Νέα

Αγορά αυτοκινήτου-αξιόπιστοι έμποροι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα manaconda13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 314
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

αγορα μεταχειρισμενου απο μαντρα


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    7
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.530
Κριτικές
5
Like
5.723
Πόντοι
2.306
Έχω αλλάξει αμάξι πέντε φορές, είμαι στο 6ο. Σοβαρό πρόβλημα δεν είχα σε κανένα.
Καινούρια πήρα τα δύο.
Τα τέσσερα μεταχειρισμένα.
Τα τρία από ιδιώτη.
Το ένα από έμπορο (αυτό που έχω τώρα). Γενικά, η λύση του ιδιώτη ενέχει λιγότερο ρίσκο, γιατί ο ιδιώτης δεν μπορεί να "κουκουλώσει" εύκολα τις βλάβες.
 

Black Panther91

Ανώτερος
Εγγρ.
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
3.585
Κριτικές
3
Like
27.817
Πόντοι
6.186
Για Μπεσικο έχετε ακούσει κάτι?
 

woopsie

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Σεπ 2020
Μηνύματα
534
Κριτικές
10
Like
2.007
Πόντοι
1.196
Εγώ απο προσωπική εμπειρία και για να μην την πατήσουν άλλοι μακριά από NIKOLOPOULOS CAR. ΘΗΒΩΝ 304 ΑΙΓΑΛΕΩ (ο συγκεκριμένος δεν έχει καν δηλωμένη εταιρεία στην google για να αποφεύγει τις κριτικές, φαντάζομαι. Προσοχή υπάρχει και άλλος Νικολοπουλος που δεν έχει καμία σχέση). Πήρα ένα Fiesta diesel 1.500 εισαγωγής του 2015 στα 9.500€. Με εγγύηση και έλεγχο σε 100 σημεία και τα γνωστά, έχω σκάσει σε 3 μήνες ακόμα 2.500€. Μάλιστα αφού το πήγα στην Ford για σέρβις, μου λέει ο φίλος μόλις το σήκωσε "πες μου πως δεν έδωσες πάνω από 4000€ να το πάρεις ". Τι να πρωτοαναφερω, στούκα όλη η μούρη μέχρι μέσα, τίγκα στην σκουριά, ιμάντες χρονισμού, δισκοπλακες όλα για πέταμα. Με αποκορύφωμα να έχει κουμπώσει πάνω ότι κινέζικο ανταλλακτικό υπάρχει, ακόμα και το ψυγείο που μετά από ώρα χρήσης του airco, απλά σταματάει. Μόνο τα χιλιόμετρα ήταν κανονικά στα 90.000χλμ που ελέγχθηκε. Ομολογώ ότι ο τύπος το είχε στο λέγειν και στην ουσία μου το πούλησε πολύ εύκολα. Αλλά μακριά παίδες δεν αξίζει, πολύ τρέξιμο και το έχω μετανιώσει. Δεν ψήθηκα καν να πάω εκεί να του κάνω φασαρία, το πιο πιθανό να έβαζε πάλι μουφα ανταλλακτικά. Ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αυτόν εδώ λες?
Πολύ λίγα χιλιόμετρα έχουνε τα αυτοκίνητα που έχει, μάλλον βρίσκει κακόσυντηρημένα ή καθόλου συντηρημένα αυτοκίνητα με λίγα χιλιομετρά και τα πουλάει για ευκαιρίες. Νομικά δεν μπορούσες να κάνεις κάτι? Η εγγύηση που αναφέρεις μουσαντένια?
 

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.991
Κριτικές
4
Like
7.406
Πόντοι
2.306
Για Μπεσικο έχετε ακούσει κάτι?
Ειχα πάρει παλιά ένα clk200.
Πάνε 10 χρόνια.
Ούτε κρύο ούτε ζέστη, σχετική αξιοπιστία αλλά έπειτα όταν πήγα να το πουλήσω παρατήρησα ένα δύο σημεία που κουκουλωσαν.
Δεν ήταν χοντράδες οπότε όλα καλά. Πιστεύω έχει βελτιωθεί από τότε.
 

athal

Ανώτερος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
851
Κριτικές
40
Like
4.209
Πόντοι
6.555
Για Μπεσικο έχετε ακούσει κάτι?
συναδελφος πηρε το 208 ενος ετους με 18.000 km, 20000€..της ειπα οτι και τα λεφτα ειναι πολλα και τα χιλιομετρα σχετικα τσιμπημενα (εαν ηταν πραγματικα), γιατι το καινουργιο εκανε 23,500 αλλα ειχε παραδοση σε 10 μηνες...την παραμυθιασανε οτι το ειχε ο γενικος επιθεωρητης πωλησεων της πεζω, και το αμαξι εχει κανει ολα τα Km σε εθνικη οδο κλπ..μεσα σε επτα μηνες το εχει παει 3 φορες στο service, 1 για το a/c που δεν δουλευε ικανοποιητικα, 1 για το λαμπακι της μηχανης που αναβε συνεχεια λογω αισθητηρα λαμδα (ετσι της ειπαν) και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας , και 1 για ενα θορυβο ενοχλητικο στο κιβωτιο ταχυτητων (παλι της ειπαν να μη ανησυχει)...τα συμπερασματα δικα σας..
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.756
Κριτικές
30
Like
20.024
Πόντοι
8.746
συναδελφος πηρε το 208 ενος ετους με 18.000 km, 20000€..της ειπα οτι και τα λεφτα ειναι πολλα και τα χιλιομετρα σχετικα τσιμπημενα (εαν ηταν πραγματικα), γιατι το καινουργιο εκανε 23,500 αλλα ειχε παραδοση σε 10 μηνες...την παραμυθιασανε οτι το ειχε ο γενικος επιθεωρητης πωλησεων της πεζω, και το αμαξι εχει κανει ολα τα Km σε εθνικη οδο κλπ..μεσα σε επτα μηνες το εχει παει 3 φορες στο service, 1 για το a/c που δεν δουλευε ικανοποιητικα, 1 για το λαμπακι της μηχανης που αναβε συνεχεια λογω αισθητηρα λαμδα (ετσι της ειπαν) και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας , και 1 για ενα θορυβο ενοχλητικο στο κιβωτιο ταχυτητων (παλι της ειπαν να μη ανησυχει)...τα συμπερασματα δικα σας..
όποιος δίνει 20.000 για μεταχειρισμένο (έστω και ενός μήνα με 500χλμ) όταν το καινούργιο έχει 23.000, είναι άξιος της τύχης του...
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.943
Πόντοι
2.696
Μα δεν σε αφήνουν τέτοιες εταιρίες να το πας για ελενχο … Σου λέει μολης εγκριθεί το δάνειο ( αν το πάρεις με δάνειο ) και το παραλάβεις μπορείς εντός 7 ημερών να το γυρίσεις πίσω ..σε αυτές τις 7 μέρες μπορείς να το πας να το κοιτάξουν ..αλλά είναι αργά πλέον …διότι δεν επιστρέφουν χρήματα και το δάνειο έχει είδη εγκριθεί στο όνομα σου ……….απλά τα πράγματα …είναι θέμα τύχης παίζει να πάρεις καινούργιο αμάξι και να σου βγάζει θέματα παίζει να το πάρεις με 100.000 χλμ και να είναι αστέρι !! Και το αντίστροφο !!! Τέλος επιλέγετε σωστούς εμπόρους όπου στην Ελλάδα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα τους ενός χεριού …
Το καινούριο είναι σπάνιο,όχι φυσικά απίθανο,να σου βγάλει ζημιές,κι έχει εγγύηση.Ότι και να γίνει θα στο επισκευάσουν.Όσον αφορά το δάνειο το καλύτερο είναι να πηγαίνεις απευθείας στην τράπεζα και να αιτείσαι δάνειο για αμάξι.Οπότε μπορεις να διαλέξεις αμάξι πιο εύκολα
 
  • Like
Αντιδράσεις: antep

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.826
Πόντοι
206
Έχει μεγάλη σημασία αν κάνουν 350€ ή 500€;Όταν έγραφα δεν είχα τιμοκαταλόγους μπροστά μου.Απλώς μόλις πήγαμε και το είδαμε τα λεφτά που ζήταγε ήταν υπερβολικά και δεν ανταποκρίνονταν στην αξία της μηχανής.
Δεν είχες καταλόγους όταν έγραφες, δεν είχες και όταν έκανες έρευνα αγοράς…
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.943
Πόντοι
2.696
Δεν είχες καταλόγους όταν έγραφες, δεν είχες και όταν έκανες έρευνα αγοράς…
Η μηχανή απορρίφθηκε με τη μία λόγω κόστους και κατάστασης.Και 100€ να έκανε το σετ ελαστικά,δε θα δίναμε τόσα λεφτά για μηχανή μεταχειρισμένη ενώ με 2000€ περίπου αγοράζεις καινούρια...Άσε τώρα,έχω αλλάξει 10 μηχανές ξέρω τι γίνεται..Πάει ο καθένας και πουλάει ότι θέλει
 

pilofori

Ανώτερος
Εγγρ.
29 Ιουλ 2006
Μηνύματα
9.276
Κριτικές
19
Like
9.198
Πόντοι
9.095
γνώμη!
Για το αμαξι δε ξέρω αλλα απο τον Αρμυρά έχω πάρει αμαξι και ειμαι ευχαριστημένος. Αλλα όπως έχω πει και πιο πίσω δε νοείται αγορά μεταχειρισμένου χωρις να προηγηθεί έλεγχος!
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
20.434
Κριτικές
7
Like
36.030
Πόντοι
10.411

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.826
Πόντοι
206
Η μηχανή απορρίφθηκε με τη μία λόγω κόστους και κατάστασης.Και 100€ να έκανε το σετ ελαστικά,δε θα δίναμε τόσα λεφτά για μηχανή μεταχειρισμένη ενώ με 2000€ περίπου αγοράζεις καινούρια...Άσε τώρα,έχω αλλάξει 10 μηχανές ξέρω τι γίνεται..Πάει ο καθένας και πουλάει ότι
ΕΣΥ έχεις αλλάξει 10 μηχανές (μπορεί να βάζεις και τα παπάκια μέσα) και εγώ έχω αλλάξει 17 και δεν ήταν του 10αρικου + 2 αγωνιστικές (με την οποία συντήρηση τους)

Απλά γράφεις 500€ ελαστικά και νόμιζα ότι το V storm φοράει Pirelli Supercorsa SP 120/70 - 200/60 και λέω δεν μπορεί κάνα αγωνιστικό θα είναι… η τίποτα slick

Tο τι πουλάει ο καθένας και τι προσπαθεί να καλύψει με τις αφραγκίες που παίζουν, είναι πρόβλημα του.

Παραπληροφόρηση 500€ λάστιχα και 300€ αλυσογραναζα για 650 κυβικούλια, για ένα on off εσυ τα έγραψες.

Τα ίδια γράφουν εδώ μέσα και για αλλά θέματα…

Πετάτε την μαλακιουλα σας αβασάνιστα.
Υ.Σ ότι θες εδώ είμαι…
 

sperman007

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουν 2021
Μηνύματα
15
Like
38
Πόντοι
0
Αυτόν εδώ λες?
Πολύ λίγα χιλιόμετρα έχουνε τα αυτοκίνητα που έχει, μάλλον βρίσκει κακόσυντηρημένα ή καθόλου συντηρημένα αυτοκίνητα με λίγα χιλιομετρά και τα πουλάει για ευκαιρίες. Νομικά δεν μπορούσες να κάνεις κάτι? Η εγγύηση που αναφέρεις μουσαντένια?
Ναι αυτός είναι, δεν ασχολήθηκα καν με την εγγύηση του, ήθελα το αμάξι να έχει πάνω μόνο γνήσια ανταλλακτικά και πήγα στην Φορντ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.637
Πόντοι
456
συναδελφος πηρε το 208 ενος ετους με 18.000 km, 20000€..της ειπα οτι και τα λεφτα ειναι πολλα και τα χιλιομετρα σχετικα τσιμπημενα (εαν ηταν πραγματικα), γιατι το καινουργιο εκανε 23,500 αλλα ειχε παραδοση σε 10 μηνες...την παραμυθιασανε οτι το ειχε ο γενικος επιθεωρητης πωλησεων της πεζω, και το αμαξι εχει κανει ολα τα Km σε εθνικη οδο κλπ..μεσα σε επτα μηνες το εχει παει 3 φορες στο service, 1 για το a/c που δεν δουλευε ικανοποιητικα, 1 για το λαμπακι της μηχανης που αναβε συνεχεια λογω αισθητηρα λαμδα (ετσι της ειπαν) και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας , και 1 για ενα θορυβο ενοχλητικο στο κιβωτιο ταχυτητων (παλι της ειπαν να μη ανησυχει)...τα συμπερασματα δικα σας..
Καλά αυτά που γράφεις θα μπορούσε να τα έχει και αν το είχε αγοράσει καινούργιο......
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ομολογώ ότι ο τύπος το είχε στο λέγειν και στην ουσία μου το πούλησε πολύ εύκολα
είναι το βασικό προσόν που έχουν όλα τα λαμόγια......
 

Joker4U

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2023
Μηνύματα
221
Like
445
Πόντοι
21
Εγω αγορασα προσφατα μεταχειρησμενο απο εμπορα. Ζητησα τα βιβλια του σερβις και κτεο και το πήγα για ελεγχο. Μου βγηκε καλο μεχρι τωρα. Ειναι και θεμα τυχης.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.943
Πόντοι
2.696
ΕΣΥ έχεις αλλάξει 10 μηχανές (μπορεί να βάζεις και τα παπάκια μέσα) και εγώ έχω αλλάξει 17 και δεν ήταν του 10αρικου + 2 αγωνιστικές (με την οποία συντήρηση τους)

Απλά γράφεις 500€ ελαστικά και νόμιζα ότι το V storm φοράει Pirelli Supercorsa SP 120/70 - 200/60 και λέω δεν μπορεί κάνα αγωνιστικό θα είναι… η τίποτα slick

Tο τι πουλάει ο καθένας και τι προσπαθεί να καλύψει με τις αφραγκίες που παίζουν, είναι πρόβλημα του.

Παραπληροφόρηση 500€ λάστιχα και 300€ αλυσογραναζα για 650 κυβικούλια, για ένα on off εσυ τα έγραψες.

Τα ίδια γράφουν εδώ μέσα και για αλλά θέματα…

Πετάτε την μαλακιουλα σας αβασάνιστα.
Υ.Σ ότι θες εδώ είμαι…
Έχεις δίκιο,ξέχασα ότι το μέσο μέλος του bourdela.com έχει ετήσιο εισόδημα 5εκ ευρώ,οδηγεί Lamborghini,και έχει μια Panigale να πηγαίνει το παιδί στο σχολείο,για διασκέδαση έχει μία από το HRC special edition...
Και προσπαθείς να βγεις από πάνω επειδή δεν έδωσα αναλυτικές τιμές.Δε με απασχόλησε..Μόλις πήγαμε και είδα ότι θέλει λάστιχα και η τιμή ήταν υψηλή του είπα του αδερφού μου πάρε μια καινούρια να τελειώνεις.
Α,και παπάκι δεν είχα ποτέ...Το πρώτο "μηχανάκι" που είχα πάρει στα 16 ήταν ένα Aprilia RS 50 ,και το επόμενο μόλις έκλεισα τα 18 ένα ZXR400 από τότε έχω πάρει και άλλες,αλλά παπί δεν είχα ποτέ....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom