Νέα

Αγορά αυτοκινήτου-αξιόπιστοι έμποροι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα manaconda13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 306
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

αγορα μεταχειρισμενου απο μαντρα


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    7
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.805
Like
3.067
Πόντοι
1.706
Είναι άλλο οι προσδοκίες κάποιου που δεν έχει ιδέα (συνήθως ούτε πως να οδηγήσει σωστά -να μη το φθείρει) και άλλο η απαταιωνιά των εμπόρων.

Το να σου δίνει ο άλλος αμάξι με γυρισμένα 150.000 χλμ είναι αλητεία....το να στο δίνει γνωρίζοντας ότι σε μερικές χιλιάδες χλμ θα θελήσει δίσκο πλατό ή οτιδήποτε άλλο επίπεδο αλητείας.

Δηλαδή πουλάς ένα σαπάκι και θες να βγάλεις κέρδος...οκ πούλα το....αλλά αφού ξέρεις ότι έχει κάποια θέματα...και λες που λες στο κορόιδο ότι θέλουμε και 2-3 μέρες για να στο παραδώσουμε με " σέρβις :jerking2::jerking2::jerking2::jerking2:" άλλαξε το το γαμημένο αφού το ξέρεις ότι θα τον αφήσει

αλλά είναι ακόμα πιο εξυπνάκηδες και σου λέει θα με πάρει τηλέφωνο και θα τον στείλουμε τον φίλο μου τον μήτσο και θα βγάλουμε κάνα μεροκάματο και από κει.
Και ναι και όχι.
Δεν είναι μόνο οι γνώσεις (στην τελική κατεβάζεις τα εργοστασιακά μάνιουαλ και βγάζεις μια άκρη) είναι και ο εξοπλισμός, από εργαλεία μέχρι αναβατώρια.
Σημασία έχει πως δεν αγοράζεις μεταχειρισμένο με την προοπτική να επισκεφτείς το συνεργείο μετά από κανένα εξάμηνο/χρόνο.
Όσο καλή κι αν είναι η αγορά σου το πας σε κάποιο συνεργείο και μπαίνεις σε κάποιο πρόγραμμα για το τι επισκευές χρειάζεται και πότε.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.561
Like
11.320
Πόντοι
3.656
Και ναι και όχι.
Δεν είναι μόνο οι γνώσεις (στην τελική κατεβάζεις τα εργοστασιακά μάνιουαλ και βγάζεις μια άκρη) είναι και ο εξοπλισμός, από εργαλεία μέχρι αναβατώρια.
Σημασία έχει πως δεν αγοράζεις μεταχειρισμένο με την προοπτική να επισκεφτείς το συνεργείο μετά από κανένα εξάμηνο/χρόνο.
Όσο καλή κι αν είναι η αγορά σου το πας σε κάποιο συνεργείο και μπαίνεις σε κάποιο πρόγραμμα για το τι επισκευές χρειάζεται και πότε.
Όλα τα αυτοκίνητα θα βγάλουν κάποιο πρόβλημα....ακόμα και τα ολοκαίνουρια.

Όταν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο πχ 8000 δεν περιμένεις ότι σε 5000 χλμ θα σου μείνει ο συμπλέκτης στο χέρι και θα πρέπει να δώσεις 500 ευρώ για την επισκευή.

Υπάρχουν και χειρότερα με προβλήματα που δεν εξαφανίζονται ποτέ.....πάρε τα ιταλικά για παράδειγμα.....
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Το αυτοκίνητο (και η μοτοσυκλέτα) είναι κουμπαράς.
Με το που θα το πάρεις θα βάζεις λεφτά.

Είναι και φονικό όπλο.
Σκοτώνεις και σκοτώνεσαι.

Τραβάτε το συντομότερο δυνατόν σε εξουσιοδοτημένο, να μειώσετε τις πιθανότητες της στραβής.

ΥΓ
Ανάλογα με ηλικία/οικογενειακή κατάσταση κλπ, είμαι γενικά υπερ των καλών μεταχειρισμένων.
Υπάρχουν μοντέλα που βγάζουν ζημιές, άλλα που βγάζουν πολύ λιγότερες

ΥΓ2
Υπάρχουν και κάποιοι τύποι που αγοράζουν μεταχειρισμένα λάστιχα.
Θεός φυλάξει (είμαι άθεος)

ΥΓ3
Είμαι και υπερ των μεταχειρισμένων διαμερισμάτων :buck2:
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.377
Κριτικές
5
Like
5.469
Πόντοι
1.056

Συνημμένα

  • 1000002303.jpg
    1000002303.jpg
    8,9 KB · Εμφανίσεις: 24
OP
OP
manaconda13

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
24
Like
2.318
Πόντοι
2.420
Υπάρχουν και χειρότερα με προβλήματα που δεν εξαφανίζονται ποτέ.....πάρε τα ιταλικά για παράδειγμα.....
Τι ανίατα προβλήματα έχουν τα ιταλικά που δεν εξαφανιζονται ποτέ;; Ερωτώ ως πρώην κάτοχος 147 επί 15ετίας.
Γτ το αμάξι ήταν απροβλημάτιστο. Ένα γρύλο παραθύρου κ μια κλειδαριά πορτ μπαγκάζ άλλαξα μόνο πέρα από τα σέρβις
 

AlexEasyRider

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2016
Μηνύματα
2.581
Κριτικές
10
Like
5.888
Πόντοι
1.446
Φαντάζομαι αν υπάρχει βιβλίο σέρβις, μπορείς να το δεις από τα σέρβις και τα χλμ που αναγράφονται σε κάθε σέρβις.
Φίλος την πάτησε πρόσφατα και από πολύ γνωστή εταιρία μεταχειρισμένων.
Περισσότερα αν θες, σε πμ μόνο.
 

AlexEasyRider

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2016
Μηνύματα
2.581
Κριτικές
10
Like
5.888
Πόντοι
1.446
Γενικα αμαξια δεν υπαρχουν.Οτι ερχεται απο εξω ειναι γυρισμενο σε χλμ.Και οι ιδιωτες τα πουλανε πανακριβα τα λιγα που παιζουν.Ο Χανιαδακης μου ειπαν θα εχει πολλα αμαξια απο σεπτεμβρη ελληνικα ελεγμενα απο avis κτλ με ιστορικο.Εγω λογω της δουλεισς μου ανταλλακτικα πηρα απο εκει μια χαρα αμαξι.
Προτείνεις από Χανιαδακη, ή ξέρεις κάποιον άλλον?
Γιατί και εγώ ψάχνω για μεταχειρισμένο, τώρα ακριβώς που μιλάμε.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.561
Like
11.320
Πόντοι
3.656
Τι ανίατα προβλήματα έχουν τα ιταλικά που δεν εξαφανιζονται ποτέ;; Ερωτώ ως πρώην κάτοχος 147 επί 15ετίας.
Γτ το αμάξι ήταν απροβλημάτιστο. Ένα γρύλο παραθύρου κ μια κλειδαριά πορτ μπαγκάζ άλλαξα μόνο πέρα από τα σέρβις
Δεν είμαι μηχανικός....έχω δει όμως κάτι βαλβίδες egr και κάτι ηλεκτρικά να αλλάζονται 2 και 3 φορές στο ίδιο αμάξι.

Δεν ισχύει μόνο για τα ιταλικά...όλα μετά από κάποια χρόνια και κάποια χλμ αρχίζουν να ζητάνε πράγματα.

Τώρα για το πορτοφόλι του καθενός αυτά θεωρούνται μικροπροβλήματα ή όχι. Άλλος θεωρεί φυσιολογικό να δώσει 2-3 κατοστάρικα το χρόνο (πέρα του σέρβις) και για άλλον είναι σκότωμα.

Ειδικά για τα άλφα ρομέο υπάρχουν και αυτοί που λένε δεν με ενδιαφέρει όσα ζητάει...γουστάρουν το αμάξι.
 

Lekker

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2023
Μηνύματα
504
Like
693
Πόντοι
86
Τον Σρέτεν τον ξέρετε???
Ε ας τον μάθουμε λοιπόν......

Παράτησε τη δουλειά του για να ασχολείται με το χόμπυ του, να βρίσκει παλιές μπέμπες και να τις επιδιορθώνει/ανακατασκευάζει.
Βγάζει λεφτά και από τα αμάξια που πουλάει αλλά κυρίως από το γιουτούμπι.
Σημασία έχει πως ψάχνει σε όλη την Ευρώπη μπέμπες και τις επιδιορθώνει στην Γερμανία.
Μηχανικός δεν είναι, κομπιουτεράς σπούδασε/δούλευε, αλλά πιάνουν τα χέρια του.
Δείτε όλα τα βίντεο για την Αλπίνα που επισκεύασε, μέχρι και στο εργοστάσιο τον κάλεσαν και θα καταλάβετε ενα απλό πράγμα......
Το μεταχειρισμένο άμα την αγορά του θέλει ενα καλό έλεγχο και επισκευή.
Δεν υπάρχουν οι ευκαιρίες του αγοράζω αμάξι με κάποια χιλιόμετρα, πολλά ή λίγα δεν έχει σημασία, και του κάνω σερβις μετά από 50000 χλμ.
Ανακατασκευασμενο G Wagen με ψηνει
Πρεπει να δω τι παιζει με το καθεστος για τις αντικες, ετσι και αλλιως ειναι αμαξι για χομπυ
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.805
Like
3.067
Πόντοι
1.706
Ανακατασκευασμενο G Wagen με ψηνει
Πρεπει να δω τι παιζει με το καθεστος για τις αντικες, ετσι και αλλιως ειναι αμαξι για χομπυ
Νομίζω πως τώρα το φθινόπωρο θα το αλλάξουν οπότε μάλλον θα πρέπει να κάνεις υπομονή.
Το δε μοντέλο που έγραψες πάντα άνηκε στα πανάκριβα αυτοκίνητα για αγορά και χρήση, είσαι σίγουρος???????????????
 
OP
OP
manaconda13

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
24
Like
2.318
Πόντοι
2.420

Lekker

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2023
Μηνύματα
504
Like
693
Πόντοι
86
Νομίζω πως τώρα το φθινόπωρο θα το αλλάξουν οπότε μάλλον θα πρέπει να κάνεις υπομονή.
Το δε μοντέλο που έγραψες πάντα άνηκε στα πανάκριβα αυτοκίνητα για αγορά και χρήση, είσαι σίγουρος???????????????
Μεταχειρισμενο 90' σε καλη φαινομενικα κατασταση το βρισκεις γυρω στα 20
Αν σαν αντικα δεν πληρωσεις πολλα για εκτελωνισμο, τελη κλπ και το χρησιμοποιεις μονο για καμια βολτα, ισως να μην ειναι υπερβολικο το τελικο κοστος
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.805
Like
3.067
Πόντοι
1.706
Μεταχειρισμενο 90' σε καλη φαινομενικα κατασταση το βρισκεις γυρω στα 20
Αν σαν αντικα δεν πληρωσεις πολλα για εκτελωνισμο, τελη κλπ και το χρησιμοποιεις μονο για καμια βολτα, ισως να μην ειναι υπερβολικο το τελικο κοστος
Από κληρονομιά κονόμησα τσερόκι του ΄98 και είναι σε καλή κατάσταση, δεν είναι κανένα σκουριασμένο χρέπι.
Πρόσεξε γιατί τόσο παλιά αυτοκίνητα αυτής της κατηγορίας δεν έχουν πλέον καινούρια ανταλλακτικά αλλά μεταχειρισμένα. Κομπρέσορα για το αρκουδίσιον θέλω και βρίσκω μόνο μτχ.
Αυτό μάλλον που θα το πάω για ανακύκλωση ΟΤΑΝ του κάνω δήλωση κληρονομιάς.
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.726
Κριτικές
30
Like
19.902
Πόντοι
8.746

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.377
Κριτικές
5
Like
5.469
Πόντοι
1.056
Δηλ
Από κληρονομιά κονόμησα τσερόκι του ΄98 και είναι σε καλή κατάσταση, δεν είναι κανένα σκουριασμένο χρέπι.
Πρόσεξε γιατί τόσο παλιά αυτοκίνητα αυτής της κατηγορίας δεν έχουν πλέον καινούρια ανταλλακτικά αλλά μεταχειρισμένα. Κομπρέσορα για το αρκουδίσιον θέλω και βρίσκω μόνο μτχ.
Αυτό μάλλον που θα το πάω για ανακύκλωση ΟΤΑΝ του κάνω δήλωση κληρονομιάς.
Δηλαδή τύπε, το αυτοκίνητο κυκλοφορεί στο όνομα του νεκρού;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom