Νέα

Μητρική

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα aquarius2756
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 142
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Για να ειμαστε ειληκρινεις, κορυφαιες ψυκτρες εχουν βγαλει και οι Bequiet (dark rock), Thermaltake (assassin). Δεν μπορω να καταλαβω γιατι την assassin δεν την εχουν τα Ελληνικα μαγαζια.
Απο την αλλη 6 χρονια εγκυηση σε ψυκτρες/ανεμιστηρες, μονο στην noctua, εχω δει
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.697
Like
29.026
Πόντοι
6.056
Για να ειμαστε ειληκρινεις, κορυφαιες ψυκτρες εχουν βγαλει και οι Bequiet (dark rock), Thermaltake (assassin). Δεν μπορω να καταλαβω γιατι την assassin δεν την εχουν τα Ελληνικα μαγαζια.
Απο την αλλη 6 χρονια εγκυηση σε ψυκτρες/ανεμιστηρες, μονο στην noctua, εχω δει
Κλείνω αρχές Ιανουαρίου 8 χρόνια με την D-15... σκυλί!
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Eπιτελους ηρθαν ολα τα κοματια και αρχιζει το χτισημο. Επεξεργαστης διαθεσημοτητα 7-10 ημερες (QuickShop), ηρθε σε 19. Τροφοδοτικο vertex PX 850, αμεσα διαθεσημο (e-gate) ηρθε σε 24 ημερες και μετα απο 5 e-mail, στην seasonic. Eνταξη καταλαβαινω οτι με τις τρεχουσες τιμες αποφευγουν το στοκαρισμα. Αλλα και ανοητες δικαιολογιες οπως "δεν ηταν στην παλετα το τροφοδοτικο και θα περιμενουμε την επομενη. Εν τω μεταξυ στελνουν μειλ, οτι η παραγγελια εχει παραληφθει και εντος ημερας θα δωθει στην γενικη μεταφορικη, για αποστολη. Μετα 2 ημερες νεο μειλ, οτι η παραγγελια θα καθυστερισει αλλες 9 ημερες.
Για μητρικη και καρτα γραφικων με ειδοποιουν οτι εχουν ερθει, τηλεφωνω την επομενη για να παω να τα παρω και μου λενε οτι δωσανε απο λαθος σε αλλο πελατη την καρτα και να περιμενω 2-3 ημερες ακομα για την δικη μου.
Τα αναφερω αυτα γιατι καποιοι ειστε σε ψαξιμο για εξαρτηματα που θελετε, οποτε να παρετε μια ιδεα. ΠΟΤΕ! μα ποτε προπληρωμη παιδια. Μονο αντικαταβολη η πληρωμη κας στο καταστημα κατα την παραλαβη και τσεκαρισμα οτι η συσκευασια δεν ειναι στραπατσαρισμενη. Θα αποφυγετε περιπετειες.
 

Συνημμένα

  • ΜΗΤΡΙΚΗ.jpg
    ΜΗΤΡΙΚΗ.jpg
    5,8 MB · Εμφανίσεις: 26
  • 4070.jpg
    4070.jpg
    2,6 MB · Εμφανίσεις: 23

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.324
Πόντοι
3.846
Eπιτελους ηρθαν ολα τα κοματια και αρχιζει το χτισημο. Επεξεργαστης διαθεσημοτητα 7-10 ημερες (QuickShop), ηρθε σε 19. Τροφοδοτικο vertex PX 850, αμεσα διαθεσημο (e-gate) ηρθε σε 24 ημερες και μετα απο 5 e-mail, στην seasonic. Eνταξη καταλαβαινω οτι με τις τρεχουσες τιμες αποφευγουν το στοκαρισμα. Αλλα και ανοητες δικαιολογιες οπως "δεν ηταν στην παλετα το τροφοδοτικο και θα περιμενουμε την επομενη. Εν τω μεταξυ στελνουν μειλ, οτι η παραγγελια εχει παραληφθει και εντος ημερας θα δωθει στην γενικη μεταφορικη, για αποστολη. Μετα 2 ημερες νεο μειλ, οτι η παραγγελια θα καθυστερισει αλλες 9 ημερες.
Για μητρικη και καρτα γραφικων με ειδοποιουν οτι εχουν ερθει, τηλεφωνω την επομενη για να παω να τα παρω και μου λενε οτι δωσανε απο λαθος σε αλλο πελατη την καρτα και να περιμενω 2-3 ημερες ακομα για την δικη μου.
Τα αναφερω αυτα γιατι καποιοι ειστε σε ψαξιμο για εξαρτηματα που θελετε, οποτε να παρετε μια ιδεα. ΠΟΤΕ! μα ποτε προπληρωμη παιδια. Μονο αντικαταβολη η πληρωμη κας στο καταστημα κατα την παραλαβη και τσεκαρισμα οτι η συσκευασια δεν ειναι στραπατσαρισμενη. Θα αποφυγετε περιπετειες.
Με γεια.
Προπληρωμή κάνω μόνο στο Αμαζον όταν παίρνω εξαρτήματα από εκεί.
Πουθενά αλλού.
Περιμένεις και τίποτα άλλο ή είσαι κομπλέ;
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.697
Like
29.026
Πόντοι
6.056
Eπιτελους ηρθαν ολα τα κοματια και αρχιζει το χτισημο. Επεξεργαστης διαθεσημοτητα 7-10 ημερες (QuickShop), ηρθε σε 19. Τροφοδοτικο vertex PX 850, αμεσα διαθεσημο (e-gate) ηρθε σε 24 ημερες και μετα απο 5 e-mail, στην seasonic. Eνταξη καταλαβαινω οτι με τις τρεχουσες τιμες αποφευγουν το στοκαρισμα. Αλλα και ανοητες δικαιολογιες οπως "δεν ηταν στην παλετα το τροφοδοτικο και θα περιμενουμε την επομενη. Εν τω μεταξυ στελνουν μειλ, οτι η παραγγελια εχει παραληφθει και εντος ημερας θα δωθει στην γενικη μεταφορικη, για αποστολη. Μετα 2 ημερες νεο μειλ, οτι η παραγγελια θα καθυστερισει αλλες 9 ημερες.
Για μητρικη και καρτα γραφικων με ειδοποιουν οτι εχουν ερθει, τηλεφωνω την επομενη για να παω να τα παρω και μου λενε οτι δωσανε απο λαθος σε αλλο πελατη την καρτα και να περιμενω 2-3 ημερες ακομα για την δικη μου.
Τα αναφερω αυτα γιατι καποιοι ειστε σε ψαξιμο για εξαρτηματα που θελετε, οποτε να παρετε μια ιδεα. ΠΟΤΕ! μα ποτε προπληρωμη παιδια. Μονο αντικαταβολη η πληρωμη κας στο καταστημα κατα την παραλαβη και τσεκαρισμα οτι η συσκευασια δεν ειναι στραπατσαρισμενη. Θα αποφυγετε περιπετειες.
Εχεις δυο επιλογες, η θα αγοράσεις τα εξαρτήματα απο τα ποιο φθηνά καταστήματα στο Skroutz και θα περιμένεις 10-20 ημέρες μπορεί και παραπάνω για να ερθουν η θα δώσεις κατι παραπάνω και θα τα πάρεις απο εκει που λεει άμεσα διαθέσιμο και θα τα εχεις σπιτι σου σε 2-3 μερες.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Eυχαριστω για τις ευχες παιδια. Ναι εχω ολα τα κοματια πλεον. Στην m/b, foto, εχω βαλει δισκους μνημες ψυκτρα. Δεν βιαζομαι να το μονταρω.
Η αληθεια ειναι οτι το Quickshop ειχε την χαμηλοτερη τιμη (973) για την καρτα, αλλα και οι αλλοι 4-10 ημερες διαθεσιμη την ειχαν. Και μνημες απο Quickshop πηρα και τις εστειλαν σε 2 ημερες.
Δεν ξερω, αν το γνωριζετε, καποιες εταιριες δινουν μεγαλυτερη εγκυηση, αν κανεις register τα εξαρτηματα. π.χ. Gigabyte 3 χρονια για μητρικη/κ. γραφικων. Samsung 5 χρονια για τους nvme.
 

Συνημμένα

  • MB+NVMe1 (Small).jpg
    MB+NVMe1 (Small).jpg
    51 KB · Εμφανίσεις: 24
  • MB+NVMe2 (Small).jpg
    MB+NVMe2 (Small).jpg
    50,6 KB · Εμφανίσεις: 22
  • MB+NVMe3 (Small).jpg
    MB+NVMe3 (Small).jpg
    49 KB · Εμφανίσεις: 24
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Εντυπωση μου εκανε το κουτι (ενταξη εχει ολα τα τζατζαλα-μαντζαλα των μοντερνων κουτιων) και αναρωτιεμαι σε ποιους απευθυνεται, σημερα, με 7 θεσεις για HDD η 14 θεσεις για ssd sata συν 3 θεσεις για ssd sata, στο σασι πισω απο την μητρικη. Αν εβαζαν μια θεση για dvd player, αντι για τοσους δισκους θα μου ηταν πιο χρισημο.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.324
Πόντοι
3.846
Εντυπωση μου εκανε το κουτι (ενταξη εχει ολα τα τζατζαλα-μαντζαλα των μοντερνων κουτιων) και αναρωτιεμαι σε ποιους απευθυνεται, σημερα, με 7 θεσεις για HDD η 14 θεσεις για ssd sata συν 3 θεσεις για ssd sata, στο σασι πισω απο την μητρικη. Αν εβαζαν μια θεση για dvd player, αντι για τοσους δισκους θα μου ηταν πιο χρισημο.
Dvd player ;
Έχω να χρησιμοποιήσω DVD πάνω από 7 χρόνια.
Τι χρήση κάνεις με DVD ;
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.697
Like
29.026
Πόντοι
6.056
Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις DVD-player σε καινούργιο PC. Εγω ειχα βαλει το 2016 στο PC μου και δεν νομιζω ολα αυτα τα χρόνια να το χρησιμοποίησα πάνω απο 10 φορες. Βέβαια απο την αλλη το κοστος ενος DVD-player ειναι ασήμαντο (20 ευρω) οπότε μπορείς να βάλεις ενα ετσι να υπάρχει.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
O μονος λογος ειναι οτι εχω καμια 500+ ταινιες σε dvd και βλεπω που και που. Επισης καμια 300αρια παιχνιδια σε cd/dvd. Πεταω καμια φορα μεσα κανενα και παιζω οταν με πιανει νοστος. Αλλα ΟΚ μπορει να παρω κανενα εξωτερικο
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Σχεδον ετοιμο το εργαλειο. Αν και midi το κουτι πολυς ελευθερος χωρος, δεν νομιζω οτι θα εχω προβλημα θερμοκρασιων με 4, 140νταρηδες ανεμιστηρες.
4 χρονια εγγυηση η gigabyte, για την aorus. Τωρα γιατι τα μαγαζια μας δινουν 2, ο θεος και η ψυχη τους.
 

Συνημμένα

  • PC.jpg
    PC.jpg
    6,1 MB · Εμφανίσεις: 18
  • AORUS Εγγυηση.jpg
    AORUS Εγγυηση.jpg
    3,6 MB · Εμφανίσεις: 19
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Tελος το μονταρισμα, ανεμιστηρες κουτιου, εμπρος κατω βαζουν αερα και πισω επανω βγαζουν. ΟΚ και τα λεντακια, αλλα ποιος ασχολειται με αυτα. Εδω μας περιμενει Baldur's Gate 3! Mενουν τωρα windows, drivers, εφαρμογες κτλ.
 

Συνημμένα

  • PC2.jpg
    PC2.jpg
    3,8 MB · Εμφανίσεις: 19
  • PC1.jpg
    PC1.jpg
    2,4 MB · Εμφανίσεις: 20

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.697
Like
29.026
Πόντοι
6.056
Tελος το μονταρισμα, ανεμιστηρες κουτιου, εμπρος κατω βαζουν αερα και πισω επανω βγαζουν. ΟΚ και τα λεντακια, αλλα ποιος ασχολειται με αυτα. Εδω μας περιμενει Baldur's Gate 3! Mενουν τωρα windows, drivers, εφαρμογες κτλ.
Καλο gaming φιλε. Μια παρατήρηση μονο, σε Be Quiet! κουτι θα εβαζα και Be Quiet! ανεμιστηρακια, αισθητικά τα Noctua δεν ταιριαζουν και πρεπει να ειναι και ποιο ακριβά.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Νασαι καλα. Καθε παρατηρηση δεκτη και συζητησιμη, καλοπροαιρετη κουβεντα κανουμε. Συμφωνω με το θεμα της αισθητικης. Το ενα κατω καλυφτηκε με το πλαινο του τροφοδοτικου. Το τζαμι θα καλυψει και το πανω. Με εναν μπλε σκουρο φωτισμο δεν θα καλοφαινονται και της ψυκτρας. Παντως και τα BeQuiet καλα ειναι. Εχει 2 προεγκατεστημενα το κουτι. Τα noctua κοστιζουν 27Ε για το κουτι και 30 για την ψυκτρα (ειχε ενα). Ομως οτι καλωδιο, βιδες, antivibration stick/ροδελες κτλ, χρειαστει κανεις για οποιοδηποτε κουτι. Και 6 χρονια εγκυηση
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.324
Πόντοι
3.846
Tελος το μονταρισμα, ανεμιστηρες κουτιου, εμπρος κατω βαζουν αερα και πισω επανω βγαζουν. ΟΚ και τα λεντακια, αλλα ποιος ασχολειται με αυτα. Εδω μας περιμενει Baldur's Gate 3! Mενουν τωρα windows, drivers, εφαρμογες κτλ.
Κάνε ρεπορτ για τις θερμοκρασίες σε full load κατά το gaming.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.697
Like
29.026
Πόντοι
6.056
Νασαι καλα. Καθε παρατηρηση δεκτη και συζητησιμη, καλοπροαιρετη κουβεντα κανουμε. Συμφωνω με το θεμα της αισθητικης. Το ενα κατω καλυφτηκε με το πλαινο του τροφοδοτικου. Το τζαμι θα καλυψει και το πανω. Με εναν μπλε σκουρο φωτισμο δεν θα καλοφαινονται και της ψυκτρας. Παντως και τα BeQuiet καλα ειναι. Εχει 2 προεγκατεστημενα το κουτι. Τα noctua κοστιζουν 27Ε για το κουτι και 30 για την ψυκτρα (ειχε ενα). Ομως οτι καλωδιο, βιδες, antivibration stick/ροδελες κτλ, χρειαστει κανεις για οποιοδηποτε κουτι. Και 6 χρονια εγκυηση
Το θεμα με την κάρτα το έλυσες;
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.704
Like
20.540
Πόντοι
5.006
1 μηνα θέμα και με το ζορι εφτασε τις 5 σελιδες...
αν ανοιγες θεμα για "μητρικά" θα ειχε φτασει 1000 σελιδες με τους γυναικωτούς και τους κωλομπαραδες που τριγυρνανε εδω μεσα...
:confused::confused::confused::confused::confused:
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.697
Like
29.026
Πόντοι
6.056
1 μηνα θέμα και με το ζορι εφτασε τις 5 σελιδες...
αν ανοιγες θεμα για "μητρικά" θα ειχε φτασει 1000 σελιδες με τους γυναικωτούς και τους κωλομπαραδες που τριγυρνανε εδω μεσα...
:confused::confused::confused::confused::confused:
Τα μελη του Bou δεν το εχουν με την τεχνολογία τυπε. Με το ζορι ξέρουν απο που ανοίγει ο υπολογιστής.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Eνταξη, ο καθενας ασχολειται με το θεμα που τον ενδιαφερει. Παντως στο μπου κανουμε μια φιλικη κουβεντα, χρισημη, χωρις τσακομους και ασχημες αντιπαραθεσεις, που βλεπω σε "τεχνικα" σαιτς. Ελπιζω οταν ο φιλος "anemodoura" αρχισει τα στηνει το μηχανημα που σκεφτεται να ποσταρει σχετικα και να συνεχισουμε την κουβεντουλα μας
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom