Νέα

Μητρική

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα aquarius2756
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 142
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Το θεμα με την κάρτα το έλυσες;
99,9% ειναι θεμα bios. Επρεπε να το ψιλιαστω, οταν διαβασα οδηγιες για bios update στο sait της gigabyte.
H μητρικη εχει κουμπι Q flash plus. Mπορεις να κανεις, update, χωρις επεξεργαστη, μνημες, καρτα. Συνδεεις μονο παροχες στην μητρικη και μια απο τις 2 της cpu. Kαι απο φλασακι, εχει ειδικη usb θυρα στο πισω μερος κανεις το απτνειτ για να δει η μητρικη τους 14xxx. Τωρα εινα σαν να μην υπαρχει επεξεργαστης γιαυτο δεν ποσταρει. Στο κουτι της μητρικης γραφει "supports 13th gen processors" Tην πατησα γιατι ειδα rev.1.2 και θεορησα οτι θαχαν κανει απντειτ στο εργοστασιο. Τεσπα, τωρα πρεπει να το ξεμανταλιασω, γεγονος που συχαινομαι και να το ξαναμονταρω.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.695
Like
29.019
Πόντοι
6.056
Ωχ λες να εχει το ιδιο θεμα και η Gigabyte Z790 X AX Gaming;;

 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Πιθανον, γιατι οπως λενε και οι ειδημονες που παρακολουθουν τα τεκτενομενα, οι μητρικες που αγοραζουμε σημερα, κατασκευαστηκαν π.χ. πριν εξι μηνες, ενα χρονο και βρισκονται στοκ σε κατ/τα, προμηθευτες, αντιπροσωπειες. Οι 14χχχ κυκλοφορησαν πριν δυο μηνες. Λογικο να μην εχει περαστει το τελευταιο bios.
Εσυ αν δεν την εχεις αγορασει ακομα, ρωτησε στο μαγαζυ αν μπορουν να της κανουν bios update.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.155
Κριτικές
2
Like
1.724
Πόντοι
216
Ιδανικά, σε αυτή την περίπτωση (και κάθε αντίστοιχη περίπτωση, ασχέτως CPU, κατασκευαστή motherboard και socket) βάζεις τον πλέον αδύναμο επεξεργαστή που δέχεται η μητρική, ας πούμε έναν φτηνιάρικο celeron, ή ένα budget Ryzen APU για sockets AMD, κάνεις το bios update, και βάζεις τον κανονικό επεξεργαστή. Ακόμα και ένα μεταχειρισμένο κομμάτι. Σου αρκεί να μην είναι καμμένος ο φτηνός επεξεργαστής, και να μπορεί να κάνει boot. Μετά, τον φυλάς, για κάθε μελλοντική πιθανή χρήση. Μιλάμε για πιθανό κόστος κάτω απο 30-40 ευρώ, που, αν κάνεις αναβάθμιση τακτικά, σου λύνει τα χέρια.
 

BisexualWannabe

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2023
Μηνύματα
815
Like
2.707
Πόντοι
446
Σε Asus H-97 του 2015 έκανα bios update το 2019 και το ξαναπέρασα φέτος, το bios ήταν version του 2017, μέσω του Utility της Asus. Χωρίς να ξεβιδωσω τίποτα, χωρίς jumperάκια, ψάξε λίγο εάν έχει κάτι αντίστοιχο η Gigabyte. Το flashara δηλαδή απευθείας, χωρίς να βγάλω τίποτα από πάνω.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.155
Κριτικές
2
Like
1.724
Πόντοι
216
Σε Asus H-97 του 2015 έκανα bios update το 2019 και το ξαναπέρασα φέτος, το bios ήταν version του 2017, μέσω του Utility της Asus. Χωρίς να ξεβιδωσω τίποτα, χωρίς jumperάκια, ψάξε λίγο εάν έχει κάτι αντίστοιχο η Gigabyte. Το flashara δηλαδή απευθείας, χωρίς να βγάλω τίποτα από πάνω.
Αυτό το έχουν, εδώ και αρκετά χρόνια, όλες, ή σχεδόν όλες οι μητρικές. Απο τις workstation grade, τις gaming grade, ακόμα και τις budget μητρικές, που μπορεί να κάνουν και κάτω απο 60 ευρώ.
Το έχω πετύχει, το 2012 σε asrock μητρική, την ίδια χρονιά σε Asus, στο τωρινό μου σύστημα σε gigabyte μητρική. οι δύο πρώτες, ήταν socket 1156 η τωρινή, AM4.
Σαν μέθοδος και τεχνολογία, υπάρχει τουλάχιστον μια δεκαετία, απο την εποχή που το bios σαν βασικό διαγνωστικό και ελεγκτικό software αντικαταστάθηκε απο το UEFI. Το Bios, δεν υποστήριζε ασφαλή μέθοδο flash update, πολλές φορές, αν δεν ήξερες ΑΚΡΙΒΩΣ τι να κάνεις, σκότωνες τη μητρική, και το ασφαλές flash update ήρθε γύρω στο τέλος της εποχής του Bios, με το uefi να υποστηρίζει ασφαλή πρωτόκολλα flash updating.
Το θέμα όμως με αυτή τη διαδικασία του flash update ακόμα και εντός windows, είναι οτι, για να τρέξει, πρέπει να υπάρχει ζωντανός επεξεργαστής φορεμένος στη μητρική
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Παιδια αυτο που λετε, προυποθετει οτι ειναι ηδη το συστημα εν λειτουργια. Βλεπει επεξεργαστη κι εχει καποια bios version, και απλα θελεις να περασεις πιο νεα εκδοση bios.
Στην περιπτωση μου η μητρικη δεχεται μονο επεξεργαστες socket LGA 1700 δλδ σειρες 13xxx και 14xxx και το bios που εχει δεν βλεπει τους 14xxx. Χρειαζεται flash bios για να τους δει.
Θα μπορουσα να το κανω με τον τροπο που λετε αν ειχα καποιον 13χχχ. Αλλα αυτο σημαινει καποια 300+ Ε. Ευτυχως η Elite εχει Q flash button και γινεται χωρις cpu, gpu, ram. Μονο συνδεση με τροφοδοτικο.
Δεν εχω τσεκαρει αν το εχει και η gaming.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.155
Κριτικές
2
Like
1.724
Πόντοι
216
Παιδια αυτο που λετε, προυποθετει οτι ειναι ηδη το συστημα εν λειτουργια. Βλεπει επεξεργαστη κι εχει καποια bios version, και απλα θελεις να περασεις πιο νεα εκδοση bios.
Στην περιπτωση μου η μητρικη δεχεται μονο επεξεργαστες socket LGA 1700 δλδ σειρες 13xxx και 14xxx και το bios που εχει δεν βλεπει τους 14xxx. Χρειαζεται flash bios για να τους δει.
Θα μπορουσα να το κανω με τον τροπο που λετε αν ειχα καποιον 13χχχ. Αλλα αυτο σημαινει καποια 300+ Ε. Ευτυχως η Elite εχει Q flash button και γινεται χωρις cpu, gpu, ram. Μονο συνδεση με τροφοδοτικο.
Δεν εχω τσεκαρει αν το εχει και η gaming.
Βασικά, απλά χρειάζεσαι το φθηνότερο μοντέλο CPU για socket 1700. Συγκεκριμένα, έναν celeron G6900.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
δλδ 75Ε. Θα το σκεφτομουν αν η μητρικη μου δεν ειχε bios flashback.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.155
Κριτικές
2
Like
1.724
Πόντοι
216
δλδ 75Ε. Θα το σκεφτομουν αν η μητρικη μου δεν ειχε bios flashback.
Βασικά, αν μιλάμε για σύστημα που θα το κρατήσεις μέχρι να γίνει obsolete, δε σου χρειάζεται ένας φτηνός επεξεργαστής. Αν, απο την άλλη, έχεις στο πλάνο συχνές αναβαθμίσεις hardware, τότε καλό θα ήταν να έχεις και ένα φτηνό επεξεργαστή καβάτζα για παν ενδεχόμενο
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Σηγουρα κακο δεν ειναι! Ουτε αν εχεις δωσει 2700 για πυργο συν 470 για οθονη θα κωλοσεις στα 75 του celeron. Oσο για αναβαθμιση, για intel μιλαμε, καθε 2 γενιες επεξεργαστων μας αλλαζει το socket. Tωρα πως και κρατησε το ιδιο socket για 12-13-14, μαλλον φουρνος θα γκρεμησε! Αντε λοιπον να βαλεις κανα 14900, η περισσοτερη μνημη. Δεν νομιζω οτι αυτη η μητρικη θα υποστηριζει σειρες 15xxx η 16xxx, η μνημες ddr6. Οποτε μετα απο 5-6 χρονια που το μηχανημα θα εχει γινει "obsolete" οπως λες, παμε για σετ επεξεργαστη, μητρικης, μνημες, για αναβαθμιση. Οπως εχει εξελιχθει η τεχνολογια, με πατινι να τρεχει αυτη και με αεροπλανο εμεις παλι δεν την φτανουμε.
Οσο για το update bios θα μιλησω πρωτα με το μαγαζυ. Μηπως πρεπει να το κανουν αυτοι για να μην χαθει η εγκυηση.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Δεν υπαρχει προβλημα εγκυησης, το bios θεωρειται software, οποτε το εκανα μονος μου και ολα ΟΚ
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Mπορει να τοχω ξαναπει και να σας τα πριζω, αλλα ειναι συμαντικο. Η gigabyte δινει 3 χρονια εγκυηση για τις μητρικες και 4 χρονια για καρτες γραφικων, αν τα κανεις register στο σαιτ της, χωρις εξτρα χρεωση. Η samsung, παλι 5 χρονια για τους nvme. Ριξτε μια ματια αν εχετε τετοια εξαρτηματα. Γιατι να μην παρετε εξτρα εγκυηση? Τα ωραια φραγγακια σας εχετε δωσει. Γραψτε στον γουγλη ονομα εταιρειας και "registration parts" και θα σας παει εκει που πρεπει.
Χρονια πολλα σε ολους, με υγεια, ευτυχια και νεες γκομενες το 24!
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Λοιπον τελικη μορφη απο φωτακια λεντακια σκατουλακια, αυτα τα μπλε και πολλα του ειναι. Δεν θα το κανουμε και American Bar το PC. Ειμαι και σοβαρος νεος. Απο θερμοκρασιες πηρα 3 δειγματα, idle, ταινιες και Baldur's Gate 3 με το HWMonitor, αλλα δεν ξερω πως τις ανεβαζω εδω
 

Συνημμένα

  • Νew PC.jpg
    Νew PC.jpg
    1,5 MB · Εμφανίσεις: 17

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.700
Κριτικές
15
Like
11.317
Πόντοι
3.846
Λοιπον τελικη μορφη απο φωτακια λεντακια σκατουλακια, αυτα τα μπλε και πολλα του ειναι. Δεν θα το κανουμε και American Bar το PC. Ειμαι και σοβαρος νεος. Απο θερμοκρασιες πηρα 3 δειγματα, idle, ταινιες και Baldur's Gate 3 με το HWMonitor, αλλα δεν ξερω πως τις ανεβαζω εδω
Άσε το Baldur Gate δεν είναι δείγμα τυπε για θερμοκρασίες. Αφού είναι πανάλαφρο.
Παίξε κανένα ζορικο 3D να δεις πώς ζοριζεται το σύστημα.
Πχ starfield, Cyberpunk κλπ

Και απλά πες τι νούμερα βλέπεις την ώρα που παίζεις ως Μαξ θερμοκρασία.
Υπάρχουν προγράμματα που δείχνουν τα νούμερα την ώρα που παίζεις.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
To μεγαλυτερο Νο θερμοκρασιας που ειδα 49οC. Απο παιχνιδια εχω lotro, Inquisitionm, τα Witcher, καποια απο τα τελευταια Tomb Raider, Desperados 3, Divinity original sin2, που δεν εχω κατεβασει ακομα στο PC. Aν σου κανει καποιο απο αυτα, πες να το δοκιμασω. Να αγορασω καποιο απο αυτα που ειπες, μονο για τσεκαρω θερμοκρασιες, αποκλειεται. Μπορω να τρεξω και Intel extreme tuning utility




,
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.700
Κριτικές
15
Like
11.317
Πόντοι
3.846
To μεγαλυτερο Νο θερμοκρασιας που ειδα 49οC. Απο παιχνιδια εχω lotro, Inquisitionm, τα Witcher, καποια απο τα τελευταια Tomb Raider, Desperados 3, Divinity original sin2, που δεν εχω κατεβασει ακομα στο PC. Aν σου κανει καποιο απο αυτα, πες να το δοκιμασω. Να αγορασω καποιο απο αυτα που ειπες, μονο για τσεκαρω θερμοκρασιες, αποκλειεται. Μπορω να τρεξω και Intel extreme tuning utility




,
Αυτά τα παιχνίδια είναι παλιά, δε λένε τίποτα για σύγχρονα συστήματα.

Για καλό τεστ με εφαρμογή βρες και κατέβασε το OCCT.
Απλά ξεκίνα του και δες που φτάνει μετά από 10 λεπτά.
Χαλαρά σε βλέπω 60+ βαθμούς.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Ε, αυτα εχω, τι να κανουμε τωρα. Θα κατεβασω το OCCT και θα κανω δοκιμη. Παντως και 60 και 70 δεν το λες και κρισημο. εντος οριων ειναι. Τιποτα 100αρια μην δουμε.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Λοιπον με OCCT για 15 λεπτα
cpu 36-67
gpu 34-46
mono 36-44
ram 43-45
δισκοι nvme 500 46-57, nvme 2TB 42-47, sata 1TB 37
Για περισσοτερες λεπτομεριες, ελα και τσεκαρισε μονος σου, κερναω και καφεδακι
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.700
Κριτικές
15
Like
11.317
Πόντοι
3.846
Λοιπον με OCCT για 15 λεπτα
cpu 36-67
gpu 34-46
mono 36-44
ram 43-45
δισκοι nvme 500 46-57, nvme 2TB 42-47, sata 1TB 37
Για περισσοτερες λεπτομεριες, ελα και τσεκαρισε μονος σου, κερναω και καφεδακι
Είδες που μου έλεγες για 40ρια πριν, εγώ σου είπα για 60 και τελικά είσαι κοντά στους 70.
Άρα βλέπεις ότι ξέρω για τι σου μιλάω.

Να καταλάβεις εγώ με την υδροψυξη παίζω Μαξ 45-50 βαθμούς στα πάντα.
Αυτή κάνει μεγάλη διαφορά, συν το μεγάλο κουτί για την κυκλοφορία αέρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom