Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.169
Κριτικές
60
Like
19.935
Πόντοι
14.936
Για να πίνεις ένα ποτήρι γαλα την ημέρα αγοράζεις αγελάδα?
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.305
Like
2.086
Πόντοι
216
Μετά τα σαράντα είναι η ώρα να χωρίσεις, αν έχεις κάνει το λάθος να έχεις παντρευτεί.

Παιδιά γίνονται και χωρίς γάμο.

Και καλύτερα κιόλας, πρώτα να έχει μείνει τουλάχιστον έγκυος η γυναίκα, πριν καν συζητηθούν παντριές, νυφικά και κουφέτα.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.792
Κριτικές
18
Like
15.462
Πόντοι
4.546
δε ξερω τι λετε ολοι εσεις οι <εμπειροι> του site εγω παντος ειδα εντελος τυχαια 2 πρωην γκομενες μου στο δρομο (ειδικα η μια ειχε βαλει ισχυρη υποψηφιοτητα για γαμο μαζι μου και ηταν ετοιμη να με τουμπαρει) και εαν της γνωριζα σημερα οχι δεν θα <εμπαινα> αλλα ουτε για καφε δεν θα εβγαινα μαζι τους 48 μαιων η μια κυρια και 43 μαιων η αλλη κυρια
Δεν συμβαδίζουν ένας προσεγμένος 40ρης - 50ρης (που δεν καπνίζει φουγάρο, γυμνάζεται συστηματικά) με μια αντίστοιχης ηλικίας γυναίκα.
Μην κρυβόμαστε.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.792
Κριτικές
18
Like
15.462
Πόντοι
4.546
Εντάξει τύπε, δεν μπορεί να εξισώνουμε ανθρώπους με ζώα.

Βλέπω πολλούς/ες καμένους που ζούνε μόνοι τους με το κατοικίδιο τους. Ο εγωισμός έχει κλείσει πολύ κόσμο.

Θες να πεις πως είναι φυσιολογικό, οκ για μένα ΔΕΝ είναι.
Ρε αδερφέ, από την απάντηση που έδωσα, συμπέρανες όλα τα παραπάνω;
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.173
Κριτικές
3
Like
1.336
Πόντοι
566

RideMyTorpedo

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαρ 2024
Μηνύματα
14
Like
38
Πόντοι
0
Υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά. Ο 40αρης (και ο 50αρης και 60αρης και..) μπορεί μια χαρά να κάνει παιδί. Η 40αρα οχι-ή τέλος πάντων μόνο η 41-43 και εκεί πολύ πολύ δύσκολα.

Επομένως ο 40αρης και η 40αρα ψάχνουν δυνητικά πολύ διαφορετικά πράγματα εφόσον η δημιουργία οικογένειας παίζει ρόλο. Ο προσεγμένος 40ρης έχει πέραση φουλ στις 25αρες (και μικρότερες) λόγω εμπειρίας και κύρους (αν το έχει στοιχειωδώς..). Η 40αρα σίγουρα-όπως γυναίκα κάθε ηλικίας-μπορεί να βρει άντρα να την πηδήξει αλλά για να την δει λίγο σοβαρά είτε κοιτάζει κάποιον συνομήλικο που δεν θέλει παιδιά είτε έναν 50-55αρη.

Βέβαια το να παντρευτεί ο 40αρης μια 25αρα ενέχει προφανή ρίσκα μιας και όταν αυτή θα είναι 35 και ακόμη θα περνά η μπογιά της (για άλλα 2-3 χρόνια) ο άντρας θα είναι 50+ ενώ υπάρχει και πολιτισμικό χάσμα γενεών. Από την άλλη για τον 40αρη (που θέλει οικογένεια επαναλαμβάνω) ιδανική είναι μια κοπέλα 30-32 χρ.

Όσο για το κεντρικό ερώτημα του νηματοθέτη, δεν είναι ότι ο γάμος μετά τα 40 είναι καθαυτού, per se που λένε και στο χωριό μου, συμβιβασμός, αλλά ότι η πλειοψηφία των γάμων σε αυτή την ηλικία είναι, διότι άντρας και γυναίκα το επιλέγουν. Αν κρατήσεις τα όποια κριτήρια έχεις, με το ρίσκο βέβαια να μην κάνεις οικογένεια, και βρεις την/τον "ιδανικό", τότε παύει να είναι συμβιβασμός.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.087
Like
15.669
Πόντοι
3.656
Τώρα θέλω μια σταθερή σχέση, να μοιράζομαι τη ζωή μου με μια γυναίκα, για να μην είμαι συνέχεια μόνος μου.

Να μοιράζεσαι τη ζωή σου ή κάποια πράγματα που δεν θες/δεν ευχαριστιέσαι να κάνεις συνέχεια μόνος;

Εγώ πχ είμαι ξεκάθαρος,θέλω κάποια μόνο για γαμήσι και παρέα για εκδρομές,εξόδους,μπάνια κλπ.Μ'αυτά είμαι καλυμμένος.Ούτε συγκατοικήσεις,ούτε 24/7 μαζί,ούτε τηλέφωνα συνέχεια.Το πολύ να μένετε μαζί κανα βράδυ είτε σπίτι σου,είτε σπίτι της.Για μένα όποιος βρίσκει κάτι τέτοιο,είναι το ιδανικό.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Εξάλλου, μην ξεχνάμε γιατί οι περισσότεροι άνδρες μεγαλώνουν το δικό τους παιδί: όχι γιατί το αγαπάνε και το νοιάζονται, αλλά γιατί είναι "συνέχειά τους", "αίμα τους", "DNA τους", "κληρονόμος της οικογενειακής παράδοσης και ονόματος".
Υπάρχουν και αυτοί που μεγαλώνουν αυτό που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι είναι δικό τους παιδί... :cheesy:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom