Νέα

Ξύπνησα (Κυριακή) νομίζοντας ότι είναι Δευτέρα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Μάγος του ΟΖ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 49
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.328
Like
1.931
Πόντοι
216
Yπάρχει παρόμοια ιστορία.Την είχα κάνει στα Αγγλικά,στο Φροντιστήριο,όταν πήγαινα ακόμα Δημοτικό Σχολείο.
Ο ήρωας του βιβλίου των Αγγλικών,ο Άρθουρ,ξυπνάει Κυριακή να πάει στην δουλειά,νομίζοντας ότι είναι καθημερινή...
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.852
Like
2.248
Πόντοι
456
Ποιου Δια?
Thursday ειναι η ημερα του Thor και Friday η ημερα της Freya
Στα λατινικά και και μετέπειτα τα γαλλικά είναι του Δία. Τα ανακάτεψα λίγο για να προσομοιάζουν με τις ελληνορωμαικές θεότητες. Τα γερμανο-αγγλικά φύλα έχουν άλλες.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.157
Κριτικές
1
Like
2.620
Πόντοι
456
Στα λατινικά και και μετέπειτα τα γαλλικά είναι του Δία. Τα ανακάτεψα λίγο για να προσομοιάζουν με τις ελληνορωμαικές θεότητες. Τα γερμανο-αγγλικά φύλα έχουν άλλες.
Μονο εμεις δεν εχουμε τις παραδοσιακες αν και δικοι μας θεοι ηταν:confused:
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.852
Like
2.248
Πόντοι
456
Καλά που μας έμειναν και οι μήνες, εστω και λατινικοί.
 
OP
OP
Μάγος του ΟΖ

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
637
Like
1.373
Πόντοι
206
OP
OP
Μάγος του ΟΖ

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
637
Like
1.373
Πόντοι
206
Yπάρχει παρόμοια ιστορία.Την είχα κάνει στα Αγγλικά,στο Φροντιστήριο,όταν πήγαινα ακόμα Δημοτικό Σχολείο.
Ο ήρωας του βιβλίου των Αγγλικών,ο Άρθουρ,ξυπνάει Κυριακή να πάει στην δουλειά,νομίζοντας ότι είναι καθημερινή...
Πάτησα το λινκ να διαβάσω αλλά δε φαίνεται τίποτα. Θα κάνω αναζήτηση μπας και βρω παρόμοιες ιστορίες με άγχος επιδόσεων και υποχρεώσεων.
Γενικά τέτοια συμβάντα είναι συνηθισμένα, όπως πχ το να βλέπουμε όνειρα ότι είμαστε σχολείο λίγο πριν γράψουμε διαγώνισμα, και ξυπνάμε με ανακούφιση ότι δεν είμαστε πλέον μαθητές
 

Trifonbakatsoulias

Σπουδαίος
Εγγρ.
27 Ιαν 2022
Μηνύματα
3.445
Κριτικές
31
Like
11.878
Πόντοι
3.246
Ένας Χριστιανός, ένας Μουσουλμάνος κι ένας Εβραίος προσπαθούν να πείσουν ότι ο Θεός που πιστεύει ο καθένας είναι ο καλύτερος.
Λέει ο πρώτος: "Ξεκίνησα να πάω κάπου με την βαρκούλα μου και με έπιασε μια καταιγίδα, έπεσα με την μία, έκανα προσευχή και έγινε θαύμα, γύρω-γύρω φουρτούνα, στη μέση που ήμουν εγώ η θάλασσα ήρεμη και ωραία.
"Ε, εντάξει" λένε οι άλλοι.
Πάει ο δεύτερος και λέει: "Εγώ ήμουν στην έρημο, το μεσημέρι με πιάνει μια αμμοθύελλα, πέφτω λέω Αλλάχ, Αλλάχ, Αλλάχ. Στο τρίτο Αλλάχ έγινε θαύμα, γύρω-γύρω αμμοθύελλα, στη μέση που ήμουν εγώ μόνο άσφαλτο που δεν μας έστρωσε".
"Ε, εντάξει" λένε οι άλλοι.
Πάει ο τρίτος και λέει: "Σάββατο πήγαινα στην συναγωγή, όπως πάω να κάτσω να πάρω μια ανάσα σε ένα παγκάκι, έρχεται μια γκομενάρα δίπλα μου και θέλει να την πηδήξω, σκέφτομαι είναι Σάββατο, αχ Σάββατο δεν επιτρέπεται να κάνω ούτε σεξ, ε πέφτω κάνω μια προσευχή και γίνεται θαύμα, γύρω-γύρω Σάββατο, εκεί που πηδάω εγώ Κυριακή!".
Αυτο ακριβως μου ρθε στο μυαλο.το χαν κανει και οι αμαν!!
 

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
6.018
Κριτικές
32
Like
25.936
Πόντοι
8.346
Ακολουθεί Κυριακάτικο.

Σήμερα νωρίς το πρωί ξυπνάω και κοιτώντας την ώρα, νόμισα ότι θα αργοπορούσα να ετοιμαστώ για τη δουλειά.
Σηκώνομαι με φούρια και αγχωμένος, για να πλυθώ και να ντυθώ. Από μέσα μου σιχτίριζα επειδή δεν ένιωθα καθόλου ξεκούραστος και μες τη θολούρα ένιωθα κάτι να λείπει. Στην προκειμένη περίπτωση ήταν η μία παραπάνω ημέρα ξεκούρασης, που νόμιζα ότι ήδη είχε περάσει.
Καθώς ξεθόλωνε το μυαλό μου κοιτάζω το κινητό και βλέπω με τεράστια ανακούφιση ότι σήμερα είναι Κυριακή. Ένιωσα εκείνη τη στιγμή να κερδίζω όχι μία ημέρα αλλά ένα χρόνο ζωής.
Νομίζω πολλοί πέρασαν παρόμοια ευχάριστη κατάσταση.
Αλλά και το ανάποδο, δηλαδή να ξυπνάς Δευτέρα και να νομίζεις ότι είναι Κυριακή :sad2:

Θα παραθέσω παρακάτω ένα λόγιο κείμενο για τη σημερινή ημέρα.

«Ακόμα και αν σε όλες τις ημέρες της εβδομάδας επικρατούν οι ίδιες συνθήκες στον ήλιο στον αέρα και στη θερμοκρασία, το φως της κάθε ημέρας είναι διαφορετικό. Και ειδικά το φως της Κυριακής διαφέρει πιο πολύ από όλες τις ημέρες.

Τι εννοώ;

Το φως για παράδειγμα του Σαββάτου έχει μια ψυχρή χαρά, είναι η ημέρα της προσδοκίας (κυρίως της ερωτικής) και της καλοπέρασης. Είναι το «καλοκαίρι» της εβδομάδας.

Το φως της Κυριακής έχει μία θερμή μελαγχολία και σημάνει την αρχή του τέλους της σαββατιάτικης προσδοκίας. Είναι το «φθινόπωρο» της εβδομάδας, η εναρκτήρια ημέρα του επταημέρου, η ημέρα του Θεού.

Την Κυριακή την δοξάζουν και δοξάζουμε με διαφορετικό τρόπο η κάθε ηλικία.

Οι γηραιότεροι τη δοξάζουν εκκλησιαστικά. Οι νέοι εργένηδες άνδρες τη δοξάζουν επισκεπτόμενοι σε οίκους ανοχής, οι άτυχοι. Οι τυχεροί βγαίνουν ραντεβού. Οι παντρεμένοι χωρίς παιδιά προσπαθούν τη Κυριακή να συλλάβουν παιδί. Οι παντρεμένοι με παιδιά προσπαθούν την ίδια ημέρα να περάσουν χρόνο μόνοι τους.

Η Κυριακή είναι η ημέρα της προσευχής. Και πάντα βάζουμε το χέρι στη τσέπη λίγο πιο βαθιά για την άφεση των αμαρτιών μας, και οι νεότεροι για να περνάνε καλύτερα. Αν εισακούεται η προσευχή; Ίσως όχι για πάντα. Αμήν.»
...μαγκα και τυχερος εισαι! Εγω κοιμηθηκα και ξυπνησα το 1948 !!!!!
 
OP
OP
Μάγος του ΟΖ

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
637
Like
1.373
Πόντοι
206
Γεννηθείς το 1948 εννοείτε; Αν είναι αυτό, εκπλήσσομαι από την ευχέρεια που έχετε με το διαδίκτυο.
Η εργασία μου έχει να κάνει με την εξυπηρέτηση και κατά πολύ νεότερων ψηφιακά αναλφάβητων.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.769
Πόντοι
2.306
Yπάρχει παρόμοια ιστορία.Την είχα κάνει στα Αγγλικά,στο Φροντιστήριο,όταν πήγαινα ακόμα Δημοτικό Σχολείο.
Ο ήρωας του βιβλίου των Αγγλικών,ο Άρθουρ,ξυπνάει Κυριακή να πάει στην δουλειά,νομίζοντας ότι είναι καθημερινή...
το πήρες το λοουερ;
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.825
Κριτικές
21
Like
10.910
Πόντοι
3.346
OP
OP
Μάγος του ΟΖ

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
637
Like
1.373
Πόντοι
206

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom