Νέα

Κωλόμπαρο "Γρύλλος" Αγία Παρασκευή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Womanaholic
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 164
  • Εμφανίσεις 45K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

swtiris45

Νέο Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2013
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Παιδια οποιος γνωριζει το κολομπαρο γρυλος που προσφατα το ονομασαν σαντα φε ας μου πει τπτ αξιζει να παω ?
 
OP
OP
Womanaholic

Womanaholic

Ανώτερος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
9.089
Κριτικές
86
Like
3.589
Πόντοι
5.015
Χάλια μαύρα το Σάντα Φε απ' όλες τις απόψεις.
 
OP
OP
Womanaholic

Womanaholic

Ανώτερος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
9.089
Κριτικές
86
Like
3.589
Πόντοι
5.015
Επίσκεψη απόψε το βράδυ στον καινούριο "Γρύλλο" μετά από 16 μήνες αποχής. Όσον αφορά το χώρο και τον τρόπο που δουλεύει ισχύουν οι παρατηρήσεις του post που είχα κάνει στην τελευταία επίσκεψή μου (πριν δυο σελίδες περίπου). Οι τιμές των γυναικείων ποτών ανέβηκαν και διαφοροποιήθηκαν όπως στα καλά μαγαζιά: 10 ευρώ το απλό ποτό (νεράκι) και 20 ευρώ το κανονικό. Το αντρικό ποτό παραμένει στα 6 ευρώ (όπως χρόνια τώρα). Παρούσες 6 γυναίκες και μία ακόμα έχει άδεια όπως έμαθα, οπότε συνολικό ρόστερ 7 κοπέλες. Απ' αυτές οι 3 μπάζα και άξιζαν οι 4: Η γνωστή σε όλους τους πελάτες του παλιού μαγαζιού αλλά και του νέου φυσικά Ειρήνη, αδυνατισμένη όσο ποτέ άλλοτε, ξανθό μαλλί κλασσικά το οποίο έχει πλέον ισιώσει (προσωπικά πιστεύω ότι ήταν καλύτερη με το κατσαρό). Ελεονώρα, ξανθιά κοπέλα ηλικία 35 - 40, είναι απ' τις πρώτες μέρες που άνοιξε το μαγαζί εκεί κι έχει συγγένεια με την Ειρήνη, τη συγκεκριμένη την κέρασα και διπλό ποτό και είναι πολύ εντάξει με τα κεράσματα κ.τ.λπ., το 'χει και στο μπίρι - μπίρι, παρ' όλ' αυτά είναι πολύ μαζεμένη και δεν αφήνει πολλά - πολλά (επαφή κ.λπ.). Τρίτη αξιόλογη περίπτωση η γνωστή σε όλους απ' την παλιά "Τίνα" στο Χαλάνδρι Λουκία η οποία δουλεύει εκεί από τότε που έκλεισε το ιστορικό κωλόμπαρο στο Χαλάνδρι, αδυνατισμένη κι αυτή όσο ποτέ και ανανεωμένη, καμία σχέση με τη Λουκία όπως τη θυμόμαστε από την "Τίνα". Τέλος μια ώριμη ξανθιά νταρντάνα με μεγάλο στήθος. Σημειωτέον πάντως ότι όλες οι γυναίκες του μαγαζιού είναι πάνω απ' τα 30 και ορισμένες πάνω κι απ' τα 40, οπότε οι λάτρεις των νέων κοριτσιών ας μην κάνουν τον κόπο να πατήσουν το πόδι τους καν. Συμπερασματικά απ' τη στιγμή που έφυγε η φονική μηχανή για τα πορτοφόλια που άκουγε στο όνομα Άννα (μεγάλη μου καψούρα) η οποία ήταν κι ο λόγος που απομακρύνθηκα απ' το "Γρύλλο" θα ξαναπάω, άλλωστε το μαγαζί πλέον δουλεύει κανονικά απ' ό,τι κατάλαβα χωρίς απαράδεκτα φουσκωμένους λογαριασμούς και ποτά που να μπαίνουν και να χρεώνονται απ' το πουθενά κάτι το οποίο φρόντιζε στο παλιό μαγαζί η μετρ του είδους Τζουλιάνα. Δε συγκρίνεται βέβαια η τωρινή κατάσταση με τα μεγαλεία του παλιού "Γρύλλου" αλλά για μία στις τόσες πιστεύω ότι είναι μια χαρά, άλλωστε οι κάτοικοι της Αγίας Παρασκευής και του Χαλανδρίου δεν έχουν πλέον και τόσες επιλογές...
 

cortazar

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2008
Μηνύματα
13
Like
0
Πόντοι
0
Είχε γνωρίσει κανείς μια Ρουμάνα Τατίανα που δούλευε εκεί γύρω στα 28? Ήταν για λίγο και μετά εξαφανίστηκε
 

xebarcos

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
127
Like
6
Πόντοι
1
Να σημειώσω ένα περιστατικό που έλαβε χώρα στον εν λόγω χαμαιτυπείο το καλοκαίρι. Περάσαμε με έναν φίλο μου ένα χάραμα από κεί και μας λέει ο τύπος μόλις κλείσαμε παιδιά. ΟΚ λέμε και πάμε παραπέρα μες στο αμάξι και μιλάγαμε. Μόλις αποχωρούν δυο μπαρμπάδες που μίλαγαν με το αφεντικό, βγαίνει έξω μια γυναίκα Ελληνίδα ακουγότανε φέσι στο μεθύσι παραπάταγε και απομακρυνόταν. Τρέχει ξωπίσω της ο άλλος την τράβαγε να τη φέρει πίσω. Πέφτει κάτω αυτή κι ο καριόλης έξαλλος άρχισε να την κλωτσάει. Εκεί έκανα να βγω αλλά με συγκράτησε ο άλλος. Τη γυρνάει πίσω την βάζει στο αμάξι του και φεύγουνε. Δε ξέρω τι παίζει μεταξύ τους ή αν τη μάζευε επειδή ήταν λιώμα να μη τη πατήσει κανα αμάξι, όπως και να χει όμως σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να βαράει γυναίκες. Μαύρο στον μαλάκα και το κωλομάγαζό του  :knuppel:.  
 
OP
OP
Womanaholic

Womanaholic

Ανώτερος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
9.089
Κριτικές
86
Like
3.589
Πόντοι
5.015
Να σημειώσω ένα περιστατικό που έλαβε χώρα στον εν λόγω χαμαιτυπείο το καλοκαίρι. Περάσαμε με έναν φίλο μου ένα χάραμα από κεί και μας λέει ο τύπος μόλις κλείσαμε παιδιά. ΟΚ λέμε και πάμε παραπέρα μες στο αμάξι και μιλάγαμε. Μόλις αποχωρούν δυο μπαρμπάδες που μίλαγαν με το αφεντικό, βγαίνει έξω μια γυναίκα Ελληνίδα ακουγότανε φέσι στο μεθύσι παραπάταγε και απομακρυνόταν. Τρέχει ξωπίσω της ο άλλος την τράβαγε να τη φέρει πίσω. Πέφτει κάτω αυτή κι ο καριόλης έξαλλος άρχισε να την κλωτσάει. Εκεί έκανα να βγω αλλά με συγκράτησε ο άλλος. Τη γυρνάει πίσω την βάζει στο αμάξι του και φεύγουνε. Δε ξέρω τι παίζει μεταξύ τους ή αν τη μάζευε επειδή ήταν λιώμα να μη τη πατήσει κανα αμάξι, όπως και να χει όμως σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να βαράει γυναίκες. Μαύρο στον μαλάκα και το κωλομάγαζό του  :knuppel:.  

Έχω βρεθεί κι εγώ παλιότερα μάρτυρας σε περιστατικό βίας απ' τον Κώστα το Γρύλλο πιο ήπιο βέβαια, είχε δώσει ένα δυνατό χαστούκι μπροστά σε όλους μας σε μια απ' τις κοπέλες του εν ώρα λειτουργίας του μπαρ μάλιστα, μια πρεζού, δε θυμάμαι πώς την έλεγαν τώρα, είχε χωθεί πολύ άγαρμπα σε έναν πελάτη που είχε ήδη παρέα για να κεράσει κι αυτή μαζί και το είδε το σκηνικό ο άλλος και τα πήρε. Έπεσες απ' τα σύννεφα; Νομίζεις ότι δε γίνονται τέτοια από άλλα αφεντικά πάνω στις κοπέλες;
 

xebarcos

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
127
Like
6
Πόντοι
1
Α δηλαδή το έχει σύστημα ο τύπος. Να γράφονται αυτά όταν τα βλέπουμε γιατί εγώ και υποθέτω κι άλλοι δεν γουστάρουμε να δίνουμε λεφτά σε τέτοια σιχάματα.
 
OP
OP
Womanaholic

Womanaholic

Ανώτερος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
9.089
Κριτικές
86
Like
3.589
Πόντοι
5.015
Α δηλαδή το έχει σύστημα ο τύπος. Να γράφονται αυτά όταν τα βλέπουμε γιατί εγώ και υποθέτω κι άλλοι δεν γουστάρουμε να δίνουμε λεφτά σε τέτοια σιχάματα.

Έτσι είναι η νύχτα φίλε, μην έχεις αυταπάτες, σε κανένα μαγαζί δε θα 'πρεπε να πατάμε κανονικά.
 

xebarcos

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
127
Like
6
Πόντοι
1
Έτσι είναι η νύχτα φίλε, μην έχεις αυταπάτες, σε κανένα μαγαζί δε θα 'πρεπε να πατάμε κανονικά.

Υπάρχουν και όρια φίλε μου. Συμβαίνουν κι αυτά, αλλά δεν έχουν όλα τα κωλόμπαρα αφεντικό που ξηγιέται έτσι, όπως δεν έχουν όλες οι πουτάνες νταβά και να τις δέρνει κλπ. Προσωπικά όπου αντιλαμβάνομαι τέτοια δεν ξαναπατάω.
 
OP
OP
Womanaholic

Womanaholic

Ανώτερος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
9.089
Κριτικές
86
Like
3.589
Πόντοι
5.015
Υπάρχουν και όρια φίλε μου. Συμβαίνουν κι αυτά, αλλά δεν έχουν όλα τα κωλόμπαρα αφεντικό που ξηγιέται έτσι, όπως δεν έχουν όλες οι πουτάνες νταβά και να τις δέρνει κλπ. Προσωπικά όπου αντιλαμβάνομαι τέτοια δεν ξαναπατάω.

Εντάξει σε καταλαβαίνω, κι εγώ αν βρισκόμουν μπροστά σε ένα τέτοιο σκηνικό το ίδιο θα έκανα, ήδη είχα ξενερώσει με το σκηνικό με το χαστούκι το οποίο ήταν αρκετά χρόνια πριν. Και ο τύπος έχει γυναίκα και παιδί να φανταστείς. Προσωπικά τον έχω κόψει επίσης το "Γρύλλο", τον οποίο τον έχω χτίσει γιατί το παλιό μαγαζί ήταν στη γειτονιά μου, για άλλο λόγο όμως, το σκηνικό που μου είπες ήταν το κερασάκι στην τούρτα για να μην ξαναπατήσω.
 

teddyKGB

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2017
Μηνύματα
213
Like
28
Πόντοι
1
15 χρόνια πίσω με γύρισε αυτό το thread ρε μάγκες.
Τρελές νύχτες στον Γρύλο και πολύ γέλιο πιόμα και μουνιά.
 
OP
OP
Womanaholic

Womanaholic

Ανώτερος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
9.089
Κριτικές
86
Like
3.589
Πόντοι
5.015
15 χρόνια πίσω με γύρισε αυτό το thread ρε μάγκες.
Τρελές νύχτες στον Γρύλο και πολύ γέλιο πιόμα και μουνιά.

Όπως τα λες, μέχρι και χορούς ρίχναμε... Απ' τη στιγμή βέβαια που τα έσπασαν οι συνιδιοκτήτες και ο Κώστας άνοιξε αλλού το μαγαζί, συνυπολογιζομένης και της οικονομικής κρίσης που ήρθε, το παλιό μαγαζάκι (ΣΑΝΤΑ ΦΕ πλέον) στοίχειωσε και δεν ήταν να πατάς, σ' έπιανε η καρδιά σου... Πιο μετά έγινε προσπάθεια να λειτουργεί και τη μέρα σαν snack bar, δεν έπιασε και κάμποσο καιρό τώρα είναι κλειστό. Όσο για το νέο χώρο που άνοιξε το μαγαζί ο Κώστας με την επωνυμία "Γρύλλος" δεν τον συμπάθησα ποτέ.
 
OP
OP
Womanaholic

Womanaholic

Ανώτερος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
9.089
Κριτικές
86
Like
3.589
Πόντοι
5.015
Αιωνία η μνήμη του παλιού, καλού "Γρύλλου" στην αρχή της Χαλανδρίου, της τελευταίας περιθωριακής γωνιάς σ' ένα δρόμο που τουλάχιστον στο ύψος που ήταν το μπαράκι συναντάς χρόνια τώρα μόνο φροντιστήρια, αντιπροσωπείες εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, καταστήματα πώλησης ηλεκτρικών ειδών κ.ά., εδώ που τα λέμε και που άντεξε μες την κρίση μέχρι το 2017 και μάλιστα ως "παραφωνία" σε μια τόσο αφιλόξενη γειτονιά θαύμα ήταν... Ήδη από το περασμένο έτος είχε βάλει λουκέτο και κοντά στα Χριστούγεννα είχαν ξεκινήσει εργασίες ριζικής ανακαίνισης... Απόψε πέρασα και είδα ότι είναι σχεδόν έτοιμο νέο, "μοντέρνο" μαγαζί πώλησης καφέ με ξενικό brand στην πινακίδα. Λίγο που κοίταξα μέσα ο χώρος ήταν αγνώριστος, το πατάρι καταργήθηκε, στη θέση του bar τώρα υπάρχει άπλα και συρταριέρες που θα τοποθετηθούν οι καφέδες, στη θέση που ήταν τα δυο τραπεζάκια - μίνι καβάτζα οι πάγκοι με τα ταμεία κ.τ.λπ., σκέτη μελαγχολία, εκεί που περάσαμε τόσες και τόσες αμαρτωλές βραδιές... Είναι απίστευτο το πόσο αγνώριστος και "ξένος" φαίνεται ο ίδιος χώρος μετά από μια ανάπλαση. Ο καινούριος "Γρύλλος" βέβαια λειτουργεί (ή υπολειτουργεί) ακόμα στη Δουκίσσης Πλακεντίας μετά από κάποιες αλλαγές κι εκεί αλλά ποιος νοιάζεται, το μαγαζάκι της καρδιάς μας για τους περισσότερους εδώ ήταν ο παλιός "Γρύλλος" με τη βρωμιά του... Αιωνία η μνήμη :priest: :priest: :priest:
 

Συνημμένα

  • ΓΡΥΛΛΟΣ.jpg
    ΓΡΥΛΛΟΣ.jpg
    244,2 KB · Εμφανίσεις: 76
OP
OP
Womanaholic

Womanaholic

Ανώτερος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
9.089
Κριτικές
86
Like
3.589
Πόντοι
5.015
Μπήκα απόψε στο χώρο που στεγαζόταν ο πάλαι ποτέ παλιός "Γρύλλος" της καρδιάς μας που όπως έχω γράψει μετατράπηκε σε καφέ... Αγνώριστος πραγματικά, καμία σχέση με το παλιό μας στέκι, τίποτα πλέον δεν το θυμίζει :(
 

ps4ks3

Μέλος
Εγγρ.
14 Οκτ 2014
Μηνύματα
129
Like
56
Πόντοι
1
Ε να βάλλουμε όλοι απο κάτι να τον αγοράσουμε να τον κάνουμε όπως θέλουμε! Πέτυχα αγγελία στο facebook! Κλάμα.. φωτογραφία με κουρίτσια αγκαλιά με πελάτες..
 

HarisGB

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Φεβ 2018
Μηνύματα
841
Κριτικές
7
Like
574
Πόντοι
306
Μπήκα απόψε στο χώρο που στεγαζόταν ο πάλαι ποτέ παλιός "Γρύλλος" της καρδιάς μας που όπως έχω γράψει μετατράπηκε σε καφέ... Αγνώριστος πραγματικά, καμία σχέση με το παλιό μας στέκι, τίποτα πλέον δεν το θυμίζει :(



Τι νομίζεις φίλε ....και γω ξέρεις τι νοσταλγία βλέπω όταν το Κλεοπάτρα έγινε sins  κ ύστερα έκλεισε....να βλέπεις το τρίγωνο του θανάτου νεκροταφείο Νίκαιας κοτοπουλαδες Κλεοπάτρα να ερημώνει....που πάμε ρεε
 
Εγγρ.
29 Ιουν 2014
Μηνύματα
2.120
Κριτικές
8
Like
603
Πόντοι
96
το μαγαζι αυτο εχει παει στην Δ.πλακεντιας οπως πας για πεντελη στα δεξια
 
OP
OP
Womanaholic

Womanaholic

Ανώτερος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
9.089
Κριτικές
86
Like
3.589
Πόντοι
5.015
Ε να βάλλουμε όλοι απο κάτι να τον αγοράσουμε να τον κάνουμε όπως θέλουμε! Πέτυχα αγγελία στο facebook! Κλάμα.. φωτογραφία με κουρίτσια αγκαλιά με πελάτες..

Αλήθεια το πουλάει ο Γρύλλος;
 
OP
OP
Womanaholic

Womanaholic

Ανώτερος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
9.089
Κριτικές
86
Like
3.589
Πόντοι
5.015
Τι νομίζεις φίλε ....και γω ξέρεις τι νοσταλγία βλέπω όταν το Κλεοπάτρα έγινε sins  κ ύστερα έκλεισε....να βλέπεις το τρίγωνο του θανάτου νεκροταφείο Νίκαιας κοτοπουλαδες Κλεοπάτρα να ερημώνει....που πάμε ρεε

Αυτό ήταν πραγματικά το τρίγωνο της αμαρτίας, ξέχασες το CAN - CAN... Και Baby - O είχε γίνει για μια περίοδο το "Κλεοπάτρα"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom