Νέα

Κατάθλιψη και σεξ: Πώς τη παλεύεις, πώς το αντιμετωπίζεις

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

REGGAS

Μέγας
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.408
Like
13.645
Πόντοι
3.506
Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες.
Σε συνεργασια με τον γιατρο σου ακολουθησε την αγωγη που σου εχει πει και προσπαθησε να βρεις πραγματα που σε γεμιζουν.
Διωξε καθετι αρνητικο κι εστιασε στα καλα.
Ξεκινα απο τα μικρα και μερα με τη μερα θα δεις αλλαγη!
 

Sicarios

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Απρ 2019
Μηνύματα
697
Κριτικές
26
Like
3.400
Πόντοι
1.436
Καλημέρα φίλος .

Αρχικα , επειδή ρωτάς , συμβαίνει σε πολλούς δυστυχώς . Όλο και περισσότεροι πέφτουν σε αυτή τη μαύρη τρύπα της κατάθλιψης με όλες τις επιπτώσεις . Στην οικογένεια , τις σχέσεις , τη λίμπιντο , τη ψυχική υγεία . Ειδικοί , δεν είμαστε , υπάρχουν γιατροί , ψυχολογοι , επαγγελματίες , που αυτοί θα δώσουν μια ολοκληρωμένη προσέγγιση

Αν θες την άποψη μου , το πρώτο βήμα είναι να καταλάβεις ότι υπάρχει πρόβλημα , να το αναγνωρίσεις και να μιλήσεις γι αυτο. Οπότε ακόμα και αυτή τη συζήτηση που ξεκίνησες εδώ , είναι μια πολύ καλή αρχή και μπράβο για αυτο το πρώτο βήμα

Μετα θα έρθει και ένα δεύτερο βήμα που ίσως σε βοηθήσει ακόμα περισσότερο . Ψάξε μέσα σου την πραγματική αιτία της κατάθλιψης και αυτήν αντιμετώπισε . Λυπάμαι που το λέω , αλλά αν δεν ελευθερωθεί το μυαλό , δε θα λειτουργησει ουτε το κορμί

Θελει προσπάθεια , αλλά αξίζει τον κόπο . Μη σε παίρνει από κάτω
 

pitsirikos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2005
Μηνύματα
76
Κριτικές
31
Like
590
Πόντοι
290
Μία από τις βασικές επιπτώσεις των αντικαταθλιπτικών είναι ο περιορισμός της λίμπιντο. Είναι φυσιολογικό αυτό που σου συμβαίνει. Ωστόσο σε συννενόηση με τον γιατρό σου ίσως να βελτιώσεις τα πράγματα αλλάζοντας σκεύασμα. Εννοείται ότι δεν δίνεις σημασία σε προτροπή για άμεση διακοπή των χαπιών γιατί τότε θα αντιμετωπίσεις πολύ μεγαλύτερα προβλήματα.
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
5
Like
11.781
Πόντοι
3.786
Μία από τις βασικές επιπτώσεις των αντικαταθλιπτικών είναι ο περιορισμός της λίμπιντο. Είναι φυσιολογικό αυτό που σου συμβαίνει. Ωστόσο σε συννενόηση με τον γιατρό σου ίσως να βελτιώσεις τα πράγματα αλλάζοντας σκεύασμα. Εννοείται ότι δεν δίνεις σημασία σε προτροπή για άμεση διακοπή των χαπιών γιατί τότε θα αντιμετωπίσεις πολύ μεγαλύτερα προβλήματα.
Για πιτσιρίκος καλά τα λες.Είσαι και από τα ιδρυτικά μέλη του φόρουμ βλέπω
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.304
Κριτικές
21
Like
9.539
Πόντοι
3.346
Είχε ανοίξει νήμα ένας τύπος με αντίστοιχο πρόβλημα. Μετά από καιρό, ξαναεμφανίστηκε και είπε ότι άλλαξε χάπια και είδε βελτίωση σε αυτόν τον τομέα.
Προφανώς, κάποια χάπια έχουν αυτήν την παρενέργεια.
Καλύτερα συζήτησέ το με τον γιατρό σου.
Ή μπορεί να πάρει ένα κουτάβι :grin:
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.723
Κριτικές
30
Like
19.900
Πόντοι
8.746
Μήπως είσαι ο καραμάνης και πήρες ντόπερμαν? :confused::rockon:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

ΚΑΡΑΜΑΝΗ ΓΥΡΝΑΑΑΑ
 

stelios alev

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2020
Μηνύματα
28
Κριτικές
2
Like
20
Πόντοι
0
Διαβασα τα μυνηματα σας,.Ευχαριστω!νομιζω ποιο πολυ τα χαπια ριχνουν τη λιπιντο απο οτι η καταθλιψη.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Για πιτσιρίκος καλά τα λες.Είσαι και από τα ιδρυτικά μέλη του φόρουμ βλέπω
Τα χαπια τα ατιμα ριχνουν τη λιπιντο
 

Τσάρκας4

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.404
Like
683
Πόντοι
96
Προσοχή. Η ίδια η κατάθλιψη μειώνει την ερωτική όρεξη και πρέπει να την πολεμήσεις για να επανέλθεις. Το αν τα χάπια επιδεινώνουν το πρόβλημα ή όχι εξαρτάται. Αλλά πρέπει πρώτα να ξεφύγεις από την κατάθλιψη!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.940
Κριτικές
1
Like
29.671
Πόντοι
8.006
Ρε τύποι, τι λετε στον ανθρωπο;
Να κοψει τα αντικαταθλιπτικα για να...πηδηξει;
Αν εχει οντως σοβαρο θεμα, ειναι εγκλημα να τα κοψει.
Ναι, φυσικα τα αντικαταθλιπτικα μειωνουν την λιμπιντο.
Και αυτος ειναι λογος να τα κοψει; Σαν πολυ δεν υπερεκτιμάτε το σεξ; Για χαρη του πηδηματος θα ρισκαρει τη ζωη του δηλαδη;
 

stelios alev

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2020
Μηνύματα
28
Κριτικές
2
Like
20
Πόντοι
0
Προσοχή. Η ίδια η κατάθλιψη μειώνει την ερωτική όρεξη και πρέπει να την πολεμήσεις για να επανέλθεις. Το αν τα χάπια επιδεινώνουν το πρόβλημα ή όχι εξαρτάται. Αλλά πρέπει πρώτα να ξεφύγεις από την κατάθλιψη!
Καλησπερα.εκει που με καλα ξαφνικα δεν ειμαι.ποιο πολυ το πρωι οταν ξυπναω.να σε καλα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ρε τύποι, τι λετε στον ανθρωπο;
Να κοψει τα αντικαταθλιπτικα για να...πηδηξει;
Αν εχει οντως σοβαρο θεμα, ειναι εγκλημα να τα κοψει.
Ναι, φυσικα τα αντικαταθλιπτικα μειωνουν την λιμπιντο.
Και αυτος ειναι λογος να τα κοψει; Σαν πολυ δεν υπερεκτιμάτε το σεξ; Για χαρη του πηδηματος θα ρισκαρει τη ζωη του δηλαδη;
Δε πειραζει..δε προκειτε να τα κοψω.το πολυ πολυ να τα αλαξω γιατι δεν εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα
 

tarzan71

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2019
Μηνύματα
122
Like
326
Πόντοι
21
Καλησπερα.εκει που με καλα ξαφνικα δεν ειμαι.ποιο πολυ το πρωι οταν ξυπναω.να σε καλα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Δε πειραζει..δε προκειτε να τα κοψω.το πολυ πολυ να τα αλαξω γιατι δεν εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα
Καλησπέρα, θα σου πρότεινα να επισκεφτείς και κάποιον άλλο γιατρό και να εξηγήσεις το πρόβλημα. Γνωρίζω άτομο που παρόλο έχει μεγάλο θέμα με τα κατάλληλα φάρμακα δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.
 

Τσάρκας4

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.404
Like
683
Πόντοι
96
Καλησπερα.εκει που με καλα ξαφνικα δεν ειμαι.ποιο πολυ το πρωι οταν ξυπναω.να σε καλα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Δε πειραζει..δε προκειτε να τα κοψω.το πολυ πολυ να τα αλαξω γιατι δεν εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα
Προσοχή δεν είπα να κόψεις την συνταγή του γιατρού. Ότι πει ο γιατρός. Αν και θα έπρεπε να πας και σε άλλον για δεύτερη γνώμη. Εστιάζω στην ίδια την κατάθλιψη .Αυτή φέρνει μειωμένη ερωτική επιθυμία είτε παίρνεις συνταγή είτε όχι. Βρες την δύναμη να αλλάξεις αυτά που σε φέραν σε αυτή την κατάσταση .Το ξέρω είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε.
 

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
459
Κριτικές
3
Like
588
Πόντοι
301
Προφανώς αγαπητέ σε πειράζουν τα φάρμακα που παίρνεις αλλά και η ίδια σου η κατάθλιψη.
Ο πιο αρμόδιος για απάντηση σε αυτά είναι ο γιατρός σου.
εχει καταθλιψη και περνει αντακαταθληπτικα πως ακριβως τον πειραζουν τα φαρμακα δηλαδη
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.179
Like
10.499
Πόντοι
2.256
Φιλαράκο άσε τα αντικαταθλιπτικά στην ακρη και πήγαινε σε κανένα γυμναστήριο, τρώε αληθινές τροφές, κοιμήσου καλά τα βράδυ χωρις τηλεόραση και κινητά, κόψε το κάπνισμα και ότι άλλο παίρνεις, χάσε βάρος αν είσαι παχύς και βάλε ωραίους ανθρώπους στη ζωή σου. Ολα τ άλλα θ έρθουν μόνα τους.
Ναι τύπε, ξέρεις εσύ καλύτερα από τον γιατρό του. Ρε είναι δυνατόν σε θέματα ψυχικής υγείας να προτρέπετε τους ασθενείς να διακόψουν την αγωγή; Πάτε καλά βρε;
 

stelios alev

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2020
Μηνύματα
28
Κριτικές
2
Like
20
Πόντοι
0
Προσοχή δεν είπα να κόψεις την συνταγή του γιατρού. Ότι πει ο γιατρός. Αν και θα έπρεπε να πας και σε άλλον για δεύτερη γνώμη. Εστιάζω στην ίδια την κατάθλιψη .Αυτή φέρνει μειωμένη ερωτική επιθυμία είτε παίρνεις συνταγή είτε όχι. Βρες την δύναμη να αλλάξεις αυτά που σε φέραν σε αυτή την κατάσταση .Το ξέρω είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε.
Καταλαβα τι ειπες οκ.πολοι εχουν προβλημα με το γιατρο και αλαζουν γιατρο και αγωγη αμα δε βοηθαει η συγκεκριμενη αγωγη
 

baroc

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
25 Οκτ 2017
Μηνύματα
5.246
Κριτικές
110
Like
17.714
Πόντοι
20.686
εχει καταθλιψη και περνει αντακαταθληπτικα πως ακριβως τον πειραζουν τα φαρμακα δηλαδη
Πολλά από αυτά τα φάρμακα πειράζουν το σεξουαλικό κομμάτι.
Ρίχνουν την λίμπιντο με συνέπεια πτώση της σεξουαλικής επιθυμίας.
 
Εγγρ.
8 Ιουλ 2021
Μηνύματα
77
Like
80
Πόντοι
0
καλησπερα , επιτελους ενα σοβαρο θεμα , και γνωριζω πολλα !! Κατ αρχην δεν γραφεις ηλικια , και μετρησε στο αιμα την τεστοτερονη ! Προφανως θα ειναι χαμηλη , πεφτει βεβαια με ηλικια , συν τα φαρμακα , συν η καταθλιψη ( που ξεκινα πρωινη πιο εντονα ) κοιμασαι μετα το πρωι , θελουμε ενα γιατρο που να σε καταλαβαινει να σε ξερει και να σε ισσοροπει στα φαρμακα σου πρωτα !! Πρεπει να βρεις οπως λενε και οι αλλοι ενδιαφεροντα , μεχρι οτι σου κατεβει να περασεις καλα εστω και λιγες ωρες , ειτε στην ζωη γενικα , ειτε σεξουαλικα , ειτε επαγγελματικα σαν θεραπεια !! Διαβασε λιγο κανενα σχετικο βιβλιο , παλευεται και ελπιζω να μην σε τραβαει για χρονια !!! Μετα τα φαρμακα η θεραπεια ειναι ηλεκτροσοκ στον εγκεφαλο και δεν κανω πλακα , διαβασε στο ιντερνετ !! Αλλα παλεψε το !!
 

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.390
Κριτικές
2
Like
18.318
Πόντοι
3.836
Ή μπορεί να πάρει ένα κουτάβι :grin:
Ναι! Ναι! Ναι!
Dog Flapping GIF by MOODMAN
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.870
Κριτικές
3
Like
1.464
Πόντοι
216
Γεια σας μαγκες..περνω 12 χρονια αντικατσθλιπτικα και δεν εχω ωρεξη για σεξ
Εχω να παω με γυναικα ενα χρονο.συμβαινει και σε αλους αυτο?
Όπως σου είπαν αρκετοί, ένα βασικό σύμπτωμα της ίδιας της κατάθλιψης είναι η πεσμένη λίμπιντο.
Τα χάπια από τα λίγα που γνωρίζω δεν το εντείνουν τόσο από μόνα τους. Απλά το συνοδεύουν ίσως. Ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα από μας.

Μη σκας αδερφέ μου. Εδώ άλλοι που δεν παίρνουν τίποτα κι έχουν περισσότερα χρόνια να πάνε με οτιδήποτε.
Χώρια που στην τελική αυτό σε απαλάσσει από μια επίμονη (κι ενίοτε σκοτεινή) έννοια η οποία οδηγεί και σε ταλαιπωρίες και προβλήματα παράλληλα.
Επίσης το ότι δεν κοιτάς σα λιγούρι και δε νιώθεις πονεμένα στερημένος, στην ουσία λειτουργεί υπέρ σου.
Ιδού τα ΄θετικά της κατάστασης που περιγράφεις.

Δίνεις τον αγώνα σου να στέκεσαι στα πόδια σου, αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρεις ακόμα καλύτερα. Αν σου σκάσει η φλασιά, θα σου σκάσει από μόνη της και θα τη χαρείς από κει που δεν το περιμένεις.
 

loukas123

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2021
Μηνύματα
11
Like
41
Πόντοι
0
ΠΡΕΠΕΙ να το συζητήσεις με το γιατρό σου. Μερικοί, κ μιλάω από προσωπική εμπειρία, αρνούνται καν να δεχθούν ότι το πρόβλημα οφείλεται στα χάπια, παρόλο που το γράφει ακόμα κ στις οδηγίες/παρενέργειες. Άλλαξε γιατρό αν σε γράφει στα παπάρια του.
Ένας γιατρός μου πρότεινε τελικά να μην έχω πάρει δόση την προηγούμενη μέρα που πρόκειται να κάνω σεξ. Λειτούργησε, εφόσον το σεξ ήταν 'σχετικά' προγραμματισμένο. Όχι κάποια τρελή διαφορά, αλλά βοήθησε.
Τελικά αυτή η παρενέργεια με το σεξ αποτέλεσε το βασικό λόγο που έκοψα τα χάπια μαζί με μια σχετική αύξηση βάρους. Όπως σου παν κ παραπάνω, αν πιστευεις ότι μπορείς να καταφέρεις χωρίς τα χάπια χρειάζεται οπωσδήποτε:
1) γυμναστική σχεδόν κάθε μέρα
2) καλή διατροφή, ειδικά το πρωί
3) καλές σχέσεις με κοντινούς ανρθώπους (καλύτερα με γονείς, φίλους, αδέρφια παρά με γκόμενα)
4) βραδυνό ύπνο, πρωινό ξύπνημα, καλό πρωινό γεύμα.
5) Βίζιτα ηλικίας μέχρι 23, τουλάχιστον 1 φορά το μήνα, κατά προτίμηση ουκρανή ή φτωχομπινεδιάρα που εκτιμά τους άνδρες. Μακρυά από ελληνίδες.
Περιττό να σου πω ότι μόλις έκοψα τα χάπια βαρούσα μαλακία 3-4 φορές τη μερα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom