Νέα

Το Τζέισον Αντιγόνη υποψήφιο για περιφερειακό σύμβουλο με την παράταξη Δούρου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sapakias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 224
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Εύλογο το ερώτημα.
Οι προτάσεις εκσυγχρονισμού προέβλεπαν την τοποθέτηση Mk41 VLS στη θέση Α, CIWS στη θέση Β και μετακίνηση του ΟΤΟ πάνω από το hangar του ελικοπτέρου.
Όπως ξέρεις, οι τούρκοι έχουν τοποθετήσει Mk41 VLS  στις FFG7 τις δικές τους (που μετονομάστηκαν κλάσση G).
Το ΜΚ41 μπορεί να εκτοξεύσει STANDARD και ESSM.

Αντι να κανουμε ολα αυτα σε πλοια του ογδοντα, μηπως επρεπε να ειχαμε αγορασει τις m και l που κατέληξαν στη χιλη;

Δεν ξερω σν εισαι στελεχος στο πν, βλεπω οτι ξερεις πραγματα. Πιστεύω οτι διαχρονικα έχουν γίνει εγκληματα με τα εξοπλιστικά του πν και συνεχιζονται...
 

telos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Νοε 2017
Μηνύματα
1.989
Κριτικές
19
Like
7.078
Πόντοι
3.446
Τι σε΄χση έχουν αυτά με το νήμα ρε παιδιά?

Ε τι να γράψουμε άλλο για το τραβελι ρε αδερφέ? Έκατσε τώρα εδώ και λέμε και κανένα ποιο ενδιαφέρον πράγμα. Ούτε κοπέλας νήμα σπαμαρουμε ούτε γραφείου, ούτε μπουρδελου, ούτε τίποτα βασικό. Οπότε ας μην υπερβάλουμε με την πειθαρχία στο νήμα του/της ξεφτυλα/ξεφτυλισμενης...
 

telos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Νοε 2017
Μηνύματα
1.989
Κριτικές
19
Like
7.078
Πόντοι
3.446
Εγώ για οπλικά και ηλεκτρονικά θέματα πολεμικού πλοίου δεν έχω άποψη. Αυτό που ξέρω εγώ σαν ναυτικός είναι ότι ήταν ένα καλοτάξιδο σκαρί, μαιτζεβελο, με άνετους χώρους, που μπορούσε να πιάσει τις μεγάλες του ταχύτητες ακόμα και σε φουρτούνες, επίσης μεγάλη και ευρύχωρη γέφυρα για όλες τις επιστασιες που εμπλέκονταν εκεί πάνω.
 

DESMOND

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2017
Μηνύματα
272
Like
142
Πόντοι
1
Αντι να κανουμε ολα αυτα σε πλοια του ογδοντα, μηπως επρεπε να ειχαμε αγορασει τις m και l που κατέληξαν στη χιλη;

Δεν ξερω σν εισαι στελεχος στο πν, βλεπω οτι ξερεις πραγματα. Πιστεύω οτι διαχρονικα έχουν γίνει εγκληματα με τα εξοπλιστικά του πν και συνεχιζονται...

Και οι τούρκικες FFG7 ναυπηγήθηκαν τέλη '70 αρχές '80. Αλλά τις εκσυγχρόνισαν.
Καμμιά αντίρρηση για αγορά νεώτερων πλοίων. Απλά εξέφρασα την άποψη ότι οι S είναι τόσο καλά πλοία, που είναι κρίμα να τις υποβαθμίσουν όπως τις υποβάθμισαν. Και ήταν 9 πλοία όχι 1 ή 2.

Δεν είμαι μονιμάς, αλλά έχω δουλέψει στην Ευρώπη σε εταιρία που φτιάχνει κάποια από τα ηλεκτρονικά τους.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Αντι να κανουμε ολα αυτα σε πλοια του ογδοντα, μηπως επρεπε να ειχαμε αγορασει τις m και l που κατέληξαν στη χιλη;

Δεν ξερω σν εισαι στελεχος στο πν, βλεπω οτι ξερεις πραγματα. Πιστεύω οτι διαχρονικα έχουν γίνει εγκληματα με τα εξοπλιστικά του πν και συνεχιζονται...
μηπως δεν χρειαζομαστε πλοια που θα πανε σε 10 ωρες στην ροδο και ειναι ευκολοι αργοι στοχοι αλλα αεροπλανα που θα πανε σε 20 λεπτα και ειναι γρηγοροι στοχοι και δυσκολοι που μπορουν να κρυφοτθυν πισω απο βουνα και χερσονησους?

με ενα φτηνο υδροπλανο μπορεις να πετας χαμηλα να πας σε 1 ωρα  εξω απο το νησι που ερχονται τουρκικα αποβατικα και να ριξεις τορπιλη ή βομβα και να ξαναγυρισεις ασφαλης πισω, αντι να εχεις 500 ατομα πληρωμα να ρισκαρουν την ζωη τους για το ιδιο αποτελεσμα
 

DESMOND

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2017
Μηνύματα
272
Like
142
Πόντοι
1
Τι σε΄χση έχουν αυτά με το νήμα ρε παιδιά?

"Και θυμόντας τα να κλαις" φίλτατε. Άσε μας να τα χαρούμε τώρα που μπορούμε, γιατί όταν βγει (πρωθ)υπουργό το Τζέησον (που θα βγει νασαι σίγουρος) θα κάνει τα στρατόπεδα "**** bars". Και θα απαγορεύσει συζητήσεις τέτοιου περιεχομένου. Μόνο για αγάπη θα μπορείς να μιλάς.
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Και οι τούρκικες FFG7 ναυπηγήθηκαν τέλη '70 αρχές '80. Αλλά τις εκσυγχρόνισαν.
Καμμιά αντίρρηση για αγορά νεώτερων πλοίων. Απλά εξέφρασα την άποψη ότι οι S είναι τόσο καλά πλοία, που είναι κρίμα να τις υποβαθμίσουν όπως τις υποβάθμισαν. Και ήταν 9 πλοία όχι 1 ή 2.

Δεν είμαι μονιμάς, αλλά έχω δουλέψει στην Ευρώπη σε εταιρία που φτιάχνει κάποια από τα ηλεκτρονικά τους.

Δε διαφωνω με την αποψη σου αλλα για ενα οκταρι mk41 και 32 essm, ενα μετριο ρανταρ  smart s, ενα ακομα phalanx και τίποτα ψιλολογια και εργασιες πού θα ηταν απαραιτητα αν άλλαζαν ολα αυτα, υπολόγιζε συν 100 εκατομμυρια ανα πλοιο (δηλαδη 100+100=200), για σκαρια που ηταν ηδη 25 ετων. Και ηταν 10 πλοια μαζι με τη μπουμπουλινα, ασχετα αν αναβαθμιστηκαν τα εξη...
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
μηπως δεν χρειαζομαστε πλοια που θα πανε σε 10 ωρες στην ροδο και ειναι ευκολοι αργοι στοχοι αλλα αεροπλανα που θα πανε σε 20 λεπτα και ειναι γρηγοροι στοχοι και δυσκολοι που μπορουν να κρυφοτθυν πισω απο βουνα και χερσονησους?

με ενα φτηνο υδροπλανο μπορεις να πετας χαμηλα να πας σε 1 ωρα  εξω απο το νησι που ερχονται τουρκικα αποβατικα και να ριξεις τορπιλη ή βομβα και να ξαναγυρισεις ασφαλης πισω, αντι να εχεις 500 ατομα πληρωμα να ρισκαρουν την ζωη τους για το ιδιο αποτελεσμα

Οχι φιλε μου δεν ειναι τοσο απλο. Χρειαζεσαι πλοια τα οποια φυσικα δεν πολεμουν μονα τους και δεν ειναι καθολου ευκολος στοχος, τουλαχιστον τα συγχρονα.

Και το αργοκινητο υδροπλανο που λες δε θα προλαβει να φτασει ουτε μεχρι τη ναξο, οχι τη Ρόδο.

Και υποβρυχια ποιος θα κυνηγαει, έλεγχο στις θαλάσσιες οδους ποιος θα ασκει, τον εχθρικο στολο ποιος θα τον ναυμαχησει, δε γινονται αυτα με την αεροπορια.

Οι αμερικανοι εχουν μεγαλυτερο στολο απο ολο τον υπολοιπο κοσμο ΜΑΖΙ, αυτο δεν ισχυει για κανενα αλλο οπλο τους, μαλακες ειναι;
 

DESMOND

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2017
Μηνύματα
272
Like
142
Πόντοι
1
Δε διαφωνω με την αποψη σου αλλα για ενα οκταρι mk41 και 32 essm, ενα μετριο ρανταρ  smart s, ενα ακομα phalanx και τίποτα ψιλολογια και εργασιες πού θα ηταν απαραιτητα αν άλλαζαν ολα αυτα, υπολόγιζε συν 100 εκατομμυρια ανα πλοιο (δηλαδη 100+100=200), για σκαρια που ηταν ηδη 25 ετων. Και ηταν 10 πλοια μαζι με τη μπουμπουλινα, ασχετα αν αναβαθμιστηκαν τα εξη...

Νομίζω το ένα ή παροπλίστηκε ή πάει για πρωθυπουργική θαλαμηγός.

Να συγκρίνουμε το κόστος του εκσυγχρονισμού με το κόστος καινούργιου πλοίου; To κόστος μιας FREMM είναι 500-700 εκ ευρώ και επειδή δε χωράνε στο ναύσταθμο πρέπει να συμπεριλάβουμε και τις εργασίες επί των λιμενικών εγκαταστάσεων.

Και πάλι σου λέω ότι έχεις δίκιο, είναι παλιά πλοία. Θέμα διατήρησης τους τίθεται μόνο αν δεν  μπορούμε να προμηθευτούμε καινούργια. Και τα καινούργια να μην έχουν μόνο 16 SAMs όπως οι FREMM για τις οποίες έγινε λόγος πρόσφατα. Στο Αιγαίο θα πολεμησουν όχι στον Ειρηνικό.
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Οχι φιλε μου δεν ειναι τοσο απλο. Χρειαζεσαι πλοια τα οποια φυσικα δεν πολεμουν μονα τους και δεν ειναι καθολου ευκολος στοχος, τουλαχιστον τα συγχρονα.

Και το αργοκινητο υδροπλανο που λες δε θα προλαβει να φτασει ουτε μεχρι τη ναξο, οχι τη Ρόδο.

Και υποβρυχια ποιος θα κυνηγαει, έλεγχο στις θαλάσσιες οδους ποιος θα ασκει, τον εχθρικο στολο ποιος θα τον ναυμαχησει, δε γινονται αυτα με την αεροπορια.

Οι αμερικανοι εχουν μεγαλυτερο στολο απο ολο τον υπολοιπο κοσμο ΜΑΖΙ, αυτο δεν ισχυει για κανενα αλλο οπλο τους, μαλακες ειναι;

οι γερμανοι ειχαν καταλαβει την κρητη, μονο με αεροπλανα
εχουν εξελιχθει απο τοτε τα πλοια αλλα ακομη περισσοτερο εχουν εξελιχθει τα αεροπλανα

καταλαβαινω να εχεις αποβατικα και συνοδευτικα αυτων αλλα σε μια κλειστη θαλασσα οπως το αιγαιο ειναι πιο αποτελεσματικο να εχεις αεροπορικη ισχυ

οσον αφορα τον ανθυποβρυχιακο αγωνα υπαρχουν και ιπταμενα μεσα που μπορουν να τον διεξαγουν
 

dinos34

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2016
Μηνύματα
1.317
Κριτικές
17
Like
1.006
Πόντοι
1.026
Μας κυβερνούν ραμολιμέντα στραπονάκιδες κρυφόπουστες προδότες. Ήρθε η γενιά των ξεφωνημένων αδερφών όπως ο πουστοτζέισον.


Ψηφίστε "πρόοδο" ταγάρια.
 

DESMOND

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2017
Μηνύματα
272
Like
142
Πόντοι
1
οι γερμανοι ειχαν καταλαβει την κρητη, μονο με αεροπλανα
εχουν εξελιχθει απο τοτε τα πλοια αλλα ακομη περισσοτερο εχουν εξελιχθει τα αεροπλανα

καταλαβαινω να εχεις αποβατικα και συνοδευτικα αυτων αλλα σε μια κλειστη θαλασσα οπως το αιγαιο ειναι πιο αποτελεσματικο να εχεις αεροπορικη ισχυ

οσον αφορα τον ανθυποβρυχιακο αγωνα υπαρχουν και ιπταμενα μεσα που μπορουν να τον διεξαγουν

Εμένα μου φαίνεται ότι πρέπει να έχεις έναν κατάλληλο συνδυασμό από όλα τα μέσα. Γιατί ένα μέσο μπορεί να συναντήσει δυσκολίες και να κολήσει. Πχ τα αεροπλάνα μπορεί να κολήσουν αν ο αντίπαλος προμηθευτεί ένα πολύ καλό αντιαεροπορικό σύστημα. Τα πλοία μπορεί να κολήσουν και να μην μπορούν να βγουν από το ναύσταθμο αν ένα υποβρύχιο ναρκοθετήσει το Σαρωνικό κοκ.
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.155
Κριτικές
14
Like
4.393
Πόντοι
3.715
πως βρίζεις κάτι που αυτοπροσδιορίζεται ως Αρσενικό-Θηλυκό με άρθρο Τό

ο τρόπος για να είσαι politically correct είναι να κρατήσεις ίσα τα βάρη της βωμολοχίας δηλαδή του λές:

είσαι μεγάλο αρχίδι ρε μουνί.

και καθαρίζεις, νομίζω, και τα δυο του μισά έχουν λάβει το μήνυμα.
 

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.918
Κριτικές
25
Like
11.584
Πόντοι
14.615
πως βρίζεις κάτι που αυτοπροσδιορίζεται ως Αρσενικό-Θηλυκό με άρθρο Τό

ο τρόπος για να είσαι politically correct είναι να κρατήσεις ίσα τα βάρη της βωμολοχίας δηλαδή του λές:

είσαι μεγάλο αρχίδι ρε μουνί.

και καθαρίζεις, νομίζω, και τα δυο του μισά έχουν λάβει το μήνυμα.
Τύπε, δεν συμπεριέλαβες τον πρωκτό
 

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
345
Πόντοι
1.520
Το κακο ειναι οτι με τοση διαφημιση στο τελος θα βγει και θα το  εχουμε στο σβερκο ..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom