Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 289K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Eνταξει, ρε παιδια, τα συνγχρονα πισια καταναλωνουν λιγοτερο ρευμα απο οτι τα παλαιοτερα. Αλλα και πριν 5-6 χρονια ποιος ασχολιοταν με το ποσο ρευμα καταναλωνουν τα PC , οι τηλεορασεις και τα ραδιοφωνα? Το σιδερο, την κουζινα και το θερμοσυφωνο υπολογιζαμε ολοι.
Δεν λεω οτι σημερα, θα αγοραζαμε υπολογιστη 15ετιας+, αλλα και ποσοι χρειαζομαστε ενα θηριο? ΟΚ εγω προσφατα ξοδεψα ενα 3χιλιαρο μονο για πυργο, σηγουρα δεν χρειαζομαι ενα τετοιο τουμπανο, οπως και το 95% των χριστων, και με ενα του χιλιαρικου εκανα την δουλεια μου ανετα. Απλα ηθελα να φτιαξω ενα θηριακι για το κεφι μου, περισευαν και φραγγα και το εκανα.
Παντως, οταν μπορω να φτιαξω κι ενα παλαιοτερο κομπιουτερ με σχεδον μηδαμινο κοστος που μου κανει καποιες δουλειες, ποσο να επιρεασει το παραπανω ρευμα που θα καψει?
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.186
Like
1.853
Πόντοι
216
Είχα ένα παροπλισμένο desktop με ένα αρχαίο athlon diπύρηνο σε am2. Μόλις έβαλα ssd και με 15 ευρώ ένα τετραπύρηνο athlon, το σύστημα δουλεύει αξιοπρεπώς, ακόμα και σε youtube.
 

Cantfindname

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
530
Like
738
Πόντοι
86
Eνταξει, ρε παιδια, τα συνγχρονα πισια καταναλωνουν λιγοτερο ρευμα απο οτι τα παλαιοτερα. Αλλα και πριν 5-6 χρονια ποιος ασχολιοταν με το ποσο ρευμα καταναλωνουν τα PC , οι τηλεορασεις και τα ραδιοφωνα? Το σιδερο, την κουζινα και το θερμοσυφωνο υπολογιζαμε ολοι.
Δεν λεω οτι σημερα, θα αγοραζαμε υπολογιστη 15ετιας+, αλλα και ποσοι χρειαζομαστε ενα θηριο? ΟΚ εγω προσφατα ξοδεψα ενα 3χιλιαρο μονο για πυργο, σηγουρα δεν χρειαζομαι ενα τετοιο τουμπανο, οπως και το 95% των χριστων, και με ενα του χιλιαρικου εκανα την δουλεια μου ανετα. Απλα ηθελα να φτιαξω ενα θηριακι για το κεφι μου, περισευαν και φραγγα και το εκανα.
Παντως, οταν μπορω να φτιαξω κι ενα παλαιοτερο κομπιουτερ με σχεδον μηδαμινο κοστος που μου κανει καποιες δουλειες, ποσο να επιρεασει το παραπανω ρευμα που θα καψει?
Έτσι. Να παίζουμε και κάνα gameάκι στα 4K όταν έχουμε χρόνο :rockon:
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Έτσι. Να παίζουμε και κάνα gameάκι στα 4K όταν έχουμε χρόνο
Χα χα εννοειται, αν οχι στα 4Κ στα 2Κ και με φουλ ρυθμισεις. Φιλε μου να σου κατι? Προτιμω το πισακι μου και τις ταινιουλες μου, απο τις ανωφελες συζητησεις στα καφενεια για τα πολιτικα και τους Ολυμπιακο, Παναθηναικο.
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Είχα ένα παροπλισμένο desktop με ένα αρχαίο athlon diπύρηνο σε am2. Μόλις έβαλα ssd και με 15 ευρώ ένα τετραπύρηνο athlon, το σύστημα δουλεύει αξιοπρεπώς, ακόμα και σε youtube.
Αν μπορεις να αυξησεις και μνημη θα βελτιωθει ακομα περισσοτερο
 

Cantfindname

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
530
Like
738
Πόντοι
86
Χα χα εννοειται, αν οχι στα 4Κ στα 2Κ και με φουλ ρυθμισεις. Φιλε μου να σου κατι? Προτιμω το πισακι μου και τις ταινιουλες μου, απο τις ανωφελες συζητησεις στα καφενεια για τα πολιτικα και τους Ολυμπιακο, Παναθηναικο.
Εννοείται! Εγώ μαζί σου μύστη μου!

 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.861
Πόντοι
3.656
Το να ασχολείται κανείς με χρέπια είναι αστειότητα.
Το πιο φθηνό hardware φτιάχνει pc που για ίντερνετ και χρήση γραφείου πετάει .
Αναλυτικά

cpu celeron G5905 (έχει και ενσωματωμένη vga) 50 ευρώ
μητρική asrock H510M-h2/M.2 SE 62 ευρώ
μία dim ram 16gb ddr4 3200 32 ευρώ
(αργότερα βάζεις άλλη μία)


τροφοδοτικό αυτό που έχεις ... αν δεν έχεις άλλα 50 ευρώ επώνυμο
κουτί το πιο φθηνό ή ότι έχεις
τον πιο φθηνό m2 σκληρό κάνει 15 ευρώ
(μαλακία να βάλεις οτιδήποτε άλλο αργό να σέρνεται)

άδεια windows 11 pro από ebay 4€
και καθάρισες ....

το να ασχολείσαι με αντίκες είναι άνευ νοήματος

 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.530
Like
11.300
Πόντοι
3.656
Για χρήση γραφείου με 250 - 300 παίρνεις μεταχειρισμένο η ρφάμπρισντ μακμπουκ αιρ και καθαρίζεις.

ή με λιγότερα ένα asus του περνάς linux και καθάρισες επίσης.

Και το συνδέεις όποτε θες και με την τηλεόραση στο σαλόνι για προβολές κτλπ.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Το να ασχολείται κανείς με χρέπια είναι αστειότητα.
Το πιο φθηνό hardware φτιάχνει pc που για ίντερνετ και χρήση γραφείου πετάει .
Αναλυτικά

cpu celeron G5905 (έχει και ενσωματωμένη vga) 50 ευρώ
μητρική asrock H510M-h2/M.2 SE 62 ευρώ
μία dim ram 16gb ddr4 3200 32 ευρώ
(αργότερα βάζεις άλλη μία)


τροφοδοτικό αυτό που έχεις ... αν δεν έχεις άλλα 50 ευρώ επώνυμο
κουτί το πιο φθηνό ή ότι έχεις
τον πιο φθηνό m2 σκληρό κάνει 15 ευρώ
(μαλακία να βάλεις οτιδήποτε άλλο αργό να σέρνεται)

άδεια windows 11 pro από ebay 4€
και καθάρισες ....

το να ασχολείσαι με αντίκες είναι άνευ νοήματος

Κανείς δεν είπε ρε φίλε να πάει κάποιος να αγοράσει ένα χρέπι +15ετίας ούτε να σπαταλήσει χρόνο, κόπο και ένα σκασμό λεφτά να το αναστήσει… Στο 99% των περιπτώσεων πρόκειται για ήδη υπάρχοντα και άδικα παροπλισμένα και παραπεταμένα μηχανήματα.
Τα περισσότερα διαθέτουν επεξεργαστές μετά το 2010-11 (δηλ 1ης -2ης -3ης i γενιάς) που είναι ίδιας δυναμικότητας και ισχυρότεροι από τον Celeron που αναφέρεις, διαθέτουν ήδη 4gb ram που είναι αρκετά για win10 (ή αν χρειαστεί ένα συμπλήρωμα μπορεί να βρεθεί από πάμφθηνα έως τσαμπέ), και το μόνο που θα χρειαστούν είναι ένα καλό ξεσκόνισμα, μια φρέσκια εγκατάσταση των win10 και έναν ssd – που κι αυτός δεν είναι πάντα απαραίτητο να αγοραστεί μιας και μετά την μετάβαση από 2,5 σε nvme πολλοί ξέμειναν με έναν 1ης-2ης γενιάς 128-256 2,5άρη ssd στο συρτάρι…
Αυτά τα μηχανάκια άμα ξαναστηθούν σωστά από την αρχή κάνουν μια χαρά τις απλές δουλειές σπιτιού και γραφείου όπως σερφάρισμα, μειλ, μουσική/βίντεο, office κλπ και είναι κρίμα να πεταχτούν.
Εγώ έχω στήσει 2 τέτοια για τα παιδιά πριν 3-4 χρόνια και είναι πολλές ώρες κάθε μέρα πάνω τους και τα έχουν καταευχαριστηθεί – φροντίζω όμως να τα ψιλοσυντηρώ καθαρίζοντας το λειτουργικό και την σκόνη μια στο τόσο.
Καθόλου άσχημα για μηχανήματα που ήταν πεταμένα σε μια αποθήκη και μου στοίχισαν συνολικά κάτω από 100 ευρώ και τα 2 (βλέπεις άλλαξα και ανεμιστήρες παναθεμά με για να είναι πανήσυχα :2funny:), και που θα ήταν κρίμα να πάνε στα σκουπίδια…
 
Τελευταία τροποποίηση:

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.861
Πόντοι
3.656
Κανείς δεν είπε ρε φίλε να πάει κάποιος να αγοράσει ένα χρέπι +15ετίας ούτε να σπαταλήσει χρόνο, κόπο και ένα σκασμό λεφτά να το αναστήσει… Στο 99% των περιπτώσεων πρόκειται για ήδη υπάρχοντα και άδικα παροπλισμένα και παραπεταμένα μηχανήματα.
Τα περισσότερα διαθέτουν επεξεργαστές μετά το 2010-11 (δηλ 1ης -2ης -3ης i γενιάς) που είναι ίδιας δυναμικότητας και ισχυρότεροι από τον Celeron που αναφέρεις, διαθέτουν ήδη 4gb ram που είναι αρκετά για win10 (ή αν χρειαστεί ένα συμπλήρωμα μπορεί να βρεθεί από πάμφθηνα έως τσαμπέ), και το μόνο που θα χρειαστούν είναι ένα καλό ξεσκόνισμα, μια φρέσκια εγκατάσταση των win10 και έναν ssd – που κι αυτός δεν είναι πάντα απαραίτητο να αγοραστεί μιας και μετά την μετάβαση από 2,5 σε nvme πολλοί ξέμειναν με έναν 1ης-2ης γενιάς 128-256 2,5άρη ssd στο συρτάρι…
Αυτά τα μηχανάκια άμα ξαναστηθούν σωστά από την αρχή κάνουν μια χαρά τις απλές δουλειές σπιτιού και γραφείου όπως σερφάρισμα, μειλ, μουσική/βίντεο, office κλπ και είναι κρίμα να πεταχτούν.
Εγώ έχω στήσει 2 τέτοια για τα παιδιά πριν 3-4 χρόνια και είναι πολλές ώρες κάθε μέρα πάνω τους και τα έχουν καταευχαριστηθεί – φροντίζω όμως να τα ψιλοσυντηρώ καθαρίζοντας το λειτουργικό και την σκόνη μια στο τόσο.
Καθόλου άσχημα για μηχανήματα που ήταν πεταμένα σε μια αποθήκη και μου στοίχισαν συνολικά κάτω από 100 ευρώ και τα 2 (βλέπεις άλλαξα και ανεμιστήρες παναθεμά με για να είναι πανήσυχα :2funny:), και που θα ήταν κρίμα να πάνε στα σκουπίδια…


Με 4gb ram και i7 παλιός τρώει ήττα και σε ιστοσελίδες.
Στην τελική αν έχεις παλιό σύστημα το πουλάς όλο 40€ με 50€ και βάζεις λίγα ακόμη και παίρνεις έναν φρέσκο i3. Ο 12ης γενιάς i3 ήδη , είναι ισχυρότερος από τον i7 7700K.
Και με 40€ 15gb ram , είναι κρίμα να σέρνεσαι με οτιδήποτε λιγότερο .

Όπως και με 2€ από ίντερνετ ebay κτλ κωδικό για oem w11 pro , γνήσια που κατεβάζουν updates
και έχουν και windows defender με updates για να μη τρώει φόλες ιούς κτλ
είναι κρίμα να παιδεύεται κανείς με cracks , key generators και μαλακίες.

Άποχή μου.
Συν το ρεύμα της δεή. Παλιό τροφοδοτικό με παλιό επεξεργαστή καίει τη μάνα του και τον πατέρα του.
Όπως και crt οθόνη σήμερα .... που είναι μέγας ευεργέτης της δεη .

Άποψή μου.

Οι διαφορές επιδόσεων όμως, δεν σηκώνουν απόψεις.
Δες σύγκριση

i7 2600K vs i3 12100


i7 4770K vs i3 12100


i7 7700K vs i3 12100


i7 8700K vs i3 12100

 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Ρε παπάρα, πριν έλεγες για celeron, τώρα πας σε i3 προκειμένου να κάνεις ηλίθιες συγκρίσεις που στην τελική δεν λένε τίποτα αν καταλάβεις έστω και κατά ελάχιστο το νόημα και το σκεπτικό αυτών που γράφω.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.861
Πόντοι
3.656
Ρε παπάρα, πριν έλεγες για celeron, τώρα πας σε i3 προκειμένου να κάνεις ηλίθιες συγκρίσεις που στην τελική δεν λένε τίποτα αν καταλάβεις έστω και κατά ελάχιστο το νόημα και το σκεπτικό αυτών που γράφω.
Γιατί θεωρείς ότι ασχολούμαι με αυτά που γράφεις εσύ ;
Εγώ δίνω κάποιες συγκρίσεις , σε κάποιον που ψάχνει κάτι να κάνει δουλειά αποτελεσματικά με vfm .

Αν γουστάρεις να ψάχνεις επιδόσεις και βελτίωση και oc σε QX 9770 με ddr2 κάντο ... σε εμποδάει κανείς ;
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.186
Like
1.853
Πόντοι
216
Το να ασχολείται κανείς με χρέπια είναι αστειότητα.
Το πιο φθηνό hardware φτιάχνει pc που για ίντερνετ και χρήση γραφείου πετάει .
Αναλυτικά

cpu celeron G5905 (έχει και ενσωματωμένη vga) 50 ευρώ
μητρική asrock H510M-h2/M.2 SE 62 ευρώ
μία dim ram 16gb ddr4 3200 32 ευρώ
(αργότερα βάζεις άλλη μία)


τροφοδοτικό αυτό που έχεις ... αν δεν έχεις άλλα 50 ευρώ επώνυμο
κουτί το πιο φθηνό ή ότι έχεις
τον πιο φθηνό m2 σκληρό κάνει 15 ευρώ
(μαλακία να βάλεις οτιδήποτε άλλο αργό να σέρνεται)

άδεια windows 11 pro από ebay 4€
και καθάρισες ....

το να ασχολείσαι με αντίκες είναι άνευ νοήματος

To ζήτημα είναι ΓΙΑΤΙ να πετάξεις κάτι που ουσιαστικά ΔΟΥΛΕΥΕΙ.
Το να αγοράσουμε κάτι νέο, όλοι το ξέρουμε.
Ξαναλέω, είχα ένα διπύρηνο amd athlon και 2gb ram, παροπλισμένο, σε μητρική am2.
Πήρα με 12 ευρώ ένα amd athlon 4πύρηνο, έβαλα άλλα 2 gb με 10 ευρώ και πήρα ένα ssd με 15.
Με 35 ευρώ, σερφάρω και κάνω δουλειές office άνετα.
Τι θα κέρδιζα αν το πετούσα;
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.696
Like
29.025
Πόντοι
6.056
Κανείς δεν είπε ρε φίλε να πάει κάποιος να αγοράσει ένα χρέπι +15ετίας ούτε να σπαταλήσει χρόνο, κόπο και ένα σκασμό λεφτά να το αναστήσει… Στο 99% των περιπτώσεων πρόκειται για ήδη υπάρχοντα και άδικα παροπλισμένα και παραπεταμένα μηχανήματα.
Τα περισσότερα διαθέτουν επεξεργαστές μετά το 2010-11 (δηλ 1ης -2ης -3ης i γενιάς) που είναι ίδιας δυναμικότητας και ισχυρότεροι από τον Celeron που αναφέρεις, διαθέτουν ήδη 4gb ram που είναι αρκετά για win10 (ή αν χρειαστεί ένα συμπλήρωμα μπορεί να βρεθεί από πάμφθηνα έως τσαμπέ), και το μόνο που θα χρειαστούν είναι ένα καλό ξεσκόνισμα, μια φρέσκια εγκατάσταση των win10 και έναν ssd – που κι αυτός δεν είναι πάντα απαραίτητο να αγοραστεί μιας και μετά την μετάβαση από 2,5 σε nvme πολλοί ξέμειναν με έναν 1ης-2ης γενιάς 128-256 2,5άρη ssd στο συρτάρι…
Αυτά τα μηχανάκια άμα ξαναστηθούν σωστά από την αρχή κάνουν μια χαρά τις απλές δουλειές σπιτιού και γραφείου όπως σερφάρισμα, μειλ, μουσική/βίντεο, office κλπ και είναι κρίμα να πεταχτούν.
Εγώ έχω στήσει 2 τέτοια για τα παιδιά πριν 3-4 χρόνια και είναι πολλές ώρες κάθε μέρα πάνω τους και τα έχουν καταευχαριστηθεί – φροντίζω όμως να τα ψιλοσυντηρώ καθαρίζοντας το λειτουργικό και την σκόνη μια στο τόσο.
Καθόλου άσχημα για μηχανήματα που ήταν πεταμένα σε μια αποθήκη και μου στοίχισαν συνολικά κάτω από 100 ευρώ και τα 2 (βλέπεις άλλαξα και ανεμιστήρες παναθεμά με για να είναι πανήσυχα :2funny:), και που θα ήταν κρίμα να πάνε στα σκουπίδια…
Μπράβο τυπε, αυτο που κανεις ειναι πολυ αξιόλογο και αφιερώνεις και χρόνο που στις μέρες μας είναι πολύτιμος. Γιατι να στείλεις εξαρτήματα στην ανακύκλωση οταν με αυτα μπορείς να χτίσεις ενα αξιοπρεπές PC για ελαφριά χρήση...
Και εγω αυτο κανω, τα παλιά PC τα χαρίζω σε συγγενείς και φίλους.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Ελάχιστους μήνες πριν ασχολήθηκα με ένα φορητό φίλου που μετράει ήδη 14 χρόνια ζωής. Ήταν ένα ΗΡ του 2010 με επεξεργαστή 1ης γενιας i3 (M330 αν θυμάμαι καλά). Φόραγε 7άρια, σερνότανε, κόλλαγε, ακουγότανε σαν jet στην απογείωση, έκανε μια αιωνιότητα να ανοίξει, και γενικά ήταν σε κακό χάλι κι έτοιμο για τα σκουπίδια.
Έγινε ένα καλό καθάρισμα μαζί με αλλαγή πάστας, μπήκε ένας καινούργιος φθηνός 256gb 2,5άρης ssd, φρέσκα win 10 τα οποία βελτιστοποιήθηκαν όσο γίνεται για να ζορίζουν λιγότερο το μηχάνημα, και αναβαθμίστηκε κάτι τις η μνήμη στα 4GB (ήταν στα 3 πριν).
Κόστος ? ... 30 ευρώ – εννοείται τσαμπέ η εργασία…
Ο φίλος ακόμα τρίβει τα μάτια του…
Από εκεί που ήταν αηδιασμένος και έτοιμος να το πετάξει, βρέθηκε με ένα μηχάνημα που "πετάει" (δικά του λόγια…), τον υπερκαλύπτει σε αυτά που κάνει (δηλαδή κατά 99% σερφάρισμα…) και είναι ενθουσιασμένος που γλύτωσε μια 500ρού που ΄΄ηταν έτοιμος να σκάσει.
Με βάση την χρήση που κάνει δεν βλέπω τι παραπάνω θα του πρόσφερε ένα καινούργιο και γιατί το φορητάκι θα έπρεπε να πεταχτεί επειδή είναι…"χρέπι"
 
Τελευταία τροποποίηση:

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Δεν υπαρχει λογος να χαλαμε τις καρδιες μας, ρε παιδια. Προσωπικος Υπολογιστης λεγεται το μηχανακι, πραγμα που σημαινει οτι υπαρχει ενα ιδιαιτερο για τον καθενα απο εμας. Σημερα με π.χ. 400Ε μπορεις ναχεις ενα αξιολογο μοντερνο κομπιουτερ για δουλειες γραφειου και οικιακη χριση. Με 800 ενα αξιολογο gaming. Υπαρχουν καποιοι που θελουν να αλλαζουν το PC τους καθε δυο χρονια γιατι θελουν να εχουν την τελευταια τεχνολογια. ΣΕΒΑΣΤΟ. υπαρχουν και καποιοι που θελουν να ξεζουμισουν το PC τους για οσο το δυνατον μεγαλυτερη αποσβεση χρηματων, κι αυτο ΣΕΒΑΣΤΟ.
Να το ξαναπω, δεν θα παει σημερα να αγορασει καποιος κομπιουτερ 10ετιας η 15ετιας, αλλα αν υπαρχει και με καποιο λογικο ποσον (κατω απο 100Ε) μπορει να το χρισημοποιησει και να κανει δουλεια του, γιατι οχι?
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Να το ξαναπω, δεν θα παει σημερα να αγορασει καποιος κομπιουτερ 10ετιας η 15ετιας, αλλα αν υπαρχει και με καποιο λογικο ποσον (κατω απο 100Ε) μπορει να το χρισημοποιησει και να κανει δουλεια του, γιατι οχι?
Αυτό είπα και στον τραχανά πιο πάνω και μου παραθέτει benchmark για να μου αποδείξει ότι ο 12100 είναι καλύτερος...
Τι να πείς...
:idiot:
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.701
Κριτικές
15
Like
11.321
Πόντοι
3.846
Είναι και θέμα χρημάτων.
Αν μπορώ να πάρω τελευταίας τεχνολογίας κάρτα γραφικών και CPU, γιατί να ασχοληθώ με δεκαετίας σύστημα;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom