Νέα

Τα 5 καλύτερα τραγούδια της ζωής μας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 394
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

geopon

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.639
Κριτικές
18
Like
0
Πόντοι
2.007
χαρη κλη (δωσε μου ενα μπιστολη να σκωτοσω τον καριολη) πολυ μελοδια
 

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
Blue τι γνωμη εχεις για verve (urban hymns) και oasis (definetely maybe) ?
Οι Verve, όπως και όλα τα συγκροτήματα που άφησαν ένα ξεχωριστό στίγμα στο μουσικό στερέωμα, είχαν ένα χαρισματικό frontman, τον Richard Ashcroft, που συνδύασε, στο βαθμό που ήταν δυνατό, στυλιζάρισμα και ειλικρίνεια και στο στούντιο και ακόμα περισσότερα στα live, που άλλωστε πρέπει να είναι και το σήμα κατατεθέν όλων των σπουδαίων συγκροτημάτων.
Νομίζω ότι ήταν άδικο που η εμπορική επιτυχία ήρθε με το Urban Hymns. Όχι ότι δεν το άξιζε, αλλά θεωρώ ότι το πρώτο τους άλμπουμ, A Storm in Heaven, είναι τουλάχιστον εφάμιλλο αν όχι καλύτερο. Εγώ το προτιμώ γιατί είναι πιο κοντά στο shoegazing και βγάζει μια απίστευτη ψυχεδέλεια με τους ατέλειωτους πειραματισμούς σε όλα τα επίπεδα, από echo σε όργανα και vocals μέχρι το φοβερό artwork του άλμπουμ.
Στο Urban Hymns οι μουσικές κατευθύνσεις είναι μεν περισσότερες αγκαλιάζοντας ένα ευρύτερο μουσικό φάσμα (για κάποιο λόγο αυτό θεωρείται δείγμα ωριμότητας από όλες τις σχετικά νέες μπάντες) αλλά  είναι αρκετά δομημένο και οργανωμένο σε σύγκριση με τις προηγούμενες δουλειές τους. ʼκου το Butterfly, από το A Storm in Heaven και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Φαντάζομαι αν είσαι fan, θα γνωρίζεις ότι από το Bitter Sweet Symphony δεν έβγαλαν στερλίνα τσακιστή, αλλά τα τσέπωσαν οι παππούδες του ροκ. Διαφωνίες ανάμεσα στον Ashcroft και τον McCabe, βουτιές σε ωκεανούς ecstasy, η κλασσική καφρίλα των «λίγων» χαρακτήρων (λέγε με Salisbury), είναι μερικά από τα κεφάλαια της σύντομης ιστορίας μιας ακόμα μπάντας που είχε όλα τα θετικά αλλά και όλα τα αρνητικά γνωρίσματα ανάλογων περιπτώσεων και τελικά αδίκησε τον εαυτό της στην πορεία του χρόνου.
Για τους Oasis θα τα πω σε άλλο ποστ. Πάντως ένα είναι σίγουρο. Είχαν και έχουν περισσότερο εμπορική προσέγγιση και πρακτικό πνεύμα.
 

Spartan_King

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
225
Like
0
Πόντοι
1
Τα λεει ολα σε ενα τραγουδι ο Παυλος...

Το νου μας στα παιδια...

 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.920
Κριτικές
3
Like
1.625
Πόντοι
216
1)Franz Liszt-Hungarian Rhapsody no4 solo piano:οσα χρονια κι αν περασουν δεν παυει να μου σηκωνεται η τριχα ακουγοντας το!

2)Jason Becker-altitudes (καλυτερη κιθαρα EVER!!!)τρομερη συνθεση, που συνδιαζει πληρη,βαθεια αρμονια σε σθνδιασμο με χυδαια επιδειξη κιθαριστικης τεχνικης!

3)Van Halen-mean street-"αρρωστη" εισαγωγη, πολυ hi-hat μεσα σ ενα βαρυ κλιμα 80ιλας-θυμιζει ταινιες με αλ πατσινο νεο να πινει κοκες

4)Deep Purple-Burn -για μενα το πιο ωραιο,εκφραστικο κιθαριστικο σολο ολων τον εποχων, απο τον θεο blackmore-η κιθαρα του "φωναζει" οτι καψει κυτταρα!

5)RHCP-under the bridge-απο την αρχη μεχρι τελος, τιποτα δεν περισσευει-πολυ τσιλλ τεμπο, με πολυ ωραιο δεσιμο κιθαρας και φωνης

6)NOFX-dig-πανκ σκειταδικο στο επακρο,με μια ατακα στους στιχους που αξιζει να μεινει για μοτο ζωης σε πολλους!

7)Miles Davis-Autumn Leaves (εκτελεση Chet Atkins,Edith Piaf)-κλασσικο του κλασσικου,απαιχτο-διαχρονικη αξια

8)Yngwie J. Malmsteen-far beyond the sun-ονειρεμενο ινστρουμενταλ κομματι, με μια κιθαρα που σε ταξιδευει ετη φωτος μακρια!

9)Uli Jon Roth-sky overture-για οσους γνωριζουν, ο μονος πραγματικος βιρτουοζος!Το κομματι ειναι σαν να διαβαζεις ενα γλυκαναλατο μυθιστοριμα με πονεμενο φιναλε!

10)ACDC-hard as a rock-πιστευω οτι αυτο μιλαει απο μονο του!
 

THE JOKER

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
63
Like
0
Πόντοι
0
1. Μαρε Μαρε . Κορκολης με εναν αλλο
2. Χαιρετισματα, Παπακωνσταντινου
3. ο Ελληνας που εχεις συνηθισει , Τερορ Χ Κρου
4. Γυριζω τις πλατες μου στο μελλον, Τσακνης

 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Πωωωω.... τι μου ζητάτε τώρα...
Τι να πρωτοδιαλέξω...

James --> Sometimes, laid και πολλά άλλα..
Depeche mode --> Things you said, Behind the wheel
Cure --> Inbetween days, High
U2 --> Where the streets have no name
TopGun soundtrack --> Danger Zone
 

chris1982

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
nelly furtado....πολυ μουνι και καλη φωνη
 

iwcg

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
635
Like
17
Πόντοι
6
Whitney Houston-One moment in time
Reo Speedwagon-Can't fight this feeling
Sandra-Nights in white satin
Andrea Bocceli-Con te partiro
Irene Cara-What a feeling

Elena Paparizou-Yparxei logos
Euridiki-Fallin'  (NO from Alicia Keys)
Alkisti Protopsalti-O aggelos mou
Alexiou & Papadopoulou-Ax kai na isoun edo
Iro-Thelo na me kratas
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
1)Franz Liszt-Hungarian Rhapsody no4 solo piano:οσα χρονια κι αν περασουν δεν παυει να μου σηκωνεται η τριχα ακουγοντας το!

Πού ήσουν χαμένος, αγορίνα μου;

3)Van Halen-mean street-"αρρωστη" εισαγωγη, πολυ hi-hat μεσα σ ενα βαρυ κλιμα 80ιλας-θυμιζει ταινιες με αλ πατσινο νεο να πινει κοκες

4)Deep Purple-Burn -για μενα το πιο ωραιο,εκφραστικο κιθαριστικο σολο ολων τον εποχων, απο τον θεο blackmore-η κιθαρα του "φωναζει" οτι καψει κυτταρα!



8)Yngwie J. Malmsteen-far beyond the sun-ονειρεμενο ινστρουμενταλ κομματι, με μια κιθαρα που σε ταξιδευει ετη φωτος μακρια!

9)Uli Jon Roth-sky overture-για οσους γνωριζουν, ο μονος πραγματικος βιρτουοζος!Το κομματι ειναι σαν να διαβαζεις ενα γλυκαναλατο μυθιστοριμα με πονεμενο φιναλε!

10)ACDC-hard as a rock-πιστευω οτι αυτο μιλαει απο μονο του!

Όλα τα παραπάνω είναι για να σου σηκώνεται η τρίχα!!!
Όσο για τον ΜΕΓΑ  Roth, αναρωτιέμαι ποιοί τον θυμούνται...Εύγε!!! :dancing:
 

rainmaker13

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
211
Like
2
Πόντοι
1
1)Iron Maiden:HALLOWED BE THY NAME
Το αγαπημένο μου τραγούδι ever.Το πιο χαρακτηριστικό των θεών.Απίστευτα ριφ,τρομερά σολο και ερμηνεία από άλλο πλανήτη από τον Μπρους..

2)Led Zeppelin:STAIRWAY TO HEAVEN
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση...

3)Black Sabbath:SABBATH BLOODY SABBATH
Το πιο εθιστικό ριφ του Iommi κατά την γνώμη μου

4)Metallica:FROM WHO THE BELL TOLLS
Μεταλικα στις καλές τους εποχές.Τότε που γράφανε ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ.Αυτή η καμπάνα ακόμα ηχει στο μυαλό μου...

5)Rainbow:STARGAZER
Από την αρχή μέχρι το τέλος ένας ρυθμός τρελός...
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
1. Μαρε Μαρε . Κορκολης με εναν αλλο
Μια και είπες Κορκολής...Μια Ιταλίδα μουνάρα που τραγουδούσε ένα τραγούδι με τον Κορκολή τη θυμάστε? Τί μουνί ήταν αυτό.... Francesca Schiavo!!!!
 

tonnie

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2006
Μηνύματα
111
Like
0
Πόντοι
1
1)Depeche mode : enjoy the silence
2)U2 : with or without you
3)ub40 : red red wine
4)πυξ λαξ : μοναξια μου ολα
5)queen : bohemian rapsody

αυτα απο εμενα.......
 

Επισκέπτης
1)Franz Liszt-Hungarian Rhapsody no4 solo piano:οσα χρονια κι αν περασουν δεν παυει να μου σηκωνεται η τριχα ακουγοντας το!

2)Jason Becker-altitudes (καλυτερη κιθαρα EVER!!!)τρομερη συνθεση, που συνδιαζει πληρη,βαθεια αρμονια σε σθνδιασμο με χυδαια επιδειξη κιθαριστικης τεχνικης!

3)Van Halen-mean street-"αρρωστη" εισαγωγη, πολυ hi-hat μεσα σ ενα βαρυ κλιμα 80ιλας-θυμιζει ταινιες με αλ πατσινο νεο να πινει κοκες

4)Deep Purple-Burn -για μενα το πιο ωραιο,εκφραστικο κιθαριστικο σολο ολων τον εποχων, απο τον θεο blackmore-η κιθαρα του "φωναζει" οτι καψει κυτταρα!

5)RHCP-under the bridge-απο την αρχη μεχρι τελος, τιποτα δεν περισσευει-πολυ τσιλλ τεμπο, με πολυ ωραιο δεσιμο κιθαρας και φωνης

6)NOFX-dig-πανκ σκειταδικο στο επακρο,με μια ατακα στους στιχους που αξιζει να μεινει για μοτο ζωης σε πολλους!

7)Miles Davis-Autumn Leaves (εκτελεση Chet Atkins,Edith Piaf)-κλασσικο του κλασσικου,απαιχτο-διαχρονικη αξια

8)Yngwie J. Malmsteen-far beyond the sun-ονειρεμενο ινστρουμενταλ κομματι, με μια κιθαρα που σε ταξιδευει ετη φωτος μακρια!

9)Uli Jon Roth-sky overture-για οσους γνωριζουν, ο μονος πραγματικος βιρτουοζος!Το κομματι ειναι σαν να διαβαζεις ενα γλυκαναλατο μυθιστοριμα με πονεμενο φιναλε!

10)ACDC-hard as a rock-πιστευω οτι αυτο μιλαει απο μονο του!

Εξαιρετικη 10αδα...και διαφορετική...
 

bumsen1453

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2006
Μηνύματα
332
Like
1
Πόντοι
1
1) It´s a fantasy (mystic melody) Ξέρει κανείς ποιά τραγουδάει? Το έχει κανείς σε mp3?  Ήταν σε συλλογή των ΄80s (Campari) και ακόμα το ψάχνω. ΒΟΗΘΗΣΤΕ συναγωνιστές!

2) November Rain GNR
3) Knocking on Heaven´s door GNR
4) Nothing else matters Metallica
5) Hail and kill Manowar
 

chrisvnv

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2006
Μηνύματα
232
Κριτικές
2
Like
37
Πόντοι
1
1. with or without you U2 το ειχα γραμμενο σε κασσετα και το ακουγα ενα βραδυ που εκλαιγα για μια γκομενα... πανω απο 100 φορες... rew.. ff.ειχε πολυ πλακα... και κλαμα.. χαχαχα

2.alice sisters of mercy rebound χοροι και τα μυαλα στα καγκελα... οι cureαδες εξω απο την πιστα!!

3. wild flower the cult rebound παλι.. ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ!!

4. beloved vnv nation φοβερη η πρωτη τους συναυλια στο gagarin!

5. filth god panzer ag οτι καλυτερο εχω ακουσει στο industrial μεχρι σημερα!!
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Επηρεασμένος από το πνεύμα της  Μεγάλης Παρασκευής, την έχω πέσει στο σαλόνι και  ακούω Matthäus Passion (BWV 244), από τον Johan Sebastian Bach, υπό τη μουσική διεύθυνση του Otto Klemperer...3 ώρες και 45 λεπτά, της ομορφότερης (ίσως) και συγκλονιστικότερης μουσικής που γράφτηκε ποτέ, ένα  χάδι στο  μέτωπο του γηρασμένου και τραγικού όντος που λέγεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ...

Ιωάννη Σεβαστιανέ, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Συνημμένα

  • bach.jpg
    bach.jpg
    32,1 KB · Εμφανίσεις: 19

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Επηρεασμένος από το πνεύμα της  Μεγάλης Παρασκευής, την έχω πέσει στο σαλόνι και  ακούω Matthäus Passion (BWV 244), από τον Johan Sebastian Bach, υπό τη μουσική διεύθυνση του Otto Klemperer...3 ώρες και 45 λεπτά, της ομορφότερης (ίσως) και συγκλονιστικότερης μουσικής που γράφτηκε ποτέ, ένα  χάδι στο  μέτωπο του γηρασμένου και τραγικού όντος που λέγεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ...

Ιωάννη Σεβαστιανέ, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Φλες διάβασες το άρθρο στην καθημερινή χθες για τον Μπαχ και το βιβλίο του Martin Geck με την βιογραφία του που βγήκε στα Αγγλικά στην Αμερική; Πολύ ωραίο άρθρο και πολύ καλό βιβλίο φαίνεται. Το παρήγγειλα ήδη από Amazon.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Φλες διάβασες το άρθρο στην καθημερινή χθες για τον Μπαχ και το βιβλίο του Martin Geck με την βιογραφία του που βγήκε στα Αγγλικά στην Αμερική; Πολύ ωραίο άρθρο και πολύ καλό βιβλίο φαίνεται. Το παρήγγειλα ήδη από Amazon.

Όχι ρε πούστη μου, πρέπει να βρω το άρθρο!!!Όσο για το βιβλίο, αν και έχω μπόλικα σχετικά, θα επιληφθώ...(Στο μεταξύ, η ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ συνεχίζεται)
 

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
Μια σφήνα στις κλασικές αναζητήσεις. Τζιμάκος για όσους τον γουστάρουν. Κλαστομανία ή ειλικρινής και πηγαία ανάγκη σάτυρας, ας το κρίνει ο καθένας.

Οικογενειακή συνωμοσία

Λες μ' αγαπάς, θες να παντρευτούμε
λες μ' αγαπάς, και μου δίνεις συμβουλές

Πρώτα να τελειώσω το πανεπιστήμιό μου
μετά να κάνω τη θητεία στο στρατό
να πιάσω δουλειά σε κανένα γραφείο
να παντρευτούμε να κάνουμε παιδιά

Κι εγώ σ' αγαπώ, γαμώ το Χριστό μου
Κι εγώ σ' αγαπώ γαμώ το Χριστό

Λες μ' αγαπάς, θες να παντρευτούμε
λες μ' αγαπάς, και μου δίνεις συμβουλές

Πρώτα να πάω σε κανένα κουρείο
να κόψω τα γένια, να κοντύνω τα μαλλιά
να έρθω στο σπίτι να γνωρίσω το μπαμπά σου
να σταματήσω και τα ναρκωτικά

Κι εγώ σ' αγαπώ, γαμώ το Χριστό μου
Κι εγώ σ' αγαπώ γαμώ το Χριστό

 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Επανέρχομαι με νέα πεντάδα τραγουδιων άσχετων μεταξύ τους. Αλλά έτσι μου προέκυψε ένεκα οι περιστάσεις (α ρε κακούργα κενωνία)

1. Natacha Atlas - Duden

2. Lloyd Cole - Half Of Everything

3. Γιώργος Μαργαρίτης - Δρόμοι του Πουθενά

4. Burhan Ocal - Kismet

5. Neil Young - Don't Let It Bring You Down
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom