ωμή για να δω κατά πόσο ακρίβυνε η Βραζίλία. Το 2004 ένα γραμμάριο είχε 40 δολλάρια. Τώρα 11 χρόνια πόσο έχει; Μάθε και πες μου για να δω πόσο ακριβή έγινε η Βραζιλία. Kαι άλλη μία ερώτηση. Σε μία καλή churrascaria πόσο πάει το άτομο;
 
Εγγρ.
1 Νοε 2014
Μηνύματα
119
Like
0
Πόντοι
1
και για τους αμφισβητιες που ξαπλωμενοι στηνν ασφαλεια κ στην σιγουρια του καναπε τους κρινουν χωρις επιχειρηματα


χοτελακι 4 * σε μια τυχαια μερα του μαη (ενας μηνας που πολλοι ταξιδευουν)55-60 eυρω

πουτανιτσες επιπεδου ρουμανες που ειναι σε γυρω δρομους της ομονοιας, οχι τιποτα ιδιαιτερο αλλα τα αξιζουν τα 3-5 ευρω που θελουν
τζανκια τιμη ακομη κ ενα τσιγαρο αλλα ποιοτης χαμηλη εως μηδεν
πουτανες που απευθυνοντε σε τουριστες σε τιμες ιντερνασιοναλ 50-200 ευρω

που σαι λευτερακη χαθηκες στα στενα της παουλιστα?? δεν μπορεις να κρινεις ενα μερος σαν τουριστας  ;)
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
καλως τον....
μονο που εγραψες στις 10,16 το πρωι ,ωρα ελλαδας,
δλδ 06,16 ωρα βραζιλιας καταλαβαινουμε πολυ καλα που βρισκεσαι
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΣΤΙΣ 6 ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΧΟΛΙΟ
αλλα ακομη κ ετσι...
οκ δωσε μου ενα τηλεφωνο κ θα δεις που ειμαι  ;)

Διαμονή σε κάτι παρακμιακά ξενοδοχεία της Ζηνονος ή της Βερανζέρου με 10 ευρώ  την βραδυα που ειδες να μιλαω για ξενοδοχειο αγορι μου?? για απαρταμεντος μιλαω ,στο ξενοδοχειο δεν πληρωνεις κοινοχρηστα,ρευμα,νερο

και πιπα σε τελειωμένο  ζακι κατω από καμιά γέφυρα με καλη συμπεριφορα κ τζαμπα γινετε

Εφτασες σε σημείο να χαρακτηριζεις την Βραζιλία ασφαλέστερη απο την Ελλάδα!!!!!! παιδαρα μου!! προσωπική εμπειρια ανεφερα,
βεβαιως κ η ελλαδα ειναι ασφαλεστερη αλλα εδω μειωνετε στα τιστικα η εγκληματικοτητα χρονο με τον χρονο


Ακουστε λοιπόν τον Λευτέρη που ποτε δεν σας έχει παραπληροφορίσει. Ξενοδοχεία στο Σάο Πάολο... Το ελάχιστο 100 ευρώ. (3*), και 200-400 € τα 4* -5* παρε το λινκ αγορι μου να δεις χοτελ 4* με 289 ρεαλς την βραδυα (δλδ 91 ευρα) χαλαρα...χωρις ψαξιμο....
]

οι τιμες στα αεροδρομια ειναι ιντερνασιοναλ....
εγω μιλησα για καποιον που θελει να μεινει κ να δουλεψει στην  βραζιλια....τι δουλεια εχει δλδ ο μονιμος κατοικος να πηγαινει στο αεροδρομιο για φαγητο κ καφε???

abraco που λενε κ οι βραιλιανοι




Κανω το λάθος (ναι το παραδεχομαι-λαθος) να σου απαντησω, διοτι εχεις από μακρου δειξει ότι διαθέτεις IQ ραδικιού, οπότε δωρον αδωρο ότι καν να σου πω.
Ειπες ότι είναι αδυνατον να είμαι Σ.Π. διότι εγραψα στις 6 το πρωι, και 6 το πρωί δεν γραφει κανενας από Βραζιλία..... Καλέ που ησουν κρυμενος τοσο καιρο και δεν ξετρύπωσαν, τετοιο ξεφτερι που είσαι !!!!!!!!
IQ ραδικιου που λέγαμε........
---------
Ξενοδοχειο 4* 91 ευρω.... Το λες και πανηγυρίζεις σαν χουλιγκάνος του Μπαοκ......  Χα χα χα
ποσες μερες το χρονο θα βρεις αυτή την τιμη; εεεεε;  
Είναι νεκρη περιοδος καλο μου παιδακι, γιαυτο αμα μπεις μεσα στα σάιτ που είναι για ενοικιάσεις ξενοδοχείων , θα δεις ότι υπάρχει προσφορά 30-50 % κάτω.
Ασε τις ανοησίες ότι αυτή την εποχη ταξιδευουν κλπ παπαριες.... 27% πληρότητα εχουν τα ξενοδοχεια στο Σ.Π. αυτή την εποχη....
---------
Επειδή κυκλοφορω με ντοπιους τους οποιους ξερω αρκετα χρονια και δεν υπάρχει ουδεμία πιθανότητα εκμεταλευσης  για πες μου για τα παρακατω:

ας βαλουμε μερικες τιμες ενδεικτικα σε ευρω
η πρωτη τιμη ειναι που πληρωνει ο τουριστας κ η δευτερη ο ντοπιος ψαγμενος

γευμα σε εστιατοριο 25  5
διαμονη σε χοτελ    35  12
γαμησια             30  4


για πες μου βρε χαιβάνι (μη το παρεις βρισια, διοτι εισαι) ένα ξενοδοχειο  (ξενοδοχειο λες, οχι απαρτμεντ, και ασε τις εξυπναδες)μη παρακμιακο που θα κοιμηθείς με 35 ευρω.....
Εχει στον Πειραια & Αθηνα ξενοδοχεια παρακμιακα με λιγοτερο από 10 ευρω.οποτε λιγοτερο από τα 12 που μας διαφημίζεις.  Εχεις αντίρρηση ; ...
Εξακολουθώ να υποστηρίζω όμως ότι παραπληροφορείς τον κόσμο.....
δηλαδή......
Σαν να λες ότι στο ιδιο μερος ο τουριστας θα φάει με 25 ευρω και ο ντοπιος με 5.
Δεν διευκρινίζεις ότι τα 25 ευρω θα τα πληρωσει καποιος σε ένα εστιατόρια της προκοπής που τηρει τους στοιχειώδεις κανονες υγιεινής, με τα μπριτζολικα του, με τις σαλατες του, με τα ορντεφ του με τα , ενώ τα 5 σε καταγώγιο, με πολύ λίγες επιλογες, και αμφιβόλου ποιοτητος φαγητο.

προσωπική εμπειρια ανεφερα,βεβαιως κ η ελλαδα ειναι ασφαλεστερη αλλα εδω μειωνετε στατιστικα η εγκληματικοτητα χρονο με τον χρονο. Ειδες που ερχεσαι στα λόγια μου τωρα. Για το IQ ραδικιού που λεγαμε.....΄

Οσο για το πηδημα με 4 ευρω..... χα χα χα .....
Καλα εσυ ειπες ότι εδωσες πιπα με 1,5 ευρω. :2funny: :2funny: :2funny: Σου 'πα και γω.... τραβα σε καμιά γέφυρα από κατω στην Αθηνων Καβαλας και θα βρεις φτηνότερα, ακομα και τσαμπα αν την βρεις στα πολύ χάι της και πεις και καμιά καλή κουβέντα. (καλη συμπεριφορά τοπες εσυ)
Όταν με το καλο φυγεις (αν εισαι Σ.Π-πραγμα για το οποιο αμφιβαλω) παρε κατι από το αεροδρομιο. Ένα διπλο καπουτσίνο ας πουμε, και μολις πιασεις Ευρώπη παράγγειλε τον ιδιο, και μετα μίλα μου για ιντερνασιοναλ......

Ασε λοιπον τις ταξιδιωτικες οδηγίες... δεν τοχεις, πως να το κανουμε δηλαδή......
Η Βραζιλια είναι πανακριβη για μας ακομα και τωρα που το ριαλι εχει ισοτιμια 3/ευρω. (Για πριν 5-6 χρονια που ηταν 1,8 δεν το συζητάω καθολου.)
Δωσε λοιπον καμια πληροφορια σωστη για καποιον που ερχεται για πρωτη -δευτερη φορα, και ασε τις αμπελοφιλοσοφίες. Αφου στο λέω.... ΔΕΝ ΤΟΧΕΙΣ........


 
Εγγρ.
1 Νοε 2014
Μηνύματα
119
Like
0
Πόντοι
1
Κανω το λάθος (ναι το παραδεχομαι-λαθος) να σου απαντησω, διοτι εχεις από μακρου δειξει ότι διαθέτεις IQ ραδικιού, οπότε δωρον αδωρο ότι καν να σου πω.
Ειπες ότι είναι αδυνατον να είμαι Σ.Π. διότι εγραψα στις 6 το πρωι, και 6 το πρωί δεν γραφει κανενας από Βραζιλία..... Καλέ που ησουν κρυμενος τοσο καιρο και δεν ξετρύπωσαν, τετοιο ξεφτερι που είσαι !!!!!!!!
IQ ραδικιου που λέγαμε........
---------
Ξενοδοχειο 4* 91 ευρω.... Το λες και πανηγυρίζεις σαν χουλιγκάνος του Μπαοκ......  Χα χα χα
ποσες μερες το χρονο θα βρεις αυτή την τιμη; εεεεε;  
Είναι νεκρη περιοδος καλο μου παιδακι, γιαυτο αμα μπεις μεσα στα σάιτ που είναι για ενοικιάσεις ξενοδοχείων , θα δεις ότι υπάρχει προσφορά 30-50 % κάτω.
Ασε τις ανοησίες ότι αυτή την εποχη ταξιδευουν κλπ παπαριες.... 27% πληρότητα εχουν τα ξενοδοχεια στο Σ.Π. αυτή την εποχη....
---------
Επειδή κυκλοφορω με ντοπιους τους οποιους ξερω αρκετα χρονια και δεν υπάρχει ουδεμία πιθανότητα εκμεταλευσης  για πες μου για τα παρακατω:

ας βαλουμε μερικες τιμες ενδεικτικα σε ευρω
η πρωτη τιμη ειναι που πληρωνει ο τουριστας κ η δευτερη ο ντοπιος ψαγμενος

γευμα σε εστιατοριο 25  5
διαμονη σε χοτελ    35  12
γαμησια             30  4


για πες μου βρε χαιβάνι (μη το παρεις βρισια, διοτι εισαι) ένα ξενοδοχειο  (ξενοδοχειο λες, οχι απαρτμεντ, και ασε τις εξυπναδες)μη παρακμιακο που θα κοιμηθείς με 35 ευρω.....
Εχει στον Πειραια & Αθηνα ξενοδοχεια παρακμιακα με λιγοτερο από 10 ευρω.οποτε λιγοτερο από τα 12 που μας διαφημίζεις.  Εχεις αντίρρηση ; ...
Εξακολουθώ να υποστηρίζω όμως ότι παραπληροφορείς τον κόσμο.....
δηλαδή......
Σαν να λες ότι στο ιδιο μερος ο τουριστας θα φάει με 25 ευρω και ο ντοπιος με 5.
Δεν διευκρινίζεις ότι τα 25 ευρω θα τα πληρωσει καποιος σε ένα εστιατόρια της προκοπής που τηρει τους στοιχειώδεις κανονες υγιεινής, με τα μπριτζολικα του, με τις σαλατες του, με τα ορντεφ του με τα , ενώ τα 5 σε καταγώγιο, με πολύ λίγες επιλογες, και αμφιβόλου ποιοτητος φαγητο.

προσωπική εμπειρια ανεφερα,βεβαιως κ η ελλαδα ειναι ασφαλεστερη αλλα εδω μειωνετε στατιστικα η εγκληματικοτητα χρονο με τον χρονο. Ειδες που ερχεσαι στα λόγια μου τωρα. Για το IQ ραδικιού που λεγαμε.....΄

Οσο για το πηδημα με 4 ευρω..... χα χα χα .....
Καλα εσυ ειπες ότι εδωσες πιπα με 1,5 ευρω. :2funny: :2funny: :2funny: Σου 'πα και γω.... τραβα σε καμιά γέφυρα από κατω στην Αθηνων Καβαλας και θα βρεις φτηνότερα, ακομα και τσαμπα αν την βρεις στα πολύ χάι της και πεις και καμιά καλή κουβέντα. (καλη συμπεριφορά τοπες εσυ)
Όταν με το καλο φυγεις (αν εισαι Σ.Π-πραγμα για το οποιο αμφιβαλω) παρε κατι από το αεροδρομιο. Ένα διπλο καπουτσίνο ας πουμε, και μολις πιασεις Ευρώπη παράγγειλε τον ιδιο, και μετα μίλα μου για ιντερνασιοναλ......

Ασε λοιπον τις ταξιδιωτικες οδηγίες... δεν τοχεις, πως να το κανουμε δηλαδή......
Η Βραζιλια είναι πανακριβη για μας ακομα και τωρα που το ριαλι εχει ισοτιμια 3/ευρω. (Για πριν 5-6 χρονια που ηταν 1,8 δεν το συζητάω καθολου.)
Δωσε λοιπον καμια πληροφορια σωστη για καποιον που ερχεται για πρωτη -δευτερη φορα, και ασε τις αμπελοφιλοσοφίες. Αφου στο λέω.... ΔΕΝ ΤΟΧΕΙΣ........
διαβασα μεχρι το σημειο που λες χαιβανι,
εκει καταλαβα με τι μαλακα που εχω να κανω
δεν ασχολουμε με μαλακες σαν και σενα
δωσε τηλεφωνο αν εχεις αρχιδια ,
οχι για τσαμπουκα γιατι οι ψευτες ειναι και δειλοι συνηθως
απεδειξε πως εισαι σαο παολο
εγω το ξαναλεω ειμαι μονιμος κατοικος βραζιλιας
ενω εσυ κανεις υποθεσεις απο το σπιτι σσου
απαντησες γιατι σε προκαλεσα γιατι δεν εχεις τι αλλο να πεις

καραγκιοζοπαιχτη
 

kornelius

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2012
Μηνύματα
713
Like
0
Πόντοι
6
Δύσκολο να ξενιτεφθεί ένας Έλληνας στη Βραζιλία για να κάνει την τύχη του, κυρίως λόγω απόστασης και γιατί δεν υπάρχει εκεί ελληνική κοινότητα, όπως ας πούμε στην Αυστραλία. Απ' όσο θυμάμαι πάντως σε ρεπορτάζ που γίνονταν στην περίοδο του μουντιάλ οι περισσότεροι μιλούσαν για μια ακριβή χώρα στην οποία υπάρχουν τρομακτικές ανισότητες.
 
Εγγρ.
1 Νοε 2014
Μηνύματα
119
Like
0
Πόντοι
1
ακνω ενα κοπυ παστ οτι ειχα γραψει πριν κανα διμηνο

δεν μπορεις να βγαζεις ασφαλη συμπερασματα αν εχεις επισκεφτει ενα μερος ως τουριστας
εγω απλα περιγραφω την καθημερινοτητα μου
δεν προσπαθω να πεισω καποιον να ερθει εδω στην βραζιλια, δεν εχω να κερδισω κατι, δεν με νοιαζει, ειναι και η αποσταση τεραστια
,η βραζιλια ειναι ιδανικο μερος για καποιον ο οποιος δεν γαμαει στην ελλαδα, δεν εχει δουλεια κ γενικα εχει πληξη κ κανενα ενδιαφερον στην ζωη του,
αν εχεις δουλιτσα, γκομενα, οικογενεια και γενικως δεν σου λειπει τιποτα δεν ειναι ουτε να το σκεφτεσαι
σε καποια που γραφεις εχεις δικιο ,στα περισσοτερα ομως οχι


το καταλαβαινω πως ειναι ενας κοσμος διαφορετικος απο τον ελληνικο , με διαφορετικη κουλτουρα, νοοτροπια, νομοθεσια, ευκαιρειες ζωης, ευκαιρειες πλουτισμου κ ειναι δυσκολο για καποιον που κοιταει με μπλε (ελληνικης πραγματικοτητας) γυαλια να τα δεχτει αυτα που συμβαινουν
μπορεις να αντιπαρατεθεις με αποψεις κ επιχειρηματα αλλιως και δικιο να εχεις το χανεις

τα ιδια θα σκεφτοταν κ ενας βραζιλιανος αν πχ
-του πω πως τρωμε σαλατα απο το ιδιο πιατο στην ελλαδα
-πινουμε καφε (παγωμενο) φραπε κ κανουμε κ κανα τριωρο να τον πιουμε
-δινεις (η τουλαιστον εδινες καποια στιγμη) το σαραβαλακι αμαξι σου με αποσυρση κ επαιρνες γενναια εκπτωση
-κτλ
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
διαβασα μεχρι το σημειο που λες χαιβανι,
εκει καταλαβα με τι μαλακα που εχω να κανω
δεν ασχολουμε με μαλακες σαν και σενα
δωσε τηλεφωνο αν εχεις αρχιδια ,
οχι για τσαμπουκα γιατι οι ψευτες ειναι και δειλοι συνηθως
απεδειξε πως εισαι σαο παολο
εγω το ξαναλεω ειμαι μονιμος κατοικος βραζιλιας
ενω εσυ κανεις υποθεσεις απο το σπιτι σσου
απαντησες γιατι σε προκαλεσα γιατι δεν εχεις τι αλλο να πεις

καραγκιοζοπαιχτη


Πάρτα χαιβάνι να μη σου τα χρωστάω.........    :jerking: :jerking: :jerking:
Πες μας τωρα ότι η ωρα δεν είναι κατάλληλη για να ποσταρει κάποιος από Βραζιλία.....
ή ότι τοφτιαξα το διαβατήριο ή την καρτα του ιμιγκρεσιον......
IQ ραδικιού που λέγαμε.....

Και πουσε... ψιτ......
Αν μας πεισεις ότι εισαι Βραζιλία, (πραγμα που αμφιβάλω) ακόμα χειρότερο για σένα.....
Παραπληροφορείς τον κόσμο αραδιάζοντας ένα σωρο αρλούμπες.......
Σε ουτε ένα ερωτημα δεν απαντησες από αυτά που σου εθεσα...
Ακου ξενοδοχειο με 12 ευρω και φαγητο με 4 !!!!!
Αααααα την πιπα ξεχασα με 5 ριαλια, η οποια μπορει να γίνει και τζάμπα με καλή συμπεριφορά (να μη ξεχνιόμαστε) ..... :2funny: :2funny: :2funny:
 

Συνημμένα

  • IMG-20150206-00814.jpg
    IMG-20150206-00814.jpg
    163,8 KB · Εμφανίσεις: 153
Εγγρ.
1 Νοε 2014
Μηνύματα
119
Like
0
Πόντοι
1
διαβασα μεχρι το σημειο που λες χαιβανι,
εκει καταλαβα με τι μαλακα που εχω να κανω
δεν ασχολουμε με μαλακες σαν και σενα
δωσε τηλεφωνο αν εχεις αρχιδια ,
οχι για τσαμπουκα γιατι οι ψευτες ειναι και δειλοι συνηθως
απεδειξε πως εισαι σαο παολο
εγω το ξαναλεω ειμαι μονιμος κατοικος βραζιλιας
ενω εσυ κανεις υποθεσεις απο το σπιτι σσου
απαντησες γιατι σε προκαλεσα γιατι δεν εχεις τι αλλο να πεις

καραγκιοζοπαιχτη



Πάρτα χαιβάνι να μη σου τα χρωστάω.........    :jerking: :jerking: :jerking:
Πες μας τωρα ότι η ωρα δεν είναι κατάλληλη για να ποσταρει κάποιος από Βραζιλία.....
ή ότι τοφτιαξα το διαβατήριο ή την καρτα του ιμιγκρεσιον......
IQ ραδικιού που λέγαμε.....

Και πουσε... ψιτ......
Αν μας πεισεις ότι εισαι Βραζιλία, (πραγμα που αμφιβάλω) ακόμα χειρότερο για σένα.....
Παραπληροφορείς τον κόσμο αραδιάζοντας ένα σωρο αρλούμπες.......
Σε ουτε ένα ερωτημα δεν απαντησες από αυτά που σου εθεσα...
Ακου ξενοδοχειο με 12 ευρω και φαγητο με 4 !!!!!
Αααααα την πιπα ξεχασα με 5 ριαλια, η οποια μπορει να γίνει και τζάμπα με καλή συμπεριφορά (να μη ξεχνιόμαστε) ..... :2funny: :2funny: :2funny:

χαχαχα
εχω πεσει κατω απο τα γελια
δεν αξιζεις τον κοπο να σου απαντησω
τηλεφωνακι θα δωσεις η αλλα λογια να αγαπιομαστε??
κοντος ψαλμος αλληλουια
παρε κ μια entrance card απο το βιετναμ ,μπορεις να την χρησιμοποιησεις στο θρεντ της ασιας για να μας πεισεις πως βρισκεσαι εκει

πονεσε η κοιλια μου απο τα γελια
βλακακο λευτερακο

υ.γ. παρε κ μια απο το πακισταν κ διαλεξε που ειμαι
χαχαχα
 

Συνημμένα

  • nadra-screenshot.jpg
    nadra-screenshot.jpg
    35,2 KB · Εμφανίσεις: 79
  • immigration-vietnam.jpg
    immigration-vietnam.jpg
    108,4 KB · Εμφανίσεις: 150
Εγγρ.
1 Νοε 2014
Μηνύματα
119
Like
0
Πόντοι
1
αντε τυχερε να μαθαινεις
δωρεαν πληροφορια
,οχι οτι το αξιζεις

χοτελακι 3* 25 ευρω την ημερα

παρτε κ φωτογραφια κ καντε εναν κοπο στο γκουγκλε για μεταφραση
λεει ξεκαθαρα πως το μπουφε λιβρε κοστιζει 15 ρεαλ δλδ 4,5 ευρω περιπου , βεβαιως εχει κ φτηνοτερα ,ξεκινοντας απο 3 ευρω + αναψυκτικο = 4 ευρω

λευτερακο ψευταρακο παραμυθατση


 

Συνημμένα

  • valores-sabor-do-brick1-e1345129030827.jpg
    valores-sabor-do-brick1-e1345129030827.jpg
    362,9 KB · Εμφανίσεις: 76

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
αντε τυχερε να μαθαινεις
δωρεαν πληροφορια
,οχι οτι το αξιζεις

χοτελακι 3* 25 ευρω την ημερα

παρτε κ φωτογραφια κ καντε εναν κοπο στο γκουγκλε για μεταφραση
λεει ξεκαθαρα πως το μπουφε λιβρε κοστιζει 15 ρεαλ δλδ 4,5 ευρω περιπου , βεβαιως εχει κ φτηνοτερα ,ξεκινοντας απο 3 ευρω + αναψυκτικο = 4 ευρω

λευτερακο ψευταρακο παραμυθατση
Τι παραμυθι πουλησα εγω για να με λες παραμυθατζή; εεεεεε ; Εγω μιλάω με αποδειξεις αρχιβλακα.....
IQ ραδικιού που λεγαμε.....
Σας ξερω όμως κατι τυπακια σαν εσας και κακως τα έβαλα μαζι σου πολύ κακως, διοτι δεν μουγινε μαθημα ότι ο ηλίθιος αρχικα σε κατεβαζει στο επιπεδο του και μετα σε κερδιζει ευκολα λογω εμπειριας.
Κοιτα τωρα να δεις ποσο  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: εισαι....
Εγω εβαλα μια φωτογραφια με συγκεκριμενο διαβατηριο (Ελληνικο),  συγκεκριμένη ημερομηνια (προσφατη 3/1), συγκεκριμενο μερος αφιξης (Σαο Παολο)και αντίστοιχη καρτα ιμιγκρεσιον  με συγγκεκριμένη πτηση, και ιδια σφραγιδα....
Εσυ μου αντιπαραθέτεις 2 ασχετες φωτογραφιες, με ασχετη εθνικοτητα, και ασχετη ημερομηνια  που κατεβασες από το νετ.

IQ ραδικιου που λέγαμε
εγω ξαναβαζω το ιδιο διαβατηριο (Ελληνικο-6η σελιδα) και ιδια σφραγιδα, με φοντο το μπου....
εσυ;
Οσο για το τηλεφωνο...... σιγα ρε παπαρα μη καψω το τηλεφωνο μου για έναν πιτσικομη, αρχιψευταρο και μυθομανή... (Ααααααα  και πουσε ..... για να εξηγουμεθα..... στρακια δεν γαμαω με τιποτα....)
Εγω δεν ειπα ποτε ότι δεν υπαρχουν ξενοδοχεια, εστιατόρια και πηδηματα με τις τιμες που αναφέρεις, απλα ειπα ότι πρεπει να διευκρινίζεις στον κόσμο ότι όλα αυτά είναι παρακμιακά, και ότι στην Ελλαδα βρίσκεις και φτηνοτερα αν μεινεις σε κανενα ξενοδοχειο κοντα στο Μεταξουργειο, η αν δωσεις καμια πιπα κατω από μια γεφυρα στην Αθηνων Καβαλας.
Δες παρακατω το ξενοδοχειο που μας διαφημίζεις σε πληρη παρακμιακη μορφη, και πες μου ειλικρινα: Αν έχεις παιδιά θα τα εστελνες να μεινουν ποτέ σε αυτό το ξενοδοχειο;;;; εεεεε; Απάντησε με το χερι στη καρδιά
Εχει δει ποτε κανεις σε ξενοδοχειο της προκοπης να εχουν πλαστικές καρέκλες αγορασμένες από γυφτους ;;;;
εχει δει ποτε κανεις σε ξενοδοχειο της προκοπης να εχουν κρεββάτια που ανεβαινεις με σκαλα σαν αυτά που είχαμε στο στρατο; εεεε; (αν μπει καποιος στη σελιδα του ξενοδοχείου θα το δει και αυτό)
Οσο για την τιμη..... είναι τοσο ξεπεσμενο και βρωμερο ξενοδοχειο (δεν το λεω εγω, αλλα οι κριτικες των πελατων) που για να προσελκυσει κοσμο εχει κανει εκπτωτική προσφορα 86% !!!!! Με βαθμολογια πελατων 5,3 σε ξενοδοχειο, εγω παντως ουτε από εξω δεν θα περνουσα. Το ιδιο παρακμιακο προφανως είναι και το εστιατοριο που μας τσαμπουνας........
Ειπες κατι κυριε παραμυθατζή; και μην αρχιζεις να μας παπαριες παλι για ημερομηνία και ωρα των creenshots. :2funny:
Πολεμο δεν θελω να ανοιξω πισω από ένα πληκτρολόγιο, που ο καθενας μπορει να κανει τον μαγκα, αλλα σταματα να αραδιάζεις κοτσανες και αρλούμπες.
Η Βραζιλια είναι ακριβότερη και με πολύ-πολύ-πολύ μεγαλύτερη εγκληματικότητα από την Ελλαδα. Τελεια και παυλα. Ακουτε τον Λευτερη τι σας λεει... Οσο για το μουνι, αν δεν ξερεις την γλωσσα, θα το ακριβοπληρώνεις (εκτος αν εχεις καλη συμπεριφορα, οποτε έχει και τσαμπα   :2funny: )
(ειδες που εχω καλη συμπεριφορα; - με ότι αυτό συνεπαγεται :2funny: - Δεν σε ξανααποκάλεσα χαιβάνι.... Δεν πιστευω να σε θιγει το πιτσικόμης. εεεε;
Οι διαβαζοντες ας βγαλουν τα συμπερασματα τους για το ποιος πουλαει παραμυθια, και αραδιαζει κοτσανες και αρλούμπες.....
Τέλος.....
 

Συνημμένα

  • IMG-20150206-00918.jpg
    IMG-20150206-00918.jpg
    146,8 KB · Εμφανίσεις: 141
  • Screenshot 2015-02-06 18.51.48.jpg
    Screenshot 2015-02-06 18.51.48.jpg
    155,2 KB · Εμφανίσεις: 111
Εγγρ.
1 Νοε 2014
Μηνύματα
119
Like
0
Πόντοι
1
Τι παραμυθι πουλησα εγω για να με λες παραμυθατζή; εεεεεε ; Εγω μιλάω με αποδειξεις αρχιβλακα.....
IQ ραδικιού που λεγαμε.....
Σας ξερω όμως κατι τυπακια σαν εσας και κακως τα έβαλα μαζι σου πολύ κακως, διοτι δεν μουγινε μαθημα ότι ο ηλίθιος αρχικα σε κατεβαζει στο επιπεδο του και μετα σε κερδιζει ευκολα λογω εμπειριας.
Κοιτα τωρα να δεις ποσο  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: εισαι....
Εγω εβαλα μια φωτογραφια με συγκεκριμενο διαβατηριο (Ελληνικο),  συγκεκριμένη ημερομηνια (προσφατη 3/1), συγκεκριμενο μερος αφιξης (Σαο Παολο)και αντίστοιχη καρτα ιμιγκρεσιον  με συγγκεκριμένη πτηση, και ιδια σφραγιδα....
Εσυ μου αντιπαραθέτεις 2 ασχετες φωτογραφιες, με ασχετη εθνικοτητα, και ασχετη ημερομηνια  που κατεβασες από το νετ.

IQ ραδικιου που λέγαμε
εγω ξαναβαζω το ιδιο διαβατηριο (Ελληνικο-6η σελιδα) και ιδια σφραγιδα, με φοντο το μπου....
εσυ;
Οσο για το τηλεφωνο...... σιγα ρε παπαρα μη καψω το τηλεφωνο μου για έναν πιτσικομη, αρχιψευταρο και μυθομανή... (Ααααααα  και πουσε ..... για να εξηγουμεθα..... στρακια δεν γαμαω με τιποτα....)
Εγω δεν ειπα ποτε ότι δεν υπαρχουν ξενοδοχεια, εστιατόρια και πηδηματα με τις τιμες που αναφέρεις, απλα ειπα ότι πρεπει να διευκρινίζεις στον κόσμο ότι όλα αυτά είναι παρακμιακά, και ότι στην Ελλαδα βρίσκεις και φτηνοτερα αν μεινεις σε κανενα ξενοδοχειο κοντα στο Μεταξουργειο, η αν δωσεις καμια πιπα κατω από μια γεφυρα στην Αθηνων Καβαλας.
Δες παρακατω το ξενοδοχειο που μας διαφημίζεις σε πληρη παρακμιακη μορφη, και πες μου ειλικρινα: Αν έχεις παιδιά θα τα εστελνες να μεινουν ποτέ σε αυτό το ξενοδοχειο;;;; εεεεε; Απάντησε με το χερι στη καρδιά
Εχει δει ποτε κανεις σε ξενοδοχειο της προκοπης να εχουν πλαστικές καρέκλες αγορασμένες από γυφτους ;;;;
εχει δει ποτε κανεις σε ξενοδοχειο της προκοπης να εχουν κρεββάτια που ανεβαινεις με σκαλα σαν αυτά που είχαμε στο στρατο; εεεε; (αν μπει καποιος στη σελιδα του ξενοδοχείου θα το δει και αυτό)
Οσο για την τιμη..... είναι τοσο ξεπεσμενο και βρωμερο ξενοδοχειο (δεν το λεω εγω, αλλα οι κριτικες των πελατων) που για να προσελκυσει κοσμο εχει κανει εκπτωτική προσφορα 86% !!!!! Με βαθμολογια πελατων 5,3 σε ξενοδοχειο, εγω παντως ουτε από εξω δεν θα περνουσα. Το ιδιο παρακμιακο προφανως είναι και το εστιατοριο που μας τσαμπουνας........
Ειπες κατι κυριε παραμυθατζή; και μην αρχιζεις να μας παπαριες παλι για ημερομηνία και ωρα των creenshots. :2funny:
Πολεμο δεν θελω να ανοιξω πισω από ένα πληκτρολόγιο, που ο καθενας μπορει να κανει τον μαγκα, αλλα σταματα να αραδιάζεις κοτσανες και αρλούμπες.
Η Βραζιλια είναι ακριβότερη και με πολύ-πολύ-πολύ μεγαλύτερη εγκληματικότητα από την Ελλαδα. Τελεια και παυλα. Ακουτε τον Λευτερη τι σας λεει... Οσο για το μουνι, αν δεν ξερεις την γλωσσα, θα το ακριβοπληρώνεις (εκτος αν εχεις καλη συμπεριφορα, οποτε έχει και τσαμπα   :2funny: )
(ειδες που εχω καλη συμπεριφορα; - με ότι αυτό συνεπαγεται :2funny: - Δεν σε ξανααποκάλεσα χαιβάνι.... Δεν πιστευω να σε θιγει το πιτσικόμης. εεεε;
Οι διαβαζοντες ας βγαλουν τα συμπερασματα τους για το ποιος πουλαει παραμυθια, και αραδιαζει κοτσανες και αρλούμπες.....
Τέλος.....
τσιτσιρικο,
ποιες αποδειξεις, μπορει να ηρθες ως τουριστας για 3 μερες, πιθανον,
μπορει να παρακαλεσσες φιλο σου να βγαλει μια φωτο την καρτα του κ να στην στειλει,ουτε ξερω ουτε που με νοιαζει
- το οτι δεν δινεις τηλεφωνο να σε παρω προκαλει ερωτηματικα
- στα χοτελ που παραθετω ,το ξαναλεω ,χωρις ψαξιμο, το πρωτο που βρισκω μετα απο αναζητηση 30 δευτερολεπτων μονο κ μονο να σε διαψευσω πως χρειαζετε 200 ευρω την βραδυα
- και τωρα μιa ερωτηση κρισεως για σενα με το high IQ level....o ο φιλος ελληνας που θελεινα ερθει στο σαο παολο ,πιστευεις οτι χρειαζεται βοηθεια κ πληροφοριες για να βρει
1)ενα ακριβο χοτελ-ρεστοραν-γαμησι η
2)ενα φτηνο???

αν το βρηκες κερδιζεις μπισκοτολουκουμο
αινσταιν μου......για το ακριβο δεν χρειαζεται βοηθεια...το βρισκει ο καθενας μονος ...το θεμα ειναι πως την βγαζεις οικονομικα
στις αναφορες μου ξεκαθαριζω ποιο ειναι το κοστος ζωης για καποιον που αποφασισει να ερθει μονιμα κ οχι για καποιον που ερχετε για μια βδομαδα με φραγκα στην τσεπη να καλοπερασει
-πουστρακια εγω ειναι που δεν γαμαω με τιποτα
- ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του
-δεν πιστευω να σε θιγει το τσιτσιρικος...

απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω πως δεν εχεις πατησει το βρωμοποδαρο σου στην βραζιλια η αν ηρθες τοτε ηταν για λιγες μερες
αιτιες,
-στη βραζιλια  οποιος ερχετε ηρεμεικ κοιταζει τα μουνακια κ οχι διαξιφισμους κ προκλησεις ιντερνετικες,
-το φαγητο ειναι στις τιμες που ανεφερα, πεντακαθαρα κ αξιοπρεπη εστιατορια με μεγαλο μπουφε, ποτε δεν ειπα πως ειναι λουξ,αλλα συνεχιζω να λεω πως οι περισοτεροι τρωνε καθε μερα εξω μεσημεριανο που λογω του χαμηλου κοστους συμφερει
- οταν πρωτοηρθα γαμουσα ναι ,χωρις γλωσσα αν κ χρειαστηκε πολυ η νοηματικη για να τα καταφερω




υ.γ. παραδεξου επιτελους πως γραφεις απο την ζεστασια κ ασφαλεια του σπιτιου σου στην αθηνα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom