Νέα

Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kyrios Hou
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 605
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (3 μέλη και 6 επισκέπτες)

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.351
Like
35.311
Πόντοι
9.931

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
24.111
Κριτικές
8
Like
34.253
Πόντοι
6.536
Αν δεν μας την είχαν πέσει οι Ιταλοί με το έτσι θέλω από το πουθενά, ίσως και να μην είχαμε εμπλακεί καν στο Β´ Παγκόσμιο.
Δεν υπήρχε αυτό το Αν" που λες....
Ο πόλεμος ουσιαστικά κηρύχθηκε ανεπίσημα 15/8/1940...
Όλη η Ιταλική στρατηγική αποσκοπούσε στην κατάληψη, με οποιονδήποτε τρόπο,της Ελλάδας.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
6.375
Like
10.204
Πόντοι
2.356
Δεν υπήρχε αυτό το Αν" που λες....
Ο πόλεμος ουσιαστικά κηρύχθηκε ανεπίσημα 15/8/1940...
Όλη η Ιταλική στρατηγική αποσκοπούσε στην κατάληψη, με οποιονδήποτε τρόπο,της Ελλάδας.

Σωστό, δε λέω κάτι άλλο.

Ο στόχος είναι περισσότερο να θυμίσω, ότι οι φασίστες της Ιταλίας μας βάλαν με το ζόρι στον πόλεμο. Οι Γερμανοί ναζί μπορεί να μην είχαν καν ενδιαφερθεί να ασχοληθούν να μας επιτεθούν.

Ο μέσος Έλληνας βγάζει μεγάλη συμπάθεια για τους Ιταλούς και μικρή για τους Γερμανούς. Εγώ κοιτάω, ότι οι Ιταλοί μας την πέσανε πρώτοι, και πάλι καλά που κερδίσαμε πίσω τα Δωδεκάνησα στο τέλος, επειδή αυτός ο πόλεμος, μαζί με τον εμφύλιο μετά, μας έκανε μεγάλη ζημιά.
 

greekarmy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.261
Κριτικές
12
Like
2.719
Πόντοι
746
Σωστό, δε λέω κάτι άλλο.

Ο στόχος είναι περισσότερο να θυμίσω, ότι οι φασίστες της Ιταλίας μας βάλαν με το ζόρι στον πόλεμο. Οι Γερμανοί ναζί μπορεί να μην είχαν καν ενδιαφερθεί να ασχοληθούν να μας επιτεθούν.

Ο μέσος Έλληνας βγάζει μεγάλη συμπάθεια για τους Ιταλούς και μικρή για τους Γερμανούς. Εγώ κοιτάω, ότι οι Ιταλοί μας την πέσανε πρώτοι, και πάλι καλά που κερδίσαμε πίσω τα Δωδεκάνησα στο τέλος, επειδή αυτός ο πόλεμος, μαζί με τον εμφύλιο μετά, μας έκανε μεγάλη ζημιά.
Ο μύθος του καλού Ιταλού,υπήρχε χρόνια εγώ προσωπικά διαφωνούσα.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
24.111
Κριτικές
8
Like
34.253
Πόντοι
6.536
Σωστό, δε λέω κάτι άλλο.

Ο στόχος είναι περισσότερο να θυμίσω, ότι οι φασίστες της Ιταλίας μας βάλαν με το ζόρι στον πόλεμο. Οι Γερμανοί ναζί μπορεί να μην είχαν καν ενδιαφερθεί να ασχοληθούν να μας επιτεθούν.

Ο μέσος Έλληνας βγάζει μεγάλη συμπάθεια για τους Ιταλούς και μικρή για τους Γερμανούς. Εγώ κοιτάω, ότι οι Ιταλοί μας την πέσανε πρώτοι, και πάλι καλά που κερδίσαμε πίσω τα Δωδεκάνησα στο τέλος, επειδή αυτός ο πόλεμος, μαζί με τον εμφύλιο μετά, μας έκανε μεγάλη ζημιά.
Σωστός.
Η Ιταλία από το 1920 ήταν εχθρός.
Κοίτα φίλε,υπάρχει μια σχετική βιβλιογραφία(σωστά εν μέρει)και άποψη ότι ο Μεταξάς ήθελε την ουδετερότητα....
Ουσιαστικά η Ελλάδα ήταν στον πόλεμο από την μέρα που μπήκε το Η.Β σε αυτόν.
Από την στιγμή που ένας βασικός άξονας της βρετανικής πολεμικης μηχανής ήταν και ο Ελληνικός εμπορικός στόλος.Αυυό το γνώριζαν καλά οι Γερμανοί....
Εννοείται ότι ήθελαν να αποφύγουν την Βαλκανική εμπλοκή και ήλπιζαν σε γρήγορη νίκη της Ιταλίας....
Ο Μεταξάς από την άλλη δεν ήθελε να προκαλέσει άμεσα,επίσης θεωρούσε ότι η Βρετανική ενίσχυση αν αυτή δεν ήταν σε μέγεθος ισχυρού εκστρατευτικου σώματος και σημαντικής αεροπορικής υποστήριξης δεν άξιζε το όποιο έξτρα ρίσκο.
Οκ φασίστας,αλλά στρατηγικός νους,ίσως ο μόνος κορυφαίου επιπέδου που έβγαλε αυτή η χώρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom