Νέα

103 λόγοι που είμαστε περήφανοι ως Έλληνες...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα allen221
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 106
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
A

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Καμια μισαλλοδοξια.
Θα μπορουσα να φτασω τα 1000 ποστ, εαν σε καθε ποστ ανεφερα εναν λογο για τον οποιο ΔΕΝ ειμαι υπερηφανος. 
Ο καθένας θα μπορούσε να φτάσει 1000 post για λόγους που δεν νοιωθει υπερηφάνεια και 1000 που τον κάνει υπερηφανο.
Αρα δεν μού λες κάτι. 
Αλλά ελεος αν χτυπαμε εμεις οι ιδιοι τον τόπο μας γεννησε και ζούμε (χωρίς να κανουμε τίποτα και μονο να κατηγορούμε) Τι θα παραδώσουμε στις επόμενες γενεές μόνο μισαλλοδοξία; 
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Αλλά ελεος αν χτυπαμε εμεις οι ιδιοι τον τόπο μας γεννησε και ζούμε (χωρίς να κανουμε τίποτα και μονο να κατηγορούμε) Τι θα παραδώσουμε στις επόμενες γενεές μόνο μισαλλοδοξία; 
Ενώ αν δεν χτυπάμε τον τόπο μας...ε? Οι επόμενες γενιές θα προκόψουν.
 

bumsen1453

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2006
Μηνύματα
332
Like
1
Πόντοι
1
Οι επόμενες γενιές πρέπει να μάθουν ότι δεν φτάνουν οι αρχαίοι υμών πρόγονοι για να προκόψουν, πρέπει να ξυπνήσουν κι αυτοί.
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Εσύ μπορείς να μου αποδειξεις το αντίθετο;
Δεν κατάλαβες.... Δεν εννοώ ότι "χτυπόντας" τον τόπο μου θα φτιάξει. Ούτε γι'αυτό το κάνω. Απλά παρατηρώ κάποια πράγματα και εκφέρω την άποψή μου.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
Οι επόμενες γενιές πρέπει να μάθουν ότι δεν φτάνουν οι αρχαίοι υμών πρόγονοι για να προκόψουν, πρέπει να ξυπνήσουν κι αυτοί.

Οι επόμενες γενιές, θεωρούν ... θυσία, το να πάνε από το σύνταγμα στην Ομόνοια με τα πόδια... :crazy:
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
εγώ πάντως πέρα από όλα που γράφουμε είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας, και είμαι για αυτά που έγιναν, για αυτά που γίνονται, και για αυτά που θα γίνουν...με όλα τα καλά ή τα κακά τους........για σκεφτήτε το...3.000 χρόνια μας κυνηγάνε να μας σβήσουν από τον χάρτη και δεν τα έχουν καταφέρει...κάτι δεν λέει αυτό?
 

bumsen1453

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2006
Μηνύματα
332
Like
1
Πόντοι
1
Οι επόμενες γενιές πρέπει να μάθουν και τα λάθη και τις μαλακίες που κάναμε ως λαός, όχι μόνο τα ωραία πράγματα. Πρέπει να μάθουν από τα λάθη των προηγούμενων κι όχι μόνο να τους φουσκώνουμε το κεφάλι με επιλεγμένα κατορθώματα των αρχαίων.
 

bumsen1453

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2006
Μηνύματα
332
Like
1
Πόντοι
1
εγώ πάντως πέρα από όλα που γράφουμε είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας, και είμαι για αυτά που έγιναν, για αυτά που γίνονται, και για αυτά που θα γίνουν...με όλα τα καλά ή τα κακά τους........για σκεφτήτε το...3.000 χρόνια μας κυνηγάνε να μας σβήσουν από τον χάρτη και δεν τα έχουν καταφέρει...κάτι δεν λέει αυτό?

Φυσικά με τιμάει το ένδοξο παρελθόν, αλλά περήφανος μπορεί να είναι κανείς μόνο για τα δικά του επιτεύγματα. Δεν νομίζω ότι είχαμε επιλογή να γεννηθούμε Έλληνες ή όχι!
 

bumsen1453

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2006
Μηνύματα
332
Like
1
Πόντοι
1
Το ίδιο εξέφραζαν και οι αρχαίοι, πχ. σκέψου το μύθο του Ηρακλή προ της Αρετής και της Κακίας. Η συνειδητή επιλογή είναι που του έδωσε τιμή και δόξα, όχι το γεγονός ότι διέθετε τιτάνια δύναμη. Αντίστοιχη διέθετε κι ο ληστής Πιτυοκάμπτης, αλλά κανείς δεν τον θεωρούσε παράδειγμα.
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Φυσικά με τιμάει το ένδοξο παρελθόν, αλλά περήφανος μπορεί να είναι κανείς μόνο για τα δικά του επιτεύγματα. Δεν νομίζω ότι είχαμε επιλογή να γεννηθούμε Έλληνες ή όχι!
Κάπου αυτό το ανέκδοτο με τους "Αρχαίους Προγόνους" ας τελειώσει. Καταντάμε γραφικοί. Μέχρι και στη Γιουροβίζιον για τον Σωκράτη και τα παιδιά του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη λέγαμε. Έλεος. Τέλειωσε η βενζίνη του Μπάγιεβ...sorry των Αρχαίων ήθελα να πω.Πάνε αυτοί. "Εσείς να δούμε τώρα..." . Κάποιος το έχει πει αυτό αλλά μου διαφεύγει...  
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
Φυσικά με τιμάει το ένδοξο παρελθόν, αλλά περήφανος μπορεί να είναι κανείς μόνο για τα δικά του επιτεύγματα. Δεν νομίζω ότι είχαμε επιλογή να γεννηθούμε Έλληνες ή όχι!
θυμάσαι βέβαια τα λόγια...μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει, και ξανά προς την δόξα τραβά....και αν είχα δικαίωμα επιλογής πάλι Ελληνας θα ήθελα να είμαι......
 

bumsen1453

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2006
Μηνύματα
332
Like
1
Πόντοι
1
θυμάσαι βέβαια τα λόγια...μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει, και ξανά προς την δόξα τραβά....και αν είχα δικαίωμα επιλογής πάλι Ελληνας θα ήθελα να είμαι......

Κι εγώ!!! Αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε κι εμείς γι ΄αυτό! Δεν αρκεί μόνο η δόξα των παλιών, πρέπει να τη συντηρήσουμε και να την αυξήσουμε οι νέοι.
 

bumsen1453

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2006
Μηνύματα
332
Like
1
Πόντοι
1
Κάπου αυτό το ανέκδοτο με τους "Αρχαίους Προγόνους" ας τελειώσει. Καταντάμε γραφικοί. Μέχρι και στη Γιουροβίζιον για τον Σωκράτη και τα παιδιά του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη λέγαμε. Έλεος. Τέλειωσε η βενζίνη του Μπάγιεβ...sorry των Αρχαίων ήθελα να πω.Πάνε αυτοί. "Εσείς να δούμε τώρα..." . Κάποιος το έχει πει αυτό αλλά μου διαφεύγει...  

Συμφωνώ εν μέρει, ω φίλτατε υπερβόρειε!
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
Κι εγώ!!! Αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε κι εμείς γι ΄αυτό! Δεν αρκεί μόνο η δόξα των παλιών, πρέπει να τη συντηρήσουμε και να την αυξήσουμε οι νέοι.
σε αυτό συμφωνώ απολύτως.....η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία......
 
OP
OP
A

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Κάπου αυτό το ανέκδοτο με τους "Αρχαίους Προγόνους" ας τελειώσει. Καταντάμε γραφικοί. Μέχρι και στη Γιουροβίζιον για τον Σωκράτη και τα παιδιά του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη λέγαμε. Έλεος. Τέλειωσε η βενζίνη του Μπάγιεβ...sorry των Αρχαίων ήθελα να πω.Πάνε αυτοί. "Εσείς να δούμε τώρα..." . Κάποιος το έχει πει αυτό αλλά μου διαφεύγει... 
Οι Νεοέλληνες δεν αξίζουν;  :idiot:
Γιατί ως Έλληνας μπορείς να ξεχάσεις τους αγωνιστές του 1821 που προκάλεσαν τότε το παγκόσμιο θαυμασμό (Βλέπε Λόρδος Μπάιρον κλπ)  :dancing:
Γιατί ως Έλληνας μπορείς να ξεχάσεις το έπος του 40 (Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες αλλά οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες Winston Churchill)  :dancing:
Γιατί ως Έλληνας μπορείς να ξεχάσεις Σεφέρης, Ελύτη, (βραβεία Νόμπελ) ακόμη και τον Καζαντζάκη (Βραβείο Λενιν);  :dancing:
Γιατί ως Έλληνας μπορείς να ξεχάσεις Θεοδωράκη, Χατζηδάκη, Παπαθανασίου (σύνθετες) και γενικά καλλιτεχνες;  :dancing:
Γιατί ως Έλληνας μπορείς να ξεχάσεις τις Ελληνικές επιτυχίες του αθλητισμού (πόσα ονματα);  :dancing:
Γιατί ως Έλληνας μπορείς να ξεχάσεις τον Γ. Παπανικολάου (τεστ παπ) τον Καραθεοδωρη, Γιολβα και αλλους επιστημονες; :dancing: 
Σε ποιο τομέα δεν έχουμε επιτυχία;  :idiot:
 

Επισκέπτης
οι ελλινες ειναι οι μεγαλιτεροι πιτσιλιστεσ του κοσμου!!!!εχοθν παντα καυλεσ και αναζιτουν σινεχεια νεα πουτανακια για να τα ξεσκισουν!!!!!ειμαστε οι καλιτεροι καυλιαριδεσ του κοσμου!!!!!!!!!!!!!
 

gangstaXZ

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
19 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.642
Κριτικές
5
Like
27
Πόντοι
1.516
Ελλαδιστάν!!Η χώρα των θαυμάτων!Αυτή είναι η μόνη χώρα που μπορείς να κάνεις ΟΤΙ μαλακία γουστάρεις πραγματικά!

Συμφωνώ απολύτως με αυτά που είπε, προηγουμένως, ο germaon...Σα λαός πάντως μπορεί να είμαστε ξύπνιοι αλλά είμαστε και πολύ κουτοπόνηροι,βολεψάκηδες,συμφεροντολόγοι και φιγουρατζήδες...(με εξαιρέσεις βέβαια)
Είμαστε τόσο κομπλεξικοί που η χαρά και η επιτυχία του άλλου είναι δυστυχία μεγάλη για μας και θα κάνουμε τα πάντα για να τον καταστρέψουμε(ωραία λογική...!)

Η ένδοξη Ελλάδα των πολεμιστών ,των ηρώων των μεγάλων προσωπικοτήτων έχει αντικατασταθεί με την Ελλάδα του Σαρμπέλ,της Στεφανίδου και της αλητείας των γηπέδων...

Συμπέρασμα??Είμαστε μια όμορφη χώρα με ένδοξο παρελθόν,αβέβαιο παρών και απαισιόδοξο μέλλον...

Υ.Γ. Πιτσιλιστή καλά τα λες αλλά.. τελικά εμείς έχουμε γίνει τα πουτανάκια των πολιτικών!!!και μας πιτσιλάνε συνέχεια οι πούστηδες!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom