Νέα

Θεσσαλονίκη: Γυναίκα βγήκε γυμνή σε κεντρικό δρόμο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα obi1
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 44
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
O

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
532
Κριτικές
2
Like
688
Πόντοι
86
Ο νόμος κάνει αναφορά σε «ακόλαστες» πράξεις. Αυτό δημιουργεί την ανάγκη ορισμού του τι είναι ακόλαστη πράξη. Ο ορισμός που βρήκα εγώ είναι ότι «ακόλαστες είναι οι πράξεις, που ανάγονται στη σεξουαλική σφαίρα, χωρίς να υπάρχει επαφή με το θύμα και προκαλούν ντροπή (και όχι μόνον, φόβο, αηδία κλπ)».
Τώρα ότι κατάλαβες κατάλαβες και εγώ το ίδιο.

Από μόνη της η κίνηση κάποιου/κάποιας να βγει ολόγυμνος/η σε δημόσιο χώρο ενέχει το στοιχείο της σεξουαλικής πρόκλησης, γι’ αυτό και η συγκεκριμένη πράξη θεωρείται κοινωνικά μη αποδεκτή (ακόλαστη) και επισύρει συνέπειες.
Η τύπισσα δεν βρίσκεται σε παραλία γυμνιστών ή σε κάποια ερημιά ώστε να θεωρηθεί ότι εξαιρείται του νόμου. Αν πήγαινε σε ένα τέτοιο μέρος ολόγυμνη να βγάλει φωτογραφίες δεν θα ασχολιόταν κανείς, αλλά ακριβώς γι’ αυτό τον λόγο και εκείνοι επίσης δεν πήγαν σε ένα τέτοιο μέρος για να κάνουν την «φωτογράφιση». Γιατί τότε το γυμνό θα ήταν άχρηστο αφού θα απουσίαζε το στοιχείο της σεξουαλικής πρόκλησης – επίδειξης.
 
Τελευταία τροποποίηση:

k1k2k3k4

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2014
Μηνύματα
170
Κριτικές
3
Like
200
Πόντοι
1
Από μόνη της η κίνηση κάποιου/κάποιας να βγει ολόγυμνος/η σε δημόσιο χώρο ενέχει το στοιχείο της σεξουαλικής πρόκλησης, γι’ αυτό και η συγκεκριμένη πράξη θεωρείται κοινωνικά μη αποδεκτή (ακόλαστη) και επισύρει συνέπειες.
Η τύπισσα δεν βρίσκεται σε παραλία γυμνιστών ή σε κάποια ερημιά ώστε να θεωρηθεί ότι εξαιρείται του νόμου. Αν πήγαινε εκεί ολόγυμνη να βγάλει φωτογραφίες δεν θα ασχολιότανε κανείς, αλλά ακριβώς γι’ αυτό τον λόγο και εκείνοι επίσης δεν πήγαν σε ένα τέτοιο σημείο για να κάνουν την «φωτογράφιση». Γιατί τότε το γυμνό θα ήταν άχρηστο αφού θα απουσίαζε το στοιχείο της σεξουαλικής πρόκλησης – επίδειξης.
:thumbsup:
 
  • Like
Αντιδράσεις: obi1
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.800
Like
14.544
Πόντοι
3.656
Αν τα συναισθήματα είναι παράλογα είναι μια άλλη συζήτηση. Άλλα εδώ μιλάμε για συναισθήματα που είναι λογικά. Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι ένας περίεργος την έβγαλε έξω. Το πρόβλημα είναι ότι η άλλη θα φοβηθεί ότι θα γίνει κάτι χειρότερο. Τι ακριβώς θα φοβηθούμε εμείς αν δούμε ένα μουνί;

Διπλά κριτήρια υπάρχουν σίγουρα αλλά ισχύουν σε περιπτώσεις που κρίνουμε ίδιες ή παρόμοιες καταστάσεις. Και, για μένα, δεν ειναι ίδιο να την πετάξω εγώ έξω και να ακολουθώ μια γυναίκα βραδιάτικα με το να περπατάει μια γυναίκα γυμνή το βράδυ για φωτογράφιση. Νομίζω ότι τέτοια σύγκριση είναι άτοπη και άστοχη.
είσαι η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ, για ποιο λόγο οι γυναίκες τη γλυτώνουν σχεδόν πάντα. Στηρίζεις να μην υπάρχει ισότητα, αλλά να έχουν ειδική μεταχείριση
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.800
Like
14.544
Πόντοι
3.656

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom