Νέα

Φίλτρα νερού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα easy777
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 137
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Δεν καταλαβω που πρεπει να στειλουμε το νερο για αναλυση αν δε μας αρεσει η γευση του.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Θα καταλαβω αν χρειαζομαι καποιο φιλτρο ή να αλλαξω σωληνωσεις.
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.282
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
Θα καταλαβω αν χρειαζομαι καποιο φιλτρο ή να αλλαξω σωληνωσεις.
Ξερεις να κανεις δειγματοληψία μονος σου?Και πες ότι βρίσκεις καποια mg βαρεα μεταλλα ή άλλες οργανικες ουσιες.Ξερεις ποιες ουσιες και σε τι ποσοτητες πρεπει να βρίσκονται στο ποσιμο νερό?και μετα από εκει,τι θα κανεις,θα αλλαξεις τις σωληνώσεις από την πηγη μεχρι το σπιτι σου?
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.386
Κριτικές
215
Like
17.216
Πόντοι
35.697
Ναι, εσένα.

Κι αν ήξερα ότι είσαι υδραυλικός, θα σου έσουρνα και παραπάνω.

Μαλάκα.

Το οτι εισαι μαλακας το είπαμε παραπάνω!!!
Κατι επι της ουσίας θα μας πεις η απλα θα βρίζεις για να δείξεις τον ανδρισμό σου;  :effemine:
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Το οτι εισαι μαλακας το είπαμε παραπάνω!!!
Κατι επι της ουσίας θα μας πεις η απλα θα βρίζεις για να δείξεις τον ανδρισμό σου;  :effemine:

Εξήγησε μου πρώτα τι σημαίνει αυτό

το ποστ σου,
και μετά θα συνεχίσω.
 

mpotofilos

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.477
Κριτικές
13
Like
199
Πόντοι
6.055
Εγώ έχω πάρει την ορθομοριακή κανάτα και δεν έχω παράπονο
 

metalfun

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.074
Κριτικές
2
Like
21
Πόντοι
16
Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή ξεκινάω με το εξής ¨

Ο Θεός έφτιαξε 90 στοιχεία, ο άνθρωπος 15 και ο διάολος ένα, το χλώριο !!!. Αυτή είμαι μια κλασσική φράση των χημικών. Δυστυχώς το χλώριο (Cl) είναι το μοναδικό απολυμαντικό για το νερό η οποία χρησιμοποιείται κατά κόρον. Υπάρχει φυσικά το όζον και η ακτινοβολία γάμμα, αλλά γενικώς δεν χρησιμοποιούνται.

Τώρα σχετικά με τα φίλτρα, το κάθε είδος φίλτρου χρησιμοποιείται για διαφορετικούς διαχωρισμούς. Τα φίλτρα νήματος αφαιρούν αιωρούμενα σωματίδια, δουλειά την οποία κάνει και το αμμόφιλτρο σε βιομηχανική κλίμακα. Το διυλιστήριο της ΕΥΔΑΠ έχει αμμόφιλτρα. Ο Ενεργός άνθρακας αφαιρεί οργανικό φορτίο (πχ. λίπη & έλαια, αρωματικούς υδρογονάνθρακες, οσμές). Η αντίστροφη όσμωση αφαιρεί διαλυμένα άλατα, και γι'αυτό χρησιμοποείται σε μονάδες αφαλάτωσης σε νησιά και πλοία. Το ίδιο κάνουν και οι στήλες ιονανταλλαγής, αλλά χρησιμοποιούνται στα χημεία.

Κατά συνέπεια η επιλογή του κσταλληλότερου συστήματος φίλτρανσης εξαρτάται από το είδος του ρυπαντικού φορτίου. Επίσης όλα αυτά τα συστήματα έχουν αναλώσιμα των οποίων ο χρόνος ζωής εξαρτάται από το φορτίο, κάτι το οποίο πρέπει να ελέγχεται συχνά. Θα πρέπει να προσθέσω ότι το υπερκαθαρό νερό, με μηδενικές συγκεντρώσεις σε όλους τους παράγοντες είναι και αυτό ακατάλληλο, αφού είναι απαραίτητη η ύπαρξη ηλεκτρολυτών και άλλων στοιχείων για πρόσληψη από τον οργανισμό.

Η αγορά φίλτρου από telemarketing είναι εγκληματική. σε αυτές τις εκπομπές διαφημίζονται αντικείμενα τα οποία μπορεί να είναι άκρως επικίνδυνα. Πχ. πριν από μερικά χρόνια, εκείνος ο παλαβός ο Φικιώρης διαφήμιζε μετά μανίας την χρήση οζονογεννήτριας, και ένας εισαγγελέας δεν είχε τα αρχίδια να επέμβει. Το όζον (Ο3) είναι επικίνδυνο και άκρως δραστικό και καρκινογόνο (το ΥΠΕΧΩΔΕ και η ΕΕ έχουν όρια της τάξης κάποιων ppb - parts per billion). Η μυρουδιά του είναι χαρακτηριστική και συνήθως την αντιλαμβανόμαστε μέσα σε φωτοτυπάδικα, λόγω της λυχνίας UV που παράγει Ο3. Πόσος κόσμος αγορασε τη μαλακία του Φικιώρη και εισπνέει βαριές δόσεις άκρως τοξικού αερίου.

εν κατακλείδι η επιλογή συστήματος φίλτρανσης είναι μια άκρως ειδική δουλειά, η οποία πρέπει να γίνεται από ειδικούς !!!!

Και μια αστεία ιστορία.

Θυμάστε την περίπτωση με τις ασημοκολλήσεις στους ψύκτες νερού? Στέλνανε από το Γενικό Χημείο του Κράτους (ΓΧΚ) κάποιο τύπο να παίρνει δείγματα από ένα ποτάμι. ΑΥτός ως γνήσιος κοπρίτης του Δημοσίου, αντί να πηγαίνει στο ποτάμι, έπαιρνε τα δείγματα από ένα ψύκτη. Κατά την διάρκεια της ανάλυσης βρέθηκαν μεγάλες συγκεντρώσεις αργύρου. Οι χημικοί τρελάθηκαν γιατί νόμισαν ότι βρέθηκε ορυχείο ασημιού ικανό να ξεχρεώσει την Ελλάδα (τύφλα να'χει ο Σώρρας). Τελικά ο κοπρίτης αναγκάστηκε να παραδεχτεί την ματσακονιά και πλέον μπήκαν στο στοχαστρο οι ψύκτες. Λένε ότι η ιστορία κρατήθηκε μυστική για κανά 2 χρόνια, μέχρι ο γιος προέδρου την Ενωσης Ελλήνων Χημικών (ΕΕΧ) να βρει εταιρεία με μηχανήματα νερού (αυτά με το πλαστικό δοχείο)για να τα εισάγει στην Ελλάδα, πριν βγει στη φόρα το ζήτημα.
 

VILLAGE

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.395
Κριτικές
1
Like
154
Πόντοι
16
εγω εχω βαλει στην κεντρικη παροχη ενα νηματος για χωματα και ενα αφαλατωσης (κοστος 10€/μηνα) και στον νεροχυτη για ποσιμο ενα ανθρακα 0,5mikron(κοστος 20€/ετος).... τελειο αποτελεσμα..

επειδη ειπες για αφαλατωσης, εχω γεωτρηση και εχει καπως ψηλα επιπεδα αλατος το νερο. ξερεις τι μπορω να κανω?? και απο κοστος ??

ευχαριστω
 

VILLAGE

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.395
Κριτικές
1
Like
154
Πόντοι
16
Το καλυτερο θα ηταν να παρετε εναν υδραυλικο και να του πειτε να σας βαλει με τη σειρα τα εξης...
Ξεκιναμε απο το ρολοι της υδρευσης οπου πρεπει να μπει ενα μαγνητακι αλατων(θελει αλλαγη σε 50 χρονια!!!)(και οχι χαλαζιας!!!)]ενας αμμοκρατης(απλα καθαρισμα 1 φορα το χρονο)και ενα φιλτο νημα(καθε 3 μηνες αλλαγη με κοστος 1,5-2e)
Απο κει και περα αν θελει κανεις να πινει καθαρο νερο απο τη βρυση ας βαλει κατω απο τον πανγκο ενα φιλτο με ενεργο ανθρακα(θελει αλλαγη μια φορα το χρονο και εχει κοστος 15-20e)

Ολα αυτα μαζι βγαινουν καπου στα 100e + τη δουλεια του υδραυλικου 50-70e

τι ειναι το μαγνητακι αλατων??

στην γεωτρηση που εχω αυξημενα επιπεδα αλατου τι μπορω να βαλω στην εξοδο της σωληνας για να το αφαλατωσω?? θα θελει αλλαγμα συχνα? και τι κοστος παιζει?
 

me96mine

Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2015
Μηνύματα
56
Like
40
Πόντοι
0
Ή να πάτε σε κοντινό κατάστημα υδραυλικών. Εγώ πήρα 1 και σώθηκαν ούτε μυρωδιές ούτε τίποτα με ενεργό άνθρακα
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.669
Like
1.304
Πόντοι
366

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom