Νέα

Τριχόπτωση, τι πρέπει να γνωρίζετε

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Tsolias.Psolias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
www.bourdela.com/content/view/661/1/]Το thread αυτό αναφέρεται στο άρθρο[/url]

"Ανδρες οι οποίοι δεν παράγουν τεστοστερόνη, όπως, για παράδειγμα, συνέβαινε στους αρχαίους χρόνους με τους ευνούχους, δεν εμφανίζουν τη χαρακτηριστική απώλεια των τριχών, όπως οι περισσότεροι άνδρες"

και ιδού η απορία: γιατί είχαν χαμηλά επίπεδα τεστοστερόνης; μήπως επειδή δεν γάμαγαν ή επειδή δεν είχαν τίποτα για να τους σηκωθεί;  :think: :2funny: :uglystupid: :uglystupid: :2funny:

Ή μήπως η τεστοστερόνη αυξάνεται μόνο όταν γαμάς;;;;

BTW το site έχει γίνει και γαμώ... Bravo guyzzzZZZzzz... good job :dancing:


 

Επισκέπτης
www.bourdela.com/content/view/661/1/]Το thread αυτό αναφέρεται στο άρθρο[/url]

"Ανδρες οι οποίοι δεν παράγουν τεστοστερόνη, όπως, για παράδειγμα, συνέβαινε στους αρχαίους χρόνους με τους ευνούχους, δεν εμφανίζουν τη χαρακτηριστική απώλεια των τριχών, όπως οι περισσότεροι άνδρες"

και ιδού η απορία: γιατί είχαν χαμηλά επίπεδα τεστοστερόνης; μήπως επειδή δεν γάμαγαν ή επειδή δεν είχαν τίποτα για να τους σηκωθεί;  :think: :2funny: :uglystupid: :uglystupid: :2funny:

Ή μήπως η τεστοστερόνη αυξάνεται μόνο όταν γαμάς;;;;

BTW το site έχει γίνει και γαμώ... Bravo guyzzzZZZzzz... good job :dancing:



ενα πραγμα σταματαει την τριχοπτωση....................................το πατομα
 

billaras22

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2006
Μηνύματα
256
Like
3
Πόντοι
1
δηλαδη τα μαλλια πεφτουν σε εμας που ειμαστε καυλιαριδες με την πουτσα παντα πετρα?! ουαου! καλο!
 

mpotofilos

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.478
Κριτικές
13
Like
200
Πόντοι
6.055
οι ευνουχοι δεν ειχαν τεστοστερονη γιατι βασικα η τεστοστερονη παραγεται στους ορχεις κ αυτοι δε τους διεθεταν!
προσωπικα προτιμαω να ειμαι καραφλος με αρχιδια παρα το αντιστροφο!
 
OP
OP
T

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

δηλαδή καταρίπτεται και ο μύθος ότι ο καραφλοί είναι καλύτεροι εραστές(αν δεν είναι κληρονομική  ή λόγω ασθένειας η τριχόπτωση)...  :booty: :booty: :booty:
 

billaras22

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2006
Μηνύματα
256
Like
3
Πόντοι
1
μα ισα ισα λεμε οτι οι πιο τεστοστερονουχοι χανουν τα μαλλια τους,αρα οι καραφλοι ειναι πιο καυλιαρηδες
 
OP
OP
T

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
σωστός ο παίχτης εγώ δεν το είδα :P
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Οποιος θελει παντως να την καθυστερησει και εως ενα βαθμο να ξαναεμφανισει μαλλια , να δοκιμασει απο φαρμακειο  minoxidil solution ειτε παρασκευασμενο (regaine) ειτε να του το φτιαξει ο φαρμακοποιος για πιο φθηνα. (αν ξερει...)
 

mpotofilos

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.478
Κριτικές
13
Like
200
Πόντοι
6.055
αμα βρεις φαρμακοποιο να φτιαχνει στο εργαστηριο  minoxidil  να μου πεις ποιος ειναι να του βγαλω το καπελο!
 

mpotofilos

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.478
Κριτικές
13
Like
200
Πόντοι
6.055
επισης οι αμπουλες crescina εχει σημα την ελβετικη σημαια ειναι καλη θεραπεια αν κ κομματακι ακριβη τιμες δε 8υμαμαι
 
OP
OP
T

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
πάντος ο πατέρας μου έχει τριχόπτωση με το capilarin δεν έγινε τίποτα
μάπα το καρπούζι. δεν ξέρω αν φταίει ο οργανισμός του και δεν είχε αποτέλεσμα αλλά τον θυμάμαι που είχε κάνει την θεραπία και τίποτα.
θα του πω να κοιτάκει κανένα από αυτά που πτροτείνετε
 

billk

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
839
Κριτικές
4
Like
22
Πόντοι
6
Ο πιο κοινός τύπος τριχόπτωσης ονομάζεται ανδρογενετική αλωπεκία και είναι η διάχυτη αραίωση του τριχωτού της κεφαλής, που παρατηρείται σε άτομα με κληρονομική προδιάθεση υπό την επίδραση των ανδρογόνων ορμονών, που περνούν ελεύθερες στους θύλακες των τριχών. Εκεί η ορμόνη τεστοστερόνη με τη δράση του ενζύμου 5α - αναγωγάση, μετατρέπεται σε διϋδροτεστοστερόνη, που έχει πολύ πιο ισχυρή δράση. Έτσι, προκαλείται μια προοδευτική σμίκρυνση των θυλάκων των τριχών, με αποτέλεσμα τη συντόμευση του αναγενούς σταδίου και την ελάττωση της διαμέτρου των τριχών. Στην περίπτωση αυτή μπορεί να ευθύνονται η κληρονομική προδιάθεση, το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών, η συγγενής υπερπλασία των επινεφριδίων και η μείωση των οιστρογόνων που παρουσιάζεται στην εμμηνόπαυση. Στην αλωπεκία αυτή κληρονομείται ο τρόπος με τον οποίο ορισμένοι θύλακες των τριχών αντιδρούν στα ανδρογονικά ερεθίσματα. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να συμβεί ανδογενετική αλωπεκία σε άτομα με φυσιολογικά επίπεδα ανδρογόνων.
Λοιπον αυτη ειναι η επιστημονικη-ακαδημαικη εξηγηση ακουστε τωρα και την πιο λαικη....
Το φουσκωμα της τεστοστερονης στο αιμα βασανιζει το θυλακο της τριχας και σε καποιο σταδιο δε βγαζει αλλη τριχα τα παιζει....
Οποτε η ακορεστη καυλα (αυξημενα επιπεδα τεστοστερονης στο αιμα)προκαλει τριχοπτωση
Η ομαλοτητα την αποτρεπει η την επιβραδυνει
Βλεπω πολλα φυτα στη σχολη μου 20-22χρονων στα ντουζενια τους πανω εχουν κανει μια καραφλα νααα με το συμπαθειο γιατι?Γιατι δε γαμανε η τεστοστερονη φουσκωνει στο αιμα και στον θυλακο της τριχας αντι να βρεξει το μουνακι η το σωματακι η το βυζακι καποιου θηλυκου!
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
αμα βρεις φαρμακοποιο να φτιαχνει στο εργαστηριο  minoxidil  να μου πεις ποιος ειναι να του βγαλω το καπελο!

Eγω...! ;)
Δεν ειναι κατι το δυσκολο απλα πολλοι βαριουνται να καθονται να το φτιαχνουν αφου πουλιεται ετοιμο παρασκευασμενο. Βασικα τωρα που το σκεφτομαι και εγω δεν θα το εφτιαχνα αν δεν προοριζοταν για φιλους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom