Νέα

Λειτουργικό σύστημα υπολογιστή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kiss-my-feet
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 102
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποιό λειτουργικό σύστημα έχετε στον σταθερό υπολογιστη/λαπτοπ;

  • linux

    Ψήφοι: 10 17,5%
  • windows

    Ψήφοι: 43 75,4%
  • mac

    Ψήφοι: 4 7,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    57

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.697
Κριτικές
15
Like
11.308
Πόντοι
3.846
Ta θέλει ο κώλος σου ..

Χρησιμοποιείς ότι ξέρεις ΚΑΙ σε βολεύει.

Πρόσφατα φίλος σε οικογένεια με 4 mac αναγκάστηκε και πήρε win γιατί η κόρη μπήκε Πολυτεχνείο και ότι τους δίνουνε (ακόμα και οι οδηγίες VPN) είναι για win.
Μαc πήρε γιατί είχε ακούσει ότι είναι οι καλύτεροι :buck2:
Λεφτά έχουνε, zip δεν ξέρουν τι σημαίνει ..
Δηλαδή θες να πεις ότι δεν παίζει VPN σε MAC;
Γιατί έχω δοκιμάσει Surfshark. WINDSCRIBE, NORDVPN και όλα δουλεύουν στο Macbook Pro μου.
Μήπως είναι άσχετοι αυτοί που Ρωτάς;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.697
Κριτικές
15
Like
11.308
Πόντοι
3.846
Ο τρόπος που μιλάς και οι χαρακτηρισμόι, χωρίς να ξέρεις τον άλλον, παραπέμπουν ευθέως σε άτομο που τρώει πολύ ξύλο στην σεξουαλικη του ζωή. Και πίσω απ το πληκτρολόγιο "μάγκας"
Επειδή λέω τον κακομοίρη κακομοίρη παρεξηγήθηκες;
Έλα να σου δείξω τι γαμαω από Ρωσίδες και έλα πες μου για ξύλο. Επειδή γουστάρεις εσύ να γλύφεις πόδια και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, δεν μας κάνουν όλους δουλικους και να γουστάρουμε ξύλο σαν εσένα που είσαι υποτακτικός.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Δηλαδή θες να πεις ότι δεν παίζει VPN σε MAC;
Γιατί έχω δοκιμάσει Surfshark. WINDSCRIBE, NORDVPN και όλα δουλεύουν στο Macbook Pro μου.
Μήπως είναι άσχετοι αυτοί που Ρωτάς;
Βεβαίως και παίζει.
Αλλά όλες οι οδηγίες είναι για win ακόμα και το vpn

Πόσοι νομίζεις θα κάτσουνε να σπάνε τ'αρχίδια τους με mac ?
Aγοράζουνε win
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
το 2023 είναι απόλυτη βλακεία να λέτε ότι βάζω linux γιατί είναι "ελαφρύτερα" από τα win....
Οποιαδήποτε σημερινή cpu από 4c/8th και πάνω (ναι ακόμα και ένας "ταπεινός" i3) αν υποστηρίζεται από 8gb ram και έναν nvme πάει σφαίρα οποιοδήποτε έκδοση των win και το 95% των προγραμμάτων που θα χρειαστεί χρησιμοποιήσει το 95% των χρηστών. Εξαίρεση που θα απαιτήσουν κάτι παραπάνω σε επεξεργαστική ισχύ και ram μόνο animation, 4k video editing και κάποια CAD.
Ο μόνος λόγος να πας σε linux είναι αν δεν γουστάρεις να σε κατασκοπεύει συνεχώς η Μικρομαλακή ή αν είσαι τύπος που γουστάρει να πηγαίνει κόντρα στο ρεύμα και να ψάχνεται....Ή αν θέλεις μαλακωδώς να κρατήσεις στην ζωή κανένα (ήδη φθηνιάρικο και από τότε που ήταν καινούργιο) χρέπι +10ετίας που δεν μπορεί ούτε πάνω από τα 4gb να πάει
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.697
Κριτικές
15
Like
11.308
Πόντοι
3.846
Βεβαίως και παίζει.
Αλλά όλες οι οδηγίες είναι για win ακόμα και το vpn

Πόσοι νομίζεις θα κάτσουνε να σπάνε τ'αρχίδια τους με mac ?
Aγοράζουνε win
Μα δεν διαβάζεις τι γράφω όμως πριν.
Καταρχήν μπράβο που συμφωνείς ότι τα win είναι η στάνταρ επιλογή για την πλειοψηφία. Κάποιοι βλάκες εδώ μέσα όλο γράφουν ότι τα λίνουξ ανεβαίνουν και αρχιδια. Πάλι όλοι τα Windows προτιμάνε.

Όμως Επίσης ανέφερα ότι όλες οι σοβαρές εταιρίες δουλεύουν με Mac. Και για όσους τα έχουν δουλέψει επαγγελματικά, απλά ξεχνάνε όλα τα άλλα.
Έτσι και εγώ, εδώ και 5-6 χρόνια που ξεκίνησα στο γραφείο σε Mac, τώρα δεν τα αλλάζω με τίποτα.
Η απόδοση, η ταχύτητα κλπ δεν συγκρίνεται με τίποτα.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Μού είπαν εξαρχής ότι ο υπολογιστής μου δεν στηρίζει win11
Χαζομάρες... Το "υποστηρίζει" δεν έχει να κάνει με το hardware αυτό καθ' αυτό. Είναι ένας τεχνητός περιορισμός της Μικρομαλακής που λόγω του tpm αποκλείει επεξεργαστές και μητρικές πριν την 8η γενιά - και καλά για λόγους "ασφαλείας".
Πρακτικά δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα και το νετ είναι γεμάτο από σχετικά εύκολους τρόπους να παρακάμψεις τις παπαριές της Μικρομαλακής και να εγκαταστήσεις κανονικά τα win11 και τα οποία θα τρέχουν το ίδιο καλά όσο τρέχουν τώρα τα 10άρια σου. Αλλά ακόμα και αν δεν θες να μπεις σε αυτή την διαδικασία μια χαρά είσαι με τα win10 - τουλάχιστον για όσο υποστηρίζονται επίσημα (κάτι για τουλάχιστον μέχρι τέλους 2025 ακούω). Μην φανταστείς ότι τα 11άρια είναι κάτι διαφορετικό. 10άρια είναι με ένα οπτικό refresh...
 
Τελευταία τροποποίηση:

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.179
Like
10.499
Πόντοι
2.256
Εχω ενα laptop10ετιας και σκέφτομαι να του περασω Linux. Θελω να ρωτήσω ποια έκδοση ειναι η ποιο εύχρηστη, που μπορώ να την βρω και αν ειναι εύκολη η εγκατάσταση.
Linux Mint Cinnamon αν έχεις 8άρα RAM και SSD σκληρό, διαφορετικά Linux Mint xfce

Download Linux Mint 21.2 - Linux Mint

Easy tips for Linux Mint and Ubuntu
Home Page
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.519
Like
11.292
Πόντοι
3.656
Αυτά τα λένε κακομοίρηδες που δεν έχουν δουλέψει ποτέ Mac.
Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι hi tech εταιρείες δουλεύουν πάνω σε Mac.
Αλλά που να τα ξέρεις εσύ αυτά. Έχεις ποτέ σου δουλέψει σε όροφο μαζί με 200 devs, ux, engineers κλπ;
Κάτσε παίξε στο σπιτάκι σου με το Linux και άσε τα άλλα για τους επαγγελματίες.
εγώ τύπε έχω ένα macbook pro 18 αυτό με τον 6πύρηνο i9 και τα 32gb ram

και ένα asus zenbook του 17 με πολύ χαμηλότερα specs ούτε τα θυμάμαι που τρέχει ubuntu


Το asus το έχω στη δουλειά που τρώει κακομεταχείριση....8000000 ανοιχτά αρχεία, προγράμματα, 3 browsers, εκτυπώσεις και ότι άλλο χρειαστεί......δουλεύει 12 ώρες κάθε μέρα σα καινούριο σε οθόνη 4Κ

Το macbook που το έχω στο σπίτι (όχι για gaming προφανώς) πριν από 2-3 updates αν δεν απενεργοποιήσεις μερικές ρυθμίσεις στα γραφικά λαγκάρει....και το καλοκαίρι με τις ζέστες έτρωγε τέτοιο thermal throtling που ήταν στα όρια του να το πετάξεις......


Ούτε απέξω από τα mac δε θα ξαναπεράσω
 
OP
OP
kiss-my-feet

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.351
Πόντοι
206
δεν εχουμε λίνουξ για κόντρα στο συστημα ή οτιδήποτε άλλη χαζη δικαιολογία τετοιου τυπου οπως γραφτηκε.
εγω προσωπικα το ξαναλεω δεν γουστάρω τις πουστιες της microsoft και την ¨φιγουρα' των μακ.
εχω συστημα απολυτως σταθερο , που ξερω ακριβως τι γινεται εχω εγω τον ελεγχο του και ποτέ δεν με αφηνει.
χωρια πόσες γνωσεις απεκτησα στα χρονια αυτό είναι αλλο τεραστιο κεφάλαιο ισως πιό σημαντικό από τι ίδιο το λειτουργικο.
αυριο το πρωι ακόμα και να μου χάριζαν ενα μακ των 2000 ευρω δεν θα προλαβαινε να ανοιξει. στικακι και εγκατασταση linux.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.519
Like
11.292
Πόντοι
3.656
δεν είναι μόνο η σταθερότητα είναι και η ασφάλεια και η ιδιωτικότητα (αν ενδιαφέρει κάποιον αυτό εντάξει)

τα linux είναι έτη φωτός πιο μπροστά σε θέματα ασφαλείας ακόμα και από τα mac που είναι πράγματι πιο ασφαλή σε σχέση με τα windows που είναι τρύπια.

όμως στα linux μπορείς να κάνεις το σύστημα σχεδόν απροσπέλαστο αρκετά εύκολα και δεν υπάρχουν και πολλά κακόβουλα που να προσβάλλουν linux (υπάρχουν όμως)

για να μην πούμε για την τρομερή κοινότητα και την όλη φάση του open source...και τις αμέτρητες εναλλακτικές εφαρμογές για το οτιδήποτε θέλεις να κάνεις.

εγώ που πρώτα έμαθα τα ubuntu και μετά τα mac έχω καταλήξει ότι και τίποτα να μην ξέρεις...κάνεις ένα search και για τα ubuntu έχεις τη λύση στο ίντερνετ σε 10 λεπτά εύκολα και απλά.

καλή τύχη να βρεις κάτι που ψάχνεις για το mac os....είναι τόσο δύσχρηστο και ηλίθιο το λειτουργικό και ακόμα πιο ηλίθιες και άχρηστες οι απαντήσεις στα forums :confused:
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.604
Πόντοι
2.606
αν έχεις 16/32 πυρήνες και βάλε .... τίποτε άλλο δεν τους υποστηρίζει .......
αυτον εδω εχω τυπε και μια χαρα τρεχουν ολα
1111.png


 
Τελευταία τροποποίηση:

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.746
Κριτικές
178
Like
39.273
Πόντοι
21.896
Χαζομάρες... Το "υποστηρίζει" δεν έχει να κάνει με το hardware αυτό καθ' αυτό. Είναι ένας τεχνητός περιορισμός της Μικρομαλακής που λόγω του tpm αποκλείει επεξεργαστές και μητρικές πριν την 8η γενιά - και καλά για λόγους "ασφαλείας".
Πρακτικά δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα και το νετ είναι γεμάτο από σχετικά εύκολους τρόπους να παρακάμψεις τις παπαριές της Μικρομαλακής και να εγκαταστήσεις κανονικά τα win11 και τα οποία θα τρέχουν το ίδιο καλά όσο τρέχουν τώρα τα 10άρια σου. Αλλά ακόμα και αν δεν θες να μπεις σε αυτή την διαδικασία μια χαρά είσαι με τα win10 - τουλάχιστον για όσο υποστηρίζονται επίσημα (κάτι για τουλάχιστον μέχρι τέλους 2025 ακούω). Μην φανταστείς ότι τα 11άρια είναι κάτι διαφορετικό. 10άρια είναι με ένα οπτικό refresh...
Τυπε δεν τα υποστηρίζει τελικά τα win 11 ο intel μου 2,86:confused::confused:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.212
Like
15.856
Πόντοι
3.656
Κανένας απλός χρήστης δεν θα πάει σε Linux. Όπως κανένας δεν θα πάει σε mac. Άπειρες συζητήσεις πάνω σε αυτό το θέμα με φίλους ή σε αντίστοιχα φόρουμ. Ο απλός κόσμος θα μείνει σε Windows και καλά θα κάνει που θα μείνει εκεί. Για εμένα θα πας σε MAC ή Linux αν θες κάτι πιο εξειδικευμένο για τη δουλεία. Developers, video editing κλπ. Όχι ότι δε τα κάνεις αυτά σε Windows αλλά υπάρχουν υπέρ και κατά. Linux εμένα με βολεύει φουλ. Σκέφτομαι αργότερα να πάω σε MAC
Εκεί που είχα πάθει την πλάκα μου , επεξεργασία βίντεο fhd , όχι μεγάλο , σε σύστημα κάπου το 2017 , με i7 7700k dual boot.
Το handbreak και στις δύο περιπτώσεις , στα windows έκανε 10 λεπτά και στο ίδιο σύστημα στο λίνουξ με τα ίδια σέτινγκς , έκανε 7.5 λεπτά !

Μου έφυγε ο κώλος. Στο λίνουξ έτρωγε το 100% του επεξεργαστή , η αερόψυξη μούγκριζε .
Στα windows προσπαθούσε να κάνει το ίδιο ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΡΕΧΑΝ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ........

Με cd σε γραμμή εντολών , χωρίς να είσαι συνδεμένος πουθενά , βλέπεις τα windows να έχουν σύνδεση με κάπου 200 ip ....
φαντάσου τι μπουρδέλο γίνεται ........

Σε μακ είσαι ωραίος ...... μπορεί να είναι συνδεμένο με 1200 ip , αλλά δεν το βλέπεις και χαζεύεις τα βουνά της αμερικής σε γουλπέηπερ ...
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.212
Like
15.856
Πόντοι
3.656
Τυπε δεν τα υποστηρίζει τελικά τα win 11 ο intel μου 2,86:confused::confused:
Από 8η γενιά ίντελ και μετά. Εδώ δεν υποστηρίζουν .... το σφίχτη 7700Κ και κάτι ryzen 7 2800 !


Ο μπατζανάκ σου , με 486DX2 (amd τους φθηνούς) και windows 3.11 είναι άρχοντας.
Άπλες γαλάζιοι !

6x-fdaec9fc275df796653d04e07efa1db9-Microsoft%20Word%206%20for%20Windows%20-%20Splash.png
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.170
Like
1.048
Πόντοι
216
Κάποια στιγμή το είχαμε ξαναπιάσει το θέμα.

Τα λίνουξ συνδυάζουν σταθερότητα, ευκολία και ασφάλεια.
ΑΛΛΑ: πάντα θα έχουν κάποια μικροπροβλήματα. Ενας εκτυπωτής δεν θα κάνει duplex εκτυπωση, ένα ocr δεν θα δουλεύει, ένα περιφεριακό θα μαλακίζεται (σπάνια πλέον να λέμε την αλήθεια).

Μεγάλος αριθμός εφαρμογών είναι πλέον web - based. Οπότε μέσω google πχ μπορείς να κάνεις τα περισσότερα.

Οπότε καταλήγουμε σε...dual boot. Μπορείς άνετα σε οικιακή χρήση να χρησιμοποιείς κατά 99,99% λίνουξ και 0,01% windows.
Σε επαγγελματική χρήση, αλλάζει το θέμα. Εκεί τα windows είναι η πιο ρεαλιστική λύση.

Προσωπικά στην εργασία μου χρησιμοποιώ windows και στον οικιακό υπολογιστή, μόνο λινουξ. Όσο πιο μακρια αμό τη microsoft και κυρίως από την σατανική apple, τόσο καλύτερα νιώθω.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Τωρα που εβαλε και την Python στο Excel το Office απογειωθηκε

Το πιο γαματο προγραμμα που εχει φτιαξει η Microsoft ειναι το VSCode αν και η αποψη επικρατει μονο στον στενο κυκλο των προγραμματιστων. Η αληθεια ειναι πως και εμενα με κερδισε απο την πρωτη στιγμη που το χρησιμοποιησα και θα του εβαζα 9.5/10 βαθμολογια χωρις δευτερη σκεψη
Υπάρχει το VS Codium που είναι ακριβώς το ίδιο αλλά το έχουν κάποιοι που φύγαν από Microsoft κλπ. Δες το εάν θέλεις.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.519
Like
11.292
Πόντοι
3.656
Κάποια στιγμή το είχαμε ξαναπιάσει το θέμα.

Τα λίνουξ συνδυάζουν σταθερότητα, ευκολία και ασφάλεια.
ΑΛΛΑ: πάντα θα έχουν κάποια μικροπροβλήματα. Ενας εκτυπωτής δεν θα κάνει duplex εκτυπωση, ένα ocr δεν θα δουλεύει, ένα περιφεριακό θα μαλακίζεται (σπάνια πλέον να λέμε την αλήθεια).

Μεγάλος αριθμός εφαρμογών είναι πλέον web - based. Οπότε μέσω google πχ μπορείς να κάνεις τα περισσότερα.

Οπότε καταλήγουμε σε...dual boot. Μπορείς άνετα σε οικιακή χρήση να χρησιμοποιείς κατά 99,99% λίνουξ και 0,01% windows.
Σε επαγγελματική χρήση, αλλάζει το θέμα. Εκεί τα windows είναι η πιο ρεαλιστική λύση.

Προσωπικά στην εργασία μου χρησιμοποιώ windows και στον οικιακό υπολογιστή, μόνο λινουξ. Όσο πιο μακρια αμό τη microsoft και κυρίως από την σατανική apple, τόσο καλύτερα νιώθω.
γιατί η apple είναι πιο σατανική από την ms?
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
kανεις update με τον υπολογιστη ΑΝΟΙΚΤΟ και χωρις reboot , χωρις ποτέ να χρειαστει antivirus.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Πλέον υπάρχουν κάποιοι ιοί για Linux αλλά δεν είναι πολλή διαδεδομένη. Να θυμίσω κάποια χρόνια πριν ένα πρόβλημα με το bash που ήταν αρκετά σοβαρό σε θέμα ασφάλειας. Οσο αναφορά το update και reboot να πω ότι όταν το update περιέχει update kernel τότε καλό είναι να γίνεται reboot. Ο λόγος είναι ότι οσο και καλά να ξέρεις τα services που ξεκινάνε και πότε δεν είσαι σίγουρος για να το κάνεις manually. Ενα reboot σου λύνει το πρόβλημα. Αλλωστε εάν server δεν θα πάρει και πολλή ώρα.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.170
Like
1.048
Πόντοι
216
γιατί η apple είναι πιο σατανική από την ms?
Γιατί ποτέ δεν έβγαλε ασύρματο ποντίκι που δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς όταν συνδέεται με καλώδιο για να φορτίσει
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.212
Like
15.856
Πόντοι
3.656
από την σατανική apple
IIc .... είχαν αλλάξει θέσεις στους ακροδέκτες να μην παίρνει joysticks του εμπορίου ..... έπαιρνε μόνο apple ....


Οι σπέκτρουμ , άμστραντ, μπιμπισι κτλ ... . έπαιρναν τα κουικ σοτ των 500-1000 δρχ , το απλ εκανε 7500 δρχ ...........
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom