Νέα

Ο νέος ελληνικός κινηματογράφος γαμεί και δέρνει

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 112
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
μ άρεσε το "Γλυκιά Συμμορία"

και πολύ ωραία μουσική επίσης...

 

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.956
Κριτικές
141
Like
47
Πόντοι
4.215
μ άρεσε το "Γλυκιά Συμμορία"

και πολύ ωραία μουσική επίσης...

γενικα ο Νικολαϊδής είναι μεγάλος μάστορας της σκηνοθεσίας και του σεναρίου. Δεν είνα τυχαίο που στο εξωτερικό οι ανεξάρτητοι κινηματογραφιστές τον έχουν σε υπόληψη.
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Λοιπόν μάστορα προφανώς νομίζεις πως είσαι μοναδικός και πολύ προχωρημένος κουλτουριάρης και εμείς οι λοιποί βλέπουμε μόνο Φίνο και Χόλλυγουντ.

Τις ταινίες του Αγγελόπουλου τις έχω δει όλες. Από Την "Αναπαράσταση" και τις "Μέρες του 36". Τον δε "Θίασο" τον έχω δει δυο φόρες σε κινηματογραφική αίθουσα και ακόμα δύο σε τηλεόραση-βίντεο.
Αν και δεν συμφωνούσα με τον "πολιτικό διδακτισμό" του, ήταν και παραμένουν εργάρες! Ας πούμε ο Μπερτολούτσι στο "1900" σαφώς και "πάτησε" πάνω στον Αγγελόπουλο ολοκληρωτικά. (Τον ξενύχιασε! :grin: :grin:)

Και το κουρδιστό πορτοκάλι το έχω δει πιθανότατα πριν να γεννηθείς. Ο Κιούμπρικ είναι ψιλοσχιζοφρενής, αλλά σαφέστατα μεγαλοφυία.

ΑΛΛΑ ο "Κυνόδοντας" (κατά την γνώμη μου φυσικά, αλλά και αρκετών άλλων όπως θα διάβασες) είναι ανυπέρβλητη ΜΑΛΑΚΙΑ!!
Δεν σου αρέσει η άποψή μας; Είσαι φίλος του (ατάλαντου) Λάνθιμου; Ο ίδιος μήπως;
Σε κάθε περίπτωση δικαίωμά σου να έχεις οποιαδήποτε άποψη και για τον "Κυνόδοντα" και για όποια άλλη ταινία.
Άσε μας και μας όμως να έχουμε τις δικές μας και μην προσπαθείς να μας μειώσεις, επειδή δεν σου αρέσουν...  

Οταν ενας λεει "Ο Κυνοδοντας ειναι μαλακεια και ανωμαλια επειδη καποιος λεει το μουνι πληκτρολογιο", ε, τι περιμενεις να θεωρησω γι αυτον???
Κι ο πατερας μου ας πουμε, αυτο θα ελεγε αμα το εβλεπε. Αλλα ο ανθρωπος δεν εχει ιδεα απο τεχνη. Χολυγουντ βλεπει.
Θελω να πω, ξερω ποιος λεει τι, και δεν μιλαω τυχαια. Γιατι τους ζω τους ασχετους στην καθημερινοτητα μου- δεν ειμαι σε περιβαλλον ελιτιστων

Το να πεις οτι ο Λανθιμος δεν μου αρεσει ως σκηνοθετης, ή οτι το σεναριο ητανε κλεμμενο το σεβομαι ως κριτικη
Το να λες ομως οτι η ταινια δεν εχει νοημα ξεφευγει απο καθε μετρο ΚΑΙ καλλιτεχνικο ΚΑΙ γενικα αντιληψης (πολιτικης κλπ)
ΑΡΑ ναι, επιμενω πως ο συγκεκριμενος γουσταρει Παπαφλεσσα και μπουζουκια
Και στη νυξη μου περι "αγνοιας" του για Αγγελοπουλο ποτε δεν απαντησε, αλλα και να απαντησει τωρα, καταλαβαμε ολοι...
 

MR DRAMBUIE

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2007
Μηνύματα
983
Like
3
Πόντοι
6
Σιγουρα κατι καλο γινεται στον ελληνικο κινηματογραφο τον τελευταιο καιρο. Γενικως δεν υπηρξα ποτε εναντιος του ελληνικου κινηματογραφου απο το 75 και μετα. Δημιουργηθηκαν καποιες πολυ σημαντικες ταινιες. Καποια σιγμη ομως υπηρξε στασιμοτητα,που τα τελευταια χρονια εσπασε, πρωτιστως (χρονικα) με τις ταινιες του Οικονομιδη και κατοπιν με τον Κυνοδοντα του Λανθιμου (ειχε προηγηθει η Κινεττα του ιδιου). Αποψη μου,οτι και οι δυο σκηνοθετες φτιαχνουν ταινιες με εντονη προσωπικοτητα, που δεν μενουν απαρατηρητες ειτε αρεσουν,ειτε οχι. Προσωπικα, θεωρω απολυτο αριστουργημα τον Κυνοδοντα (μιας και γινεται αρκετος λογος) και σιγουρα εξαιρετικες τις ταινιες του Οικονομιδη (ειδικα τις πρωτες δυο). Τωρα, αναφερθηκαν και δυο προσφατες ταινιες,που θα ηθελα να ψιλοθαψω. Η μια ειναι το Attenberg της Τσαγγαρη,που το μονο καλο που για μενα ειχε,ηταν οτι εδειξε κατα καποιν τροπο τον δρομο στον Λανθιμο για τον Κυνοδοντα. Κατα τ'αλλα φθηνος εντυπωσιασμος σε επιπεδη αναπτυξη. Το απολυτο εκτρωμα ομως ηταν η Στρελλα. Ισως οτι χειροτερο εχω δει τα τελευταια χρονια. Δεν μπορεις να εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις απο τον Κουτρα,αλλα αυτη η ταινια ηταν πραγματικα ανεκδιηγητη.Σκηνοθετικως,σεναριακως,υποκριτικως,ολα για γελια. Δεν θα ξεχασω ποτε τη σκηνη, που αποκαλυπτεται η σχεση πατερα και γιου (η κορης παρτε το οπως θελετε). Η ολη σκηνη θα ηταν εξοχη ως παρωδια σοβαρης σκηνης ταινιας. Κι ομως υποτιθεται οτι ηταν η δυνατη σκηνη της συγκεκριμμενης ταινιας...
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Σιγουρα κατι καλο γινεται στον ελληνικο κινηματογραφο τον τελευταιο καιρο. Γενικως δεν υπηρξα ποτε εναντιος του ελληνικου κινηματογραφου απο το 75 και μετα. Δημιουργηθηκαν καποιες πολυ σημαντικες ταινιες. Καποια σιγμη ομως υπηρξε στασιμοτητα,που τα τελευταια χρονια εσπασε, πρωτιστως (χρονικα) με τις ταινιες του Οικονομιδη και κατοπιν με τον Κυνοδοντα του Λανθιμου (ειχε προηγηθει η Κινεττα του ιδιου). Αποψη μου,οτι και οι δυο σκηνοθετες φτιαχνουν ταινιες με εντονη προσωπικοτητα, που δεν μενουν απαρατηρητες ειτε αρεσουν,ειτε οχι. Προσωπικα, θεωρω απολυτο αριστουργημα τον Κυνοδοντα (μιας και γινεται αρκετος λογος) και σιγουρα εξαιρετικες τις ταινιες του Οικονομιδη (ειδικα τις πρωτες δυο). Τωρα, αναφερθηκαν και δυο προσφατες ταινιες,που θα ηθελα να ψιλοθαψω. Η μια ειναι το Attenberg της Τσαγγαρη,που το μονο καλο που για μενα ειχε,ηταν οτι εδειξε κατα καποιν τροπο τον δρομο στον Λανθιμο για τον Κυνοδοντα. Κατα τ'αλλα φθηνος εντυπωσιασμος σε επιπεδη αναπτυξη. Το απολυτο εκτρωμα ομως ηταν η Στρελλα. Ισως οτι χειροτερο εχω δει τα τελευταια χρονια. Δεν μπορεις να εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις απο τον Κουτρα,αλλα αυτη η ταινια ηταν πραγματικα ανεκδιηγητη.Σκηνοθετικως,σεναριακως,υποκριτικως,ολα για γελια. Δεν θα ξεχασω ποτε τη σκηνη, που αποκαλυπτεται η σχεση πατερα και γιου (η κορης παρτε το οπως θελετε). Η ολη σκηνη θα ηταν εξοχη ως παρωδια σοβαρης σκηνης ταινιας. Κι ομως υποτιθεται οτι ηταν η δυνατη σκηνη της συγκεκριμμενης ταινιας...

Μα στο imdb γραφει οτι το Attenberg ειναι Δεκεμβριο του '10. Πώς λες οτι "εδειξε το δρομο για τον Κυνοδοντα"?
 

MR DRAMBUIE

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2007
Μηνύματα
983
Like
3
Πόντοι
6
Μα στο imdb γραφει οτι το Attenberg ειναι Δεκεμβριο του '10. Πώς λες οτι "εδειξε το δρομο για τον Κυνοδοντα"?
Ειχε γυριστει πριν τον Κυνοδοντα,ασχετως αν κυκλοφορησε αργοτερα. Ο Λανθιμος οπως ξερεις πρωταγωνιστουσε και προφανως επηρρεαστηκε απο το στυλ.
 

MR DRAMBUIE

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2007
Μηνύματα
983
Like
3
Πόντοι
6
Ειχε γυριστει πριν τον Κυνοδοντα,ασχετως αν κυκλοφορησε αργοτερα. Ο Λανθιμος οπως ξερεις πρωταγωνιστουσε και προφανως επηρρεαστηκε απο το στυλ.
Συν τοις αλλοις (αν δεν κανω λαθος), η Τσαγγαρη ηταν παραγωγος (οχι εξ'ολοκληρου) στην Κινεττα του Λανθιμου. Προφανως αλληλοεπηρρεαζονται. Εχω την αισθηση ομως οτι αυτος που ουσιαστικα οδηγηθηκε σε ενα δρομο απο τη σχεση τους ειναι ο Λανθιμος.
 

al pacino

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
5.183
Κριτικές
293
Like
9.430
Πόντοι
12.525
εγω παντως πριν λιγες μερες ειδα το αριστουργημα του Φωκιωνα Μπογρη "Αθηνα 2004 Βια και κτηνωδια"
Ολος ο καλος ο κοσμος...Νοτης Πιτσιλος,Στεφανακης,Τελης Σταλονε,Νατσιος

Να παρτε μια γευση...

 

MR DRAMBUIE

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2007
Μηνύματα
983
Like
3
Πόντοι
6
εγω παντως πριν λιγες μερες ειδα το αριστουργημα του Φωκιωνα Μπογρη "Αθηνα 2004 Βια και κτηνωδια"
Ολος ο καλος ο κοσμος...Νοτης Πιτσιλος,Στεφανακης,Τελης Σταλονε,Νατσιος

Να παρτε μια γευση...

Το'χω δει κι'εγω. Ομορφο cult φιλμακι. Και απο "ερμηνειες" δε διαφερει και πολυ με τη Στρελλα. Αν και εδω δε θα επρεπε να ηταν διαφορετικες...
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Mια απορία:

Ως ''νεο ελληνικο κινηματογραφο'' τί ορίζουμε,τις ταινίες μετά το 70' περίπου;;;
 

MR DRAMBUIE

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2007
Μηνύματα
983
Like
3
Πόντοι
6
Mια απορία:

Ως ''νεο ελληνικο κινηματογραφο'' τί ορίζουμε,τις ταινίες μετά το 70' περίπου;;;
Απο τους περισσοτερους, θεωρουνται οι ταινιες που ειχαν ως παραγωγο το Ελληνικο Κεντρο Κινηματογραφου. Ειχαν την τιμητικη τους κυριως απο το 80 και μετα...
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Απο τους περισσοτερους, θεωρουνται οι ταινιες που ειχαν ως παραγωγο το Ελληνικο Κεντρο Κινηματογραφου. Ειχαν την τιμητικη τους κυριως απο το 80 και μετα...
Μάλιστα.

thanks για την γνώση. :sunglasses:
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Mια απορία:

Ως ''νεο ελληνικο κινηματογραφο'' τί ορίζουμε,τις ταινίες μετά το 70' περίπου;;;

Εγω ανοιξα αυτο το θρεντ αναφερομενος στις πολυ προσφατες
Απο εποχη Οικονομιδη και μετα, οπου βλεπουμε και συγκεκριμενα κοινα χαρακτηριστικα  (ωμη βια, ειδικα λεκτικη, αμφισβητηση των θεσμων και των ηθων, μηδενισμο κοκ... )
Αλλα αν θελουμε να το γενικευσουμε, νομιζω πως μπορουμε να εντοπισουμε το σημειο καμπης της Ελλαδας στο σινεμα αμεσως μετα τη χουντα (και λιγο πριν, απο την "Αναπαρασταση" και τις "Μερες του '36"). Τοτε περασαμε απο την ολοκληρωτικη κυριαρχια των φιλμ μαζικης καταναλωσης των 60's σε πιο καλλιτεχνικες ταινιες. Αγγελοπουλος, Βουλγαρης, Νικολαιδης, ακομα κι ο Περακης, κι ο τρελαρας ο Ζερβος, εδωσαν κατι...

Προσωπικα, μου αρεσουν και καποιες πολυ παλιες ταινιες του Τζαβελλα, απο δεκαετεια '50. Όπως η Καλπικη Λιρα, το Μιας Πενταρας Νειατα και το Η δε γυνη να φοβειται τον ανδρα
Νομιζω εμπεριειχαν εξυπνη εως τολμηρη κοινωνικη κριτικη για τα δεδομενα της εποχης τους, καλες ερμηνειες, καλες ατακες... Δεν ξερω γιατι ευτελιστηκε τοσο πολυ το σινεμα για τα επομενα 15-20 χρονια, μεχρι να ξεκινησει η μεταπολιτευτικη "ανθιση" (το βαζω σε εισαγωγικα διοτι ηταν ανθιση μεν, πολυ περιορισμενη ομως αν σκεφτει κανεις οτι τα 10-15 αριστουργηματα της εποχης συνυπηρχαν με εκατονταδες βιντεοταινιες). H δεκαετεια 60, και η εποχη της χουντας ηταν σαν νεκρη περιοδος για μενα
 

mr.psycho

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
35
Like
0
Πόντοι
0
Valse Sentimentale την θεωρώ από τις καλύτερες ταινίες ...περιμένω την γνώμη σας όσοι την έχουν δει
κορυφαια ταινια φιλε!!την ειχα δει οταν βγηκε και δε μπορω να τη ξαναβρω...εκεινη τη περιοδο περνουσα ιδια φαση με μια σχεση μου και η ταινια με θερισε μιλαμε...respect
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
Ο Βασιλιας (Αγγελοπουλος) πεθανε, ζητω ο Βασιλιας (Λανθιμος).
Εχω να φαμε πολυ κουλτουρα κατιμα στην μαπα για τα επομενα χρονια :jerking:.
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
Μιλαμε για πολυ νοημα ναουμε.

Πω πω ταινιαρες.
Απο το '60 εχουμε να δουμε τετοια ανθιση.
Παρτε ματι και αλλη μια επιτυχια.
Δειτε το τρειλερ της καινουργιας ταινιας(?) για την 17Ν.
Διπλα του η μεγαλη αποφραξη μοιαζει με ταινια του Aronofsky
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.582
Πόντοι
4.765
Μιλαμε για πολυ νοημα ναουμε.
Πω πω ταινιαρες.
Απο το '60 εχουμε να δουμε τετοια ανθιση.
Παρτε ματι και αλλη μια επιτυχια.
....όλοι τους παιδάκια τύπε μου..προσπαθούν ματαίως να μοιάσουν έστω και λίγο στον ένα και μοναδικό....
images
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom