Νέα

Αναζήτηση εργασίας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα vasos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 132
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.988
Κριτικές
1
Like
4.629
Πόντοι
456
Εχθες με πηρε μια εταιρεια τηλ,ως εξωτερικο συνεργάτη για εργασίες αποκατάστασης στις πληγείσες περιοχές.

Μ πρότειναν να συνεργαστούμε αμεσα διοτι εχουν αυξημένες ανάγκες.

Ελευθερος επαγγελματιας εγω απ το 2000.

Δεν με ξεραν,δεν τους ξερω.Βρηκαν την καταχώρηση μου στο ιντερνετ.Τους ειπα πως ξεκιναω με 200€ μεροκάματο συν ΦΠΑ,διαμονές καυσιμα οχημα δικα μου,προκαταβολή 500€ και εκκαθάριση καθημερινα με το τελειωμα της ημέρας.

Μου απάντησαν,
-που ζεις;Τι ν αυτα π ζητας;Εμεις δίνουμε 60€ μεροκαμματο το πολυ.

Για οποιον λεει πως εχει 70€ το μεροκαμματο ελιάς,να μ πει να παω
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.451
Like
10.998
Πόντοι
3.556
Το κορυφαιο με διαφορα ειναι το linkedin. Εαν δεν εχει προφιλ εκει, πρεπει οπωσδηποτε να κανει, οχι μονο για να βρει τωρα δουλεια, αλλα και για το μελλον, να μπορουν να τον βρισκουν εταιριες και ρικρουιτερ (ακομα και εαν ηδη δουλευει) και να του προτεινουν καινουργιες δουλειες, συχνα καλυτερες απο αυτην που εχει.
Σε καποιους τομεις, το linkedin και μονο αρκει.
Απο κει και περα kariera.gr και skywalker.gr ειναι κορυφαια και τα 2, και για Θεσσαλονικη κουρφη ειναι και το jobfind.gr
H xe.gr ειναι καλη για πιο απροσωπες καταστασεις, αφου οι αγγελιες συνηθως ειναι του τυπου "Ζητειται λογιστης για γραφειο στον Πειραια, κλπ" αλλα εχει το καλο πως μιλας απ ευθειας στο τηλεφωνο και μπορει οι διαδικασιες να γινουν στο τσακα-μπαμ και σε 2-3 μερες να ξεκινησεις να δουλευεις.
Ολα τα παραπανω αρκουν. Δε χρειαζεται να ασχοληθει με αλλα σαιτ, γιατι θα μπλεξει τα μπουτια του, ασε που εχει το ρισκο να πεφτει στις ιδιες δουλειες, που αναρτωνται σε πολλα σημεια, και δεν ειναι ο,τι καλυτερο

Και ενα τελευταιο τιπ: Απο γνωστο μου που δουλευει λογιστης, μου εχει πει πως αν καποιος μαθει Μισθοδοσια, δεν προκειται ποτε να ξεμεινει απο δουλεια μεχρι τα βαθεια γεραματα...
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.703
Κριτικές
25
Like
10.038
Πόντοι
4.746
Εχθες με πηρε μια εταιρεια τηλ,ως εξωτερικο συνεργάτη για εργασίες αποκατάστασης στις πληγείσες περιοχές.

Μ πρότειναν να συνεργαστούμε αμεσα διοτι εχουν αυξημένες ανάγκες.

Ελευθερος επαγγελματιας εγω απ το 2000.

Δεν με ξεραν,δεν τους ξερω.Βρηκαν την καταχώρηση μου στο ιντερνετ.Τους ειπα πως ξεκιναω με 200€ μεροκάματο συν ΦΠΑ,διαμονές καυσιμα οχημα δικα μου,προκαταβολή 500€ και εκκαθάριση καθημερινα με το τελειωμα της ημέρας.

Μου απάντησαν,
-που ζεις;Τι ν αυτα π ζητας;Εμεις δίνουμε 60€ μεροκαμματο το πολυ.

Για οποιον λεει πως εχει 70€ το μεροκαμματο ελιάς,να μ πει να παω
Τυπε σε ένα με δύο μήνες στείλε μου πμ για ελιά να σου πω
 
  • Like
Αντιδράσεις: riding

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.914
Κριτικές
15
Like
11.678
Πόντοι
3.846
linkedin μακροπροθεσμα βοηθαει αρκετα, αν βρει κατι προσωρινο και θελει κατι καλυτερο στο μελλον. Ας φτιαξει ενα account εκει να υπαρχει, με σωστα στοιχεια και tags, και ποτε δεν ξερεις ποιος θα σε δει.

Κατα τα αλλα με ενα απλο γκουγκλαρισμα βγαζει ολα τα μεγαλα σαιτ,
kariera.gr
ergasia.gr
xe.gr
skywalker.gr
jobfind.gr
indeed.gr
randstad.gr
gr.jooble.org
ισως και αλλα

βαζεις σωστα φιλτρα (νεες αγγελιες, κοντινες περιοχες, full time), και ριχνεις αδεια να πιασεις γεματα. Καλο ειναι να τα δει ολα. Καλογραμμενο βιογραφικο χωρις σαλτσες και παπαριες, ενα απλο αλλα περιεκτικο cover letter, και εντος εβδομαδας θα σκασουν τηλεφωνα. Μετα συνεντευξεις κτλ. Μακρια απο σαπιες διαφημιστικες/εξυπ.πελατων τυπου τελεπερφομανς, ορμανε αμεσως και παιρνουν τηλεφωνο ακομα κι αν εισαι αρχιτεκτονας και ζαλιζουν παπαρια.

Αναλογως ποσο καιγεται για αμεση ευρεση, ποσο πλουσιο βιογραφικο εχει, και ποσο τυχερος ειναι, θα βρει και αναλογη δουλεια.
Δεν υπαρχει "τελειο" σαιτ, ας φαει χρονο να γαμηθει να στελνει αιτησεις και εφοσον ο τομεας του ειναι καπως ευκολος, θα εχει και την δυνατοτητα να ξεσκαρταρει και να επιλεξει ο ιδιος αναλογως της ανταποκρισης.


Το παιδι ρωτησε για σαιτ ευρεσης εργασιας, δεν ειπε οτι δεν μπορει να βρει δουλεια.
Μη γινεσαι τοσο μαλακας απλα για να το παιξεις ξερολας, απο καπου αρχιζουν ολοι
Μαλακας είσαι εσύ που νομίζεις ότι λογιστής θα βρει δουλειά από σελίδα εύρεσης εργασίας.
Είναι από τις πιο βαρετές δουλειές αλλά και τις πιο σταθερές.
Όλες οι εταιρείες ψάχνουν τέτοιους ανθρώπους. Δεν μείωσα κανέναν για αυτό, ίσως το παιδί δεν το ήξερε.

Δεν ξέρω τι ζόρι τραβάς, αλλά στην ουσία ισχύει ότι είπα για την αγορά και τις ανάγκες της.
Δεν είναι καμία πολύπλοκη θέση όπως π.χ. στο μάρκετινγκ ή σε άλλους κλάδους που παίζει τρελό ρόλο πάνω σε τι άλλες εταιρείες έχεις δουλέψει.
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
249
Like
563
Πόντοι
81
40αρι αν υπαρχει εννοουν απο τι 7 το πρωι μεχρι να νυχρωσει στις 9 το βραδυ..ζωαρα
Περυσι το μεροκαματο ηταν 50 ευρω. Φετος σε καποιες περιοχες που θα εχουν καρπο οι ελιες θα φτασει και τα 70. Στο λεω γιατι εχω γνωστους που ησαν Γερμανια και φετος δεν ερχονται γιατι θα πανε στις ελιες για δουλεια. Ωραριο απο 8 το πρωι ως τις 5 με 5,30 απογευμα. Διαλειμα 15 λεπτα για καφε και μ ιση ωρα για φαγητο.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.835
Like
2.876
Πόντοι
456
Πέρσι το μεροκάματο στην ελιά σε ορισμένες περιοχές δες Λακωνία πήγε εφδομηντα .Οι περισσότεροι το είχαν πενήντα.Φετος στα ίδια.Οι Αλβανοί δεν είναι μαλακές τραμπουκιζουν τα πακιά αν πάρουν λιγότερο μεροκάματο στον αγρό.Δεν είναι σαν τους Έλληνες που τα ανέχονται.
Οι Έλληνες τι ανεχοντε? Δουλεύει κανένας Έλληνας στις ελιές?
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.703
Κριτικές
25
Like
10.038
Πόντοι
4.746
Οι Έλληνες τι ανεχοντε? Δουλεύει κανένας Έλληνας στις ελιές?
Ποιος σου ειπε δεν δουλευουν εχω φιλο που παιρνει μονο Ελληνες αν θελεις στειλε π.μ να σε στειλω
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.703
Κριτικές
25
Like
10.038
Πόντοι
4.746
Οι Έλληνες τι ανεχοντε? Δουλεύει κανένας Έλληνας στις ελιές?
Ανεχοταν καλυτερα καποτε να παιρνουν μικρο μεροκαματο χωρις να τραμπουκιζουν αλλοδαπους που επαιρναν μικροτερο μεροκαματο ηρθαν οι Αλβανοι και εβαλαν τα πραγματα στην θεση τους κατα ενα τροπο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
946
Like
3.023
Πόντοι
446
Ειμαι 29 χρονων, αρκετα εμφανίσιμος, γυμνασμένος και με πούτσα 19 πόντους, αρκετά επικοινωνιακός, εχέμυθος και διακριτικός

Αναζητώ όποια δήποτε εργασία με τουλάχιστον 3κ τον μήνα,
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.847
Κριτικές
1
Like
9.659
Πόντοι
2.456
τυποι μπορει να μου πει καποιος τα καλυτερα σαη για αναζητηση εργασιας ? εκτος απο το καριερα αξιζει να ψαξει ενας φιλος με χαρτι ΤΕΙ λογιστικης και προυπηρεσια καπου αλλου ?

1 - 2 σαη ακομα αν εχετε να προτεινετε θα εκτιμηθει
Αποστολή Βιογραφικού εδώ logistikografeio1995@gmail.com υπόψιν Κυριου Γιώργου
 

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.341
Πόντοι
5.896
Οκ Χαλκιδα ειναι οκ σαν ΤΕΙ
...καλα μν παιρνεις κ ορκο για το ΤΕΙ Λογιστικης Χαλκιδας (εκτος αν αλλαξε τα τελευταια χρονια)! Ακομα θυμαμαι κατι επικες αγγελιες πριν κατι χρονια οπυ ζητουσαν πτυχιουχους ΤΕΙ Λογιστικης και μετα μεσα σε παρενθεση "οχι απο ΤΕΙ Χαλκιδας" :2funny::2funny::2funny:
Ποιος ξερει τι νιλες τραβηξαν οι ανθρωποι!!!!
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.986
Like
68.427
Πόντοι
12.756
...καλα μν παιρνεις κ ορκο για το ΤΕΙ Λογιστικης Χαλκιδας (εκτος αν αλλαξε τα τελευταια χρονια)! Ακομα θυμαμαι κατι επικες αγγελιες πριν κατι χρονια οπυ ζητουσαν πτυχιουχους ΤΕΙ Λογιστικης και μετα μεσα σε παρενθεση "οχι απο ΤΕΙ Χαλκιδας" :2funny::2funny::2funny:
Ποιος ξερει τι νιλες τραβηξαν οι ανθρωποι!!!!

Η χαλκιδα μπροστα στο Μεσολόγγι ειναι Γέιλ :coffee:
 

stakaman21

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
522
Like
639
Πόντοι
86
...καλα μν παιρνεις κ ορκο για το ΤΕΙ Λογιστικης Χαλκιδας (εκτος αν αλλαξε τα τελευταια χρονια)! Ακομα θυμαμαι κατι επικες αγγελιες πριν κατι χρονια οπυ ζητουσαν πτυχιουχους ΤΕΙ Λογιστικης και μετα μεσα σε παρενθεση "οχι απο ΤΕΙ Χαλκιδας" :2funny::2funny::2funny:
Ποιος ξερει τι νιλες τραβηξαν οι ανθρωποι!!!!
καλά οχι οτι τα αλλα τει ήταν κατι σπουδαίο αλλά λέμε τώρα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom