Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 289K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Σορυ αλλά από Win7 και μετά, όποιο σύστημα έχει μείνει με 4gb απλά θα σέρνεται.
Έχουν βαρύνει τα λειτουργικά από τότε και θέλουν 16gb για απόλυτη εμπειρία χρήσης.
Διαφωνώ φίλε. Τα win10 τρέχουν αξιοπρεπώς ακόμα και με 4 γιγα όσο αφορά την απλή χρήση που κάνει η πλειοψηφία των χρηστών, με το sweet spot τους να είναι τα 8. Η όποια απαίτηση για πάνω από εκεί είναι θέμα συγκεκριμένων εφαρμογών και δεν έχει να κάνει με τα win αυτά καθαυτά και την λειτουργία τους.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.324
Πόντοι
3.846
Διαφωνώ φίλε. Τα win10 τρέχουν αξιοπρεπώς ακόμα και με 4 γιγα όσο αφορά την απλή χρήση που κάνει η πλειοψηφία των χρηστών, με το sweet spot τους να είναι τα 8. Η όποια απαίτηση για πάνω από εκεί είναι θέμα συγκεκριμένων εφαρμογών και δεν έχει να κάνει με τα win αυτά καθαυτά και την λειτουργία τους.
Τρέχουν ναι, αξιοπρεπώς είναι σχετικό.
Εγώ θέλω να τρέχω 15 tabs ταυτόχρονα στον Chrome.
Τράβα καντα με 4gb και πες μου αν κολλάει ή όχι το σύστημα.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Τρέχουν ναι, αξιοπρεπώς είναι σχετικό.
Εγώ θέλω να τρέχω 15 tabs ταυτόχρονα στον Chrome.
Τράβα καντα με 4gb και πες μου αν κολλάει ή όχι το σύστημα.
Εεεε ναι ρε φίλε...Αν θες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να έχεις 15 tabs ανοιχτά, να βλέπεις youtube, από πίσω να παίζει μουσική, να είσαι ανοιχτός σε 2 chat, και να έχεις και 2-3 βαριά excel ανοιχτά, τότε λογικό είναι να μην σου φτάνουν τα 4 . Εκεί θες 8 και ίσως σε εξαιρετικές περιπτώσεις και 16 (αν και η virtual μνήμη σε έναν γρήγορο nvme θα καλύψει μια χαρά το κενό όταν και αν χρειαστεί).
Αυτό όμως δεν είναι απόδειξη ότι είναι "βαρύ" το λειτουργικό - όποιο λειτουργικό και να είχες το ίδιο θα συνέβαινε.
Είναι απόδειξη ότι κάνεις άτσαλη χρήση των πόρων του μηχανήματος...
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Λοιπον απο προσωπικη εμπειρια, παλαιο μηχανακι με core2duo E8400, dual ram 4gb/ddr2/800 και HDD, με τα 10αρια ψιλοσερνοταν. Με αναβαθμιση σε quad 9400, ram 2x4gb/ddr3/1333 και ssd sata 120αρη μονο για το λειτουργικο, τα 64μπιτα 10αρια τρεχουν μια χαρα. Δεν εχω δοκιμασει να ανοιξω 15 παραθυρα, αλλα 3-4 δεν εχουν προβλημα. Χριση του hdd σαν αποθηκη. Κοστος αναβαθμισης μαζυ με μια after market ψυκτρα, 60Ε.
Ο φιλος παντως που ειπε για καθαρισμα σκουπιδιων, απεγκατασταση αχριστων εφαρμογων και γενικα νοικοκυρεμα, εχει μεγαλο δικαιο. Θελει και ο υπολογιστης την ψιλοφροντιδα του για να μας κανει την δουλεια μας.
Το μηχανακι αυτο αν και τρεχει ανετα τα 10αρια, το εχω με 7αρια γιατι ειναι συμβατα με καποια παλαιοτερα παιχνιδια, οπως Drakensang. Οσο για αντβαιρους εχω βρει μια εκδοση του Panda που υποστηριζει 7αρια και κανει update μεχρι σημερα.
Σηγουρα ενας παλαιος υπολογιστης, δεν μπορει να μας δωσει οτι ενας συνγχρονος, αλλα μπορει να κανει πολλες δουλειες και να μην πεταχτει.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Λοιπον απο προσωπικη εμπειρια, παλαιο μηχανακι με core2duo E8400, dual ram 4gb/ddr2/800 και HDD, με τα 10αρια ψιλοσερνοταν. Με αναβαθμιση σε quad 9400, ram 2x4gb/ddr3/1333 και ssd sata 120αρη μονο για το λειτουργικο, τα 64μπιτα 10αρια τρεχουν μια χαρα. Δεν εχω δοκιμασει να ανοιξω 15 παραθυρα, αλλα 3-4 δεν εχουν προβλημα. Χριση του hdd σαν αποθηκη. Κοστος αναβαθμισης μαζυ με μια after market ψυκτρα, 60Ε.
Από αυτά που αναβάθμισες, το 80-90% της διαφοράς την έκανε ο ssd....
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Οντως εχεις δικαιο, ρε φιλε, μεγαλη διαφορα μεταξυ ssd και hdd. O ssd μου ειχε περισεψει απο αλλο μηχανημα και βρηκε την θεση του. Ο επεξεργαστης 20Ε μεταχειρισμενος, οι μνημες 22Ε καινουργιες, ψυκτρα 16Ε καινουργια. Αργοτερα βρικα και μια gtx750ti μεταχειρισμενη κι αλλαξα την gt630. Πλεον παιζει και παιχνιδακια αξιοπρεπως. Θελω να πω οτι με λιγα σχετικα χρηματα μπορει ενα παλαιο μηχανακι να βελτιωθει και να σου κανει ενα σωρο δουλειες.
Εμενα ειναι, κατεβαστηρι, αποθηκη (με ενα docking station), παιχνιδομηχανη, atari, sega, psx παινιδιων, ενγραφη cd/dvd και δεν απασχολω το κυριο PC μου
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Οντως εχεις δικαιο, ρε φιλε, μεγαλη διαφορα μεταξυ ssd και hdd. O ssd μου ειχε περισεψει απο αλλο μηχανημα και βρηκε την θεση του. Ο επεξεργαστης 20Ε μεταχειρισμενος, οι μνημες 22Ε καινουργιες, ψυκτρα 16Ε καινουργια. Αργοτερα βρικα και μια gtx750ti μεταχειρισμενη κι αλλαξα την gt630. Πλεον παιζει και παιχνιδακια αξιοπρεπως. Θελω να πω οτι με λιγα σχετικα χρηματα μπορει ενα παλαιο μηχανακι να βελτιωθει και να σου κανει ενα σωρο δουλειες.
Εμενα ειναι, κατεβαστηρι, αποθηκη (με ενα docking station), παιχνιδομηχανη, atari, sega, psx παινιδιων, ενγραφη cd/dvd και δεν απασχολω το κυριο PC μου
Και δεν είδες όλη την βελτίωση που κανονικά θα έβλεπες με τον ssd ... Λογικά σε τέτοιας ηλικίας μητρικές τον σύνδεσες σε sata2 (το sata 3 το συναντάμε χοντρικά από το 2011-12 και μετά...) με αποτέλεσμα ακόμα και ο κλασικός 2,5άρης ssd (που κι αυτός είναι αργός με τα δεδομένα των nvme) να περιορίζεται από την ταχύτητα της σύνδεσης.
Σε sata3 θα έβλεπες ακόμα καλύτερη απόκριση και λειτουργία...
Φυσικά ακόμα και σε sata2 η διαφορά από τον μηχανικό είναι μεγάλη...
 

felixgr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.400
Κριτικές
2
Like
2.534
Πόντοι
456
Ετοιμάζω ένα τέτοιο μηχανηματάκι με leftovers. Όταν έρθει η ώρα θα ενημερώσω.
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
H μητρικη παλαια, ASRock G41C, δεν εχει θεση για Μ2. Μαχ 8 giga μνημη, 1333 fsb. Και ο sata Kingston A400 sata 3. Kουτι ενα παναρχαιο Vero με 2 thermaltake 12αρηδες ανεμιστηρες. Δεν νομιζω οτι αξιζει επενδυση περισσοτερων χρηματων αυτο το μηχανημα. Μια χαρα κανει τις δουλιτσες του
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Ετοιμάζω ένα τέτοιο μηχανηματάκι με leftovers. Όταν έρθει η ώρα θα ενημερώσω.
Επιδη ειναι το χομπυ μου να εποσκευαζω/αναβαθμιζω παλαια μηχανακια, πολυ θα το χαρω να το συζητησουμε. Εγω εχω ακομα πιο παλαια, ενα φτιαγμενο με ΜΜΧ 200 ενα με Ρ3 κι ενα με Duron
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.324
Πόντοι
3.846
Λοιπον απο προσωπικη εμπειρια, παλαιο μηχανακι με core2duo E8400, dual ram 4gb/ddr2/800 και HDD, με τα 10αρια ψιλοσερνοταν. Με αναβαθμιση σε quad 9400, ram 2x4gb/ddr3/1333 και ssd sata 120αρη μονο για το λειτουργικο, τα 64μπιτα 10αρια τρεχουν μια χαρα. Δεν εχω δοκιμασει να ανοιξω 15 παραθυρα, αλλα 3-4 δεν εχουν προβλημα. Χριση του hdd σαν αποθηκη. Κοστος αναβαθμισης μαζυ με μια after market ψυκτρα, 60Ε.
Ο φιλος παντως που ειπε για καθαρισμα σκουπιδιων, απεγκατασταση αχριστων εφαρμογων και γενικα νοικοκυρεμα, εχει μεγαλο δικαιο. Θελει και ο υπολογιστης την ψιλοφροντιδα του για να μας κανει την δουλεια μας.
Το μηχανακι αυτο αν και τρεχει ανετα τα 10αρια, το εχω με 7αρια γιατι ειναι συμβατα με καποια παλαιοτερα παιχνιδια, οπως Drakensang. Οσο για αντβαιρους εχω βρει μια εκδοση του Panda που υποστηριζει 7αρια και κανει update μεχρι σημερα.
Σηγουρα ενας παλαιος υπολογιστης, δεν μπορει να μας δωσει οτι ενας συνγχρονος, αλλα μπορει να κανει πολλες δουλειες και να μην πεταχτει.
Ποιος ο λόγος να ασχολείται κάποιος με τόσο αρχαία μηχανήματα;
Ούτε για κατέβασμα ταινιών δεν αξίζουν, τσάμπα το ρεύμα που καίνε.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
H μητρικη παλαια, ASRock G41C, δεν εχει θεση για Μ2. Μαχ 8 giga μνημη, 1333 fsb. Και ο sata Kingston A400 sata 3. Kουτι ενα παναρχαιο Vero με 2 thermaltake 12αρηδες ανεμιστηρες. Δεν νομιζω οτι αξιζει επενδυση περισσοτερων χρηματων αυτο το μηχανημα. Μια χαρα κανει τις δουλιτσες του
Για Μ2 ούτε λόγος...ακόμα και τα sata που έχει είναι το παλιό πρωτόκολλο sata2 - που σημαίνει ότι τερματίζει κάπου στα 300mb/sec...
Απλά λέω ότι αν είχε το αμέσως νεότερο sata3 θα έβλεπες ακόμα μεγαλύτερη διαφορά αφού με το sata 3 θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς τα καμιά 200αριά mb/sec επιπλέον που θεωρητικά μπορεί να σου δώσει ο ssd και που τώρα τα χάνεις...
Αλλά έχεις δίκιο.
Έφτασες μέχρι εκεί που μπορούσες κι έπρεπε, και τις απλές καθημερινές δουλίτσες τις κάνει (και θα συνεχίσει να τις κάνει) μια χαρά...
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Ποιος ο λόγος να ασχολείται κάποιος με τόσο αρχαία μηχανήματα;
Ούτε για κατέβασμα ταινιών δεν αξίζουν, τσάμπα το ρεύμα που καίνε.
Εκτος του quad που μου κανει καποιες δουλειεςκι εχω μια ιστορια 20 χρονων με αυτο το κουτι, κανενας λογος, απλα το χομπυ μου κανω. Δεν θα δουλεψω PC με winXP και win98. Eκτος αυτου ειμαστε 5-6 φιλοι που μαζευουμε διαφορα εξαρτηματα, οταν μπορουμε μονταρουμε κανα πισακι (πιο συνγχρονο) και το χαριζουμε σε παιδακια που δεν μπορουν να αγορασουν.
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Για Μ2 ούτε λόγος...ακόμα και τα sata που έχει είναι το παλιό πρωτόκολλο sata2 - που σημαίνει ότι τερματίζει κάπου στα 300mb/sec...
Απλά λέω ότι αν είχε το αμέσως νεότερο sata3 θα έβλεπες ακόμα μεγαλύτερη διαφορά αφού με το sata 3 θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς τα καμιά 200αριά mb/sec επιπλέον που θεωρητικά μπορεί να σου δώσει ο ssd και που τώρα τα χάνεις...
Αλλά έχεις δίκιο.
Έφτασες μέχρι εκεί που μπορούσες κι έπρεπε, και τις απλές καθημερινές δουλίτσες τις κάνει (και θα συνεχίσει να τις κάνει) μια χαρά...
Παντως αυτη η μητρικη, πολυεργαλειο στην εποχη της. Εχει ενσωματομενη γραφικων, ηχου, δικτυου. Περνει ddr2 και ddr3, δισκους sata και ide. Χρισημη για τεχικο που ηθελε να δοκιμαζει διαφορα πανω της
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.324
Πόντοι
3.846
Εκτος του quad που μου κανει καποιες δουλειεςκι εχω μια ιστορια 20 χρονων με αυτο το κουτι, κανενας λογος, απλα το χομπυ μου κανω. Δεν θα δουλεψω PC με winXP και win98. Eκτος αυτου ειμαστε 5-6 φιλοι που μαζευουμε διαφορα εξαρτηματα, οταν μπορουμε μονταρουμε κανα πισακι (πιο συνγχρονο) και το χαριζουμε σε παιδακια που δεν μπορουν να αγορασουν.
Δεκτή η φιλανθρωπία και πολύ καλή κίνηση.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Ποιος ο λόγος να ασχολείται κάποιος με τόσο αρχαία μηχανήματα;
Ούτε για κατέβασμα ταινιών δεν αξίζουν, τσάμπα το ρεύμα που καίνε.
Λάθος, λάθος, λάθος…
Οποιοδήποτε μηχάνημα από Core2Duo και μετά, με 4 gb ram, έναν ssd, και καλοσυντηρημένα 10άρια μπορεί όχι μόνο να δουλέψει άψογα σαν κατεβαστήρι (αυτό το κάνουν μια χαρά και ακόμα παλαιότερα), αλλά ταυτόχρονα να είναι χρηστικό και να κάνει μια χαρά τις απλές καθημερινές δουλειές που χρειάζεται το 80-90% των χρηστών…
Δεν κατανοώ αυτή την απαξίωση, ούτε αυτή την γελοία μόδα του ότι "χρειάζομαι ένα πολυπύρηνο τούμπανo τελευταίας γενιάς για να μπαίνω στο facebook, στο bou, και να βλέπω you tube"… Θύματα του μάρκετινγκ οι περισσότεροι...
 

Cantfindname

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
530
Like
738
Πόντοι
86
Λάθος, λάθος, λάθος…
Οποιοδήποτε μηχάνημα από Core2Duo και μετά, με 4 gb ram, έναν ssd, και καλοσυντηρημένα 10άρια μπορεί όχι μόνο να δουλέψει άψογα σαν κατεβαστήρι (αυτό το κάνουν μια χαρά και ακόμα παλαιότερα), αλλά ταυτόχρονα να είναι χρηστικό και να κάνει μια χαρά τις απλές καθημερινές δουλειές που χρειάζεται το 80-90% των χρηστών…
Δεν κατανοώ αυτή την απαξίωση, ούτε αυτή την γελοία μόδα του ότι "χρειάζομαι ένα πολυπύρηνο τούμπανo τελευταίας γενιάς για να μπαίνω στο facebook, στο bou, και να βλέπω you tube"… Θύματα του μάρκετινγκ οι περισσότεροι...
Ισχύει. Aν κάποιος απλά θέλει να ανοίγει το google και να κάνει πολύ βασικά πραγματάκια δε χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα "χρέπι".
Από την άλλη τι 4GB RAM? 4GB είχαν VRAM οι GPU του 2013 :confused:
4GB RAM? 2024?
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.324
Πόντοι
3.846
Λάθος, λάθος, λάθος…
Οποιοδήποτε μηχάνημα από Core2Duo και μετά, με 4 gb ram, έναν ssd, και καλοσυντηρημένα 10άρια μπορεί όχι μόνο να δουλέψει άψογα σαν κατεβαστήρι (αυτό το κάνουν μια χαρά και ακόμα παλαιότερα), αλλά ταυτόχρονα να είναι χρηστικό και να κάνει μια χαρά τις απλές καθημερινές δουλειές που χρειάζεται το 80-90% των χρηστών…
Δεν κατανοώ αυτή την απαξίωση, ούτε αυτή την γελοία μόδα του ότι "χρειάζομαι ένα πολυπύρηνο τούμπανo τελευταίας γενιάς για να μπαίνω στο facebook, στο bou, και να βλέπω you tube"… Θύματα του μάρκετινγκ οι περισσότεροι...
Τύπε που μιλάς για λάθη σε άτομα που ασχολούνται εδώ και 30 χρόνια με PC, έχεις μετρήσει ποτέ με wattmeter την κατανάλωση ρεύματος τέτοιων μηχανημάτων;
Υποθέτω όχι, οπότε την επόμενη φορά να έχεις και κανένα σοβαρό επιχείρημα πριν μιλήσεις.
Για κατεβαστηρι θες κάτι να μην καίει ρεύμα και κανένα από τα παλιά μηχανήματα δεν κάνει για τέτοια δουλειά.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Τύπε που μιλάς για λάθη σε άτομα που ασχολούνται εδώ και 30 χρόνια με PC, έχεις μετρήσει ποτέ με wattmeter την κατανάλωση ρεύματος τέτοιων μηχανημάτων;
Υποθέτω όχι, οπότε την επόμενη φορά να έχεις και κανένα σοβαρό επιχείρημα πριν μιλήσεις.
Για κατεβαστηρι θες κάτι να μην καίει ρεύμα και κανένα από τα παλιά μηχανήματα δεν κάνει για τέτοια δουλειά.
Η διαφορά σε κόστος στην κατανάλωση (που όντως υπάρχει σε έναν βαθμό) είναι πολύ μικρή σε σχέση με το κόστος συχνής αντικατάστασης μηχανημάτων ή των συνεχών αναβαθμίσεων – ειδικά σήμερα που πια λόγω vdsl και υψηλών ταχυτήτων τα κατεβαστήρια δεν χρησιμοποιούνται ανοιχτά 24ώρες το 24ωρο όπως παλιά …
Τώρα αν πράγματι κατεβάζεις συνεχώς και πολλές ώρες κάθε ημέρα, ναι εκεί ίσως να έχει νόημα η διαφορά, αλλά αυτό δεν το λες και αντιπροσωπευτική χρήση της συντριπτικής πλειοψηφίας των χρηστών…

ΥΓ Ξέρεις...δεν είσαι ο μόνος που ασχολείσαι με pc πολλά χρόνια...
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Εεεε ναι ρε φίλε...Αν θες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να έχεις 15 tabs ανοιχτά, να βλέπεις youtube, από πίσω να παίζει μουσική, να είσαι ανοιχτός σε 2 chat, και να έχεις και 2-3 βαριά excel ανοιχτά, τότε λογικό είναι να μην σου φτάνουν τα 4 . Εκεί θες 8 και ίσως σε εξαιρετικές περιπτώσεις και 16 (αν και η virtual μνήμη σε έναν γρήγορο nvme θα καλύψει μια χαρά το κενό όταν και αν χρειαστεί).
Αυτό όμως δεν είναι απόδειξη ότι είναι "βαρύ" το λειτουργικό - όποιο λειτουργικό και να είχες το ίδιο θα συνέβαινε.
Είναι απόδειξη ότι κάνεις άτσαλη χρήση των πόρων του μηχανήματος...
Μια κάποια μικρή παρατήρηση εδώ χωρίς παρεξήγηση στο τι είναι βαρύ λειτουργικό και η μνήμη.
Βαρύ γίνεται το λειτουργικό όταν ενεργοποιούμε τα περισσότερα κομμάτια του πχ. εφέ στα παράθυρα που ανοίγου κλείνουν, περιβάλοντα, εργαλεία κλπ. Εδώ να κάνω μια αναφορά για αυτούς που έχουν δουλέψει σε περιβάλον Linux θα έχουν δει οτι υπάρχει και ο πυρήνας του ΛΣ (Λειτουργικό Σύστημα) που μπορείς να κάνεις τα πάντα με εντολές. Το ίδιο ισχύει και με τα Windows πλέον. Ας το αφήσουμε αυτό όμως θα μπερδευτούμε πολύ.
Το ΛΣ είναι υπεύθυνο όμως για την διαχείρηση της μνήμης (μπορεί να εχετε ακούση την πρακτική σελιδοποίηση μνήμης) και εδώ είναι το θέμα με τα Windows ακόμα δεν το έχει καταφέρει ικανοποιητικά. Για αυτό βλέπουμε διαφορές στην απόδοση μεταξύ ΛΣ.
Αυτά τα λίγα να μην κουράζω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom