Νέα

Θάνος Ανεστόπουλος (Διάφανα Κρίνα) : η μάχη με τον καρκίνο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sarouman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 13
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.623
Κριτικές
69
Like
535
Πόντοι
7.125
Εχω πάρα πολύ καιρο να γράψω στο σαιτ, αφενος γιατι βρίσκομαι πολύ μακρια και απέχω απο τα πράγματα και αφετέρου γιατι δεν έχω πολύ χρόνο πλέον.
Διαβάζοντας στο in.gr πάντα το τι συμβαινει στην Ελλάδα είδα και αυτή την είδηση και πραγματικά ταράχθηκα. Φυσικά και εχω συναντησει πολλους ανθρώπους που δίνουν, άλλος λίγο άλλος πολυ, τη μάχη με τον καρκίνο. Και φυσικά η μάχη του επώνυμου δίνει το παράδειγμα και στον ανώνυμο (φυσικά όταν γίνεται με ταπεινοτητα και επι ίσοις όροις).
Τα Διάφανα Κρίνα δίδαξαν ήθος και μουσική σε μια εποχή που το "ελληνόφωνο ροκ" ανθουσε μεταξυ μεσα 80 - μέσα και τελη 90.. Και αυτος ο τραγουδιστής - ποιητής ήταν απο τους λίγους που έδωσε πολυ βαρυτητα στο στίχο και προσφερε μαζι με το συγκρότημα τραγουδια αριστουργήματα και βαθυστόχαστα.
Εγω δε θα πω τα κοινότυπα "καλή δύναμη" "κουράγιο" "θα τα καταφέρεις" κλπ κλπ Θα σταθώ ότι με την ίδια αξιοπρέπεια που παρουσιασε τη δουλεια του , έτσι οφείλει και δείχνει το παράδειγμα και στον αγωνα κατα του προσωπικου του προβλήματος. Γιατι τα δημόσια πρόσωπα που εκτίθενται πρεπει να δίνουν το παράδειγμα σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής (καλες και κακες, ευχάριστες και θλιβερες). Γιατι εν τέλει αυτο που αξίζει να επιζητουν είναι η υστεροφημία τους.



hqdefault.jpg
 

ng1964

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.987
Like
0
Πόντοι
16
:(...πολύ αγαπητος μου ειναι!.......
 

matzas

Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2011
Μηνύματα
709
Κριτικές
35
Like
81
Πόντοι
16
Υποδειγμα ταλεντου και ηθους!!!
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.630
Κριτικές
57
Like
6.798
Πόντοι
5.406
Με αφορμη τον Θανο Ανεστοπουλο, θυμηθηκα  τον Πανο Ανεστοπουλο και τη θρυλικη του εκπομπη.Την ακουγα καθημερινα(Ελληνικο ροκ), αλλα και τις κυριακες! Τι να κανει αραγε συτη η ψυχη?
 

Nuclear

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2014
Μηνύματα
868
Like
2
Πόντοι
6
Εγώ ρε φιλέ ασχετο, άκουγα τον Μανο Καρμίρη και έχω την ίδια απορία με εσένα... :think:
 

batistuta

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2013
Μηνύματα
74
Like
0
Πόντοι
0
κουραγιο θανο...ελπιζω να τα καταφερεις..
 

kaboul

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2013
Μηνύματα
3.298
Κριτικές
1
Like
18
Πόντοι
16
Ο Θάνος ειναι μαχητής θα τα καταφέρει
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.791
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
παλούκι κατάσταση.. :P
ειδικά στην ελλάδα που δεν υπάρχουν γιατροί και η υγεία λειτουργεί σαν καρτέλ μαύρης αγοράς
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
  Δεν τα βλέπω καλα  τα πρααγματα για τον Ανεστοπουλο .

  Θα του αφιερωσω το τραγουδι 'μερες αργιας' το οποιο με συνόδευσε την ημερα που και εγω καποτε ακουσα ενα κακο νεο για την υγεια μου . Εγω το ξεπερασα  και το ιδιο επίθυμω για τον Ανεστόπουλο αλλιως να  τον υπόδεχθει με το καλύτερο χαμόγελο του . Ας του βρει ο κυριουλης με τα μαυρα  γαλήνιο,  ευγνωμων και ευτυχη για την ζωη που εζησε  .

Ξέρω πως θα `ρθει και δε θα `μαι όπως είμαι,
να τον δεχτώ με το καλύτερο παλτό μου.
Μήτε σκυμμένος στις σελίδες κάποιου τόμου,
εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

Δε θα προσεύχομαι σε σύμπαν που θαμπώνει,
δε θα ρωτήσω αναιδώς, πού το κεντρί σου;
Γονιός δε θα `ναι να μου πει, σήκω και ντύσου
καιρός να ζήσουμε παιδί μου, ξημερώνει.

Θα `ρθει την ώρα που σπαράσσεται το φως μου
κι εκλιπαρώ φανατικά λίγη γαλήνη.
Θα `ρθει σαν πύρινο παράγγελμα που λύνει
όρους ζωής και την αδρή χαρά του κόσμου.


Δε θα μαζεύει ουρανό για να με πλύνει,
δε θα κρατά βασιλικό ή φύλλα δυόσμου.
Θα `ρθει την ώρα που σπαράσσεται το φως μου
Θα `ρθει την ώρα που σπαράσσεται το φως μου
Θα `ρθει την ώρα που σπαράσσεται το φως μου..


ΥΓ βαζω τους στιχους βρειτε στο YT το τραγουδι εγω δεν το ακουω πια .
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
Επειδη μπορει να μας διαβαζουν ανθρωποι που εχουν το προβλημα, θα πω τα εξης:

Ο πατερας μου διαγνωστηκε με ογκο στο παχυ εντερο, στα 62 του.

Αποδειχθηκε κακοηθεια 3C, δηλαδη κακες πιθανοτητες επιβιωσης.

Τωρα ειναι μια χαρα, και περασε και το σταδιο των 6μηνων εξετασεων (στα 5 χρονια παλι...)

Ωστοσο, περα απ' αυτο, ηθελα να τονισω:
ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ!
Απλα, ρωτηστε το γιατρο ποσο σοβαρα ειστε, και αν πρεπει να επισπευσετε προσωπικες σας υποθεσεις (σε περιπτωση που ειστε ΤΟΣΟ ασχημα).

Γιατι το λεω?

Ο γερος μου, πχ, ηταν σε σταδιο κακο (οριακα με 4o), και, ναι μεν, ειχε ογκο σαν πορτοκαλι, ΑΛΛΑ, απ' τη στιγμη που βγηκε ζωντανος απ' την πολυωρη επεμβαση, οι πιθανότητές του ειχαν ανεβει σημαντικα.
Επισης, ειχε λεμφαδενες (ή τελοσπαντων κατι αποληξεις του εντερου - δεν θυμαμαι την ορολογια) πειραγμενες, ΧΩΡΙΣ να 'χει προλαβει να επεκταθει σε οργανα...
Αν δειτε πινακες προσδοκιμου ζωης, ολα αυτα ΔΕΝ διερευνωνται.
Μονο το μεγεθος - σταδιο ογκου, και ο αριθμος πειραγμενων λεμφαδενων (και παλι συγγνωμη αν κανω λαθος τον ορισμο).

Τελος, δεν λαμβανεται υποψιν η ηλικια.
Πχ, πολλοι γεροι πεθαινουν προωρα, πανω στην εγχειριση, ή λιγο μετα. Ή 2-3 χρονια αργοτερα, απο φυσικα αιτια. Ολοι αυτοι προσμετρωνται, και επηρεαζουν τις στατιστικες (μεσους ορους).

Λοιπον, σκεφτομουν ολα αυτα οταν γκουγκλαρα για τον πατερα μου, διατηρησα την ψυχραιμια μου, κρατησα ολη την οικογενεια σε μια σχετικη ταξη (γτ η μανα μου ουρλιαζε, σαν ηλιθια...), και, πραγματι ολα πηγαν/πανε ΟΚ.
Επισης, οταν εμφανιστηκαν σκιες σε καποιες εξετασεις, αργοτερα (στο παγκρεας), και παλι συνεφερα τη μανα μου, εξηγωντας πως, ο,τι ηταν να βγει απο μετασταση βγηκε μεταξυ των τελευταιων 6 μηνων, ΑΡΑ αντιμετωπιζεται!

Ευτυχως, μετα απο πολλες και επωδυνες εξετασεις αποδειχθηκαν ολα ΟΚ, αλλά σημασια εχει η ψυχολογια.
Μην σας παιρνει, αμεσως, απο κατω, και να σκεφτεστε θετικα...

Αυτα.
Ελπιζω να βοηθησα εστω και εναν ανθρωπο με καρκινο, που ετυχε να διαβαζει αυτο...

 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom