Νέα

Λειτουργικό σύστημα υπολογιστή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kiss-my-feet
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 102
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποιό λειτουργικό σύστημα έχετε στον σταθερό υπολογιστη/λαπτοπ;

  • linux

    Ψήφοι: 10 17,5%
  • windows

    Ψήφοι: 43 75,4%
  • mac

    Ψήφοι: 4 7,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    57

unknowndark

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.425
Like
4.868
Πόντοι
456
Windows 10.
Είχα δοκιμάσει linux πριν 15 χρόνια περίπου και το παράτησα.
Δεν έπαιζε η κάρτα ήχου, ο εκτυπωτής κλπ.
Συν του ότι έστειλα μία εργασία πανεπιστημίου σε odf αρχείο, αν θυμάμαι καλά και ο καθηγητής μου λέει "μάστορα, excel αρχείο θέλω...":grin:

open office?
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.212
Like
15.856
Πόντοι
3.656

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
684
Πόντοι
96
Τo Ubuntu ήταν κάποτε της μόδας και λίγο αργότερα το Linux Mint που ήταν πολύ ωραίο κ εύχρηστο.
Είναι απολυτα κατανοητο οτι το Mint θα ειχε κερδισει πολλους χρηστες τοτε που ηταν και η εποχη των Windows Vista που ηταν εντελως για το μπουτσο!!

Απο τη στιγμη που βγηκαν τα windows 7 ομως τα πραγματα ηταν πολυ καλυτερα και ειδικα με τα windows 10 η ζωη μας εχει γινει πολυ πιο ευκολη οποτε δε θα κοιτουσα καν λινουξ αυτη τη στιγμη. Σε κανα στικακι για linux live πως το λενε για να ανοιγω κανα κλειδωμενο pc και μεχρι εκει.
Γνωμη μου ε?!

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
684
Πόντοι
96
Α και κατι ακομα επειδη αναφερατε τα οφις!
Το microsoft office ειναι 100 φορες καλυτερο απο το Open office!
Αυτο ισχυει για ολες τις αντιστοιχες εκδοσεις.
Τα πιο γαματα προγραμματα που εχει φτιαξει η microsoft ειναι το Office το Notepad και το Paint.

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ, ο γαμιας σας!
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.343
Like
10.846
Πόντοι
3.556
Α και κατι ακομα επειδη αναφερατε τα οφις!
Το microsoft office ειναι 100 φορες καλυτερο απο το Open office!
Αυτο ισχυει για ολες τις αντιστοιχες εκδοσεις.
Τα πιο γαματα προγραμματα που εχει φτιαξει η microsoft ειναι το Office το Notepad και το Paint.

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ, ο γαμιας σας!

Τωρα που εβαλε και την Python στο Excel το Office απογειωθηκε

Το πιο γαματο προγραμμα που εχει φτιαξει η Microsoft ειναι το VSCode αν και η αποψη επικρατει μονο στον στενο κυκλο των προγραμματιστων. Η αληθεια ειναι πως και εμενα με κερδισε απο την πρωτη στιγμη που το χρησιμοποιησα και θα του εβαζα 9.5/10 βαθμολογια χωρις δευτερη σκεψη
 

FlashDance

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
3.034
Κριτικές
4
Like
7.122
Πόντοι
1.336
Τώρα σοβαρά ανέβασες τέτοια μαλακια θέμα όταν και οι πέτρες ξέρουν ότι η πλειοψηφία του πλανήτη χρησιμοποιούν τα Windows;;

Τι άλλη μαλακια θα σκεφτείς να ανεβάσεις σύντομα;
Σας αρέσει το χρώμα του ουρανού που είναι μπλε;
Λαθος κανεις . Εμενα που χρησιμοποιω συνεχεια windows , και τα 3-4 τελευταια χρονια με ξενερωνουν , με ενδιαφερει το θεμα
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.179
Like
10.499
Πόντοι
2.256
Ισχύει . Απλά έχετε υπόψη ότι σε παλιά μηχανήματα, δεν θα υποστηρίζεται κάμερα για βίντεο κλήση . Για λαπτοπ .
Μια χαρά την υποστηρίζει το Linux Mint σε laptop LeNovo Idea Pad του 2008 που έχω για καβάντζα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.519
Like
11.292
Πόντοι
3.656
Αν δεν θες πολύ συγκεκριμένα πράγματα το google docs, google sheets και γενικά τα office εργαλεία της google είναι και δωρεάν, και online cloud based και βαράνε στα αυτιά του libre office.

Ειδικά τα google sheets για εμένα είναι και πιο εύχρηστα από το excel και φυσικά κάνουν output ότι αρχείο θες...


και δουλεύουν με τα
 
OP
OP
kiss-my-feet

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.351
Πόντοι
206
με το libreoffice μιά που εφερε η κουβεντα τα του γραφείου εχω διαβάσει τα παντα από κειμενα word excel κλπ.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.519
Like
11.292
Πόντοι
3.656
όλα τα κάνει το libreoffice αλλά το google suits είναι πιο εύχρηστο και universal.

Ανοίξεις και επεξεργάζεσαι ότι θες στο cloud real time από συσκευή σε συσκευή χωρίς να χρειάζεται ούτε να σώσεις ούτε να σε νοιάζει μην πέσει το ίντερνετ και δεν σωθεί κάτι κτλπ.

Έχει integration με το google drive και είναι προσβάσιμο και σε mac και σε windows.

Εγώ όλο το γραφείο το δουλεύω από τo google drive/suit και κρατάω μόνο backup σε σκληρό
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
με το libreoffice μιά που εφερε η κουβεντα τα του γραφείου εχω διαβάσει τα παντα από κειμενα word excel κλπ.
Ίσως χρειάζεται καμμιά φορά προσαρμογή στα fonts. Εγώ άλλαξα τα Liberation σε Dejavu για σιγουριά, όταν στέλνω.
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.604
Πόντοι
2.606
πριν 2 εβδομαδες εβαλα win 11 απο 10 και επαθα σοκ, μακραν το καλυτερο λειτουργικο που εχει βγαλει η microsoft
 
Τελευταία τροποποίηση:

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.746
Κριτικές
178
Like
39.273
Πόντοι
21.896
πριν 2 εβδομαδες εβαλα win 11 απο 10 και επαθα σοκ, μακραν το καλυτερο λειτουργικο που εχει βγαζει η microsoft
Κ εγώ πήγα να τα βάλω αλλά δεν ξέρω γιατί δεν το σηκώνει ο υπολογιστής μου;:think::dunno::dunno:
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.604
Πόντοι
2.606
Κ εγώ πήγα να τα βάλω αλλά δεν ξέρω γιατί δεν το σηκώνει ο υπολογιστής μου;:think::dunno::dunno:
κανε clean install τυπε, και αν σου πει για το tpm οτι δεν υποστηριζεται οπως στο δικο μου , αλλαζεις κατι στη registy και αμεσως τα κατεβαζει και δεχεται και ενημερωσεις

1697663697316.png
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.746
Κριτικές
178
Like
39.273
Πόντοι
21.896
κανε clean install τυπε, και αν σου πει για το tpm οτι δεν υποστηριζεται οπως στο δικο μου , αλλαζεις κατι στη registy και αμεσως τα κατεβαζει και δεχεται και ενημερωσεις

1697663697316.png
Μού είπαν εξαρχής ότι ο υπολογιστής μου δεν στηρίζει win11
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.604
Πόντοι
2.606
Μού είπαν εξαρχής ότι ο υπολογιστής μου δεν στηρίζει win11
ουτε εμενα τα υποστηριζε ρε τυπε , αλλα εκανα το κολπακι και αμεσως μολις εκανε τον ελεγχο η εγκατασταση προχωρησε,

κανε οτι λεει το video και ετοιμος απλα κανε clean install,σωσε σ ενα στικ οτι αρχεια και τσοντες εχεις και μετα τα τα κανεις μεταφορα πισω


μολις θα γινει η εγκατασταση ασε το πραγμματα πιο κατω να βρει ολους τους νεους drivers για σενα.

 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
334
Κριτικές
20
Like
960
Πόντοι
1.011
Έχω βάλει και γω linux mint σε ένα dell laptop του 2021 ως dual boot! Έχω κάνει λίγη χρήση και φυσικά αντιμετωπίζεις προβλήματα ως κάτι νέο που πρέπει να μάθεις! Η αλήθεια παραμένει ότι τα Win είναι το πιο διαδεμόνο ΛΣ και δεν ξέρω εάν θα αλλάξει ποτέ αυτό!
Όμως δεν βλάπτει να ξέρεις και ένα άλλο ΛΣ γιατί με τις εταιρείες ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει στο μέλλον!
Ειδικά αυτό με το σύννεφο δεν μου κάθετε καθόλου καλά! Προγράμματα που τρέχουν και σώζουν μόνο εκεί για μένα είναι λόγος να σταματήσω να τα χρησιμοποιώ!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom