Νέα

Θύμα απάτης μέσω αγγελίας πώλησης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dr. Kolompo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 70
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.551
Like
4.627
Πόντοι
1.706
Τι θα κάνατε αν πουλούσατε κάτι μέσω διαδικτύου, άψογο και αρτιμελέστατο όπως το περιγράφατε και ο αγοραστής να σας λέει ότι αντί του ανταλλακτικού αξίας 750 ευρώ του στείλατε ένα ζευγάρι παντόφλες; Προσωπικά μου έτυχε κάτι φουλ πιο αρρωστημένο. Ο τύπος είχε το ίδιο αντικείμενο 2η φορά σε άθλια κατάσταση και λαμβάνοντας από εμένα το άριστο προϊόν, ο τύπος ισχυρίζεται στέλνοντας φωτογραφίες από το σάπιο ότι του έστειλα κάτι τέτοιο. Αρχίζω και απορώ με το τι κόσμος υπάρχει εκεί έξω και σε τι θέση είναι ικανός να φτάσει. Πόσο πάτος; Πόσο τελειωμένος και απελπισμένος πρέπει να είναι κάποιος για να κάνει κάτι τέτοιο; Πώς βρίσκεις το δίκιο σου; Να απαντήσω στη ρητορική αυτή ερώτηση: Δεν το βρίσκεις. Κοινώς ου μπλέξεις!
 

Mandragora

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2024
Μηνύματα
275
Like
398
Πόντοι
21
Τι θα κάνατε αν πουλούσατε κάτι μέσω διαδικτύου, άψογο και αρτιμελέστατο όπως το περιγράφατε και ο αγοραστής να σας λέει ότι αντί του ανταλλακτικού αξίας 750 ευρώ του στείλατε ένα ζευγάρι παντόφλες; Προσωπικά μου έτυχε κάτι φουλ πιο αρρωστημένο. Ο τύπος είχε το ίδιο αντικείμενο 2η φορά σε άθλια κατάσταση και λαμβάνοντας από εμένα το άριστο προϊόν, ο τύπος ισχυρίζεται στέλνοντας φωτογραφίες από το σάπιο ότι του έστειλα κάτι τέτοιο. Αρχίζω και απορώ με το τι κόσμος υπάρχει εκεί έξω και σε τι θέση είναι ικανός να φτάσει. Πόσο πάτος; Πόσο τελειωμένος και απελπισμένος πρέπει να είναι κάποιος για να κάνει κάτι τέτοιο; Πώς βρίσκεις το δίκιο σου; Να απαντήσω στη ρητορική αυτή ερώτηση: Δεν το βρίσκεις. Κοινώς ου μπλέξεις!
Η πληρωμή πως έγινε; Αν έγινε;

Νομίζω, η καλύτερη λύση θα ήταν αντικαταβολή.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.570
Κριτικές
4
Like
498
Πόντοι
36
Τι θα κάνατε αν πουλούσατε κάτι μέσω διαδικτύου, άψογο και αρτιμελέστατο όπως το περιγράφατε και ο αγοραστής να σας λέει ότι αντί του ανταλλακτικού αξίας 750 ευρώ του στείλατε ένα ζευγάρι παντόφλες; Προσωπικά μου έτυχε κάτι φουλ πιο αρρωστημένο. Ο τύπος είχε το ίδιο αντικείμενο 2η φορά σε άθλια κατάσταση και λαμβάνοντας από εμένα το άριστο προϊόν, ο τύπος ισχυρίζεται στέλνοντας φωτογραφίες από το σάπιο ότι του έστειλα κάτι τέτοιο. Αρχίζω και απορώ με το τι κόσμος υπάρχει εκεί έξω και σε τι θέση είναι ικανός να φτάσει. Πόσο πάτος; Πόσο τελειωμένος και απελπισμένος πρέπει να είναι κάποιος για να κάνει κάτι τέτοιο; Πώς βρίσκεις το δίκιο σου; Να απαντήσω στη ρητορική αυτή ερώτηση: Δεν το βρίσκεις. Κοινώς ου μπλέξεις!
αφορα πωληση μεταξυ ιδιωτων σε φαση facebook marketplace ή εχεις καταστημα;
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.570
Κριτικές
4
Like
498
Πόντοι
36
Μέσω εφαρμογής - πλατφόρμας τύπου Ebay...
αυτο που εβλεπα σε τετοιες πωλησεις στη γερμανια,οταν επροκειτο για μεταχειρισμενο προιον,εγραφαν στην αγγελια οτι δεν παιζει επιστροφη χρηματων και εγγυηση.ειναι ευθυνη του αγοραστη αν θα δωει χρηματα ή οχι.απο την αλλη αν εχεις καταστημα και εχεις πληρωθει,στα παπαρια σου.τι θα κανει;θα κινηθει νομικα;
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.551
Like
4.627
Πόντοι
1.706
Η πληρωμή πως έγινε; Αν έγινε;

Νομίζω, η καλύτερη λύση θα ήταν αντικαταβολή.
Mε πλήρωσε μέσω της σελίδας με PayPal.
Αν διαβάσει κανείς τα μηνύματα κάνει μπαμ ότι είναι σκάμερ.
Ζητούσε συνεχώς μείωση τιμής.
Εν τέλει το έστειλα καρφί συστημένο Α' πρωτεραιότητα. Και λέει δεν πήγε σπίτι του και ότι πήγε αυτός να το παραλάβει και ότι εγώ ευθύνομαι γι αυτό, υπονοώντας ότι τον έφαγα στα μεταφορικά.
Τα μεταφορικα ήταν 13.50. Που και από αυτά κρατάει προμήθεια πλέον η σελίδα. Δηλαδή 11,50 μου έμειναν τα άλλα τα έβαλα από τη τσέπη μου. Συν προμήθεια 15% η σελίδα μαζί με το paypal fee transaction (10 η σελίδα και 4-5% το paypal fee).
Του είπα θα με βρει μπροστά του αν το συνεχίσει. Έφαγε τα χριστοκάντηλα του αιώνα.
 

Mandragora

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2024
Μηνύματα
275
Like
398
Πόντοι
21
Mε πλήρωσε μέσω της σελίδας με PayPal.
Αν διαβάσει κανείς τα μηνύματα κάνει μπαμ ότι είναι σκάμερ.
Ζητούσε συνεχώς μείωση τιμής.
Εν τέλει το έστειλα καρφί συστημένο Α' πρωτεραιότητα. Και λέει δεν πήγε σπίτι του και ότι πήγε αυτός να το παραλάβει και ότι εγώ ευθύνομαι γι αυτό, υπονοώντας ότι τον έφαγα στα μεταφορικά.
Τα μεταφορικα ήταν 13.50. Που και από αυτά κρατάει προμήθεια πλέον η σελίδα. Δηλαδή 11,50 μου έμειναν τα άλλα τα έβαλα από τη τσέπη μου. Συν προμήθεια 15% η σελίδα μαζί με το paypal fee transaction (10 η σελίδα και 4-5% το paypal fee).
Του είπα θα με βρει μπροστά του αν το συνεχίσει. Έφαγε τα χριστοκάντηλα του αιώνα.
Άπαξ και μυρίστηκες scam έπρεπε να την κάνεις. Χρήσιμη η διαίσθηση...
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.551
Like
4.627
Πόντοι
1.706
αυτο που εβλεπα σε τετοιες πωλησεις στη γερμανια,οταν επροκειτο για μεταχειρισμενο προιον,εγραφαν στην αγγελια οτι δεν παιζει επιστροφη χρηματων και εγγυηση.ειναι ευθυνη του αγοραστη αν θα δωει χρηματα ή οχι.απο την αλλη αν εχεις καταστημα και εχεις πληρωθει,στα παπαρια σου.τι θα κανει;θα κινηθει νομικα;
Σου κάνει αναφορά στο paypal και αφήνει negative feedback στο προφίλ σου.
Τι σκουπίδι πρέπει να είσαι για να το φτάσει τόσο πέρα;
Πήρα ένα φίλο το πρωί να του το πω γιατί ο τύπος με νευρίασε τόσο πολύ που ήμουν έτοιμος να κατέβω κάτω και να γαμήσω όποιον περαστικό σταυρώσω πρώτον. Και μου λέει υπάρχει περίπτωση και πως είχε γνωστό που έπαιρνε από Ebay πράγματα και τους έλεγε είναι χαλασμένα και τους κρατούσε τα αντικείμενα και τα λεφτά ή έστελνε πίσω άκυρα πράγματα και το έπαιζε κινέζος. :jerking:

Τα μηνύματα δείχνουν την ενοχή του. Το κακό είναι ότι δεν γνωρίζεις ακριβώς ποιος είναι και δεν μπορείς να τον βρεις γιατί είναι εξωτερικό. Αν ήταν Ελλάδα θα ήμουν ήδη έξω από το σπίτι του με τη κατάλληλη συνοδεία και θα ξανασκεφτόταν για την υπόλοιπη ζωή του 10 φορές να ξαναπαραγγείλει από το ίντερνετ, αν είχε χέρια να μπορεί να πιάσει ποντίκι.
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.520
Like
3.826
Πόντοι
456
Σε ποια πλατφορμα εκανες την συναλλαγη?
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
354
Like
709
Πόντοι
81
μαλλον επεσες σε περιπτωση...πχ εχω πουλησει καποια πραγματα μεσω βεντορα,δεν ειχα θεμα καπου...τωρα τελευταια εχω σταματησει γτ οι προμηθειες τους πλεον το κανουν ασυμφορο.
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.551
Like
4.627
Πόντοι
1.706
Σου κάνει αναφορά στο paypal και αφήνει negative feedback στο προφίλ σου.
Τι σκουπίδι πρέπει να είσαι για να το φτάσει τόσο πέρα;
Πήρα ένα φίλο το πρωί να του το πω γιατί ο τύπος με νευρίασε τόσο πολύ που ήμουν έτοιμος να κατέβω κάτω και να γαμήσω όποιον περαστικό σταυρώσω πρώτον. Και μου λέει υπάρχει περίπτωση και πως είχε γνωστό που έπαιρνε από Ebay πράγματα και τους έλεγε είναι χαλασμένα και τους κρατούσε τα αντικείμενα και τα λεφτά ή έστελνε πίσω άκυρα πράγματα και το έπαιζε κινέζος. :jerking:

Τα μηνύματα δείχνουν την ενοχή του. Το κακό είναι ότι δεν γνωρίζεις ακριβώς ποιος είναι και δεν μπορείς να τον βρεις γιατί είναι εξωτερικό. Αν ήταν Ελλάδα θα ήμουν ήδη έξω από το σπίτι του με τη κατάλληλη συνοδεία και θα ξανασκεφτόταν για την υπόλοιπη ζωή του 10 φορές να ξαναπαραγγείλει από το ίντερνετ, αν είχε χέρια να μπορεί να πιάσει ποντίκι.
Στο ίδιο άτομο που έκανε όντως συστηματικές απάτες τέτοιου τύπου όπου βρισκόταν του συνέβη κάτι πολύ τραγικό. Οπότε ίσως και να έχει βάση ότι όλα εδώ πληρώνονται.
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.551
Like
4.627
Πόντοι
1.706
μαλλον επεσες σε περιπτωση...πχ εχω πουλησει καποια πραγματα μεσω βεντορα,δεν ειχα θεμα καπου...τωρα τελευταια εχω σταματησει γτ οι προμηθειες τους πλεον το κανουν ασυμφορο.
Έχω πουλήσει περίπου 200 αντικείμενα στο ίντερνετ εδώ και μια οκταετία περίπου που είχα φτιάξει paypal. Από τις 200 οι 195 πήγαν άψογα.
Στις 5 η τοπ είναι αυτή που αναγράφεται στο νήμα. Οι 3 αφορούν τύπους που μετάνιωσαν ή βαρέθηκαν να πάνε να το πάρουν από το ταχυδρομείο και μανούριαζαν λες και έφταιγα εγώ, μία φορά ένας έκανε πολύ μεγάλη παραγγελία, είχε πει με αντικαταβολή, είχα κάτσει άπειρες ώρες να πακετάρω και εξαφανίστηκε δεν ξαναπάντησε ποτέ και η τελευταία και φαρμακερή η σημερινή. Πρωτοφανές κάτι τέτοιο.
Με μια αναζήτηση είδα ότι παλιότερα παίζαν τύποι από συγκεκριμένες χώρες που κάνανε τέτοια και συμβούλευαν να μπλοκάρεις αυτές τις χώρες, δλδ να μην φαίνεται η αγγελία σου καν σε κατοίκους εκεί.
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.551
Like
4.627
Πόντοι
1.706
Μετάνιωσε που το πήρε ακριβά. Ζητούσε συνέχεια μείωση τιμής πριν κάνει παραγγελία. Έφαγε και πακέτο σε καμιά ουρά σε ταχυδρομείο. Και λέει εδώ είμαστε, κάτσε να τον γαμήσω. Τελειωμένος. Γι αυτό φταίει το ταχυδρομείο του του εξήγησα. Εγώ με τον πιο ακριβό τρόπο το έστειλα δεν υπήρχε κάτι καλύτερο. Θα περιμένω να περάσει ένας μήνας. Μετά θα τον σπαμάρω με μηνύματα από 100 προφίλ και θα του στέλνω γράμματα με πούτσες στο σπίτι του. Του είπα έλα από εδώ να στα δώσω τα λεφτά μαζί με δυο φράγκα επιπλέον να πας σε ψυχίατρο γαμημένε πρεζάκια.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Ρε μαν οι σκάμερς δε σου στέλνουν λεφτά και μετά τα ζητάνε πίσω :confused:
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.551
Like
4.627
Πόντοι
1.706
Ρε μαν οι σκάμερς δε σου στέλνουν λεφτά και μετά τα ζητάνε πίσω :confused:
Δεν κατάλαβες την περίπτωση. Ξαναδιάβασε. Όχι τόσο σύνηθες φαινόμενο αλλά υπάρχει εκεί έξω το να παραγγέλνει ο άλλος, να κρατάει το προιόν και να σου ζητάει τα λεφτά πίσω. Βγαίνει 2 και 3 φορές κερδισμένος. Απλό θέμα είναι τύπε μου.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Δεν κατάλαβες την περίπτωση. Ξαναδιάβασε. Όχι τόσο σύνηθες φαινόμενο αλλά υπάρχει εκεί έξω το να παραγγέλνει ο άλλος, να κρατάει το προιόν και να σου ζητάει τα λεφτά πίσω. Βγαίνει 2 και 3 φορές κερδισμένος. Απλό θέμα είναι τύπε μου.
Σου έστειλε τα λεφτά κανονικά?

Δηλαδή θα σου στείλει τα λεφτά του...κανονικά λεφτά...με την ελπίδα να σε ξεγελάσει και να του τα στείλεις πίσω??

και αν δεν του τα στείλεις πίσω θα μείνει με το μεταχειρισμένο δηλαδή?

δεν ακούγεται πολύ αποδοτικό για σκάμμ αυτό....το πιο πιθανό είναι να του πεις πάρε τα αρχίδια μου και να μη στείλεις πίσω τίποτα...τι θα κάνει θα κινηθεί νομικά για 200 ευρώ? Και που ξέρει αυτός ότι εσύ στην μεταφορική δεν άνοιξες το πακέτο να το δουν? :confused:
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.551
Like
4.627
Πόντοι
1.706
Σου έστειλε τα λεφτά κανονικά?

Δηλαδή θα σου στείλει τα λεφτά του...κανονικά λεφτά...με την ελπίδα να σε ξεγελάσει και να του τα στείλεις πίσω??

και αν δεν του τα στείλεις πίσω θα μείνει με το μεταχειρισμένο δηλαδή?

δεν ακούγεται πολύ αποδοτικό για σκάμμ αυτό....το πιο πιθανό είναι να του πεις πάρε τα αρχίδια μου και να μη στείλεις πίσω τίποτα...τι θα κάνει θα κινηθεί νομικά για 200 ευρώ? Και που ξέρει αυτός ότι εσύ στην μεταφορική δεν άνοιξες το πακέτο να το δουν? :confused:
Τύπε με όλο το σεβασμό και τα νεύρα που έχω. Έχεις ασχοληθεί με το Ebay ποτέ; Ξέρεις τι είναι το paypal;
Δεν σε ρωτάει κανένας αν θα στείλεις τα λεφτά πίσω και θα κρατήσει το προιόν αυτός κι από πάνω. Στο απαιτούν. Αν διάβασες πιο πάνω αναφέρω Έλληνα που το έκανε αυτό συστηματικά.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Τύπε με όλο το σεβασμό και τα νεύρα που έχω. Έχεις ασχοληθεί με το Ebay ποτέ; Ξέρεις τι είναι το paypal;
Δεν σε ρωτάει κανένας αν θα στείλεις τα λεφτά πίσω και θα κρατήσει το προιόν αυτός κι από πάνω. Στο απαιτούν. Αν διάβασες πιο πάνω αναφέρω Έλληνα που το έκανε αυτό συστηματικά.
Όχι από το ebay αλλά έχω αγοράσει μέσω άμαζον

Θα σου τραβήξει δηλαδή τα λεφτά η πέιπαλ με το έτσι θέλω? επειδή εκανε ρεπορτ αυτός?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom