Νέα

Αγορά Smartphone Μεσαίας Κατηγορίας.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα King Of East
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 63
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

King Of East

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2012
Μηνύματα
705
Like
8
Πόντοι
6
Καλησπέρα παίδες.

Εδώ και μία εβδομάδα έχω φάει κόλλημα και θέλω να αγοράσω ένα smartphone. Το θέλω πιο πολύ για web και όχι για παιχνίδια. Επίσης θέλω να έχει οθόνη 4.0 inches και όχι παραπάνω.


Είμαι ανάμεσα σε αυτά:

1)www.skroutz.gr/s/1799095/Sony-Xperia-P.html]http://www.skroutz.gr/s/1799095/Sony-Xperia-P.html[/url]

2)www.skroutz.gr/s/2504932/Samsung-Galaxy-S-III-mini-8GB.html]http://www.skroutz.gr/s/2504932/Samsung-Galaxy-S-III-mini-8GB.html[/url]

3)www.skroutz.gr/s/2828260/Nokia-Lumia-620.html]http://www.skroutz.gr/s/2828260/Nokia-Lumia-620.html[/url]

4)www.skroutz.gr/s/2315178/HTC-Desire-X.html]http://www.skroutz.gr/s/2315178/HTC-Desire-X.html[/url]

Ας με διαφωτίσουν οι εξπέρ των κινητών..

Πιο πολύ πάντως κλίνω προς το Nokia λόγω εμφάνισης.

Ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν το λειτουργικό Android είναι καλύτερο απ'τα Windows Phone.
 

gusmx5

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
6
Like
61
Πόντοι
16
Το samsung μακραν...
το δει και το χω δουλεψει και ειναι πολυ καλο και η οθονη του γαμαει...
μακρια απο νοκια.
τα windows ειναι σπαστικα και δεν εχουν την υποστηριξη του android.
Το htc,πρεπει να ναι το πιο αργο,οποτε λεω οχι.
Το σονυ ισως ειναι καλο,δεν το χω δει,αλλα samsung δαγκωτο.
 
OP
OP
King Of East

King Of East

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2012
Μηνύματα
705
Like
8
Πόντοι
6
Το samsung μακραν...
το δει και το χω δουλεψει και ειναι πολυ καλο και η οθονη του γαμαει...
μακρια απο νοκια.
τα windows ειναι σπαστικα και δεν εχουν την υποστηριξη του android.
Το htc,πρεπει να ναι το πιο αργο,οποτε λεω οχι.
Το σονυ ισως ειναι καλο,δεν το χω δει,αλλα samsung δαγκωτο.

Επειδή κοιτάω και λίγο την εμφάνιση, θεωρώ ότι και το Samsung είναι αρκετά όμορφο..

Γιατί μακριά απο Nokia?
 

meredi

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.485
Κριτικές
3
Like
76
Πόντοι
16
Ξεχασε τα ολα μς 177 ευρω θα παρεις αυτο

Samsung i9070 Galaxy S Advance

Ακουμε τι σου λεω. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

177 ευρω 2 πυρηνο επεξεργαστη καλη μπαταρια σουπερ αμολε οθονη

Ειναι το πρωτο τηλεφωνο που εχει γινει λαθος στην τιμη. Οχι τωρα, απο τη στιγμη που βγηκε!

Ακουμε τι σου λεω. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ


Πλεον το θρεντ μπορει να κλεισει!

περιμενω τις κριτικες σου μολις το παρεις!

ΤΕΛΟΣ
 

Chris MacNeil

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2013
Μηνύματα
159
Like
0
Πόντοι
1
Οσων αφορα την εμφανιση το αφηνω πανω σου. Σε αλλον κι αν αρεσει, εσυ θα το βλεπεις.

Τωρα. Εξπερ δεν ειμαι, αλλα λειτουργω τα windows 7.x απο τοτε που γινανε Mango και σε τουτο τον καταραμενο πλανητη, gadgeτακιας χωρις Android ειναι σα να λεμε iphone σε φυσιολογικη τιμη. Εχω δοκιμασει και τις πλατφορμες και συμπερασματικα τα windows με καλυπτουν περισσοτερο απ οτι φανταζεσαι.

Θες να ανοιγεις αρχεια office; Το χουν
Θες να το κανεις ηλεκτρονικο πορτοφολι (aka να πεταξεις μεσα πιστωτικη); Το χουν
Θες να παιζεις angry birds στη χεστρα; Το χουν

Μεχρι και προγραμμα για να σχεδιαζει εξισωσεις σε διαγραμμα θα βρεις. Δε κανω πλακα. Ηταν απ τα πρωτα που κατεβασα και μου πεσαν τα μαλια :P

Απο κει και περα επειδη το smartphone λιγο πολυ στις εφαρμογες στηριζεται, το οτι σου παρχει σαν πλατφορμα οτι θα χες και αλλου + τα nokia maps (που ναι καλο gps) για μενα ειναι ικανοποιητικο.

Και μη ψαρωσεις με σχολια του τυπου "1 τρεις εφαρμογες το android". Και οι περισσοτερες ειναι αχρηστες και κακες - του τυπου κανε το κινητο σου να μοιαζει με iphone, ή δες ολο το kama sutra εικονογραφημενο - και δεν θα χρειαστεις-χρησιμοποιησεις ποτε πανω 10! Ποτε ομως!


Στα εξτρα θα βαζα οτι οντως σε σχεση με τα υπολοιπα τα windows ειναι πιο "μαλακα" στο touchscreen, δεν κολανε τοσο, και το οτι μαζι με το xbox και/ή το surface (που ναι ομολογουμενος πανακριβο) μπορεις να σαι παντου στο σπιτι σου συνδεδεμενος. Αν το χεις ψωνιο μετραει ;)
Στα πλην, το γαμημενο το zune που ζαλιζει παπαδες και το οτι δεν σε αφηνουν να βαλεις ringtones σα νορμαλ ανθρωπος. Θελουν κοψιμο ραψιμο και συγκεκριμενο μεγεθος, και πανε μονο για ηχο κλησης και ξυπνιτιρι. Οχι μηνυματα. Υπαρχει περιπτωση αυτο να ναι προβλημα που το χουμε μονο οσοι ειμαστε πριν τα 8. Αν ειναι κατι που σε ενοχλει τσεκαρε το για το νοκι που θες. Ειλικρινα μιλωντας ομως, αν και με ξενερωσε αφανταστα στην αρχη, το συνηθισα
 

Chris MacNeil

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2013
Μηνύματα
159
Like
0
Πόντοι
1
Ξεχασε τα ολα μς 177 ευρω θα παρεις αυτο

Samsung i9070 Galaxy S Advance

Ακουμε τι σου λεω. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

177 ευρω 2 πυρηνο επεξεργαστη καλη μπαταρια σουπερ αμολε οθονη

Τυπε, δε θα το στησει για αγονες στη παραλιακη αρα τι hardware κουβαλαει ειναι αχρηστη πληροφορια μονο για nerdουλες που θελουν να τα βαζουν κοντρα.

Με μια γρηγορη ματια επισης ειδα οτι το 12 που εκανε εμφανιση ειχε ηδη παλια πλατφορμα Android και ως γνωστον, δεν τις αναβαθμιζουνε, ποσο μαλλον για κινητα μεσεας κατηγοριας. Το αν ειναι top φαινεται αμφιβολο σε πολλες κριτικες.

Ακομα χειροτερα, τα samsung, σε αντιθεση με τα nokia δεν ειχαν ποτε παραδοση αντοχης. Μαλλον το αντιθετο. Για τους λογους που ανεφερα στο προηγουμενο post συν αυτους, για μενα ο καλυτερος εγγυητης που μπορω να δωσω ειναι το Lumia. Σχολια του τυπου "σπαστικο" που λεει ο αλλος, τα ακουω βερεσε απο τους κολημενους ειτε σε iphone ειτε σε android. Και εγω δεν το γουσταρα στην αρχη το windows αλλα οι κολλημενοι δεν ειναι εμπιστοσυνης.


Στην τελικη αν ειναι να κανει το κασκαντερ-χακερ καθε φορα που θελει μια εφαρμογη η μια αναβαθμιση, γιατι να μην τον κανει για να τσιμπησει και ενα φτηνιαρικο tablet + xbox (που θα πεσει η τιμη μιας και συντομα βγαινουν οι καινουργιες κονσολες) και να το παιζει gates μεσα στο σπιτι του με εφαρμογες επικοινωνιας κατασκευασμενες και με υποστιριξη απο επισημες πηγες;!

Μονο και μονο που τα android εχουν antivirus, στη μεσεα κατηγορια (που θελει αυτος) ειναι αργα και με κακη κατασκευη, και το λογισμικο μπορει να κανει 1-2 χρονια να αναβαθμιστει και ας εχει βγει η επομενη γενια, για μενα ειναι επαρκως ανασταλτικοι παραγοντες.
 

VASILIAS

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2005
Μηνύματα
1.544
Like
2
Πόντοι
16
παρε κινεζικο τετραπυρηνο με 120-130 ευρω ;)
 

meredi

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.485
Κριτικές
3
Like
76
Πόντοι
16
Τυπε,  δε θα το στησει για αγονες στη παραλιακη αρα τι hardware κουβαλαει ειναι αχρηστη πληροφορια μονο για nerdουλες που θελουν να τα βαζουν κοντρα.


Αγαπουλη GUSMX5 την παλευεις;  Κανεις παραθεση στο οτι εγραψα

177 ευρω 2 πυρηνο επεξεργαστη καλη μπαταρια σουπερ αμολεντ οθονη



Εσυ υπολογιστη αλλαζεις καθε μηνα ή ετος; Κινητο γιατι πρεπει;
Ο συναγωνιστης δηλωσε ξεκαθαρα Κινητο για σερφαρισμα με 4 αρα οθονη οικονομικο.
Οι χειροτεροι συμβουλατορες ειναι αυτοι που παθιαζονται με κατι και κρινουν ολα τα αλλα αρνητικα οπως κανεις. Ας διαβασει σχολια ο φιλος και ασ κρινει και μετα να παει στο πλαισιο για χειρισμο!

Βερεσε θα πρεπει να ακουει καποιος τις μπουρδες που γραφεις για αναβαθμισεις και παπαριες! Αυτα ειναι για νερντουλες!

Χαλιεσαι με windows XP επταετιασς; Δε σερφαρεις με XP με υπολογιστη; Χεσε μας λοιπον.

Πλεον φτασανε σε τετοιο σημειο τα κινητα που με ενα σμαρτφον για βασικη χρηση  εισαι οκ μια 4ετια χαλαρα. Όπως με ενα λαπτοπ βγαζεις 8 ετια.



Αυτα εξηπνουλη
 

meredi

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.485
Κριτικές
3
Like
76
Πόντοι
16
Φιλε GUSMX5 sorry λαθος. Το απο πανω ποστ αναφεροταν στον Chris MacNeil

Δεν μπορω να κανω επεξεργασια!
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
684
Πόντοι
96
Αndroid και μονο android και τιποτα αλλο!
Μακρια απο iPhone και nokia
μακρια απο windows

το καλυτερο για τα λεφτα του που γαμαει κ δερνει ειναι το galaxy s advance που προτεινε ο φιλος πιο πανω
Μπορεις επισης να κοιταχεις και το sony xperia sola

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ  :s&m_2:
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
684
Πόντοι
96
Ακομα χειροτερα, τα samsung, σε αντιθεση με τα nokia δεν ειχαν ποτε παραδοση αντοχης. Μαλλον το αντιθετο.

Φυσικα και τα νοκια αντεχουν περισσοτερο απο τα samsung! Αφου εσυ οταν ακους νοκια σου ερχεται στο μυαλο αυτο:
http://[URL unfurl="true"]www.minddriller.com/mind-driller/uploads/2011/07/kmd1301658906.jpg[/img[/URL]]

και οταν ακους samsung σου ερχεται στο μυαλο αυτο:
[img]http://photos.appleinsider.com/s4-130315-3.png
Ποιο σου φαινεται να αντεχει περισσοτερο?  :2funny:

Τωρα. Εξπερ δεν ειμαι

Μας καλυψες!


Α και μην ξεχνιομαστε...

:shit:
 

KD

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.127
Κριτικές
3
Like
11
Πόντοι
16
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι σε μέτρια τιμή και σε 4 ίντσες το καλύτερο είναι το galaxy i9070 s-advance. Βέβαια αν μπορείς, δες τα από κοντά, πιάσε τα να δεις πώς σου κάθονται στο χέρι και αν σου αρέσουν και μετά αποφάσισε.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
γενικά με τα smartphones εγώ έχω ένα πρόβλημα, ειδικά με τα touchscreen, που όλα touch screen είναι πλέον.

το βρίσκω λίγο αδελφίστικο και για ντιγκιντάγκες να είσαι με το δακτυλάκι πάνω από μία οθόνη και να κάνεις δεξιά αριστερά. ο άντρας ο χύστης θέλει πληκτρολόγιο να πατάει κουμπάκια και να φαντασιώνει οτι βρίσκει G spot.

Θέλετε να το πείτε νεύρωση, όπως θέλετε πείτε το αλλά με τον δείκτη να κάνεις δεξιά αριστερά πάνω κάτω με ξενερώνει.

και βλέπεις οτι πάνε εκεί την αγορά, πληκτρολόγιο δεν βρίσκεις πια.

χώρια οτι όπως έγραψε ο καουμπόι πιο πάνω τα κόβω για πολύ ευαίσθητα αυτά τα touchscreen, άλλος ένας λόγος που τα κόβω αδερφίστικα.
 

tenten21original

Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2012
Μηνύματα
33
Like
0
Πόντοι
0
εγω εχω το samsung galaxy s3 mini,μια χαρα ειναι το κινητο,παρτο απο καπου που εχει
εγκατεστημενους προγραμμα gps,εγω ακομη προσπαθω να βρω καποιο...θα γλιτωσεις τα 40 ευρω που
ζητανε για να κατεβασεις το προγραμμα,τωρα αν εισαι κανας χακερας και σπας προγραμματα ειναι οκ..
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
684
Πόντοι
96
το βρίσκω λίγο αδελφίστικο και για ντιγκιντάγκες να είσαι με το δακτυλάκι πάνω από μία οθόνη και να κάνεις δεξιά αριστερά. ο άντρας ο χύστης θέλει πληκτρολόγιο να πατάει κουμπάκια και να φαντασιώνει οτι βρίσκει G spot.

Ωραιος δικιε μου!!!!  :rockon: :rockon: :rockon:
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
684
Πόντοι
96
εγω εχω το samsung galaxy s3 mini,μια χαρα ειναι το κινητο,παρτο απο καπου που εχει
εγκατεστημενους προγραμμα gps,εγω ακομη προσπαθω να βρω καποιο...θα γλιτωσεις τα 40 ευρω που
ζητανε για να κατεβασεις το προγραμμα,τωρα αν εισαι κανας χακερας και σπας προγραμματα ειναι οκ..

Μεγαλε τα τορρεντ δε τα εχεις ανακαλυψει εσυ ετσι?  :think:
 

Chris MacNeil

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2013
Μηνύματα
159
Like
0
Πόντοι
1
Ρε τυπε γιατι μου τη βγαινεις ετσι τωρα; Αφου παιζεις εκτος γηπεδου, εισαι τοσο εγωκεντρικος παπαρας που δεν αντεχεις δηλαδη αλλη πραγματικοτητα;!

Για αρχη:


Οι χειροτεροι συμβουλατορες ειναι αυτοι που παθιαζονται με κατι και κρινουν ολα τα αλλα αρνητικα οπως κανεις.

Ξεχασε τα ολα μς 177 ευρω θα παρεις αυτο
Ακουμε τι σου λεω. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
Ειναι το πρωτο τηλεφωνο που εχει γινει λαθος στην τιμη. Οχι τωρα, απο τη στιγμη που βγηκε!
Ακουμε τι σου λεω. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
Πλεον το θρεντ μπορει να κλεισει!


Μονο σου τα λες. Μη τα ριχνεις πανω μου. Εν συνεχεια,


Εσυ υπολογιστη αλλαζεις καθε μηνα ή ετος; Κινητο γιατι πρεπει;
Ο συναγωνιστης δηλωσε ξεκαθαρα Κινητο για σερφαρισμα με 4 αρα οθονη οικονομικο.


Και ειναι καλυτερη λυση δηλαδη να παρει κατι παλιο απ το καινουργιο... Πας καλα ρε;!

Κατ αρχην οπως πολυ επιδεικτικα αγνοησες οταν το ανεφερα, το samsung που λες βγηκε σε εκδοση gingerbread (εκδοση 2.3). Λειτουργικο που την τελευταια σοβαρη αναβαθμιση την πηρε τον Ιουλιο του 2011. Αυτο και μονο το στελνει 2 χρονια πισω. Δε μιλαμε για κρασι, για κινητο μιλαμε! Αλλιως παει το πραμα! Οπως αναφερουν λοιπον και στο παρακατω link, οσοι πηγαν να του φορτωσουν την προ-τελευταια (4.1, Ιουνιο του 2012) ειδαν οτι η συσκευη δεν το σηκωνε (ευκολα).


Να γαμηθει ο διπυρηνος να γαμηθει και η εξτρα ram. Αμα το λειτρουργικο ειναι τετοιο τι να τα κανεις;

Αντιθετα τα windows απο τα 7.5 που το πρωτοπηρα με HTC Radar, εως και τα 8 που βγηκαν πριν λιγους μηνες ειναι παναλαφρα (και σιγουρα πολυ πιο εμφανισημα απο android της ιδιας κατηγοριας)! Δεν εμπιστευεσαι εμενα;! Googlαρε κριτικες και διαβασε τα εκει! Και τσιμπα και μια συγκριση να δεις για τι συσκευη μιλαμε.


Το δε lumia 620 που πας να το αμαυρωσεις, παπαρολογε της πορδης, αν το ψαχνες θα βλεπες οτι τεχνικα σε 3 πραματα υστερει. 0.2 ιντσες μικροτερη οθονη (ή αλλιως, μισο εκατοστο), ελαφρως λιγοτερη ram - για οσους δεν ξερουν βοηθαει στο να σηκωνει πιο γρηγορα τις εφαρμογες - και παρα κατι λιγοτερη διαρκεια μπαταριας. Τσιμπα και αλλο link με συγκριση.


Αν δεν σε πειραζουν το πρωτο και το τριτο, το δευτερο αυτοακυρωνετε λογο λογισμικου. Το windows απο ταχυτητα γαμαει και δερνει για ολες τις κατηγοριες απο low-end μεχρι high, και απ τη στιγμη που μιλαμε για low η διαφορα θα ναι αισθητη οσο δεν παει.

Αρα λοιπον απ το να αγορασει περσινο κινητο (που βγηκε αρχη του χρονου) με προπερσινο λογισμικο, που δεν σηκωνει ουτε την αναβαθμιση του περασμενου Ιουνη καλυτερα να παρει καποιο φρεσκο, που ειναι σιγουρο οτι ο,τι αναβαθμιση και να κανουν και μεχρι του χρονου θα την παιρνει, για να το κρατησει 2-3 χρονια και να μην ειναι εκτος τεχνολογιας απο φετος κιολας.


Βερεσε θα πρεπει να ακουει καποιος τις μπουρδες που γραφεις για αναβαθμισεις και παπαριες! Αυτα ειναι για νερντουλες!

Αυτο ειναι ο (αλλος μισος) λογος που σαι ηλιθιος, με το σπαθι σου. Αναβαθμησεις γινονται προς βελτιωση και επιδιορθωση του προηγουμενου λογισμικου. Δεν ειναι για τους γκατζετακιδες. Ειναι για ολους οσους θελουν να βελτιωσουν την εμπειρια τους απο μια συσκευη. Οπως πας απ τα windows 98 στα xp και απο κει στα 7. Δε το κανεις γιατι εισαι νερντουλας αλλα γιατι αντικειμενικα προσφερουν καλυτερη εμπειρια, σε χειρισμο, αισθητικη και λειτουργικοτητα. Το λειτουργικο βλεπεις και χειριζεσαι ολη μερα. Οχι τον διπυρηνο. Βλαχο!


Χεσε μας λοιπον.

Αυτα εξηπνουλη
 
OP
OP
King Of East

King Of East

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2012
Μηνύματα
705
Like
8
Πόντοι
6
Και ειναι καλυτερη λυση δηλαδη να παρει κατι παλιο απ το καινουργιο... Πας καλα ρε;!


Να γαμηθει ο διπυρηνος να γαμηθει και η εξτρα ram. Αμα το λειτρουργικο ειναι τετοιο τι να τα κανεις;


Αρα λοιπον απ το να αγορασει περσινο κινητο (που βγηκε αρχη του χρονου) με προπερσινο λογισμικο, που δεν σηκωνει ουτε την αναβαθμιση του περασμενου Ιουνη καλυτερα να παρει καποιο φρεσκο, που ειναι σιγουρο οτι ο,τι αναβαθμιση και να κανουν και μεχρι του χρονου θα την παιρνει, για να το κρατησει 2-3 χρονια και να μην ειναι εκτος τεχνολογιας απο φετος κιολας

Εδώ έχει δίκιο ο φίλος..
Το ότι έχει παλιο λειτουργικό είναι κάπως πρόβλημα εξου και η χαμηλή τιμή του.

Τα άλλα δύο μείον που διάβασα απ'τις κριτικές είναι η απουσία σήματος, πολύ σημαντικό για εμένα και ότι δεν έχει zoom η κάμερα (καλά αυτό στα παπάρια μου!)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom