Νέα

what about connex 8 Mbs?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dimmits
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 9
  • Εμφανίσεις 489
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
καλησπερα σε ολα τα παιδια..εχω μια συνδεση connextalk 8 Mbs..τους τελευταιους 2 μηνες εχω προσεξει οτι απο ταχητυτες κατεβασματος ( κ απο rapidshare κ απο τορεντ),δεν παει καλα το πραγμα....μπηκα στο google εκανα το speed test  κ ιδου τα αποτελεσματα
download:2.82 Mbs

upload:0.72 Mbs
pin(?):93 ms

το ερωτημα ειναι αν ειναι χαμηλες αυτες οι τιμες σε σχεση με την ονομαστικη ταχυτητα...(εμενα μου φαινονται χαμηλες)..οποιος γνωριζει ας απαντησει...θενκς προκαταβολικα :think: :think: :think: :think:
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Ενα τηλεφωνακι στον ΟΤΕ και λυθηκαν τα ερωτηματα σου........
 
OP
OP
dimmits

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
συνηθως στον οτε σου λενε ιστοριες για αγριους...η δικια σου γνωμη ποια ειναι?το τηλεφωνο το κραταω για το τελος... ;)
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
καλησπερα σε ολα τα παιδια..εχω μια συνδεση connextalk 8 Mbs..τους τελευταιους 2 μηνες εχω προσεξει οτι απο ταχητυτες κατεβασματος ( κ απο rapidshare κ απο τορεντ),δεν παει καλα το πραγμα....μπηκα στο google εκανα το speed test  κ ιδου τα αποτελεσματα
download:2.82 Mbs

upload:0.72 Mbs
pin(?):93 ms

το ερωτημα ειναι αν ειναι χαμηλες αυτες οι τιμες σε σχεση με την ονομαστικη ταχυτητα...(εμενα μου φαινονται χαμηλες)..οποιος γνωριζει ας απαντησει...θενκς προκαταβολικα :think: :think: :think: :think:

είναι χαμηλές.. βέβαια θα πρέπει να έχεις για σύγκριση και τις παλαιότερες τιμές.. υποψιάζομαι ότι το DSLAM του κέντρου στο οποίο ανήκεις έχει υπερφορτωθεί από χρήστες...

τα speed test γενικά δεν είναι και φορερά αξιόπιστα και πρέπει να δοκιμάσεις πολλές φορές σε διαφορετικές ώρες...
επίσης δεν πρέπει να το δοκιμάζεις από ασύρματη σύνδεση...
αν έχεις wifi να το μπλοκάρεις...

και αν θές καλύτερη υπηρεσία να πας σε άλλον πάροχο.. πχ ΝΕΤΟΝΕ και φτηνότερα και πολύ καλύτερη υπηρεσία...
 
OP
OP
dimmits

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
κ μενα χαμηλες μου φαινονται.οχι δεν μπαινω ασυρματα,ενσυρματα μπαινω παντα..το τεστ το κανω εδω κ κανα μηνα,πανω απο 2,90 dowload δεν ανεβηκε ποτε... :huh:
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
τι μοντεμ εχεις, στα ποσα συγχρονιζει, ποσο θορυβο εχει η γραμμη σου, ποση αποσταση εχεις απο το τηλεφωνικο κεντρο, στα ποσα συγχρονιζες παλια?
 
OP
OP
dimmits

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
Μοντεμ εχω αυτο που σου δινει ο οτε μαρκα comtrend,θορυβο δεν γνωριζω,παλια ειχα 2 αρα συνδεση κ ημουν σουπερ ευχαριστημενος...συνδεομαι ενσυρματα απο την γραμμη τηλεφωνου κατ ευθειαν.αποσταση απο το τηλεφωνικο κεντρο του οτε κανα χιλιομετρο...
 

Furby

Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.199
Κριτικές
9
Like
0
Πόντοι
16
καλησπερα σε ολα τα παιδια..εχω μια συνδεση connextalk 8 Mbs..τους τελευταιους 2 μηνες εχω προσεξει οτι απο ταχητυτες κατεβασματος ( κ απο rapidshare κ απο τορεντ),δεν παει καλα το πραγμα....μπηκα στο google εκανα το speed test  κ ιδου τα αποτελεσματα
download:2.82 Mbs

upload:0.72 Mbs
pin(?):93 ms

το ερωτημα ειναι αν ειναι χαμηλες αυτες οι τιμες σε σχεση με την ονομαστικη ταχυτητα...(εμενα μου φαινονται χαμηλες)..οποιος γνωριζει ας απαντησει...θενκς προκαταβολικα :think: :think: :think: :think:

Λοιπόν θα πάρεις στο 13888 και θα τους πεις να σου ελέγξουν την ταχύτητα σου με βάση το πρόγραμμα που τρέχει ο ΟΤΕ για τις γραμμές του!
Δεν θα το βρεις στο Ίντερνετ διότι είναι δορυφορικό και δικό τους πρόγραμμα και πολύ καλό!
Με αυτό δουλεύουμε εμείς!
Ξέχνα τα speed test!
Τώρα που ΟΤΕ είναι σε μια περίοδος μετάβασης και αναβάθμισης τωβ ταχυτήτων του είναι λογικό να χάνεις αφού μέχρι στιγμής τα κέντρα του ΟΤΕ δούλευαν με 2 DSLAM!
Ένα για την 2αρα και άλλο ένα για την 8αρα και 24αρα!
Τώρα λόγω των αναβαθμίσεων, αλλάζουν τα πράγματα και φορτώνονται τα μηχανήματα με περισσότερους χρήστες και συνεπώς ο διαμοιρασμός δεν είναι ίδιος αν είχες πριν 8αρα!
Στην περίπτωση σου που είχες 2αρα και στην έκανα 8αρα, θα έχεις πρόβλημα κάπου αλλού!
Είσαι σίγουρος ότι μόνο 1χιλ είσαι από το κέντρο του ΟΤΕ?
Αν είσαι σε αυτήν την απόσταση θα έπρεπε να κλειδώνεις τουλάχιστον στα 6!
Συνήθως μετά τα 1,8χιλ αρχίζουμε να ψάχνουμε αν δεν μπορεί να πιάσει την ταχύτητα!
Κάτω από 1,6-1,8 είναι σχεδόν βέβαιο!
Έλεγξε το ρούτερ και δες μήπως χάνεις από αλλού πχ την απόσταση της κεντρικής γραμμής του τηλεφώνου σου από τον ρούτερ!
Φρόντισε το καλώδιο να είναι λιγότερο από 1μέτρο!
Επιπλέον, στα τορρεντ δεν έχεις πάντα τη μέγιστη ταχύτητα λόγω ότι εξαρτάται και από την ποιότητα του και τους συνολικούς διαμοιραστές, την ταχύτητα ανεβάσματος τους, καθώς και από τους συνολικούς απορροφητές!
 
OP
OP
dimmits

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
ok Furby ευχαριστω πολυ,με καλυψες...απο αυριο θα τα τσεκαρω ολα..κ παλι θενκς... :rockon:
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Οι τιμες που μετρησες ειναι παραπανω απο τα 2mbps που ειχες. Πως λες τοτε οτι δε παει καλα το πραμα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom