Νέα

Θα κατέθετες και πάλι τις αποταμιεύσεις σου σε ελληνικές τράπεζες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα centrino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 100
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Με τον ΣΥΡΙΖΑ να καταρρέει πότε θα έβαζες και πάλι τα λίγα ή πολλά φράγκα σου σε ελληνική Τράπεζα?

  • ΠΟΤΕ! Ούτε φράγκο στα ΣΑΠΑΚΙΑ!

    Ψήφοι: 21 22,8%
  • Μόλις πέσει ο Τσίπρας βούρ για κατάθεση.

    Ψήφοι: 25 27,2%
  • Σκέφτομαι από αύριο κιόλας να αρχίσω να τα καταθέτω σιγά-σιγά.

    Ψήφοι: 2 2,2%
  • Ρε δε γαμιέσαι καραγκιόζη, εδώ δεν βγάζουμε ούτε μήνα καλά καλά με τα όσα εισπράττουμε - για ποιες κ

    Ψήφοι: 23 25,0%
  • Μα τα έχω ήδη εδώ - ούτε σε σεντούκια ούτε στο εξωτερικό.

    Ψήφοι: 21 22,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    92

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.765
Κριτικές
1
Like
5.763
Πόντοι
2.356
γιατι τυπε το λες αυτο? ολες δεν εχουν την εγγυηση των 100.000€ ανα καταθετη?

απο εκει και περα πιο ευχρηστη ειναι η πειραιως που εχει πολυ περισσοτερες υπηρεσιες μεσω διαδικτυου αν ξερεις να τα κανεις μονος σου...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Εγώ άνοιξα πρόσφατα on-line λογαριασμό στη Wise που έχει έδρα το Βέλγιο. Μου το είπε καλός μου πελάτης από το Ισραήλ. Εντός ολίγων λεπτών είχα λογαριασμό με Βελγικό IBAN, χρεωστική άϋλη κάρτα (με μια μικρή επιβάρυνση μπορώ να έχω και φυσική) και μεταφορά χρημάτων από τον λογαριασμό της Wise σε ελληνικό εάν χρειαστεί εντός δευτερολέπτων χρεώνοντας με μόνο η Ελληνική τράπεζα για το έμβασμα. Επιτόκιο 3,45 %. Έχω βάλει κάτι ψιλά να δω πως θα τσουλήσει και αγορές θα κάνω από εδώ και πέρα μόνο με την κάρτα της Wise.
Εννοείται βέβαια πως πριν ανοίξω λογαριασμό υπήρξε επικοινωνία με τον λογιστή μου.
Η κολομπιάνα μου, με εχει φαει να ανοιξω λογαριασμο στο WISE. Αλλά διστάζω. Εισαι ευχαριστημενος?
 

greek0588

Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2017
Μηνύματα
148
Like
357
Πόντοι
21
Η κολομπιάνα μου, με εχει φαει να ανοιξω λογαριασμο στο WISE. Αλλά διστάζω. Εισαι ευχαριστημενος?
20 ημέρες είναι που έχω ανοίξει λογαριασμό. Μέχρι στιγμής το έχω χρησιμοποιήσει για πληρωμές με κάρτα και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα. Σιγά σιγά ότι θέλω να αποταμιεύσω θα τα περνάω εκεί.
 

chris0000

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
48
Like
83
Πόντοι
0
Οποια συστημική επιλέξεις είναι το ίδιο, αλλά κοίτα εάν χρειάζεσαι τις χρεώσεις των υπηρεσιών. Για παράδειγμα η Εθνική που αναφέρθηκε, χρεώνει την έκδοση προσωπικής επιταγής ενώ άλλες όχι. Επίσης η χρήση της κάρτας της για αγορές εντός ΕΕ εκτός ευρώ έχει χρέωση 1 ευρώ ανά συναλλαγή. Για εξωτερικό, η Κύπρος που είναι ότι πιο κοντινό, έχει ακόμα μηδενικό επιτόκιο στον ανοικτό.
 

Nikos P.

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2023
Μηνύματα
742
Like
1.001
Πόντοι
86
αν εχει καποιος μαυρο χρημα που δεν μπορει να δικαιολογηθεί απο τα εισοδήματα που φαινονται,τότε τι θα πρεπει να κανει?Ειναι πολλοι τετοιοι στην Ελλαδα οπως γυφτοι ας πουμε που ζουν με επιδόματα και με μαυρο χρημα....Αυτοι νομίζω οτι δεν ειναι καλή ιδέα να τα κατέθεταν τα χρηματα σε τραπεζικο λογαριασμο γιατι ειναι πολυ πιθανόν να ειχαν θέμα(αν και δεν ειμαι και σιγουρος).Απο την αλλη αντε και πες οτι ενας γυφτος εχει πολύ φραγκο(μαυρο χρημα)τι να το κανει?Που και με τι τροπο να το αποταμιεύσει?Ειναι κι αυτο ενα θεμα...
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.400
Κριτικές
18
Like
20.461
Πόντοι
4.546
αν εχει καποιος μαυρο χρημα που δεν μπορει να δικαιολογηθεί απο τα εισοδήματα που φαινονται,τότε τι θα πρεπει να κανει?Ειναι πολλοι τετοιοι στην Ελλαδα οπως γυφτοι ας πουμε που ζουν με επιδόματα και με μαυρο χρημα....Αυτοι νομίζω οτι δεν ειναι καλή ιδέα να τα κατέθεταν τα χρηματα σε τραπεζικο λογαριασμο γιατι ειναι πολυ πιθανόν να ειχαν θέμα(αν και δεν ειμαι και σιγουρος).Απο την αλλη αντε και πες οτι ενας γυφτος εχει πολύ φραγκο(μαυρο χρημα)τι να το κανει?Που και με τι τροπο να το αποταμιεύσει?Ειναι κι αυτο ενα θεμα...
Αυτό ΠΡΕΠΕΙ να το θέσουμε ως ερώτημα στους Γιούφτους, όταν τους πετυχαίνουμε στον δρόμο. Βέβαια, για να απαντήσουν, πρέπει να σκάσουμε ένα εικοσαρικάκι, και δεν είμαι βέβαιος ότι θα απαντήσουν ειλικρινώς.
 

Nikos P.

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2023
Μηνύματα
742
Like
1.001
Πόντοι
86
Αυτό ΠΡΕΠΕΙ να το θέσουμε ως ερώτημα στους Γιούφτους, όταν τους πετυχαίνουμε στον δρόμο. Βέβαια, για να απαντήσουν, πρέπει να σκάσουμε ένα εικοσαρικάκι, και δεν είμαι βέβαιος ότι θα απαντήσουν ειλικρινώς.
παντως το εχω σκεφτει πολλες φορές...Ειναι σιγουρο οτι εχουν πολυ χρημα...ενας γυφτος πχ.παιζει να εχει ανετα στην ακρη μεχρι και 150.000 αν κρινω απο τι αυτοκινητα και σπιτια εχουν μερικοι.Αυτα τα λεφτά που τα εχουν δηλαδη?Γιατι σε τραπεζικο λογαριασμο οπως τα εχουμε εμεις οι καρμοίρηδες δεν νομιζω να τα εχουν(μιας και ειναι μαυρο χρημα κυριως)
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.477
Like
2.346
Πόντοι
456
αν εχει καποιος μαυρο χρημα που δεν μπορει να δικαιολογηθεί απο τα εισοδήματα που φαινονται,τότε τι θα πρεπει να κανει?Ειναι πολλοι τετοιοι στην Ελλαδα οπως γυφτοι ας πουμε που ζουν με επιδόματα και με μαυρο χρημα....Αυτοι νομίζω οτι δεν ειναι καλή ιδέα να τα κατέθεταν τα χρηματα σε τραπεζικο λογαριασμο γιατι ειναι πολυ πιθανόν να ειχαν θέμα(αν και δεν ειμαι και σιγουρος).Απο την αλλη αντε και πες οτι ενας γυφτος εχει πολύ φραγκο(μαυρο χρημα)τι να το κανει?Που και με τι τροπο να το αποταμιεύσει?Ειναι κι αυτο ενα θεμα...
Αφού έχουν χρήμα κάτω από το μαξιλάρι, όταν πάνε και παίρνουν μία Μερσέντες που κάνει 40 χιλιάρικα, πώς πληρώνουν στον έμπορο;
 

Nikos P.

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2023
Μηνύματα
742
Like
1.001
Πόντοι
86
Αφού έχουν χρήμα κάτω από το μαξιλάρι, όταν πάνε και παίρνουν μία Μερσέντες που κάνει 40 χιλιάρικα, πώς πληρώνουν στον έμπορο;
ε ναι ακριβως...πως πληρωνουν?Ειδικα απο την στιγμη που σε λιγα χρονια παιζει να καταργηθει και τελειως το μετρητό χρημα.Δηλαδη τότε τι θα κανουν?
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.400
Κριτικές
18
Like
20.461
Πόντοι
4.546
παντως το εχω σκεφτει πολλες φορές...Ειναι σιγουρο οτι εχουν πολυ χρημα...ενας γυφτος πχ.παιζει να εχει ανετα στην ακρη μεχρι και 150.000 αν κρινω απο τι αυτοκινητα και σπιτια εχουν μερικοι.Αυτα τα λεφτά που τα εχουν δηλαδη?Γιατι σε τραπεζικο λογαριασμο οπως τα εχουμε εμεις οι καρμοίρηδες δεν νομιζω να τα εχουν(μιας και ειναι μαυρο χρημα κυριως)
Βρίσκουν πλυντήρια για ξέπλυμα, είναι και ομάδα υπεράνω Νόμων οπότε δεν ασχολείται και κανείς.

Το ίδιο βρίσκουν όλοι οι διάφοροι που κερδίζουν πολύ μαύρο χρήμα, μεγαλοβαρώνοι σε κάθε είδους θέση και αντικειμένου. Δεν μιλάμε για μικροποσά φυσικά, αλλά για πάρα πολλά λεφτά.

Επίσης, γιατί δεν ρωτάμε τα κορίτσια που συναντάμε, πώς κρύβουν τα -αρκετά- χιλιάρικα που κερδίζουν τον μήνα; Αφού δεν φαίνονται ότι ασκούν επάγγελμα. Αυτοί που τις προστατεύουν πώς τα κρύβουν; (άσε που δύσκολα θα τους συναντήσεις να σου πουν)
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.530
Κριτικές
1
Like
7.620
Πόντοι
2.306
αν εχει καποιος μαυρο χρημα που δεν μπορει να δικαιολογηθεί απο τα εισοδήματα που φαινονται,τότε τι θα πρεπει να κανει?Ειναι πολλοι τετοιοι στην Ελλαδα οπως γυφτοι ας πουμε που ζουν με επιδόματα και με μαυρο χρημα....Αυτοι νομίζω οτι δεν ειναι καλή ιδέα να τα κατέθεταν τα χρηματα σε τραπεζικο λογαριασμο γιατι ειναι πολυ πιθανόν να ειχαν θέμα(αν και δεν ειμαι και σιγουρος).Απο την αλλη αντε και πες οτι ενας γυφτος εχει πολύ φραγκο(μαυρο χρημα)τι να το κανει?Που και με τι τροπο να το αποταμιεύσει?Ειναι κι αυτο ενα θεμα...
Τυπε οι ευγενεις συμπολιτες μας αθιγγανοι εχουν ιδιαιτερο ενδιαφερον για τις Τραπεζες, αλλα οχι ακριβως για αποταμίευση οπως την εννοεις….περισσοτερο για αναληψεις ανευ αποταμιευσης με τη χρηση του οπλου της πειθους προς τους υπαλληλους στα ταμεια.
Παραλληλα ανταγωνιζονται τα πιστωτικα ιδρυματα σε δανειοδοτησεις, σε αμιγως paperless περιιβαλλον.
Δανειζεσαι χρηματα ανευ εγγυοδοσιας με την χρηση του λογου και μονο. Αν καθυστερησεις στις πληρωμες υπαρχει αποτελεσματικοτατο τμημα διαχειρισης υπερημερων πληρωμων που εισπραττει σε χρονο ρεκορ.
Κατα συνεπεια μην ανησυχεις για το θεμα αποταμιευσης για την αγαπητη αυτη πολιτισμικη ομσδα.
:confused:
 

fistikoulis

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
208
Κριτικές
40
Like
1.879
Πόντοι
2.471
Παντως ασχετως αξιοπιστιας τραπεζας αυτην την στιγμη η αλφα δινει το μεγαλυτερο επιτοκιο ( αντιστοιχα με τις λοιπες μην φανταστειται) σε απλους καταθετικους χωρις περιορισμους και πεναλτι αν τον σπασεις.
 

KanyeEast

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2024
Μηνύματα
229
Like
342
Πόντοι
21
Ποιά τραπεζα στην Ελλάδα πιστεύετε ρε παίδες οτι ειναι η καλύτερη και πιο αξιόπιστη εν ετη 2024 ??
Οι τέσσερις συστημικές δείχνουν αντοχή στα τεστ και έχουν επαρκή ρευστότητα. Εγώ τις εμπιστεύομαι κ τις 4 έχω λογαριασμό σε Πειραιώς κ Εθνική. Ειδικά η Εθνική θεωρώ πως είναι κάπως πιο στιβαρή
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.477
Like
2.346
Πόντοι
456
Εγώ τις εμπιστεύομαι όλες, έτσι κι αλλιώς δεν έχω κανένα τρελλό ποσό.
Η ΕΚΤ αρχίζει και χαμηλώνει τα επιτόκια και πάλι, ο πληθωρισμός πέφτει.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.477
Like
2.346
Πόντοι
456
Βρίσκουν πλυντήρια για ξέπλυμα, είναι και ομάδα υπεράνω Νόμων οπότε δεν ασχολείται και κανείς.

Το ξέπλυμα προϋποθέτει να πληρώσεις εφορία κλπ και αυτό οι ρομά δεν το γουστάρουν και τόσο...
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.976
Like
14.475
Πόντοι
3.656
εγώ έχω 4.000 ευρώ κεφάλαιο τα έχω διαμοιράσει ισόποσα στις 4 συστημικές τράπεζες για να περιορίσω το ρίσκο μου :confused::confused::confused:
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.400
Κριτικές
18
Like
20.461
Πόντοι
4.546
εγώ έχω 4.000 ευρώ κεφάλαιο τα έχω διαμοιράσει ισόποσα στις 4 συστημικές τράπεζες για να περιορίσω το ρίσκο μου :confused::confused::confused:
Αν καταρρεύσουμε, λες να γλυτώσει κάποια από τις 4;

Να πω ότι είχες 400.000€ και τα μοίρασες διά 4, ώστε να έχεις την εγγύηση των 100.000€ ανά τράπεζα, όπως λένε από την ΕΚΤ δηλαδή, εντάξει.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.976
Like
14.475
Πόντοι
3.656
Αν καταρρεύσουμε, λες να γλυτώσει κάποια από τις 4;

Να πω ότι είχες 400.000€ και τα μοίρασες διά 4, ώστε να έχεις την εγγύηση των 100.000€ ανά τράπεζα, όπως λένε από την ΕΚΤ δηλαδή, εντάξει.
Φυσικά και θα γλιτώσουν και οι 4.....μεγαλομέτοχοι....δε θα χαθούν...τώρα για τις καταθέσεις δε θα έπαιρνα και όρκο όχι για 100Κ αλλά ούτε για 100ευρώ :2funny:

αν είχα 400.000 θα τις έβαζα κολάτεραλ να πάρω άλλες 400.000 και να τις πάω εκεί που δε θα καταρρεύσει :confused::confused:
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.400
Κριτικές
18
Like
20.461
Πόντοι
4.546
Φυσικά και θα γλιτώσουν και οι 4.....μεγαλομέτοχοι....δε θα χαθούν...τώρα για τις καταθέσεις δε θα έπαιρνα και όρκο όχι για 100Κ αλλά ούτε για 100ευρώ :2funny:

αν είχα 400.000 θα τις έβαζα κολάτεραλ να πάρω άλλες 400.000 και να τις πάω εκεί που δε θα καταρρεύσει :confused::confused:
Στην Κύπρο που έγινε κούρεμα πάντως, από 100.000€ και πάνω έγινε. Δεν τους συμφέρει να εκτεθούν, ισχύει για όλη την Ευρώπη.
Τώρα, στο ότι θα βάλουν όλοι πλάτη πάλη πληρώνοντας για να σωθούν οι τράπεζες, δεν αμφιβάλλω καθόλου, και τα κέρδη δικά τους και θα γίνουν πάλι κράτος εν κράτει.

Πού δεν θα καταρρεύσουν, στα νησιά Μάρσαλ και στο Μπαχρέιν;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom