Νέα

Μητέρα πήγε τους 40χρονους γιους της στα δικαστήρια για να τους διώξει από το σπίτι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Rand0m1
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 316
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.232
Like
21.196
Πόντοι
5.506
αυτό λεω εγω και στους γονεις και λένε αφου δεν την απασχολεί,και τι να κανουν,να τη βαρεσουν λενε; και οτι να τσακωθουν;
Δυστυχώς είναι ακόμα μια περίπτωση παιδιών κάθε ηλικίας που έγιναν μαλθακά και δεν έχουν κανένα ενδιαφεορν για τη ζωή. Και δυστυχώς τη μεγαλύτερη ευθύνη γι αυτό την έχει το οικογενειακό περιβάλλον. Οι οποίοι γονείς σίγουρα έχουν στο μυαλό τους ότι αυτό το παιδί, ως δια μαγείας, θα παντρευτεί, θα κάνει οικογένεια και θα "στρώσει". Αποτέλεσμα, άλλος ένας αποτυχημένος γάμος και παιδιά που θα μεγαλώσουν προβληματικά.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.804
Κριτικές
62
Like
40.185
Πόντοι
8.530
αυτό λεω εγω και στους γονεις και λένε αφου δεν την απασχολεί,και τι να κανουν,να τη βαρεσουν λενε; και οτι να τσακωθουν;
Η ζωή στην πόλη σε αφήνει χαλαρό.
Σε πιο δύσκολες συνθήκες είναι που θα κινητοποιήσεις ο,τι διαθέσιμες δυνάμεις έχεις....
 

Αγγελική

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2020
Μηνύματα
346
Like
1.132
Πόντοι
81
Η ζωή στην πόλη σε αφήνει χαλαρό.
Σε πιο δύσκολες συνθήκες είναι που θα κινητοποιήσεις ο,τι διαθέσιμες δυνάμεις έχεις....
εσύ ας πούμε αν ήταν παιδί σου θα κοίταγες να το κοινητοποιήσεις ή θα το αφηνες έτσι οπως κάνουν εμένα;
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.300
Κριτικές
1
Like
772
Πόντοι
96
Στο 90% των περιπτωσεων φταινε οι γονεις και πιο πολυ η μανα .

Φοβουνται οι γονεις να πανε στο επομενο βημα και κρατανε τα παιδια λες και ειναι 15 χρονων γιατι φοβουνται να ζησουν μονοι τους αφου πια δεν υπάρχει και σχεση . Δεν καταλαβανουν ομως οτι ενω απο τη ηλικια των 48 στα 58 δεν αλλαζουν και πολλα πραγματα αλλα απο τα 18 στα 28 οι αλλαγες ειναι κοσμογονικες . Δεν ειναι τυχαιο οτι πολλοι σφαζουν τους γονεις τους .




και αυτο το το πανω/κατω που κανουν πολλοι γονεις οδηγει σε διαζυγια και τραγωδιες


Ευτυχως καπου αλλαζει η ελληνικη κοινωνια και αφηνουν τα παιδια τους να σπουδασουν μακρια από το σπιτι τους
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.232
Like
21.196
Πόντοι
5.506
εσύ ας πούμε αν ήταν παιδί σου θα κοίταγες να το κοινητοποιήσεις ή θα το αφηνες έτσι οπως κάνουν εμένα;
Νομίζω πως και 'σύ μπορείς να κανείς κάτι από μέρους σου έφ όσων βλέπεις ότι κάτι πάει λάθος.
 

Αγγελική

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2020
Μηνύματα
346
Like
1.132
Πόντοι
81
Νομίζω πως και 'σύ μπορείς να κανείς κάτι από μέρους σου έφ όσων βλέπεις ότι κάτι πάει λάθος.
μου κόβουν αμέσως τη συζητηση και μου λενε "τι θέλεις; "και οτι ολο βλακείες λεω
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.865
Πόντοι
3.656
Στην τελική και να έβγαζε/είχε κάποιος και άπειρο χρήμα, γιατί να δίνει 800-1000ευρώ για ένα μόλις παλιόσπιτο 80τμ σε πολυκατοικία του 60? Με ηχομόνωση μηδέν σε τοίχους τσιγαρόχαρτα και να βλέπεις και τον κωλόγερο με τη σωβρακοφανέλα στο μισό μέτρο στο απέναντι μπαλκόνι; Για να μη μιλήσουμε για το καλοκαίρι, ειδικά φέτος πήγα να πεθάνω κυριολεκτικά. Ή να δώσει 400 ευρώ για 28τμ σαν ποντίκι σε σπίτι που δεν παίρνει ποτέ αέρα, με μισό μέτρο μπαλκόνι και ήλιο μισή ώρα τη μέρα; Σπίτια που δεν τα ενοικίαζε μέχρι πρότινος ούτε ο τελευταίος της Ελλάδας. Είναι σε μια ακραία μεταβατική περίοδο το πράγμα εδώ και 5 χρόνια χωρίς να υπάρχει ίχνος σταθεροποίησης της κατάστασης και μόνο χειροτερεύει. Δεν μπορεί να καταλάβει ακόμη κανένας τι γίνεται και πότε μπορεί να τελειώσει αυτό το πολύ σοβαρό θέμα.
Ρε τύπε .... ας αγοράσουν όλοι σπίτια ... να τα νοικιάζουν φθηνά ....

τι θες να μας πεις ;


Να καταργήσει η πολιτεία

ΕΝΦΙΑ
ΦΟΡΟ ΜΙΣΘΩΜΑΤΩΝ
ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΚΙΝΗΤΩΝ
ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΛΑΣΗ


να πέσουν τα ενοίκια .........
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.232
Like
21.196
Πόντοι
5.506
μου κόβουν αμέσως τη συζητηση και μου λενε "τι θέλεις; "και οτι ολο βλακείες λεω
Οι γονείς δεν πρόκειται να αναγνωρίσουν το λάθος, είτε γιατί δεν το έχουν καταλάβει ή από πείσμα να μη φανεί το λάθος. Εσύ πιστεύω ότι μπορείς να προσεγγίσεις την αδερφή σου.
 

Αγγελική

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2020
Μηνύματα
346
Like
1.132
Πόντοι
81
Οι γονείς δεν πρόκειται να αναγνωρίσουν το λάθος, είτε γιατί δεν το έχουν καταλάβει ή από πείσμα να μη φανεί το λάθος. Εσύ πιστεύω ότι μπορείς να προσεγγίσεις την αδερφή σου.
οχι δεν μπορώ και εγω,καθοτι δεν είμαστε κοντα,λέει οτι αμαν έκανα να βρω δουλεια και οτι την εχω θεοποιησει ,και οτι τα λεφτά εχω στο μυαλο μου και οτι πόσοι κανουν λες το χρήμα είναι το παν,και άντε να βγάλω ακρη
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.865
Πόντοι
3.656
Κάποιοι θέλουν να νοικιάζουν σπίτια στο καστρί με κήπο ..... μονοκατοικία ...
ηχομόνωση να μην ακούγονται ... πυροβολισμοί .... πλήρη θερμονωση ... πισίνες ....
play room .... τζακούζι ....

και να δίνουν το 20% του κατώτα του μισθού που παίρνουν !!!!!!!!!

Πάτε καλά ρε ;;;
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.810
Like
3.629
Πόντοι
456
Ρε τύπε .... ας αγοράσουν όλοι σπίτια ... να τα νοικιάζουν φθηνά ....

τι θες να μας πεις ;


Να καταργήσει η πολιτεία

ΕΝΦΙΑ
ΦΟΡΟ ΜΙΣΘΩΜΑΤΩΝ
ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΚΙΝΗΤΩΝ
ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΛΑΣΗ


να πέσουν τα ενοίκια .........
κι αυτά γαμάνε το σκηνικό με τα ενοίκια
ούτε που το είχα καν σκεφτεί
ωραίος ο Τέλης
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.810
Like
3.629
Πόντοι
456
Κάποιοι θέλουν να νοικιάζουν σπίτια στο καστρί με κήπο ..... μονοκατοικία ...
ηχομόνωση να μην ακούγονται ... πυροβολισμοί .... πλήρη θερμονωση ... πισίνες ....
play room .... τζακούζι ....

και να δίνουν το 20% του κατώτα του μισθού που παίρνουν !!!!!!!!!

Πάτε καλά ρε ;;;
Τύπε μπορείς και να χεις δίκιο. Αλλά ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗΣ 550ευρώ ενοίκιο ΟΧΙ ΤΥΠΕ. ΓΑΜΩ ΤΟ ΜΟΥΝΙ
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.865
Πόντοι
3.656
κι αυτά γαμάνε το σκηνικό με τα ενοίκια
ούτε που το είχα καν σκεφτεί
ωραίος ο Τέλης


Συν το ότι αρκετοί
ΕΙΔΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ... ΠΟΥ ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΦΑΛΑΡΕΙ ... ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΛΟΥΚΕΤΙΑΣΟΥΝ ....

αν έχουν πάνω από ένα ακίνητο .....
πχ έχουν ένα καλό και ένα ρημάδι ..........

προσπαθοπυν να πάρουν ενοίκιο από το καλό και μένουν οι ίδιοι στο ρημάδι .......

και τους πιστολιάζουν καθίκια ενοικιαστές επαγγελματίες φεσατζήδες ........


Ξέρω περιπτώσεις ....


έχουν ένα καλό σπίτι πχ στη νεα ερυθραια ... κηφισια ... μαρουσι .... κολωνακι .... παγκρατι .... ιστορικο κεντρο .... γλυφαδα ....


και ενα ρημαδι νικαια .... κατω πατησια .... αγιου μελετιου ..... μεταξουργειο ... κερατσινι ....


ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΡΗΜΑΔΙ .... και προσπαθούν να πάρουν ενοίκια από το καλό
ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ..........


Σκεφτείτε ότι οι περισσότεροι από τους 450.000 επαγγελματίες που χρωστάνε εισφορές ....
ΠΑΝΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ....

μάλλον θα λουκετιάσουν μόλις έρθουν τα εκκαθαριστικά φέτος .............


θα είναι σε δεινή θέση .........

φαντάσου τι θα γίνει στην αγορά ....
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.865
Πόντοι
3.656
Τύπε μπορείς και να χεις δίκιο. Αλλά ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗΣ 550ευρώ ενοίκιο ΟΧΙ ΤΥΠΕ. ΓΑΜΩ ΤΟ ΜΟΥΝΙ


Μην τα δώσεις τύπε.

Ημιόροφος 25τμ λιοσσίων .... ή πλίθρινο σε αυλή άνω λιόσσια ασπρόπυργο ... με 250€ .....


ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΥΠΕ !!!!!!!!!!!!!!

σαρανταενατακατω ...........


αν τους ψήφισες ... ή δεν ψήφισες ..... είσαι συνένοχος άλλωστε !!!!!!!!


Και μη νομίζεις ότι τα 550€ θα μείνουν εκεί !!!!!!!!!


ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΤΟ FUND και κάνει ...ενεργειακή αναβάθμιση ...
τα 550€ θα πάνε στα 800€



όπως όταν φουντάρει ο κακός υδραυλικός ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΟΒΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ....

και έρχεται τεχνική εταιρεία να σου αλλάξει καζανάκι ............


ΑΝΤΙ ΓΙΑ 50€ που έπαιρνε ο υδραυλικός ....


θα σου παίρνουν 300€ ... αλλά θα παίρνεις απόδειξη ...
και θα πληρώνεις με .... πιστωτική !!!!!!!
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.810
Like
3.629
Πόντοι
456
Συν το ότι αρκετοί
ΕΙΔΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ... ΠΟΥ ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΦΑΛΑΡΕΙ ... ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΛΟΥΚΕΤΙΑΣΟΥΝ ....

αν έχουν πάνω από ένα ακίνητο .....
πχ έχουν ένα καλό και ένα ρημάδι ..........

προσπαθοπυν να πάρουν ενοίκιο από το καλό και μένουν οι ίδιοι στο ρημάδι .......

και τους πιστολιάζουν καθίκια ενοικιαστές επαγγελματίες φεσατζήδες ........


Ξέρω περιπτώσεις ....


έχουν ένα καλό σπίτι πχ στη νεα ερυθραια ... κηφισια ... μαρουσι .... κολωνακι .... παγκρατι .... ιστορικο κεντρο .... γλυφαδα ....


και ενα ρημαδι νικαια .... κατω πατησια .... αγιου μελετιου ..... μεταξουργειο ... κερατσινι ....


ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΡΗΜΑΔΙ .... και προσπαθούν να πάρουν ενοίκια από το καλό
ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ..........


Σκεφτείτε ότι οι περισσότεροι από τους 450.000 επαγγελματίες που χρωστάνε εισφορές ....
ΠΑΝΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ....

μάλλον θα λουκετιάσουν μόλις έρθουν τα εκκαθαριστικά φέτος .............


θα είναι σε δεινή θέση .........

φαντάσου τι θα γίνει στην αγορά ....
Eγώ πήρα τα χαμπάρια μου όταν είδα 2 γνωστούς μου επιχειρηματίες, από εκεί που έπαιρναν το αμάξι και έκοβαν βόλτες όλη μέρα και ''επέβλεπαν απλά την εργασία'', να διώχνουν υπαλλήλους και να βαράνε οι ίδιοι 10ωρο δουλειά. Από εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Ο ένας έχει σούπερ μάρκετ και ο άλλος προμηθευτής ψιλικών. Έχουν σφίξει τα ζωνάρια πάρα πολύ. Ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει όμως: πώς στο πούτσο μερικοί καταφέρνουν και τρώνε με χρυσό κουτάλι ακόμα. Και προφανώς δεν λέμε για πλούσιες οικογένειες από τζάκια. Λέμε για μαλάκηδες της διπλανής πόρτας που είναι συνταξιούχοι απλά και τα παιδιά τους τα γαμάνε όλα με διακοπές , ρούχα , αμάξια και ποτά κάθε βράδυ. Εδώ ο άλλος μου κλαίγεται 10 χρόνια δεν έχει λεφτά και μου είπε προχτές τα προσωπικά του έξοδα είναι 1000 ευρώ το μήνα (φαι, διασκέδαση, ποτά, βενζίνες) συν άλλο ένα 300αρι τα πηγαινε ελα εκδρομές. Ε δε γαμιούνται λέω εγώ.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.804
Κριτικές
62
Like
40.185
Πόντοι
8.530
εσύ ας πούμε αν ήταν παιδί σου θα κοίταγες να το κοινητοποιήσεις ή θα το αφηνες έτσι οπως κάνουν εμένα;
Το θέμα είναι να καταλάβει το παιδί ότι από ένα σημείο οι γονείς ΔΕΝ θα είναι σε θέση να το βοηθήσουν για τον οποιονδήποτε λογο...άρα πρέπει να κάνει κάτι οσο ακόμα υπάρχει χρόνος/ δίχτυ ασφαλείας και όχι να επαναπαυεται εσαεί.
Είναι κρίμα να μην ξοδεύει νέος άνθρωπος στην πόλη, ζώντας με αυτόν τον τρόπο σαν να είναι στις εσχατιές τυυ χάρτη.
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
229
Like
519
Πόντοι
81
οχι δεν μπορώ και εγω,καθοτι δεν είμαστε κοντα,λέει οτι αμαν έκανα να βρω δουλεια και οτι την εχω θεοποιησει ,και οτι τα λεφτά εχω στο μυαλο μου και οτι πόσοι κανουν λες το χρήμα είναι το παν,και άντε να βγάλω ακρη
Εσυ δεν εισαι που ελεγες οτι θα δουλεψεις σε μπουρδελο ? Οταν κονομισεις και δει η αδερφη σου οτι βγαζεις χρημα ισως αλλαξει γνωμη και να θελει κι αυτη να δουλεψει ?
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.810
Like
3.629
Πόντοι
456
Μην τα δώσεις τύπε.

Ημιόροφος 25τμ λιοσσίων .... ή πλίθρινο σε αυλή άνω λιόσσια ασπρόπυργο ... με 250€ .....


ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΥΠΕ !!!!!!!!!!!!!!

σαρανταενατακατω ...........


αν τους ψήφισες ... ή δεν ψήφισες ..... είσαι συνένοχος άλλωστε !!!!!!!!


Και μη νομίζεις ότι τα 550€ θα μείνουν εκεί !!!!!!!!!


ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΤΟ FUND και κάνει ...ενεργειακή αναβάθμιση ...
τα 550€ θα πάνε στα 800€



όπως όταν φουντάρει ο κακός υδραυλικός ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΟΒΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ....

και έρχεται τεχνική εταιρεία να σου αλλάξει καζανάκι ............


ΑΝΤΙ ΓΙΑ 50€ που έπαιρνε ο υδραυλικός ....


θα σου παίρνουν 300€ ... αλλά θα παίρνεις απόδειξη ...
και θα πληρώνεις με .... πιστωτική !!!!!!!
Ευτυχώς τέλειωσε το παραμύθι των funds.Eλπίζω
Όποιος πρόλαβε πρόλαβε. Θα τους γαμήσουν και στις εφορίες και θα τα ξαναπουλήσουν πίσω. Αλλά αμ δε. Δε θα πουλιούνται μετά.
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.810
Like
3.629
Πόντοι
456
Εσυ δεν εισαι που ελεγες οτι θα δουλεψεις σε μπουρδελο ? Οταν κονομισεις και δει η αδερφη σου οτι βγαζεις χρημα ισως αλλαξει γνωμη και να θελει κι αυτη να δουλεψει ?

Ας ελπίσουμε ότι λέει για πλάκα η Αγγελική ότι λέει κι από μια εφήμερη συναισθηματική απόγνωση που νιώθει.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.386
Κριτικές
10
Like
2.784
Πόντοι
3.385
Eγώ πήρα τα χαμπάρια μου όταν είδα 2 γνωστούς μου επιχειρηματίες, από εκεί που έπαιρναν το αμάξι και έκοβαν βόλτες όλη μέρα και ''επέβλεπαν απλά την εργασία'', να διώχνουν υπαλλήλους και να βαράνε οι ίδιοι 10ωρο δουλειά. Από εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Ο ένας έχει σούπερ μάρκετ και ο άλλος προμηθευτής ψιλικών. Έχουν σφίξει τα ζωνάρια πάρα πολύ. Ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει όμως: πώς στο πούτσο μερικοί καταφέρνουν και τρώνε με χρυσό κουτάλι ακόμα. Και προφανώς δεν λέμε για πλούσιες οικογένειες από τζάκια. Λέμε για μαλάκηδες της διπλανής πόρτας που είναι συνταξιούχοι απλά και τα παιδιά τους τα γαμάνε όλα με διακοπές , ρούχα , αμάξια και ποτά κάθε βράδυ. Εδώ ο άλλος μου κλαίγεται 10 χρόνια δεν έχει λεφτά και μου είπε προχτές τα προσωπικά του έξοδα είναι 1000 ευρώ το μήνα (φαι, διασκέδαση, ποτά, βενζίνες) συν άλλο ένα 300αρι τα πηγαινε ελα εκδρομές. Ε δε γαμιούνται λέω εγώ.
Ανέκαθεν είχα την ίδια απορία, έχω καταλήξει σε μία απλοϊκή εξήγηση: συνήθως βλέπω να καλοπερνάνε όλοι όσοι χρωστάνε σε ό,τι κινείται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom