Νέα

Φίλτρα νερού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα easy777
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 137
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

easy777

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
11
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
0
Αγαπητοί συναγωνιστές,
Θέλω να βάλω ένα φίλτρο νερού στο σπίτι μου. Ξέρετε δυο-τρεις μεγάλες εταιρίες-μάρκες να μου συστήσετε;
Ευχαριστώ.
 

supernikos

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
89
Like
28
Πόντοι
0
Επειδή το αντίκειμενο των εργασιών μου έχει να κάνει με τα συστηματα επεξεργασίας και φίλτρανσης νερού, δεν θέλω δημόσια να σου υποδείξω, αλλα θέλω να σου κινήσω την προσοχή, ότι φίλτρο απο φίλτρο έχει διαφορά και ακόμη δεν θα πρέπει να ξεγιελιέσαι σε αυτό το κομμάτι από το όνομα της εταιρίας και πως πλασάρεται ένα φίλτρο απο την κάθε εταιρία και κυρίως απο τις ψεύδής πολλές φορές πιστοποιήσεις (όχι πλαστές, αλλά ψευδής). Ας πούμε υπάρχει σύστημα φίλτρου που η αξία είναι άνω των 500€ και το ανταλλακτικό φίλτρο που χρησιμοποιεί είναι το ίδιο ακριβώς (ίδιος κατασκευαστής, ίδια χαρακτηριστικά) με σύστημα φίλτρου αξίας 150€.
Αν νομίζεις ότι θα ήθελες περισσότερες πληροφορίες μπορώ να σου δώσω σε προσωπικό μύνημα.

Υ.Γ. Το παραπάνω φίλτρο που προτείνει ένας φίλος της eclipse είναι ένα φίλτρο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ποιότητας (αρκετά καλά), αλλα δυστηχώς είναι υπερτιμημένο υπερβολικά σε σχέση με την αξία που θα έπρεπε να είχε. Με αυτα τα χρήματα που έχει αυτό, πέρνεις Αντίστροφη Όσμωση!!!!
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Υ.Γ. Το παραπάνω φίλτρο που προτείνει ένας φίλος της eclipse είναι ένα φίλτρο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ποιότητας (αρκετά καλά), αλλα δυστηχώς είναι υπερτιμημένο υπερβολικά σε σχέση με την αξία που θα έπρεπε να είχε. Με αυτα τα χρήματα που έχει αυτό, πέρνεις Αντίστροφη Όσμωση!!!!
:huh:
τρώγεται αυτό φίλε? :sunglasses:
 

supernikos

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
89
Like
28
Πόντοι
0
Δεν ξέρω αν τρωγεται...αλλα σίγουρα δεν χωνεύεται. Αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα για ένα φίλτρο επάνω στο πάγκο, προτιμότερο να πάρεις με τα ίδια χρήματα ένα ολοκληρωμένο σύστημα φίλτρανσης κάτω απο το πάγκο και να έχεις ησυχο το κεφάλι σου ότι και να παρουσιάσει το νερό σαν πρόβλημα. Για επάνω στο πάγκο υπάρχει φίλτρο αντίστοιχης δυναμικής με τρομερά λιγότερα χρήματα. Και το ότι γίνεται η ίδια φίλτρανση μπορεί κάποιος ευκολα να το διαπιστώσει και με χημική ανάλυση του νερού! Ας μην τρώμε το κουτόχορτο μεγαλοεταιριών που θέλουν απλά να βγάλουν τα έξοδα λειτουργίας και διαφήμισής τους απο ένα προϊόν και μόνο που θα πουλήσουν.
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Για επάνω στο πάγκο υπάρχει φίλτρο αντίστοιχης δυναμικής με τρομερά λιγότερα χρήματα.
Ποιο είναι αυτό λοιπόν... για να ξέρω να βάλω στο εξοχικό και να μην την ξανα-πατήσω (με τα λεγόμενά σου);
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Δεν ξέρω αν τρωγεται...αλλα σίγουρα δεν χωνεύεται.

Ας μην τρώμε το κουτόχορτο μεγαλοεταιριών που θέλουν απλά να βγάλουν τα έξοδα λειτουργίας και διαφήμισής τους απο ένα προϊόν και μόνο που θα πουλήσουν.
Ακούμε φίλε μου... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
"Φίλτρα νερού" βρωμάει η τηλεόραση από διαφημίσεις όπου εμφανίζονται διάφοροι απίστευτοι τύποι και τάζουν λαγούς με πετραχείλια.
Ο λόγος είναι ότι τα περιθώρια κέρδους τους από αυτή τη δραστηριότητα είναι επίσης απίστευτα. Του κοστίζει (εισαγωγή από Κίνα) π.χ. 8 ευρώ το ένα, και το πουλάει 150. Όσο και να πληρώνει στο κανάλι για το χρόνο εκπομπής, τα λεφτά είναι πολλά, Άρη...

Αν έχεις ΛΟΓΟ να περνάς το νερό που βγαίνει από τη βρύση σου από φίλτρο, πρέπει πρώτα να αποφασίσεις τι ουσίες θέλεις να κατακρατεί το φίλτρο. Π.χ. το νερό της ΕΥΔΑΠ στην Αθήνα δε χρειάζεται κανένα φιλτράρισμα πριν το πιεις, γιατί είναι άψογο.

Για άλλα μέρη:
Το νερό του Ασωπού Βοιωτίας π.χ. είναι ΤΟΣΟ μολυσμένο, που ότι φίλτρο και να βάλεις, θα αρρωστήσεις αν το πίνεις. Μόνο με απόσταξη θα καθαρίσει.
Άλλα νερά είναι "σκληρά", δηλαδή έχουν μέσα τους διαλυμμένη μεγάλη ποσότητα αλάτων. Τα άλατα δεν τα κατακρατεί κανένα φίλτρο, χρειάζεται "αποσκληρυντής" για να τα κρατήσει, που όμως είναι μεγάλη και ακριβή ιστορία για να τον εγκαταστήσεις (και χρειάζεται και αναλώσιμα για να δουλεύει).

Σε γενικές γραμμές τα ξέρω, αλλά δε θα μπορούσα εδώ μέσα να σου δώσω όλη τη γνώση περί νερού και επεξεργασίας του που έχω.

Γενικώς, τα ΦΙΛΤΡΑ κατακρατούν στερεές ουσίες που αιωρούνται μέσα στο νερό, και το τι κατακρατούν εξαρτάται από το πόσο είναι το διάκενο του φίλτρου. Ένα φίλτρο 5 μικρόν π.χ. (δηλαδή 5 χιλιοστά του χιλιοστού) κρατάει ότι έχει μέγεθος μεγαλύτερο από 5 μικρόν. Φίλτρο 1 μικρόν κρατάει μικρότερα αιωρήματα (αλλά μπουκώνει πιο γρήγορα), κλπ.

Πες μας εδώ ΓΙΑΤΙ θέλεις να βάλεις φίλτρο (επαναλαμβάνω: Στο νερό της ΕΥΔΑΠ ΔΕΝ χρειάζεται κανένα φίλτρο), και θα σου πω τι να κάνεις.
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.919
Κριτικές
14
Like
3.696
Πόντοι
2.777
έχει κανένας πρόταση για φίλτρο που να εξαλείφει (κατακρατά) το εξασθενές χρώμιο;;;

Έχω τους ενδοιασμούς μου ως προς το εξής θέμα με τα φίλτρα νερου.
Το φίλτρο υποτίθεται ότι η εταιρία που στο δίνει, θα πρέπει να φροντίσει και για τη σωστή κι ενδεδειγμένη αποκομιδή του, τα λέω σωστά; Ή ο καθείς υπεύθυνος να το πετάξει στη χωματερή;;;

Τώρα στην περίπτωση της αποκομιδής από την εταιρία που προμηθεύει το φίλτρο ανταλλακτικό, εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος με όποιον από αυτούς έχω μιλήσει ότι δεν καταλήγει σε κάποια Ζάμπια, δίπλα σε ποταμάκι. Κι ο λόγος είναι ότι όλοι τα μασάνε. Ο ένας λέει η μαμά εταιρία τα αναλαμβάνει, ο άλλος είναι ακίνδυνα για το περιβάλλον, ο παράλλος, θα πρέπει να μιλήσω με το αφεντικό *ποτέ δεν ξαναπήρε*...
μεγάλος ο ηθικός προβληματισμός.
 

supernikos

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
89
Like
28
Πόντοι
0
Η mariath, το έθεσε σωστα καποια πραγματα στο παραπάνω μυνημα, αλλα έχωντας καποια ουσιαστικά κενά και αυτό οφείλεται ίσως στην άγνοια καποιων μονάδων.
Ας πουμε το νερό της ΕΥΔΑΠ όντως έχει μια καλη χημική συσταση και μικροβιακα σχεδόν απαλαγμένο...αλλά για να ειναι απαλλαγμένο μικροβιακά εχει υψηλή συγκέντρωση χλωριου...δεν θα αναλύσω εδω αν ειναι καλό να καταναλώνουμε χλώριο και ιδίως να βράζουμε νερό με χλώριο (οι συνέπειες μεγάλες), αρα εστω ενας ενεργος άνθρακας είναι απαραίτητος.
Επίσης σήμερα υπα΄ρχουν συστηματα φίλτρανσης και για οικιακή χρήση που μπορούν να δώσουν Απόλυτα Καθαρό νερό σε ότι νερό και να έχουμε...απλά ανάλογα τι θέλουμε να φιλτράρουμε θα ανέβει και το οικονομικό κόστος υψηλά.
Ακόμη θα πρεπει να αποφυγουμε καποιες παρεξηγήσεις για το καθαρισμό του νερου κλιμακωτά έχουμε τα: ΦΙΛΤΡΑ και όπου δεν μπορούν τα φίλτρα να κάνουν δουλειά πάμε σε ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΔΙΗΘΗΣΗΣ (όχι απαραίτητα απιονισμένο νερό που δεν πίνεται...)
Δυστηχώς δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση του κόσμου τι είναι φίλτρο νερού. Πολλοί νομίζουν ότι βάζεις ένα φίλτρο σε μια βρύση και ηπιες το πιο καθαρό νερό του κόσμου. Η λέξη φίλτρο προσδιορίζει την διαδικασία καθαρισμού και όχι με τι είδος γίνεται ο καθαρισμός, άλλη δουλειά κάνει ο ενεργός άνθρακας κοκκώδεις, άλλη ο πεπιεσμένος ενεργός άνθρακας, άλλη το φίλτρο σωματιδίων νήματος, άλλη οι τριχοειδής μεμβράνες, άλλη ο άνθρακας KDF.
Ποιος όμως να τα πει όλα αυτα!
Θα μπλοκάρει το μυαλό του πελάτη και δεν θα αγοράσει ενδεχωμένως απο αυτόν που ππουλά ακριβά καθώς θα βρει τα ίδια χαρακτηριστικά με λιγότερα χρήματα.
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Στο νερό της ΕΥΔΑΠ ΔΕΝ χρειάζεται κανένα φίλτρο

Μαρία, ο κόσμος δεν πίνει νερό της ΕΥΔΑΠ. Πίνει νερό που περνάει μέσα από σωληνώσεις πολυκατοικίας και οικοδομής ηλικίας 30, 40, 50 ετών ή και παραπάνω.

Πιστεύεις ότι αν πάρουμε νερό από την ΕΥΔΑΠ και το ελέγξουμε χημικά, και επίσης νερό από τη βρύση διαμερίσματος πολυκατοικίας 30 ετών και το ελέγξουμε και αυτό χημικά, δεν θα υπάρχουν σημαντικές διαφορές ;

Δεν είμαι σίγουρος για την απάντηση για αυτό ρωτάω.
 

MUAY THAI

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2011
Μηνύματα
797
Like
2
Πόντοι
6
'Οπως μας δίδαξαν στο στρατό υπάρχει λύση: Χαλαζόλη
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16

Άλλη απάτη αυτή  :headbang:
Ρε σεις, δεν είναι όζον (Ο3) αυτό που βλέπετε να κάνει φυσαλίδες στα μπουκαλάκια στην τηλεόραση! Αέρας είναι!  Είναι ο ίδιος μηχανισμός που μπαίνει στα ενυδρεία!


έχει κανένας πρόταση για φίλτρο που να εξαλείφει (κατακρατά) το εξασθενές χρώμιο;;;
Δεν υπάρχει ΦΙΛΤΡΟ που να το κρατάει. Το χρώμιο (οσο-σθενές και αν είναι) είναι μέταλλο, και μέσα στο νερό υπάρχουν ΔΙΑΛΥΜΕΝΑ άλατα (ενώσεις με άλλα στοιχεία) του μετάλλου χρωμίου, όχι μέταλλο ατόφιο σε κόκκους. Τις ΔΙΑΛΥΜΕΝΕΣ ουσίες δεν τις κρατάει ΚΑΝΕΝΑ φίλτρο. Π.χ. τη θάλασσα που έχει διαλυμμένο αλάτι, δε μπορείς με φίλτρο να την κάνεις γλυκό νερό.


Μαρία, ο κόσμος δεν πίνει νερό της ΕΥΔΑΠ. Πίνει νερό που περνάει μέσα από σωληνώσεις πολυκατοικίας και οικοδομής ηλικίας 30, 40, 50 ετών ή και παραπάνω.

Πιστεύεις ότι αν πάρουμε νερό από την ΕΥΔΑΠ και το ελέγξουμε χημικά, και επίσης νερό από τη βρύση διαμερίσματος πολυκατοικίας 30 ετών και το ελέγξουμε και αυτό χημικά, δεν θα υπάρχουν σημαντικές διαφορές ;

Δεν είμαι σίγουρος για την απάντηση για αυτό ρωτάω.

Κατ' αρχήν δεν είμαι Μαρία, είμαι ΜαριάΘ, που δεν είναι το ίδιο.
Δεύτερο, βεβαίως και οι σωληνώσεις παίζουν ρόλο στο τι διαλύεται στο νερό από αυτές.
Στα διαμερίσματα που λες (σιδερένιες σωλήνες) τα οξείδια του σιδήρου "χρωματίζουν" το νερό καφέ, αυτό όμως αν το νερό έχει μείνει ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ακίνητο μέσα στη σωλήνα. Δηλαδή σε ένα σπίτι που έχει να μπει άνθρωπος 2 μήνες, μόλις ανοίξεις τη βρύση θα βγάλει καφέ νερό.
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να βάλεις φίλτρο.
Στην περίπτωση αυτή, θα αφήσεις να τρέξει νερό για 2-3 λεπτά, και ό,τι υπάρχει μέσα στις σωλήνες θα ξεπλυθεί εντελώς. Σε ένα σπίτι που γίνεται κανονική χρήση (βρύσες, μπανιέρες, καζανάκια, ροή από το θερμοσίφωνα κλπ) το νερό που βγαίνει σε καθημερινή βάση (της ΕΥΔΑΠ λέω) από τις βρύσες είναι μια χαρά.
Όταν γυρίσεις από τις διακοπές σου (που δεν έχει τρέξει για 2-3 βδομάδες), ε, άσε να τρέξει λίγο, και είσαι ΟΚ.

Οι σιδερένιες σωλήνες έχουν άλλο πρόβλημα:
1) Η σκουριά εσωτερικά (και ίσως και εξωτερικά) τις "φθείρει", και κάποτε θα τρυπήσουν. Αν δεν είσαι σπίτι όταν τρυπήσει, θα πλημμυρίσει το σπίτι (*).
2) Όταν η φλίδα σκουριάς (εσωτερικά) γίνει πολύ χοντρή, κάποιο κομματάκι ίσως ξεκολλάει, και ταξιδεύει με το νερό μέχρι τη βρύση μας. Αυτό το κρατάει το φίλτρο. Αλλά δε χρειάζεται κανένα ιδιαίτερο φίλτρο γι' αυτό, αρκεί η σίτα που υπάρχει στην άκρη της βρύσης.

(*) Έχουν το καλό ομως ότι προειδοποιούν, δηλαδή η σιδερένια σωλήνα ποτέ δε κάνει "μπαφ". Θα αρχίσει να ιδρώνει λίγο από μια ρωγμή, και θα δεις την υγρασία κάποια στιγμή (αν δε λείπεις). Μέχρι η ρωγμή να γίνει ποτάμι, έχεις κλείσει το γενικό.
Στις χάλκινες και τις πλαστικές η προειδοποίηση δεν είναι τόσο έγκαιρη.

'Οπως μας δίδαξαν στο στρατό υπάρχει λύση: Χαλαζόλη

Σειρά, τι είναι η χαλαζόλη?
 

kolpos75

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
4.032
Like
4.355
Πόντοι
1.706
Η mariath, το έθεσε σωστα καποια πραγματα στο παραπάνω μυνημα, αλλα έχωντας καποια ουσιαστικά κενά και αυτό οφείλεται ίσως στην άγνοια καποιων μονάδων.
Ας πουμε το νερό της ΕΥΔΑΠ όντως έχει μια καλη χημική συσταση και μικροβιακα σχεδόν απαλαγμένο...αλλά για να ειναι απαλλαγμένο μικροβιακά εχει υψηλή συγκέντρωση χλωριου...δεν θα αναλύσω εδω αν ειναι καλό να καταναλώνουμε χλώριο και ιδίως να βράζουμε νερό με χλώριο (οι συνέπειες μεγάλες), αρα εστω ενας ενεργος άνθρακας είναι απαραίτητος.
Επίσης σήμερα υπα΄ρχουν συστηματα φίλτρανσης και για οικιακή χρήση που μπορούν να δώσουν Απόλυτα Καθαρό νερό σε ότι νερό και να έχουμε...απλά ανάλογα τι θέλουμε να φιλτράρουμε θα ανέβει και το οικονομικό κόστος υψηλά.
Ακόμη θα πρεπει να αποφυγουμε καποιες παρεξηγήσεις για το καθαρισμό του νερου κλιμακωτά έχουμε τα: ΦΙΛΤΡΑ και όπου δεν μπορούν τα φίλτρα να κάνουν δουλειά πάμε σε ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΔΙΗΘΗΣΗΣ (όχι απαραίτητα απιονισμένο νερό που δεν πίνεται...)
Δυστηχώς δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση του κόσμου τι είναι φίλτρο νερού. Πολλοί νομίζουν ότι βάζεις ένα φίλτρο σε μια βρύση και ηπιες το πιο καθαρό νερό του κόσμου. Η λέξη φίλτρο προσδιορίζει την διαδικασία καθαρισμού και όχι με τι είδος γίνεται ο καθαρισμός, άλλη δουλειά κάνει ο ενεργός άνθρακας κοκκώδεις, άλλη ο πεπιεσμένος ενεργός άνθρακας, άλλη το φίλτρο σωματιδίων νήματος, άλλη οι τριχοειδής μεμβράνες, άλλη ο άνθρακας KDF.
Ποιος όμως να τα πει όλα αυτα!
Θα μπλοκάρει το μυαλό του πελάτη και δεν θα αγοράσει ενδεχωμένως απο αυτόν που ππουλά ακριβά καθώς θα βρει τα ίδια χαρακτηριστικά με λιγότερα χρήματα.


Από τα καλύτερα φίλτρα επαγγελματικά και οικιακά είναι της BRITTA, βγάζει και εάν τύπο κανάτας με μικρό φιλτράκι κόστος γύρω στα 5 ευρω, από εκεί και πέρα αν έχει η τσέπη σου βρίσκεις και καλά με λίγο χαμυλότερη τιμή, ΜΑΚΡΥΑ από διαφημίσεις της τηλεόρασης
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Από τα καλύτερα φίλτρα επαγγελματικά και οικιακά είναι της BRITTA, βγάζει και εάν τύπο κανάτας με μικρό φιλτράκι κόστος γύρω στα 5 ευρω, από εκεί και πέρα αν έχει η τσέπη σου βρίσκεις και καλά με λίγο χαμυλότερη τιμή, ΜΑΚΡΥΑ από διαφημίσεις της τηλεόρασης

Τώρα Κόλπε, άμα θες να το πάμε στη διαφήμιση, για μένα ο πιο αξιοπρεπής και συνεπής είναι αυτός
  (δεν τον ξέρω τον δικό σου)
από όπου έχω αγοράσει διάφορα, μεταξύ των οποίων και αποσκληρυντή.

Όποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με νερό, πρέπει να περάσει και από κει μια βόλτα.
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.919
Κριτικές
14
Like
3.696
Πόντοι
2.777
σωστά, η ΤΕΜΑΚ είναι σοβαρή.

Η BRITTA πάντως από γεύση νερού μετά τον καθαρισμό εμένα δε μου άρεσε καθόλου.
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Πόνοι στα κόκκαλα... που λέμε οι παλίοι.
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.919
Κριτικές
14
Like
3.696
Πόντοι
2.777
Δεν είναι κριτήριο αυτό ρε φίλε, για το αν κάποια συσκευή κανει καλά τη δουλειά της.

για σένα μπορεί να μην είναι, για μένα που έχω κι απαιτήσεις γευστικές είναι όμως.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom