Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sein

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2022
Μηνύματα
25
Like
33
Πόντοι
0
πρόσφατη συζήτηση στην οποία συμμετείχαν και γυναίκες (28+).
Και κάνω κατευθείαν την ερώτηση. Πιστεύετε ότι ο γάμος μετά τα 40++ είναι απλά συμβιβασμός;
Τι θέλω να πω. Αν κάποιος (η και κάποια) δεν έχει παντρευτεί μέχρι τα 40+ και παντρευτεί εκεί γύρω, πιστεύετε ότι το κάνει επειδή το γουστάρει ή είναι σε μια φάση .. .
τρέχω και δε φτάνω οπότε ό,τι μου κάτσει τώρα θα συμβιβαστώ με αυτό για να μη μείνω στο ράφι;

Λαμβάνοντας υπόψην κάποιες περιπτώσεις γνωστών που οι επιλογές τους ήταν λίγο ό,τι να ναι τείνω να πιστεύω ότι όντως ισχύει.
Δε λέμε να έχεις σχέση για χρόνια και να παντρευτείς τότε. Μιλάμε για περιπτώσεις που μπορεί να είχες ή και όχι σχέσεις πριν, να φτάνεις στα 40+ να γνωρίζεις κάποια και σε 1 χρόνο να βάζεις κουλούρα.

Οι περισσότεροι στη συζήτηση είχαν αυτή την άποψη. Ότι αν παντρευτείς σε αυτή την ηλικία και μετά απλά το κάνεις με ό,τι βρεις για να λες ότι παντρεύτηκες.
Επίσης φίλος σε αυτή την ηλικία (δε συμμετείχε στην κουβέντα) μου το έχει παραδεχτεί ότι όντως αρχίζει να σκέφτεται έτσι. πχ βγαίνει τελευταία με μια γυναίκα (λίγες φορές έχει βγει) και κάνει σκέψεις ακόμα και για γάμο αν πάει καλά η ιστορία (που απ ότι φαίνεται δε θα πάει). Συμπαθητική η συγκεκριμένη αλλά άλλες εποχές ούτε θα γυρνούσε να την κοιτάξει και το παραδέχεται και ο ίδιος. Κοινώς επιβεβαιώνει αυτά που λέγανε στην κουβέντα
 

rodolfos2393

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουν 2019
Μηνύματα
55
Κριτικές
2
Like
127
Πόντοι
0
μετά τα 40 υπάρχουν οι επιλογάς: α) είσαι (αυτός/αυτή) ναυάγιο.... 40 χρόνια φούρναρης... τώρα θα αλλάξει επάγγελμα;;;; β) είσαι εργασιομανής/μη εμφανίσιμος(η)/μη ανταγωνιστικός κτλ... δεν νομίζω ότι μπορείς να δεσμευτείς ακόμα και τότε... γιατί μιλάμε για εμπιστοσύνη κτλ... αν ένας/μια/πχ είναι 40+ χρόνια ελεύθερη (με σχέσεις αλλά δεν πρόκοψαν...) τότε πότε να προλάβεις να την μάθεις να χτίσεις κλίμα εμπιστοσύνης... και πόσο μάλλον να κάνεις παιδί....
 
Εγγρ.
12 Μαΐ 2022
Μηνύματα
301
Like
771
Πόντοι
81
συνηθως μετα τα 40 χωριζουν οι κανονικοι ανθρωποι δεν ξερω καποιον που να ΜΗΝ εχει παντρευτει πριν τα 40 και να ΘΕΛΕΙ να το κανει μετα, εκτος εαν υπαρχει ανωτερα βια για κατι τετοιο
 

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.720
Like
3.569
Πόντοι
1.706
Μέ τόν γάμο δέν αλλάζει απολύτως τίποτα...είτε είσαι 30,40, η 140 χρονών!!
Στήν πραγματικότητα...είναι μία "Κοινωνική σύμβαση" πού είναι στρεβλή εξαρχής.
Οσο μεγαλύτερη ηλικία έχει ένας άνθρωπος πού παντρεύεται...τόσο ασταθής καί φοβικός είναι!!
-Δέν χρειάζεται γάμος μεταξύ ενός ζευγαριού...μπορούν νά ζούν ευτυχισμένοι καί free- :undecided:
 

Jimoglou

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2017
Μηνύματα
187
Like
484
Πόντοι
21
μετά τα 40 υπάρχουν οι επιλογάς: α) είσαι (αυτός/αυτή) ναυάγιο.... 40 χρόνια φούρναρης... τώρα θα αλλάξει επάγγελμα;;;; β) είσαι εργασιομανής/μη εμφανίσιμος(η)/μη ανταγωνιστικός κτλ... δεν νομίζω ότι μπορείς να δεσμευτείς ακόμα και τότε... γιατί μιλάμε για εμπιστοσύνη κτλ... αν ένας/μια/πχ είναι 40+ χρόνια ελεύθερη (με σχέσεις αλλά δεν πρόκοψαν...) τότε πότε να προλάβεις να την μάθεις να χτίσεις κλίμα εμπιστοσύνης... και πόσο μάλλον να κάνεις παιδί....
Δηλαδή Ζαμπίδης, Κανάκης, Αρναούτογλου καί άλλοι πολλοί πού παντρεύτηκαν και έκαναν παιδί μετά τα 40 ναυάγια τους θεωρείς εσύ;
 
OP
OP
S

sein

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2022
Μηνύματα
25
Like
33
Πόντοι
0
Δηλαδή Ζαμπίδης, Κανάκης, Αρναούτογλου καί άλλοι πολλοί πού παντρεύτηκαν και έκαναν παιδί μετά τα 40 ναυάγια τους θεωρείς εσύ;
στους κανόνες υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Δεν λέμε ότι όσοι παντρεύονται στα 40+ ειναι ναυάγια. Άλλο θέμα αυτό, Ίσως και να είναι.
Λέμε ότι νιώθουν μια πίεση να παντρευτούν και επιλέγουν κυριολεκτικά ό,τι τους κάτσει. Κουτσή στραβή...
Είναι σα να πηγαίνεις αργά σε σουβλατζίδικο και έχεις στο μυαλό σου να φας μια σκεπαστή και σου λένε, συγνώμη φίλε μόνο τοστ μπορώ να σου κάνω. Πάνω στην πείνα σου λοιπόν λές οκ, φέρε μου το τοστ. Ενώ νωρίτερα ούτε που θα συζητούσες να φας τοστ.
 

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.635
Like
1.903
Πόντοι
216
Δηλαδή Ζαμπίδης, Κανάκης, Αρναούτογλου καί άλλοι πολλοί πού παντρεύτηκαν και έκαναν παιδί μετά τα 40 ναυάγια τους θεωρείς εσύ;
αυτοί είναι bisexual, δεν μετράνε
 

Jimoglou

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2017
Μηνύματα
187
Like
484
Πόντοι
21
στους κανόνες υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Δεν λέμε ότι όσοι παντρεύονται στα 40+ ειναι ναυάγια. Άλλο θέμα αυτό, Ίσως και να είναι.
Λέμε ότι νιώθουν μια πίεση να παντρευτούν και επιλέγουν κυριολεκτικά ό,τι τους κάτσει. Κουτσή στραβή...
Είναι σα να πηγαίνεις αργά σε σουβλατζίδικο και έχεις στο μυαλό σου να φας μια σκεπαστή και σου λένε, συγνώμη φίλε μόνο τοστ μπορώ να σου κάνω. Πάνω στην πείνα σου λοιπόν λές οκ, φέρε μου το τοστ. Ενώ νωρίτερα ούτε που θα συζητούσες να φας τοστ.
Εγώ βλέπω ότι τη σήμερον ημέρα οι περισσότεροι κυρίως άντρες (πλην κάποιων εξαιρέσεων) παντρεύονται και κάνουν οικογένεια μετά τά 40 εδώ ό Τζέισον Στέιθαμ από τους περιζήτητους άντρες έκανε παιδί τώρα στα 55 τού.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

αυτοί είναι bisexual, δεν μετράνε
Καλά, ότι πεις!
 

Johnstef

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Απρ 2022
Μηνύματα
896
Κριτικές
48
Like
4.650
Πόντοι
2.836
πρόσφατη συζήτηση στην οποία συμμετείχαν και γυναίκες (28+).
Και κάνω κατευθείαν την ερώτηση. Πιστεύετε ότι ο γάμος μετά τα 40++ είναι απλά συμβιβασμός;
Τι θέλω να πω. Αν κάποιος (η και κάποια) δεν έχει παντρευτεί μέχρι τα 40+ και παντρευτεί εκεί γύρω, πιστεύετε ότι το κάνει επειδή το γουστάρει ή είναι σε μια φάση .. .
τρέχω και δε φτάνω οπότε ό,τι μου κάτσει τώρα θα συμβιβαστώ με αυτό για να μη μείνω στο ράφι;

Λαμβάνοντας υπόψην κάποιες περιπτώσεις γνωστών που οι επιλογές τους ήταν λίγο ό,τι να ναι τείνω να πιστεύω ότι όντως ισχύει.
Δε λέμε να έχεις σχέση για χρόνια και να παντρευτείς τότε. Μιλάμε για περιπτώσεις που μπορεί να είχες ή και όχι σχέσεις πριν, να φτάνεις στα 40+ να γνωρίζεις κάποια και σε 1 χρόνο να βάζεις κουλούρα.

Οι περισσότεροι στη συζήτηση είχαν αυτή την άποψη. Ότι αν παντρευτείς σε αυτή την ηλικία και μετά απλά το κάνεις με ό,τι βρεις για να λες ότι παντρεύτηκες.
Επίσης φίλος σε αυτή την ηλικία (δε συμμετείχε στην κουβέντα) μου το έχει παραδεχτεί ότι όντως αρχίζει να σκέφτεται έτσι. πχ βγαίνει τελευταία με μια γυναίκα (λίγες φορές έχει βγει) και κάνει σκέψεις ακόμα και για γάμο αν πάει καλά η ιστορία (που απ ότι φαίνεται δε θα πάει). Συμπαθητική η συγκεκριμένη αλλά άλλες εποχές ούτε θα γυρνούσε να την κοιτάξει και το παραδέχεται και ο ίδιος. Κοινώς επιβεβαιώνει αυτά που λέγανε στην κουβέντα
γάμος ποτέ.
Μπορεί να μείνει κανείς μια χαρά μπάκουρος, αφού και να παντρευτεί πάλι στις σεξεργάτριες θα καταφύγει για σεξουαλική συντροφιά.
Τουλάχιστον ο μπάκουρος δεν χρειάζεται να το κάνει στη ζούλα για να μην τον πάρει είδηση η σύζυγος.
Είμαι παθών, ακούστε με :grin:
 

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.393
Κριτικές
2
Like
18.326
Πόντοι
3.836
Για μένα, ο γάμος θα έπρεπε να απαγορεύεται πριν τα 40.
Οι πιθανότητες να είναι τα άτομα ώριμα έτσι ώστε να μην διαλυθεί μια τέτοια σύμβαση, είναι απειροελάχιστες.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Εγώ είμαι 46 και δεν έχω παντρευτεί. Είναι πολλοί σαν εμένα και πολλές αντίστοιχα. Ο λόγος είναι ότι δεν είχαμε τις επιλογές που θέλαμε. Επιλογές που ανταποκρίνονταν σε μη ρεαλιστικά πρότυπα από κινηματογράφο και βιβλία. Θέλαμε και ονειρευόμασταν τη μυθιστοριματική ομορφιά και εξυπνάδα.
Αν μιλήσω προσωπικά για εμένα είναι ότι στο σχολείο και στα φοιτητικά χρόνια ήμουν μάλλον αδιάφορος για σοβαρή σχέση ή ενδιαφερόμουν για τις σούπερ περιπτώσεις που εκείνη την εποχή συνέπεσε με την επίπλαστη ευμάρεια των 90ς, όπου οι τοπ φοιτήτριες πήγαιναν στους πλειοδότες που ανοίγονταν υπερβολικά στο οικονομικό. Ήμουν μαζεμένος και σφιχτός και δεν έβρισκα νόημα στην υπερβολική επίδειξη καλοπέρασης. Μετά την κρίση νιώθω κάπως δικαιωμένος και οι περισσότεροι από τους τότε πλειοδότες είναι μάλλον κατεστραμμένοι ή χωρισμένοι. Και νιώθω ότι είναι η ώρα της εκδίκησης μου που δεν είναι ακριβώς η σωστή λέξη, όσο η δικαίωση. Λόγω αυτής της δικαίωσης θα προτιμήσω να μη ρίξω ακόμα τα στάνταρ μου όπως προαναφέρθηκε για μερικούς. Για πολλούς και πολλές ισχύει και μετά τα 40 ή όλα ή τίποτα.
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
250
Κριτικές
19
Like
1.009
Πόντοι
371
Αν είσαι ενεργητικό άτομο που προσέχει την εμφάνιση του με προοπτική και καλό income παντρεύεσαι και στα 40 και τα 45 ακόμα και στα 50+, μπορείς να βρεις κάποια 30-35 και να κάνεις και παιδί, ξέρω περιπτώσεις τριγύρω μου. Αν είσαι κανένας παρατημένος 45ρης με κοιλιές και προγούλια που την περνάει με βασικό μισθό πολύ δύσκολο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.366
Κριτικές
16
Like
13.500
Πόντοι
5.577
για 45αρη μια καλη επιλογη ειναι πρωην μασατζου, εχουν πειρα στους μεσηλικες και θα τον κρατησει ενεργο 15-20 χρονακια :rockon:
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.094
Like
15.682
Πόντοι
3.656
Εξαρτάται σε τι φάση είναι ο καθένας

Ένας που νιώθει μοναξιά,ζηλεύει φιλους γνωστούς που έχουν οικογένεια και νιώθει μειονεκτικά,μάλλον είναι σε φάση φερτε μου κι εμένα κάποια να παντρευτώ

Ο άλλος που είναι πιο σταρχιδιστής,πιο ρεαλιστής,πιο χοντρόπετσος,δε νομίζω να έχει τέτοιες ανησυχίες.Στυλ,αν βρω καμία οκ,κι αν δεν βρω,στ'αρχίδια μου.
 

_TELIS_

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2022
Μηνύματα
293
Like
512
Πόντοι
81

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom