Νέα

Ο νέος ελληνικός κινηματογράφος γαμεί και δέρνει

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 112
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

paloukoths

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2011
Μηνύματα
482
Like
0
Πόντοι
1
γενικα εχω καλτιες τσοντες γκομενες κλπ μαζεμενα αποθηκη το εκανα  :grin:
 

Jimmy_Belarike

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
657
Like
791
Πόντοι
86
Προσωπικα δηλωνω απεριοριστο θαυμασμο και εκτιμηση στα νεα παιδια που προσπαθουν με budget της πλακας να δημιουργησουν μια ταινια, και τελικα βγαζουν αυτα τα αριστουργηματα.
Ενταξει, ισως δεν ειναι αριστουργηματα με τη στενη εννοια του ορου (βλεπε "Κουρδιστο Πορτοκαλι", "Underground", "Pulp Fiction" κ.ο.κ....), ΑΛΛΑ πιστευω πως πολλες απο αυτες ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλες ταινιες, που δεν περνουν απαρατηρητες και σου αφηνουν κατι για να τις θυμασαι για χρονια. Υπαρχει εμπνευση, υπαρχει ταλεντο, υπαρχει ως ενα βαθμο και καλη τεχνικη. Και επαναλαμβανω: Μην ξεχνατε τον παραγοντα χρημα. Ακομα κι ο τιτανοτεραστιος Νικολαΐδης εφυγε με το παραπονο οτι δεν ειχε ποτε λεφτα να γυρισει μια ταινια οπως ακριβως θελει...Ποιος? Ο δημιουργος των "Κουρελιων"!

Για να τελειωσω, θα αναφερω καποιες προσφατες ελληνικες ταινιες που ειδα και με ενθουσιασαν.
Ακαδημια Πλατωνος, Στρελλα, Κυνοδοντας, Χωρα Προελευσης, Αttenberg (μολις το ειδα, και μπορω να πω πως μου εδωσε το εναυσμα να ανοιξω το thread), Ψυχη στο στομα (εχω δει ολη την τριλογια αλλα το θεωρω το καλυτερο), Ψυχη Βαθεια (την θεωρω απο τις πολυ καλες του Βουλγαρη, παρα το κραξιμο που εχει φαει), Το λιβαδι που δακρυζει, 4 Μαυρα Κουστουμια.....κ.α.

Κι απο λιγο παλιοτερες
Ολα ειναι δρομος, Πολιτικη Κουζινα, Το γελιο βγηκε απ' τον παραδεισο (υπερπαραγωγη), Φθηνα Τσιγαρα, Αυτη η νυχτα μενει, Ο βασιλιας, Ο χαμενος τα παιρνει ολα........  και αλλα πολλα!
Sorry ρε φιλε αλλα απο το Attenberg τι σου αρεσε (περα απο μια ομολογουμενως καλα προσεγμενη σκηνοθετικη αποψη??) Καταλαβες μηπως τι σημαιναν αυτες οι απομιμησεις κινησεων ζωων που εκαναν οι τυπισσες??
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Για να κοντράρεις τους ξένους πρέπει να έχεις κατακτήσει πρώτα τη χώρα σου.Το πρόβλημα με τον "Κυνόδοντα" είναι ότι δεν είχε σενάριο σωστό και οι λήψεις ήταν της πλάκας,όχι ο προϋπολογισμός.Αν είχε καλύτερο σενάριο μπορεί να είχε τύχη,αλλά με διαλόγους ηλίθιας σύληψης και χωρίς νόημα δεν πας μπροστά.

Το "κουρδιστό πορτοκάλι" και το ξεκούρδιστο αχλάδι δεν τα έχω δει να σου πω την άποψή μου.Θα το δω όμως και θα σου πω.

"Μου δίνεις το τηλέφωνο;" κι εκεί που περιμένεις η "μάνα" να δώσει το τηλέφωνο στην "κόρη" της δίνει την αλατιέρα  :headbang: :headbang: :headbang: και αυτό κάποιοι το λένε τέχνη.Και πήραν κι επιδότηση από το δημόσιο;Έλεος πια.Ναι οι ταινίες του Αγγελόπουλου είναι ΤΑΙΝΙΕΣ με κεφαλαία,αλλά ο κάθε πικραμένος άσχετος το παίζει σκηνοθέτης και βγάζει ταινίες,αρκεί να έχει πρόσβαση στις δημόσιες πηγές χρηματοδότησης...Ούτε μια τσόντα της προκοπής δεν μπορούμε να βγάλουμε στο Ελλάντα και θέλουμε και ταινίες;

Μην ξεχνάμε και την ανωμαλία στο τέλος της "ταινίας".Ο αδερφός γάμησε την αδερφή...Καλά που δεν είχαν καμιά κατσίκα να γαμήσει  :headbang:

Ωραια, σου αρεσουν οι παραγωγες του James Paris για τον Παπαφλεσσα και τις Σουλιωτισσες. Ευτυχως ομως για μας τους υπολοιπους, το καθεστως εχει αλλαξει ελαφρως εκτοτε, κι ετσι μπορουμε να βλεπουμε και λιγο πραγματικο σινεμα χωρις να πηγαινουμε μετα βολτιτσα στη Μπουμπουλινας.... Και ΝΑΙ, μπορουμε να βλεπουμε ελευθερα αιμομιξιες, γαμησια και αλατιερες- τηλεφωνα, χωρις να χρειαζεται εγκριση απο αγραμματους ελληνοψυχους με στολες

Προς τον αποπανω:
Το Αttenberg δεν μου αρεσε λογω σκηνοθεσιας. Μου αρεσε γιατι ειχε γαματους χαρακτηρες, με πολυ ενδιαφερουσα αντιμετωπιση της ζωης και των καταστασεων  

ΥΓ Σαφως και δεν εχεις ιδεα απο Αγγελοπουλο- απλα το πεταξες ως πυροτεχνημα
 

Επισκέπτης
Ωραια, σου αρεσουν οι παραγωγες του James Paris για τον Παπαφλεσσα και τις Σουλιωτισσες. Ευτυχως ομως για μας τους υπολοιπους, το καθεστως εχει αλλαξει ελαφρως εκτοτε, κι ετσι μπορουμε να βλεπουμε και λιγο πραγματικο σινεμα χωρις να πηγαινουμε μετα βολτιτσα στη Μπουμπουλινας.... Και ΝΑΙ, μπορουμε να βλεπουμε ελευθερα αιμομιξιες, γαμησια και αλατιερες- τηλεφωνα, χωρις να χρειαζεται εγκριση απο αγραμματους ελληνοψυχους με στολες

Προς τον αποπανω:
Το Αttenberg δεν μου αρεσε λογω σκηνοθεσιας. Μου αρεσε γιατι ειχε γαματους χαρακτηρες, με πολυ ενδιαφερουσα αντιμετωπιση της ζωης και των καταστασεων  

ΥΓ Σαφως και δεν εχεις ιδεα απο Αγγελοπουλο- απλα το πεταξες ως πυροτεχνημα

Είσαι σε παράκρουση.Και από τι έχω ιδέα εγώ να μην κρίνεις εφόσον δε με γνωρίζεις,διότι μπορώ να πω κι εγώ πολύ εύκολα ότι είσαι ένας ψευτοκουλτουριάρης άκολουθος της μόδας που θέλει "in" τις μαλακίες από άχρηστους που το παίζουν καλλιτέχνες.Βλέπε αιμομιξίες και ότι άλλη μαλακία θέλεις,αλλά μην προσπαθείς να μας επιβάλλεις την άποψή σου,ούτε εσύ ούτε αυτοί οι "σκηνοθέτες" της πλάκας.Και αν θέλουν λεφτά να γυρίσουν τις "ταινίες" τους να πάνε στους ιδιώτες να βρουν και να μην αναγκάζομαι να πληρώνω για τις διαστροφές του καθενός.Σαν κάτι κυράτσες που πάνε στο Μέγαρο Μουσικής και στο Ηρώδειο σαν λατέρνες όχι για να παρακολουθήσουν παραστάσεις αλλά να επιδείξουν τα κοσμήματά τους και τις γούνες.
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Κάτι αρχίζει να φαίνεται....μένει αυτό το κάτι να γίνει περισσότερο.

Τον κυνόδοντα τον είδα κ μου άρεσε,αν κ βρήκα ορισμένες αδυναμίες σε σενάριο,πλοκή,σκηνοθεσία όπως γράφουν κ άλλοι.
 

Touristas

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
117
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
1
μονο που γινετε θεμα αντιπαραθεσης  σημαινει οτι τι δουλεια του την εκανε ο λανθιμος  :sunglasses:
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Πρώτα απ'ολα δε συγκρίνεται "το κουρδιστό πορτοκάλι" με τον "κυνόδοντα"..μη διανοηθεί κανένας να το κάνει αυτό ε?
Το κουρδιστό πορτοκάλι καταπιάνεται με τη βία, και πως την καθορίζει το σύστημα..

Ο κυνόδοντας ήταν μια ασυναρτησία...για να μην τον χαρακτηρίσω αλλιώς..
Συμφωνώ με το φίλο πως πήξαμε στον ελληνικό κινηματογράφο με κωμωδίες - τύπου περάκη - και κοινωνικές. Ας γυριστούν και άλλες..
αν και δεν το νομιζω..μια ζωή βλακείες θα βλέπουμε...
Και ομως και στα δυο εργα βλεπουμε ενα κοινωνικο <<πειραμα>>
Επισης και στα δυο εργα βλεπουμε την σχεση της εξουσιας [οικογενεια κρατος κτλ] με τον απλο πολιτη!
Να σκεφτεσαι πιο ανοιχτα.
 

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.956
Κριτικές
141
Like
47
Πόντοι
4.215

αυτό είναι πολύ ωραίο εργο (και τρελλό μωρο για να μήν είμαι και εκτός θέματος  :grin: :grin: :grin:)
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
δεν ξερω αν γαμαει
παντως σιγουρα οταν βλεπεις αυτα τα εργα μετα εχεις εναν πονοκεφαλο λες και εχεις φαει ξυλο
αν φυσικα αντεξεις απο την απιστευτη υπνηλια
 

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.622
Κριτικές
69
Like
533
Πόντοι
7.125
Και ομως και στα δυο εργα βλεπουμε ενα κοινωνικο <<πειραμα>>
Επισης και στα δυο εργα βλεπουμε την σχεση της εξουσιας [οικογενεια κρατος κτλ] με τον απλο πολιτη!
Να σκεφτεσαι πιο ανοιχτα.

Μπορεί να θίγει κάποια κοινωνικά ζητήματα...απλά τα κάνει με λάθος τρόπο. Πιστεύω δεν έχει δεμένη πλοκή, καμία σχέση με το κουρδιστό πορτοκάλι.

Επέτρεψε μου να αμφιβάλλω για τα κίνητρα του Λάνθιμου, ενός άγνωστου σκηνοθέτη, που προσπαθεί να σοκάρει φτιάχνοντας μια - κοπιαρισμένη? - ταινία..
Και το θέμα δεν είναι να σοκάρεις, άλλωστε η τέχνη πρέπει να σοκάρει ωστε να αφυπνίζει συνειδήσεις.
Και ας μη ξεχνάμε πως ο Κιουμπρικ ήταν ήδη καταξιωμένος όταν γύρισε το κουρδιστό πορτοκάλι (με ταινίες όπως ΣΟΣ Πεντάγωνο καλεί Μόσχα, Σπάρτακο, 2001 Οδυσσεια του διαστήματος).

Φυσικά ο κυνόδοντας είχε διεθνείς βραβεύσεις που δεν αμφισβητώ. Απλά εμένα δε μου άρεσε.
 

TAFTAAR

Μέγας
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
22.576
Κριτικές
13
Like
202
Πόντοι
4.525
Valse Sentimentale την θεωρώ από τις καλύτερες ταινίες ...περιμένω την γνώμη σας όσοι την έχουν δει
 

ydroxoos^

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2008
Μηνύματα
221
Like
17
Πόντοι
1
Στρελλα κυριοι..και η τρανσεξουαλ εχει πολη καλυτερη ερμηνεια απο παρα πολλες...τσιμπουκο ηθοποιους !!!
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
Στρελλα κυριοι..και η τρανσεξουαλ εχει πολη καλυτερη ερμηνεια απο παρα πολλες...τσιμπουκο ηθοποιους !!!
Ταινιαρα χωρις να γινει χυδαια και να ξεφτυλισει το θεμα.
Απορω πως ο Κουτρας γυρισε αυτην τη παπαρια "Η εκδικηση του γιαγαντιου μουσακα" :jerking: :jerking: :jerking:

Και οχι κυριοι. Δεν ειμαι τραβελοφιλος :thefinge:
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.128
Like
5.750
Πόντοι
1.206
Ωραια, σου αρεσουν οι παραγωγες του James Paris για τον Παπαφλεσσα και τις Σουλιωτισσες. Ευτυχως ομως για μας τους υπολοιπους, το καθεστως εχει αλλαξει ελαφρως εκτοτε, κι ετσι μπορουμε να βλεπουμε και λιγο πραγματικο σινεμα χωρις να πηγαινουμε μετα βολτιτσα στη Μπουμπουλινας.... Και ΝΑΙ, μπορουμε να βλεπουμε ελευθερα αιμομιξιες, γαμησια και αλατιερες- τηλεφωνα, χωρις να χρειαζεται εγκριση απο αγραμματους ελληνοψυχους με στολες

Προς τον αποπανω:
Το Αttenberg δεν μου αρεσε λογω σκηνοθεσιας. Μου αρεσε γιατι ειχε γαματους χαρακτηρες, με πολυ ενδιαφερουσα αντιμετωπιση της ζωης και των καταστασεων  

ΥΓ Σαφως και δεν εχεις ιδεα απο Αγγελοπουλο- απλα το πεταξες ως πυροτεχνημα

Λοιπόν μάστορα προφανώς νομίζεις πως είσαι μοναδικός και πολύ προχωρημένος κουλτουριάρης και εμείς οι λοιποί βλέπουμε μόνο Φίνο και Χόλλυγουντ.

Τις ταινίες του Αγγελόπουλου τις έχω δει όλες. Από Την "Αναπαράσταση" και τις "Μέρες του 36". Τον δε "Θίασο" τον έχω δει δυο φόρες σε κινηματογραφική αίθουσα και ακόμα δύο σε τηλεόραση-βίντεο.
Αν και δεν συμφωνούσα με τον "πολιτικό διδακτισμό" του, ήταν και παραμένουν εργάρες! Ας πούμε ο Μπερτολούτσι στο "1900" σαφώς και "πάτησε" πάνω στον Αγγελόπουλο ολοκληρωτικά. (Τον ξενύχιασε! :grin: :grin:)

Και το κουρδιστό πορτοκάλι το έχω δει πιθανότατα πριν να γεννηθείς. Ο Κιούμπρικ είναι ψιλοσχιζοφρενής, αλλά σαφέστατα μεγαλοφυία.

ΑΛΛΑ ο "Κυνόδοντας" (κατά την γνώμη μου φυσικά, αλλά και αρκετών άλλων όπως θα διάβασες) είναι ανυπέρβλητη ΜΑΛΑΚΙΑ!!
Δεν σου αρέσει η άποψή μας; Είσαι φίλος του (ατάλαντου) Λάνθιμου; Ο ίδιος μήπως;
Σε κάθε περίπτωση δικαίωμά σου να έχεις οποιαδήποτε άποψη και για τον "Κυνόδοντα" και για όποια άλλη ταινία.
Άσε μας και μας όμως να έχουμε τις δικές μας και μην προσπαθείς να μας μειώσεις, επειδή δεν σου αρέσουν...  
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Το Ελλεεινικό legit σινεμά :cheesy: είναι όπως η Ελλεεινική τσόντα. :grin: Είναι για κατραπακιές... :2funny: και βέβαια δε θα υπήρχε πρόβλημα αν ΟΛΟΙ γύριζαν ταινίες με τα δικά τους τα λεφτάκια. ;)

Δεκαετία του 80 γυρίστηκαν πάρα πολλές ταινίες(??? :huh:) που δεν τις είδαν ούτε ο σκηνοθέτης με τον μπατζανάκη του. Γάματα με μεγάλα γράμματα δηλαδή. :jerking:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom