Νέα

Αναζήτηση εργασίας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα vasos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 132
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
παιδια ισως σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το thread επειδη αυτη τη στιγμη τυχαινει να ειμαι ανεργος και να ψαχνω για δουλεια,αλλα φανταζομαι οτι δεν ειμαι ο μονος.......οποτε σκεφτηκα....γιατι να μην ψαχτουμε τοσα μελη εδω μεσα και να βοηθησουν αυτοι που μπορουν μεσα απο τις εργασιες και γνωριμιες τους να μας βρουν(οσοι ειναι ανεργοι) καποια απασχοληση στον τομεα του καθενος???εγω ας πουμε ειμαι βοηθος λογιστη!!!!και θελω να δουλεψω σε εταιρεια.....εχω στειλει πανω απο 100 βιογραφικα σε εταιριες και δεν με εχει καλεσει καμια εκτος απο την eurobank BS το καλοκαιρι αλλα οταν τους ζητησα 1200 ευρω καθαρα ξινισαν και με εστειλαν αδιαβαστο!στη συνεχεια εστειλα παλι βιογραφικα,αλλα οι μονοι που με πηραν τηλ. ηταν 2 λογιστικα γραφεια(οπου και κατεληξα σε ενα απο αυτα) και με εδιωξε μετα απο 3 βδομαδες μονο με την δικαιολογια οτι δεν εχουμε τα ιδια χνωτα!!!!!!!!και οτι δεν θελω να παιρνουν οι υπαλληλοι μου πρωτοβουλιες..!!!!ετσι εχω ξαναστειλει αλλα 50 βιογραφικα αλλα τιποτα ακομη.....εχω μια φιλη σε μια φαρμακευτικη στην κηφισια που ειναι υπευθυνη προσληψεων στην εταιρεια και απο εβδομαδα θα με παρουν τηλ. για συνεντευξη αλλα ψαχνομαι γενικα......
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.227
Κριτικές
5
Like
61.143
Πόντοι
12.056
Καλη τυχη φιλε....δυσκολες εποχες και οι μισθοι φτωχοι  :tickedoff: :jerking:
 

Xartinos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2006
Μηνύματα
456
Like
1
Πόντοι
1
Φτωχοί μισθοί.
Φτωχά γαμίσια.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.331
Κριτικές
1
Like
805
Πόντοι
96
 Εγω ειχα σκεφτει να γίνει ενα site που να γινεται review στις διαφορες αγγελιες. Εχω παει σε τουλαχιστον 120 interview και εκει που η αγγελια λεει πχ μισθος,κινητο,αυτοκινητο bonus ξαφνικα σε ρωτανε αν μπορεις να κοψεις αποδειξη παροχης υπηρεσιων.
θα βοηθουσε πολυ ενα τετοιο site γιατι τις περισσότερς φορες οι εταιρειες πετανε μια αγγελια και ουτε ξερουν τι ακριβως ζητάνε. Πχ εχω δει αγγελια "Ανωνυμη εταιρια ζητα στελεχος και ειχαν ξεχασει να βάλουν τηλεφωνο επικοινωνιας (τοσο ανωνυμοι)  ή ειχα παει στη Citibank μεσω αγγελιας ντυμενος με σακακια στον καυσωνα και με ρωτησαν 1) ποσο καιρο ψαχνω για δουλεια 2)αν μου εχουν κανει καποια προταση και εγω την αρνηθηκα. οταν τους ρωτησα για ποια δουλεια με φωνξαν απλα μου ειπαν οτι γενικα βλεπουν ατομα. Αρα τσαμπα και ο χρονος και ο ιδρωτας και το αγχος.
 

stunt

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.136
Like
4
Πόντοι
16
Συγγνώμη,αλλά με ποιο σκεπτικό ζήτησες 1200?;Αν θέλεις απαντάς βέβαια.

προφανως απαντησε στην ερωτηση-παγιδα "με ποιο μισθο ειστε ικανοποιημενος"...αν πεις πολλα...καληνυχτα, αν πεις λιγα , εχεις χαμηλη αυτοεκτιμηση και παλι καληνυχτα...αστα να πανε!
 

stunt

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.136
Like
4
Πόντοι
16
ρε βάσο τώρα διάβασα το πρόβλημά σου. Ειλικρινά εύχομαι να πάνε όλα καλά και να βρεις δουλειά στον τομέα σου (καθότι είμαστε και συνάδελφοι ;)). Τα λογιστικά γραφεία είναι περίεργες φάσεις (δούλευα 3 χρόνια) και γενικά το αφεντικό σκέφτεται να κάνει τη δουλειά του με όσο δυνατόν λιγότερο χρήμα. Πάντως κάνε λίγο ρέγουλα απο τα πατσαβουράδικα της οδό συγγρού μέχρι να πιάσεις δουλίτσα με το καλό και μετά πάλι μπαίνεις στην μάχη δριμύτερος  ;). Αν βρω κάτι θα σε ενημερώσω στο πμ σου  ;)

Συντασσομαστε ολοι στο πλευρο του βασου!!!!!
(θα εχει κατι στην ακρη για φραπεδιες, δεν τον φοβαμαι! και με τη νεα δουλεια ποιος τον πιανει!)
 

Επισκέπτης
Vase, πηρα ενα ξαδελφο μου, ο οποιος εχει λογιστικη κομπανια, ομως δεν εχει προς το παρον ελευθερη θεση.

Σχετικα με τις αμοιβες ενος 32αρη λογιστη χωρις πτυχιο, μου ειπε οτι ειναι γυρω στα 800 ευρω....

Sοrry φιλε μου αλλα δεν σε ξεχνω. Θα τον ξαναπαρω τηλεφωνο.
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
59
Πόντοι
6
Οι καιροί είναι δύσκολοι και οι μαλάκες που έχουν θέσεις κλειδιά, το παίζουν συμβουλάτορες και επιλέγουν προσωπικό πολλοί...

Ερώτηση επιλογής προσωπικού
-Μιλήστε μας λίγο για τον εαυτό σας...Ωραία!!!Όμως αυτά που μας είπατε είναι τα θετικά στοιχεία του χαρακτήρα σας. Κάθε άνθρωπος όμως έχει και αρνητικά στοιχεία. Μιλήστε μας για τα αρνητικά σας στοιχεία. Ποιό είναι το πιό αρνητικό στοιχείο επάνω σας; :)

Υποκριτική απάντηση για να στείλετε τους μαλάκες επιλογής προσωπικού, των εταιρειών και της υποκρισίας τους στο διάολο:

-Είμαι εργασιομανής  :birdman:
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.229
Like
398
Πόντοι
36
και επίσης (μετά την απόρριψη-αν γίνει, εύχομαι όχι βέβαια) μ' αρέσει να γαμάω μαλάκες!
 

Madman17

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
600
Like
0
Πόντοι
6
Vase, πηρα ενα ξαδελφο μου, ο οποιος εχει λογιστικη κομπανια, ομως δεν εχει προς το παρον ελευθερη θεση.

Σχετικα με τις αμοιβες ενος 32αρη λογιστη χωρις πτυχιο, μου ειπε οτι ειναι γυρω στα 800 ευρω....

Sοrry φιλε μου αλλα δεν σε ξεχνω. Θα τον ξαναπαρω τηλεφωνο.
Ναι και στην εταιρια που δουλεβω τοσο και λιγοτερο παιρνουν(760?) και το αστειο αυτος που τους προσλαμβανει παιρνει 2000? και τελειωσε απλα ενα λυκειο...
Γαμω την αδικια μου....
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
59
Πόντοι
6
και τελειομανής!
και επίσης (μετά την απόρριψη-αν γίνει, εύχομαι όχι βέβαια) μ' αρέσει να γαμάω μαλάκες!

Καλό! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Πραγματικά αν είχα χρόνο θα πήγαινα σε τέτοιες συνεντεύξεις και θα τους άλλαζα τα φώτα. Μιλάμε για πολύ γέλιο!

Συχνές ερωτήσεις για συνέντευξη

  1. "Μιλήστε μου για τον εαυτό σας."
  2. "Ποια είναι τα προτερήματα και ποια τα ελαττώματά σας;"
  3. "Τι γνωρίζετε για την εταιρεία μας;"
  4. "Ποιο είναι το ιδανικό επαγγελματικό περιβάλλον για σας;"
  5. "Γιατί αφήσατε την προηγούμενη εργασία σας;"
  6. "Τι σας παρακίνησε για να ζητήσετε αυτή τη θέση;"
  7. "Ποιοι είναι οι βραχυπρόθεσμοι και ποιοι οι μακροπρόθεσμοι στόχοι σας;"
  8. "Με ποιους τρόπους νομίζετε ότι μπορείτε να συνεισφέρετε στην επιχείρηση από τη θέση αυτή;"
  9. "Ποιες είναι οι εξωακαδημαϊκές σας δραστηριότητες και τι έχετε μάθει από αυτές;"
  10. "Γιατί να επιλέξουμε εσάς για τη θέση αυτή και όχι κάποιον άλλο;"
  11. "Τι σας ενδιαφέρει περισσότερο και τι λιγότερο στη θέση που σας προσφέρουμε;"
  12. "Με τι μισθό θα ήσασταν ευχαριστημένος;"
  13. "Αν σας προσφέρουν μια καλύτερη θέση, ενόσω εργάζεστε στην εταιρεία μας, τι θα κάνετε;"
  14. "Ποια είναι τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίσατε στις προηγούμενες δουλειές σας; Πώς τα λύσατε;"
  15. "Αν ξεκινούσατε τη σταδιοδρομία σας / τις σπουδές σας από την αρχή τι αλλαγές θα κάνατε;"
  16. "Τι γνωρίζετε για τη θέση αυτή;"
  17. "Τι σας άρεσε περισσότερο και τι λιγότερο από τις προηγούμενες ενασχολήσεις / δουλειές σας;"
  18. "Είσαστε διατεθειμένος να κάνετε επαγγελματικά ταξίδια; Πώς αυτό θα επηρεάσει τη δουλειά σας;"
  19. "Κατά πόσο πιστεύετε ότι οι σπουδές σας στο πανεπιστήμιο σας έχουν προετοιμάσει για μια σταδιοδρομία;"

-Συγχαρητήρια. Επιλεγήκατε για τη θέση του υπευθύνου καθαριότητας  :)
-Δηλαδή;
-Δηλαδή θα καθαρίζετε τα τασάκια των γραφείων, τα παπούτσια των αφεντικών και θα αρωματίζετε τις τουαλέτες ανά 2 λεπτά για τους επιφανείς πελατες μας  :)
- Μα και όλες αυτές οι ερωτήσεις σχετικά με την επαγγελματική μου σταδιοδρομία, τους στόχους μου, τις πανεπιστημιακές μου σπουδές που κολλάνε με την θέση του καθαριστή; :'(
- Ε, όχι και καθαριστής. Cleaning manager παρακαλώ (έτσι μάθαμε τώρα καινούρια μόδα να ονομάζουμε την κάθε θέση-παπαριά ΧΧΧΧΧ manager)!Και παρεπιπτόντως οι ερωτήσεις δεν κολλάνε πουθενά αλλά τις βάζουμε για να κόβουμε κόσμο και να προωθούμε στις θέσεις τους δικούς μας. Επειδή ένας δικός μας δεν ήρθε τελικά επιλέξαμε εσάς με τον μεγαλειώδη μισθό των 480 ευρώ! :dancing:
-Μόνο;  :'(
-Τι μόνο; Δεν φτάνει που δουλεύεις, θες να πληρώνεσαι κιόλας; :cheesy:


Συχνές ερωτήσεις για συνέντευξη όταν το άτομο είναι γνωστό ή γκόμενα του διευθυντή


-Καλησπέρα. Πως σας λένε; Συγχαρητήρια σας έχουμε επιλέξει για την θέση της γραμματέως γιατί τηρείτε όλα τα προσόντα (βυζιά πορνοστάρ, χείλια ιδανικά για τσιμπούκι, χαζή πρόθυμη ξανθιά)
 

stunt

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.136
Like
4
Πόντοι
16
παιδια μα το Θεο αν ημουν εργοδοτης θα προσλαμβανα με συνοπτικες διαδικασιες το Βασο μετα τον παρακατω αμιμητο διαλογο με συναδελφο:

"Ερωτηση: οταν λες οτι το παχος της πουτσας σου ειναι τεραστιο εννοεις οτι ειναι σαν το χερι σου?   

Vasos: οχι.....σαν την λεκανη που βαζω το μαρουλι στο ξυδι!και δυστυχως σοβαρολογω!!!!!!!!!"

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:



 

Επισκέπτης
Στην προηγούμενη εταιρεία που εργαζόμουν,χρειαζόμασταν 2 άτομα για το τμήμα.Μου λέει ο δ/ντής μου,"πήγαινε να δεις 2 άτομα που έχουν έρθει για συνέντευξη,και πάρε τον καλύτερο που νομίζεις.Βασίζομαι επάνω σου".Πάω στη δ/νση προσωπικού,και βλέπω 1 κοπέλα καλής εμφάνησης να δίνει συνέντευξη στην δ/ντρια προσωπικού.ʼκουγα τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις.Η κοπελίτσα με 18,5 απολυτήριο λυκείου,proficiency,ήξερε πιάνο κλπ.Μόλις έρχεται η σειρά μου τη ρωτάω: "Τί είναι ομόλογο;" οι απαντήσεις που πήρα άσχετες."Ποιες οι διαφορές κεφαλαιαγοράς και χρηματαγοράς;" απάντηση δεν πήρα,αλλά γυρνάει και μου λέει "ξέρετε,έχω 18,5 απολυτήριο λυκείου" της απαντάω:"Και γιατί δεν μπήκατε σε ένα πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ;"Με λίγα λόγια απορρίφθηκε...Η δ/ντρια επέμενε να την πάρουμε.Της λέω "δεν έχουμε χρόνο να μάθουμε σε υπάλληλο τις βασικές γνώσεις"!Τελικά πήραμε για τη μία θέση έναν τύπο απόφοιτο ΙΕΚ τραπεζικές εργασίες  που όμως ήξερε πάρα πολλά,και είχε όρεξη να εργαστεί και ας είχε μόλις 13 απολυτήριο λυκείου.9 μήνες που τον είχα εκεί,ο άνθρωπος ήξερε να κάνει ότι δουλειά του έδινες,και δεν αντιμετώπιζε κανείς πρόβλημα.
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
59
Πόντοι
6
Στην προηγούμενη εταιρεία που εργαζόμουν,χρειαζόμασταν 2 άτομα για το τμήμα.Μου λέει ο δ/ντής μου,"πήγαινε να δεις 2 άτομα που έχουν έρθει για συνέντευξη,και πάρε τον καλύτερο που νομίζεις.Βασίζομαι επάνω σου".Πάω στη δ/νση προσωπικού,και βλέπω 1 κοπέλα καλής εμφάνησης να δίνει συνέντευξη στην δ/ντρια προσωπικού.ʼκουγα τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις.Η κοπελίτσα με 18,5 απολυτήριο λυκείου,proficiency,ήξερε πιάνο κλπ.Μόλις έρχεται η σειρά μου τη ρωτάω: "Τί είναι ομόλογο;" οι απαντήσεις που πήρα άσχετες."Ποιες οι διαφορές κεφαλαιαγοράς και χρηματαγοράς;" απάντηση δεν πήρα,αλλά γυρνάει και μου λέει "ξέρετε,έχω 18,5 απολυτήριο λυκείου" της απαντάω:"Και γιατί δεν μπήκατε σε ένα πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ;"Με λίγα λόγια απορρίφθηκε...Η δ/ντρια επέμενε να την πάρουμε.Της λέω "δεν έχουμε χρόνο να μάθουμε σε υπάλληλο τις βασικές γνώσεις"!Τελικά πήραμε για τη μία θέση έναν τύπο απόφοιτο ΙΕΚ τραπεζικές εργασίες  που όμως ήξερε πάρα πολλά,και είχε όρεξη να εργαστεί και ας είχε μόλις 13 απολυτήριο λυκείου.9 μήνες που τον είχα εκεί,ο άνθρωπος ήξερε να κάνει ότι δουλειά του έδινες,και δεν αντιμετώπιζε κανείς πρόβλημα.

Δυστυχώς αποτελείς εξαιρεση. Οι περισσότεροι υπεύθυνοι επιλογής προσωπικού χάνουν τον στόχο: Για ποιόν λόγο θέλουμε το συγκεκριμένο άτομο στη συγκεκριμένη θέση;
 

stunt

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.136
Like
4
Πόντοι
16
Στην προηγούμενη εταιρεία που εργαζόμουν,χρειαζόμασταν 2 άτομα για το τμήμα.Μου λέει ο δ/ντής μου,"πήγαινε να δεις 2 άτομα που έχουν έρθει για συνέντευξη,και πάρε τον καλύτερο που νομίζεις.Βασίζομαι επάνω σου".Πάω στη δ/νση προσωπικού,και βλέπω 1 κοπέλα καλής εμφάνησης να δίνει συνέντευξη στην δ/ντρια προσωπικού.ʼκουγα τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις.Η κοπελίτσα με 18,5 απολυτήριο λυκείου,proficiency,ήξερε πιάνο κλπ.Μόλις έρχεται η σειρά μου τη ρωτάω: "Τί είναι ομόλογο;" οι απαντήσεις που πήρα άσχετες."Ποιες οι διαφορές κεφαλαιαγοράς και χρηματαγοράς;" απάντηση δεν πήρα,αλλά γυρνάει και μου λέει "ξέρετε,έχω 18,5 απολυτήριο λυκείου" της απαντάω:"Και γιατί δεν μπήκατε σε ένα πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ;"Με λίγα λόγια απορρίφθηκε...Η δ/ντρια επέμενε να την πάρουμε.Της λέω "δεν έχουμε χρόνο να μάθουμε σε υπάλληλο τις βασικές γνώσεις"!Τελικά πήραμε για τη μία θέση έναν τύπο απόφοιτο ΙΕΚ τραπεζικές εργασίες  που όμως ήξερε πάρα πολλά,και είχε όρεξη να εργαστεί και ας είχε μόλις 13 απολυτήριο λυκείου.9 μήνες που τον είχα εκεί,ο άνθρωπος ήξερε να κάνει ότι δουλειά του έδινες,και δεν αντιμετώπιζε κανείς πρόβλημα.

καλα διευθυντρια προσωπικου και δεν εκανε αυτες τις βασικες ερωτησεις που περιλαμβανονται ακομη και στο σχολικο βιβλιο πολιτικης οικονομιας; αυτην ποιος την προσελαβε;;; παντως στα swaps και στα derivatives μαλλον ο δικος σου θα αρχιζε να εχει προβλημα.... ;)
 

Επισκέπτης
καλα διευθυντρια προσωπικου και δεν εκανε αυτες τις βασικες ερωτησεις που περιλαμβανονται ακομη και στο σχολικο βιβλιο πολιτικης οικονομιας; αυτην ποιος την προσελαβε;;; παντως στα swaps και στα derivatives μαλλον ο δικος σου θα αρχιζε να εχει προβλημα.... ;)

Οι δ/νσεις προσωπικού δεν ξέρουν ως επι το πλείστον οικονομικά.Έχουν οι περισότεροι-ες σπουδές σε ψυχολογία και συναφείς ειδικότητες αλλά όχι οικονομικά.
Ο τύπος που προσελήφθη αγαπητέ,είχε τεράστιες γνώσεις από παράγωγα.Απλώς σε κάποιες εταιρείες ο "βαθμός" παίζει μεγαλύτερο ρόλο από τις γνώσεις.
 

Επισκέπτης
Δυστυχώς αποτελείς εξαιρεση. Οι περισσότεροι υπεύθυνοι επιλογής προσωπικού χάνουν τον στόχο: Για ποιόν λόγο θέλουμε το συγκεκριμένο άτομο στη συγκεκριμένη θέση;

Γι'αυτό πάνε κατά διαόλου στο διεθνή στίβο.Η μεγαλύτερη εταιρεία στην Ελλάδα είναι η χειρότερη στην Ε.Ε και τρις χειρότερη στον κόσμο.Στελεχώνονται από άσχετους,και μόνο κριτήριο είναι η συγγενική ή όχι σχέση.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom