Νέα

103 λόγοι που είμαστε περήφανοι ως Έλληνες...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα allen221
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 106
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Οι Νεοέλληνες δεν αξίζουν;  :idiot:
Γιατί ως Έλληνας μπορείς να ξεχάσεις τους αγωνιστές του 1821 που προκάλεσαν τότε το παγκόσμιο θαυμασμό (Βλέπε Λόρδος Μπάιρον κλπ)  :dancing:
Γιατί ως Έλληνας μπορείς να ξεχάσεις το έπος του 40 (Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες αλλά οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες Winston Churchill)  :dancing:
Γιατί ως Έλληνας μπορείς να ξεχάσεις Σεφέρης, Ελύτη, (βραβεία Νόμπελ) ακόμη και τον Καζαντζάκη (Βραβείο Λενιν);  :dancing:
Γιατί ως Έλληνας μπορείς να ξεχάσεις Θεοδωράκη, Χατζηδάκη, Παπαθανασίου (σύνθετες) και γενικά καλλιτεχνες;  :dancing:
Γιατί ως Έλληνας μπορείς να ξεχάσεις τις Ελληνικές επιτυχίες του αθλητισμού (πόσα ονματα);  :dancing:
Γιατί ως Έλληνας μπορείς να ξεχάσεις τον Γ. Παπανικολάου (τεστ παπ) τον Καραθεοδωρη, Γιολβα και αλλους επιστημονες; :dancing: 
Σε ποιο τομέα δεν έχουμε επιτυχία;  :idiot:
Προσωπικά ως νεοέλληνα ορίζω το υβρίδιο που μας προέκυψε από τα 1980s και μετά (να δεις τί σου'χω για μετά...) Όλοι οι προαναφερθέντες (πλην των αθλητών) έδρασαν προ των 1980s
 

Επισκέπτης
τα πουτανακια τον πολιτικον!!!!!!!!!!!!!!!!καλο gangsta!!!πολι καλο και θα σιμφονισο μαζι σου γιατι ετσι εχουμε γινι τορα πια!τα πουτανακια τον πολιτικον!!!!!χεχεχεχεχε!!!!στο πιτσιλισμα οι ελινεσ ειναι αριστουχοι!~!!μεγαλοι αρχοντες τισ καυλασ!!!σε ολα τα αλλα ειμαστε μαλακοκαυλιδεσ σα λαος!!!!τα ποθτανακια τον πολιτικον οποε ειπε και ο σιναγονιστισ gangsta!!
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
12
Πόντοι
2.007
Ο καθένας θα μπορούσε να φτάσει 1000 post για λόγους που δεν νοιωθει υπερηφάνεια και 1000 που τον κάνει υπερηφανο.
Αρα δεν μού λες κάτι. 
Αλλά ελεος αν χτυπαμε εμεις οι ιδιοι τον τόπο μας γεννησε και ζούμε (χωρίς να κανουμε τίποτα και μονο να κατηγορούμε) Τι θα παραδώσουμε στις επόμενες γενεές μόνο μισαλλοδοξία; 

Ουτε εμενα μου λενε κατι οι σαχλοι "103 λογοι" που αναφερεις.
Αληθεια απο το Νιτρο-Κιτρο τους ψαρεψες ?

 

stunt

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.136
Like
4
Πόντοι
16
τα πουτανακια τον πολιτικον!!!!!!!!!!!!!!!!καλο gangsta!!!πολι καλο και θα σιμφονισο μαζι σου γιατι ετσι εχουμε γινι τορα πια!τα πουτανακια τον πολιτικον!!!!!χεχεχεχεχε!!!!στο πιτσιλισμα οι ελινεσ ειναι αριστουχοι!~!!μεγαλοι αρχοντες τισ καυλασ!!!σε ολα τα αλλα ειμαστε μαλακοκαυλιδεσ σα λαος!!!!τα ποθτανακια τον πολιτικον οποε ειπε και ο σιναγονιστισ gangsta!!

Υποκλινομαι στο μεγαλειο σου και στην κοσμοθεωρια σου μεγαλε Πιτσι, εσυ ηγετη και ινστρουκτορα του πιτσιλισματος καθε ατακτου πορνιδιου! Με το κονταρι σου παντα ψηλα δειχνεις το δρομο που πρεπει να ακολουθησει το γενος μας για να φτασει σε δυσθεωρητα επιπεδα υπερτατης ηδονης!
Ευγε, εσυ γητευτη της ψυχης και του αιδοιου των απανταχου ακορεστων κορασιδων!
 
OP
OP
A

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Προσωπικά ως νεοέλληνα ορίζω το υβρίδιο που μας προέκυψε από τα 1980s και μετά (να δεις τί σου'χω για μετά...) Όλοι οι προαναφερθέντες (πλην των αθλητών) έδρασαν προ των 1980s
Γιατί το λες αυτός
Ο Χατζηδακης πεθανε το 1994 μερικά από τα εργα του μετα το 1980
# Η εποχή της Μελισσάνθης (1980)
# Πορνογραφία (1982)
# Οι μπαλάντες της οδού Αθηνάς (1983)
# Memed My Hawk (1983)
# Σκοτεινή μητέρα (1986)
# Ο Μάνος Χατζιδάκις στη Ρωμαϊκή Αγορά (1986)
# Η λαϊκή αγορά (1987)
# Το ρεσιτάλ (1989)
# Τα τραγούδια της αμαρτίας (1996)
# Μουσική για το Θέατρο Τέχνης (2003)
# Μουσική για το Ελληνικό Χορόδραμα (2003)
Ο Θεοδωρακης ζει ακόμη και βασιλεύει.
Ο Γιολβας πεθάνε προσφατα
ο Παπαθανασίου ζει και βασιλεύει και αυτος
Αρα έχουμε πολλές επιτυχίες και μετα το 1980
 
OP
OP
A

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Ουτε εμενα μου λενε κατι οι σαχλοι "103 λογοι" που αναφερεις.
Αληθεια απο το Νιτρο-Κιτρο τους ψαρεψες ?
Πρωτον για σένα είναι σαχλοι και δικαιωμα σου.....
Όσο για το που τους ψαρεψα για σένα δεν εχει καμια αξία γι' αυτό αστο.
 

Επισκέπτης
stunt αχχαχαχαχαχαχα!!!!!respect στιν ποιτιτισ του λογουσ σου!!!!!εισαι ο ποιοιτισ τις καυλας!!!!καθε σου λεξη βγαζει μια ανιπερβλιτι καυλα που δισκολα θα μπορουσε καπιοσ να αντεξει μπροστα στι καυλα που βγαινει απο μεσα σου!!!!καλα πιτσιλισματα μετα το πασχα καυλιαρι μου!!!!!και παντα ετσι διινατοσ και δραστιριοσ !!!!να σαι καλα!!!!!χεχε!!!
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
12
Πόντοι
2.007
Πρωτον για σένα είναι σαχλοι και δικαιωμα σου.....
Όσο για το που τους ψαρεψα για σένα δεν εχει καμια αξία γι' αυτό αστο.

Ευτυχως που εχω αυτο το δικαιωμα (ακομα), να θεωρω σαχλαμαρες τα καρπουζια κ τα σουβλακια σοβαρους λογους να νοιωθει καποιος υπερηφανος που ειναι Ελληνας.
Ο κυρ Κωστοπουλος, το μονο που δεν εχει να φοβηθει, ειναι μηπως κ δεν βρει αξιους συνεχιστες του λαμπρου εργου του.
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Γιατί το λες αυτός
Ο Χατζηδακης πεθανε το 1994 μερικά από τα εργα του μετα το 1980
# Η εποχή της Μελισσάνθης (1980)
# Πορνογραφία (1982)
# Οι μπαλάντες της οδού Αθηνάς (1983)
# Memed My Hawk (1983)
# Σκοτεινή μητέρα (1986)
# Ο Μάνος Χατζιδάκις στη Ρωμαϊκή Αγορά (1986)
# Η λαϊκή αγορά (1987)
# Το ρεσιτάλ (1989)
# Τα τραγούδια της αμαρτίας (1996)
# Μουσική για το Θέατρο Τέχνης (2003)
# Μουσική για το Ελληνικό Χορόδραμα (2003)
Ο Θεοδωρακης ζει ακόμη και βασιλεύει.
Ο Γιολβας πεθάνε προσφατα
ο Παπαθανασίου ζει και βασιλεύει και αυτος
Αρα έχουμε πολλές επιτυχίες και μετα το 1980
Ο Χατζηδάκις, ο Θεοδωράκης, ο Παπαθανασίου και όλοι αυτοί που λες "βγήκαν" σε άλλες δεκαετίες. Αυτό εννοώ εγώ. Μην παίζουμε με τις λέξεις. Τότε βγαίναν μεγάλοι άνθρωποι. Τώρα?
 
OP
OP
A

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Ευτυχως που εχω αυτο το δικαιωμα (ακομα), να θεωρω σαχλαμαρες τα καρπουζια κ τα σουβλακια σοβαρους λογους να νοιωθει καποιος υπερηφανος που ειναι Ελληνας.
Ο κυρ Κωστοπουλος, το μονο που δεν εχει να φοβηθει, ειναι μηπως κ δεν βρει αξιους συνεχιστες του λαμπρου εργου του.
Για τα σουβλάκια και τα καρπουζια μπορεί αν έχεις καπιο δικιο αλλά η Ελληνική κουζίνα και γενικοτερα η Μεσογειακη θεωρούνται από τις πιο καλες παγκοσμιος
 

bumsen1453

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2006
Μηνύματα
332
Like
1
Πόντοι
1
Με το κονταρι σου παντα ψηλα δειχνεις το δρομο που πρεπει να ακολουθησει το γενος μας για να φτασει σε δυσθεωρητα επιπεδα υπερτατης ηδονης!

Είναι ο σύγχρονος Πρίαπος, για να διατηρήσουμε το πνεύμα του θρεντ.
 
OP
OP
A

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Ο Χατζηδάκις, ο Θεοδωράκης, ο Παπαθανασίου και όλοι αυτοί που λες "βγήκαν" σε άλλες δεκαετίες. Αυτό εννοώ εγώ. Μην παίζουμε με τις λέξεις. Τότε βγαίναν μεγάλοι άνθρωποι. Τώρα?
Ασε αυτο θα το δειξει η ιστορία;
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
12
Πόντοι
2.007
Για τα σουβλάκια και τα καρπουζια μπορεί αν έχεις καπιο δικιο αλλά η Ελληνική κουζίνα και γενικοτερα η Μεσογειακη θεωρούνται από τις πιο καλες παγκοσμιος

Φιλε μου, καλη ειναι η κουζινα μας - η καλυτερη θα ελεγα εγω-, αλλα δν ειναι το θεμα μας αυτο. Και ουτε νοιωθω υπερηφανος λογω της κουζινα μας, ουτε για κανεναν απο τους 103 λογους που αναφερεις.
Για αλλα πραγματα -που εχω στην καρδια- νοιωθω υπερηφανος.
Τεσπα, μην το ψαχνεις.   
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.300
Κριτικές
1
Like
770
Πόντοι
96
 Αν βαλεις ΕΝΑΝ Ελληνα σε οποιαδηποτε κοινωνία ξενων, θα διαπρεψει, αν βάλεις και εναν 2ο ή που θα αρχισουν τους φραπεδες και το τάβλι ή που θα καταστρεψει ο ενας τον άλλον!!!!
 
OP
OP
A

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Περι ορεξεως, ουδεις λογος  :2funny:
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
Ο Χατζηδάκις, ο Θεοδωράκης, ο Παπαθανασίου και όλοι αυτοί που λες "βγήκαν" σε άλλες δεκαετίες. Αυτό εννοώ εγώ. Μην παίζουμε με τις λέξεις. Τότε βγαίναν μεγάλοι άνθρωποι. Τώρα?

Τώρα και να βγαίνουν, ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ, germaon ...Περιμένουν, μήπως και περάσει η μπόρα...
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
Ο Χατζηδάκις, ο Θεοδωράκης, ο Παπαθανασίου και όλοι αυτοί που λες "βγήκαν" σε άλλες δεκαετίες. Αυτό εννοώ εγώ. Μην παίζουμε με τις λέξεις. Τότε βγαίναν μεγάλοι άνθρωποι. Τώρα?
ο σαρμπέλ, η τάμτα, η μπεζαντάκου........ :jerking:
 

Επισκέπτης
  Αν βαλεις ΕΝΑΝ Ελληνα σε οποιαδηποτε κοινωνία ξενων, θα διαπρεψει, αν βάλεις και εναν 2ο ή που θα αρχισουν τους φραπεδες και το τάβλι ή που θα καταστρεψει ο ενας τον άλλον!!!!

Mεγάλη αλήθεια αυτό!
 

Επισκέπτης
Να σας πω και κάτι που μου έτυχε πρόσφατα:

Πηγαίνω προς το σπίτι μου, είμαι με το αμάξι. Κινούμαι σε έναν δρόμο ο οποίος δεν είναι κεντρικός μεν, αλλά έχει πάντα κίνηση γιατί βγάζει σε κεντρικό δρόμο. Είναι μία λωρίδα, μονόδρομος, στην μία πλευρά έχει παρκαρισμένα αυτοκίνητα και δεξιά-αριστερά μαγαζιά. Σαν την Φυλής ένα πράγμα!

Σε κάπια φάση πλησιάζω τον μπροστινό που έχει σταματήσει. Πιο μπροστά διακρίνω ένα άλλο αμάξι να έχει ανάψει alarm. Κάθομαι λοιπόν και περιμένω. Περνάει 1 λεπτό... 2 λεπτά (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ χρόνοι αυτοί που αναφέρω) και τίποτα. "Τι γίνεται ρε πούστη μου", σκέφτομαι, αλλά ο μπροστινός μου είναι πολύ cool και ούτε που έχει κορνάρει. Περιμένει κι αυτός. Φαντάστηκα λοιπόν ότι ο μπροστά θα περίμενε κάναν παπάρα να ξεπαρκάρει για να παρκάρει αυτός μιας και σε αυτή την οδό βρίσκεις να παρκάρεις μόνο το 15Αύγουστο! Κάνω έτσι το κεφάλι να δω.. τίποτα :huh: Περνάνε άλλα 2-3 λεπτά κι έχουν μαζευτεί τουλάχιστον 10 αυτοκίνητα από πίσω μου. Ξαφνικά βλέπω ένα ψαρομάλλη (πάνω από 60 πρέπει να ήταν) να βγαίνει από το φαρμακείο που ήταν στα δεξιά του δρόμου  και να τρέχει βιαστικά. "Δεν μπορεί!", λέω, "θα πάθω εγκεφαλικό!".

Ε, λοιπόν ΝΑΙ! Ο τύπος είχε παρατήσει το αμάξι ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ του δρόμου, είχε ανάψει alarm και είχε πεταχτεί στο φαρμακείο να πάρει κάτι!!! ΜΠΟΡΕΙΤΕ να το πιστέψετε??? Με το που αντιλαμβάνομαι τι έχει συμβεί, ανοίγω την πόρτα και βγαίνω ο μισός έξω και του λέω "ρε μεγάλε πας καλά? :idiot: Εδώ βρήκες να το παρατήσεις???". Και γυρνάει με ένα ΑΠΑΘΕΣΤΑΤΟ ύφος και μου λέει "καλά μωρές, πως κάνετε έτσι... περιμένατε 5 λεπτά και κάτι τρέχει!".

Λοιπόν, έτσι και είχα όπλο μαζί μου, μπορεί και να τον... :uzi: Θα τον καταλάβαινα ΠΛΗΡΩΣ αν μου έλεγε κάτι σε στυλ "χίλια συγνώμη φίλε μου αλλά έπρεπε να πάρω οπωσδήδποτε το φάρμακο".  Θα τον καταλάβαινα ΠΛΗΡΩΣ! Αλλά αυτός ο σταρχιδισμός ρε παιδί μου "εγώ να κάνω την δουλειά μου κι οι υπόλοιποι να πα να γαμηθούνε" είναι φοβερός. Τον άρχισε στα γαμωσταυρίδια χρονιάρε μέρες και ο τυπάκος μπήκε αμέσως στο αμάξι του γιατί με έβλεπε να είχα αρχίσει να φουντώνω.

Το όλο κακό της υπόθεσης ξέρετε ποιο είναι? Ότι αυτός ο κωλόγερος θα έχει και παιδιά και εγγόνια... και θα τα έχει αναθρέψει ανάλογα!

Τελικά εμείς οι έλληνες δεν είμαστε για "δημοκρατία" και "ελευθερία". Έχουμε παρεξηγήσει όσο δεν πάει άλλο τις έννοιες αυτών των δύο όρων...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom