Νέα

Τί τρέχει επιτέλους με αυτές τις ελλεηνίδες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα freddie krueger
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 189K
  • Εμφανίσεις 7M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 54 άτομα (0 μέλη και 54 επισκέπτες)

Που οφειλεται που η ελληνιδα ζηταει τον ουρανο με τ αστρα?

  • αυτο εχει μαθει απο την μανα της

    Ψήφοι: 867 29,4%
  • υπερπροστατευτικη οικογενεια

    Ψήφοι: 173 5,9%
  • δεν ξερει τι της γινεται

    Ψήφοι: 510 17,3%
  • καλα να παθει ας μεινει στο ραφι

    Ψήφοι: 321 10,9%
  • χεστην ,δεν ασχολουμαι με ελλεεινιδες

    Ψήφοι: 319 10,8%
  • καλα κανει,ετσι πρεπει

    Ψήφοι: 100 3,4%
  • αφου κι ετσι παλι τρεχουμε απο πισω της

    Ψήφοι: 574 19,4%
  • αλλο

    Ψήφοι: 90 3,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    2.954
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Aυτα που σου ειπα πριν. Γιατι η Ελβετια εχει αστικο πολιτισμο πριν καν ο ελλαδικος χωρος κατακτηθει απο τους Οθωμανους και πνευμα ελευθεριας. Και οσοι πηγαν να του κουνηθουν τους πετσοκοψε. Ο Ελληνας ηταν ραγιας στο μωαμεθανο τουρκο πασα.

Διακρινεις επομενως το παραδοξο;
Ενα σουπερ αστικο παμπλουτο κρατος, δε σνομπαρει τον κτηνοτροφο, αλλα τον σεβεται
Επισης, ενα φτωο κρατος οπως η Ελλαδα πριν 100 χρονια, η Αλβανια, κλπ και παλι δε σνομπαρει τον κτηνοτροφο, αφου ειναι ο μισος πληθυσμος

Στη σημερινη Ελλαδα που δεν ειναι ουτε το ενα, ουτε το αλλο, γιατι σνομπαρεται τοσο πολυ το κτηνοτροφικο επαγγελμα; Μπορεις να το εξηγησεις;
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
να πηγαινεις στις συνεντευξεις με κοντη φουστα

img_1012-0.jpg
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.997
Πόντοι
2.606
Δε μιλαμε για το κρατος, αλλα για τα φυσικα προσωπα Τα καλοκαιρια, γυναικες σπουδαγμενες απο τη Ζυριχη, αρχιτεκτονισες, λογιστριες, καθηγητριες, κλπ σκοτωνονται ποια θα πρωτοανεβει στις Αλπεις να παει να αρμεγει γελαδια και να φτιαχνει τυρι, πολλες φορες δωρεαν, μονο και μονο για τη διαμονη και την εμπειρια

Στην ψωροκωσταινα τι στον πουτσο συμβαινει και την ειδαν ολοι πανω απ τους Ελβετους;

Εγω Δυτική που να έχει ονειρο να αρμεξει γελάδια δεν εχω δει.
Απο αυτα που λενε οι παλαιοί εχω την αίσθηση οτι η ραχοκοκαλιά της Ελλάδας ηταν ο αγρότης και οχι ο κτηνοτρόφος.Οι αγρότες δηλαδή δουλευαν σκληρά,πολεμουσαν στο στρατό κτλ.Ητανε πιο ζορικοι και αυτοι καπως ξερανε τι επαιζε.Ηταν πιο μαγκες και ειχαν αισθηση του πεδίου συνολική.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Διακρινεις επομενως το παραδοξο;
Ενα σουπερ αστικο παμπλουτο κρατος, δε σνομπαρει τον κτηνοτροφο, αλλα τον σεβεται
Επισης, ενα φτωο κρατος οπως η Ελλαδα πριν 100 χρονια, η Αλβανια, κλπ και παλι δε σνομπαρει τον κτηνοτροφο, αφου ειναι ο μισος πληθυσμος

Στη σημερινη Ελλαδα που δεν ειναι ουτε το ενα, ουτε το αλλο, γιατι σνομπαρεται τοσο πολυ το κτηνοτροφικο επαγγελμα; Μπορεις να το εξηγησεις;

Eγινε πλουσιο ακριβως λογω πνευματος και κουλτουρας που σφυρηλατησαν οι μαχητες κατοικοι της. Η Αλβανια παραμενει φτωχο, αρα προσγειωμενο. Η Ελλαδα ειναι νεοπλουτο με μια σαραφικη , ψευδεπιγραφη αστικη ταξη. Εξ ου και τα κομπλεξ.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Εγω Δυτική που να έχει ονειρο να αρμεξει γελάδια δεν εχω δει.
Απο αυτα που λενε οι παλαιοί εχω την αίσθηση οτι η ραχοκοκαλιά της Ελλάδας ηταν ο αγρότης και οχι ο κτηνοτρόφος.Οι αγρότες δηλαδή δουλευαν σκληρά,πολεμουσαν στο στρατό κτλ.Ητανε πιο ζορικοι.

Γερμανικα ξερεις ετσι δεν ειναι;
Μπορεις να μεταφρασεις καποιες απο τις αγγελιες παρακατω στην κατηγορια Woman;


 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Εγω Δυτική που να έχει ονειρο να αρμεξει γελάδια δεν εχω δει.
Απο αυτα που λενε οι παλαιοί εχω την αίσθηση οτι η ραχοκοκαλιά της Ελλάδας ηταν ο αγρότης και οχι ο κτηνοτρόφος.Οι αγρότες δηλαδή δουλευαν σκληρά,πολεμουσαν στο στρατό κτλ.Ητανε πιο ζορικοι και αυτοι καπως ξερανε τι επαιζε.Ηταν πιο μαγκες και ειχαν αισθηση του πεδίου συνολική.

επισης με τα αιγοπροβατα δεν αποκτας τα ιδια εισοδηματα οπως με γελαδια και μοσχαρια.
Και δεν υπαρχουν και πολλες χορτολιβαδικες εκτασεις στην Ελλαδα για τζαμπα ζωοτροφη, ουτε οι υποδομες για κτηνιατρους κλπ. Φτωχο επαγγελμα η κτηνοτροφια για την Ελλαδα.
 

nikolakis34

Νέο Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2020
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
:happy: :happy:Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του;; ς
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
επισης με τα αιγοπροβατα δεν αποκτας τα ιδια εισοδηματα οπως με γελαδια και μοσχαρια.
Και δεν υπαρχουν και πολλες χορτολιβαδικες εκτασεις στην Ελλαδα για τζαμπα ζωοτροφη, ουτε οι υποδομες για κτηνιατρους κλπ. Φτωχο επαγγελμα η κτηνοτροφια για την Ελλαδα.

Χορτολιβαδικες εκτασεις για ποια ζωα εννοεις;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Γερμανικα ξερεις ετσι δεν ειναι;
Μπορεις να μεταφρασεις καποιες απο τις αγγελιες παρακατω στην κατηγορια Woman;


Λοιπον η πρωτη (μεταφραση απο google translate):

Προσφέρω το εργατικό δυναμικό μου για τον Αύγουστο του 2020! Δεδομένου ότι δεν μπορώ να πάω στο Alp όλη την εποχή λόγω της δουλειάς μου, ψάχνω τον Αύγουστο.
Είμαι η Caro (30 χρόνια) και έχω περάσει μια εποχή αλπικής εμπειρίας (αγελάδα, περιφράξεις, συντήρηση λειμώνων ...) και μικρότερες αλπικές αποστολές. Είμαι πολύ κοντά στη φύση και τα ζώα και ταξιδεύω πολύ στα βουνά.
Θα ήθελα επίσης να εργαστώ ως εθελοντής.
Δεδομένου ότι εργάζομαι στον κοινωνικό τομέα και στη γαστρονομία, μπορώ επίσης να φανταστώ ένα άλπ με παιδιά ή ψυχαγωγία. Πρώτον, όμως, η εργασία με τα ζώα.
Η εργασία σε μια ομάδα και μια ορισμένη προσωπική ευθύνη θα ήταν ωραία.
Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου, είμαι χαρούμενος!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Η δευτερη (δε βαζω αλλες να μη σπαμαρω, οποιος θελει να δει, εχει πολλες στο σαιτ)

Η τοποθεσία Alp επιθυμείται για την περίοδο από τα μέσα Αυγούστου έως τα τέλη Σεπτεμβρίου!

Γεια σας, είμαι η Steffi (30 ετών) και δουλεύω σε ένα βιολογικό αγρόκτημα στο Άαχεν (DE) με βοοειδή, χοίρους, κοτόπουλα και κατσίκες. Η γεωργία, που ασχολείται με ζώα και σωματική εργασία, αποτελεί μέρος της καθημερινής μου ζωής εδώ και ψάχνω για το πρώτο μου αλπικό σημείο το καλοκαίρι του 2020. Δυστυχώς για εργασία μόνο για τις 6 εβδομάδες. Είμαι πολύ κοντά στη φύση, μεγάλωσα γύρω από τα βουνά στους νότιους γερμανικούς αλπικούς πρόποδες και φυσικά έφτασα.

Προσφέρω τη συνεργασία μου και την ενεργό υποστήριξή μου σε διάφορες περιοχές γύρω από τα Αλπ. Επίσης με τον Beizli. Τον Μάρτιο θα λάβω επίσης ένα πρόγραμμα κατάρτισης για το αλπικό προσωπικό στο Βαυαρικό Γεωργικό Ινστιτούτο, με έμφαση στην εκτροφή και την αρμέγαση.

Ανυπομονώ για την αλληλογραφία σας ή μια κλήση!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Το μεγα ερωτημα λοιπον ειναι:

Τι παραπανω εχει η Ελληνιδα που σνομπαρει την κτηνοτροφια και αναφερεται υποτιμητικα σε αυτην απο την Ελβετιδα που την τιμα με καθε τροπο;
Σε μια αστικη χωρα παμπλουτη και με μεγαλη βιομηχανια;

Ποσο πιο γαλαζοαιματη νιωθει η ελληνιδα σε σχεση με την Ελβετιδα.

Αυτο το ερωτημα θετω και κλεινω, για να μην κανω καταχρηση του χωρου
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
επισης με τα αιγοπροβατα δεν αποκτας τα ιδια εισοδηματα οπως με γελαδια και μοσχαρια.
Και δεν υπαρχουν και πολλες χορτολιβαδικες εκτασεις στην Ελλαδα για τζαμπα ζωοτροφη

Χορτολιβαδικες εκτασεις χρειαζονται τα προβατα και οι αγελαδες.
Οι αιγες χρειαζονται θαμνωδεις εκτασεις που η Ελλαδα εχει απειρες, γι αυτο και εχουμε τις μισες αιγες της Ευρωπης, παρα τον ολεθρο στην κτηνοτροφια που επεφεραν ολες οι τελευταιες κυβερνησεις
Ιδου λοιπον η δωρεαν βοσκικη εκταση, που πηγαινει καθε χρονο χαμενη.
Χωρια που παλια εβοσκαν 5000 αιγες, πλεον βοσκουν 500, και ολη η υπολοιπη τροφη παει χαμενη

Για να την αραζουν οι 30ρηδες στο Φλοισβο και να κλαιγονται που δεν τους διοριζουν στο δημοσιο με την πτυχιαρα που εχουν απο το ΤΕΙ Λαμιας

 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Βασικά στο σχολείο μετράει πολύ η δημοφιλία.Αν είσαι πχ στο 15μελες ή παίζεις σε ομάδα μπάσκετ,ποδοσφαίρου,βόλει,αυτό τραβάει τις συμμαθήτριες.Αν είσαι καλός μαθητής και ήσυχος,περνάς απαρατήρητος.

Το θέμα είναι ότι αν στο σχολείο δεν έχεις κάνει τίποτα με γκόμενες,μετά δυσκολεύεσαι.Περνάς σε μια σχολή και αυτή η έλλειψη επαφής με γυναίκες σε ακολουθεί κι εκεί.

Ρε άσχετε,παντού μετρά η εμφάνιση!
Επειδή εσύ δεν έχεις ωραία εμφανιση,δεν σημαίνει ότι δεν μετρά.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Βασικά στο σχολείο μετράει πολύ η δημοφιλία.Αν είσαι πχ στο 15μελες ή παίζεις σε ομάδα μπάσκετ,ποδοσφαίρου,βόλει,αυτό τραβάει τις συμμαθήτριες.Αν είσαι καλός μαθητής και ήσυχος,περνάς απαρατήρητος.

Το θέμα είναι ότι αν στο σχολείο δεν έχεις κάνει τίποτα με γκόμενες,μετά δυσκολεύεσαι.Περνάς σε μια σχολή και αυτή η έλλειψη επαφής με γυναίκες σε ακολουθεί κι εκεί.
Kάτι μας ειπες τωρα.
Εσενα δηλαδη στο σχολειο ποια σου αρεσε? Η μαζεμενη ντροπαλη με τα γυαλια που ντυνοταν σαν καλογρια ή η ξεπεταγμενη με το μινι που ηταν δημοφιλης?
Γιατι το βλεπεις μονο απο την μια μερια?
Και στην ζωη γενικως, ποιοι ανθρωποι αρεσουν? Δεν αρεσουν οι δημοφιλεις, οι εξωστρεφεις, αυτοι που κάνουν πραγματα?
Ποιοι αρεσουν? Οι μαμουχαλοι που κλαιγονται ολη μερα για την κακουργα κοινωνια?
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.997
Πόντοι
2.606
επισης με τα αιγοπροβατα δεν αποκτας τα ιδια εισοδηματα οπως με γελαδια και μοσχαρια.
Και δεν υπαρχουν και πολλες χορτολιβαδικες εκτασεις στην Ελλαδα για τζαμπα ζωοτροφη, ουτε οι υποδομες για κτηνιατρους κλπ. Φτωχο επαγγελμα η κτηνοτροφια για την Ελλαδα.

Η Ελλάδα έχει κάποια προιόντα όπως η φέτα ή το ελληνικό γιαούρτι που έχουν τεράστια ζήτηση.Παράγουμε 100000 τόνους φέτας ενώ η ζήτηση είναι 1 εκατομμύριο τόνοι.Το ίδιο με το ελληνικό γιαούρτι.
Ασχετα από νοθείες που κάνουν οι ξένοι βλέπω Greek yoghurt made in Germany πολύ συχνά.Βάζουν και ελληνικές σημαίες και τα πάντα όλα πάνω για να προσελκύσουν πελατεία και να ανεβάσουν την τιμή.
Βέβαια αν αντιδράσεις θα σε γαμήσουνε.Το ίδιο είναι και με τις ελιές Καλαμών αλλά εκεί δυσκολεύονται περισσότερο με την ονομασία.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Η Ελλάδα έχει κάποια προιόντα όπως η φέτα ή το ελληνικό γιαούρτι που έχουν τεράστια ζήτηση.Παράγουμε 100000 τόνους φέτας ενώ η ζήτηση είναι 1 εκατομμύριο τόνοι.Το ίδιο με το ελληνικό γιαούρτι.
Ασχετα από νοθείες που κάνουν οι ξένοι βλέπω Greek yoghurt made in Germany πολύ συχνά.Βάζουν και ελληνικές σημαίες και τα πάντα όλα πάνω για να προσελκύσουν πελατεία και να ανεβάσουν την τιμή.
Βέβαια αν αντιδράσεις θα σε γαμήσουνε.Το ίδιο είναι και με τις ελιές Καλαμών αλλά εκεί δυσκολεύονται περισσότερο με την ονομασία.
Εκτος απο τη νοοτροπια και τον τροπο σκεψης ανδρων και γυναικων σε καμια δεκαρια χωρες, εχεις γνωσεις και επι αγροτικων προϊόντων?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Η Ελλάδα έχει κάποια προιόντα όπως η φέτα ή το ελληνικό γιαούρτι που έχουν τεράστια ζήτηση.Παράγουμε 100000 τόνους φέτας ενώ η ζήτηση είναι 1 εκατομμύριο τόνοι.Το ίδιο με το ελληνικό γιαούρτι.
Ασχετα από νοθείες που κάνουν οι ξένοι βλέπω Greek yoghurt made in Germany πολύ συχνά.Βάζουν και ελληνικές σημαίες και τα πάντα όλα πάνω για να προσελκύσουν πελατεία και να ανεβάσουν την τιμή.
Βέβαια αν αντιδράσεις θα σε γαμήσουνε.Το ίδιο είναι και με τις ελιές Καλαμών αλλά εκεί δυσκολεύονται περισσότερο με την ονομασία.

Και οχι μονο αυτο. Το εχουμε ξαναναλυσει αυτο εδω, πριν καιρο:

Η φετα θεωρειται υποδεεστερο ειδος τυριου απο το καθαρο γιδινο.
Οι τιμες στο ΣΜ ειναι διπλασιες για το γιδινο (και για το γαλα επισης)
Δηλαδη με τις αιγες που εχει η Ελλαδα, θα μπορουσε να πουλαει σε διπλασια τιμη τα προιοντα της απο την φετα. Μιλαμε για κολοσσιαια κερδη αν οργανωθουν.
Υποψη οτι το γιδινο γαλα ειναι το μονο που ειναι καταλληλο για μωρα, και οχι μονο, που εχουν δυσανεξια στη λακτοζη, που ειναι πολλα εκατομμυρια στην Ευρωπη.
Αν η Ελλαδα ηταν Ελβετια, το λιμανι της Ηγουμενιτσας θα ειχε 2 προβλητες, η μια θα ηταν για γενικη χρηση οπως τωρα και η αλλη αποκλειστικα για πλοια γεματα γιδινο τυρι, γαλα και λοιπα προιοντα, που επαναλαμβανω εχουν διπλασια τιμη απο την φετα.
Στη χωρα που εχει τις μισες αιγες της Ευρωπης (47% για την ακριβεια)

Αλλα αυτα σε μια κανονικη χωρα, οχι εδω.
Εδω προεχει η υπερασπιση των ΛΟΑΤΚΙ δικαιωματων, και οι αποψεις του Μπογδανου και του Καρανικα...
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Kάτι μας ειπες τωρα.
Εσενα δηλαδη στο σχολειο ποια σου αρεσε? Η μαζεμενη ντροπαλη με τα γυαλια που ντυνοταν σαν καλογρια ή η ξεπεταγμενη με το μινι που ηταν δημοφιλης?
Γιατι το βλεπεις μονο απο την μια μερια?
Και στην ζωη γενικως, ποιοι ανθρωποι αρεσουν? Δεν αρεσουν οι δημοφιλεις, οι εξωστρεφεις, αυτοι που κάνουν πραγματα?
Ποιοι αρεσουν? Οι μαμουχαλοι που κλαιγονται ολη μερα για την κακουργα κοινωνια?

Δηλαδή αν δεν είσαι δημοφιλής,πρέπει να είσαι σώνει και καλά μαμούχαλος που κλαίγεσαι;Μέση λύση δεν υπάρχει;

Και στο κάτω κάτω,αν δεν κολλάς με τους δημοφιλείς (που οι περισσότεροι είναι ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ) τιμή σου και καμάρι σου.
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Δηλαδή αν δεν είσαι δημοφιλής,πρέπει να είσαι σώνει και καλά μαμούχαλος που κλαίγεσαι;Μέση λύση δεν υπάρχει;

Και στο κάτω κάτω,αν δεν κολλάς με τους δημοφιλείς (που οι περισσότεροι είναι ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ) τιμή σου και καμάρι σου.

Καταλαβαμε,από τότε ησουν μαμούχαλος και δεν βλεπόσουν κιόλας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom