Νέα

Τα 5 καλύτερα τραγούδια της ζωής μας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 394
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Επιτρέψτε μου να προσθέσω ένα τραγούδι στην προηγούμενη λίστα μου

Σίγουρα ένα από τα πιο σημαντικά τραγούδια της ζωής μου. Πάντα θα μου θυμίζει εποχές που δε θα επιστρέψουν ποτέ.

James - Getting Away with It (All Messed Up)
 

usb2.0

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2006
Μηνύματα
75
Like
0
Πόντοι
0
Πολύ δύσκολο να βρεις τα 5 καλύτερα, είναι μικρός ο αριθμός και η λίστα αλλάζει πολύ συχνά.

1. Through the eyes of ruby - Smashing Pumpkins
2. Everything Μust Go - Manic Street Preachers
3. Common People - Pulp
4. Citizen Erased - Muse
5. Again - Archive

Και θα παρατυπήσω προσθέτοντας άλλα 5

6. Drive - REM
7. Somebody (Live) - Depeche Mode
8. Getting away with it (all messed up) - James (θα πάω στις 18/07)
9. Razzmatazz - Pulp
10. Streetlights - Puressence
 

magua

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
117
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
χωρίς σειρά όπως μου έρχονται ...

Πεχλιβάνης          Θανάσης (οχι Βασίλης) Παπακωνσταντίνου
Thick as a brick    Jethro tull - ολόκληρο
East Virginia      Joan Baez
Η τράτα            Θανάσης Παπακωνσταντίνου ( εκτέλεση Σ. Μάλαμα)
Mad World          Tears for fears     
 

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
Μου ήρθε σαν υπόκρουση σε ονειρικό flashback. While you were sleeping , που έλεγε  και η ταινία το έτος ορόσημο 1995. Το κομμάτι κυκλοφόρησε το 1997 νομίζω.

Θεωρία και πράξη

Ζερβουδάκης Δημήτρης

Μουσική/Στίχοι: Ζήκας Γιώργος



Τόσα χρόνια στο σχολείο κάθε χρόνο άλλο θρανίο

μια ζωή στην ίδια τάξη θεωρία μα και πράξη

μια ζωή στην ίδια τάξη θεωρία μα και πράξη

Ωωω, ωωωωω, ωωωωω, ω, ωωω



Κι ύστερα μέσα στους δρόμους θες δε θες σκύβεις τους ώμους

ούτε φράγκο για κουλούρι της ζωής το καλαμπούρι

ούτε φράγκο για κουλούρι της ζωής το καλαμπούρι

Ωωω, ωωωωω, ωωωωω, ω, ωωω



Σαν γαϊδούρι που παλιώνει μα περπατησιά δεν στρώνει

έμεινα στην ίδια τάξη θεωρία μα και πράξη

έμεινα στην ίδια τάξη θεωρία μα και πράξη

Ωωω, ωωωωω, ωωωωω, ω, ωωω



Μόνη και στερνή μου ελπίδα η δική σου η παγίδα

ας το κάνουμε το βήμα πέρασέ με σε άλλο τμήμα

η θεωρία ας γίνει πράξη κι όλα θα 'χουνε αλλάξει

Ωωω, ωωωωω, ωωωωω, ω, ωωω

Αφιερωμένο στην Θεσσαλονίκη και όπου αλλού πρέπει.



 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Του βασανισμένου(και αυτός από γυναίκα έπαθε ό,τι έπαθε και η κάρια έκανε καριέρα στο χόλιγουντ ενώ αυτός σκουλήκιασε). Μου θυμίζει σχολείο, σκισμένες φόρμες, grunge, seattle, πρόβλημα...what is wrong with me?
Radio Friendly Unit Shifter

Και μιας ο λόγος για seattle...
Jeremy, φωνάρα ο Vedder, αλλά ξεπεράστηκε όπως όλο το κίνημα της εποχής.

Επίκαιροι πάντα.
ή
ή όλα
10 in 2010 ή A walk ή όλα. Πανκ χωρίς χαίτες.

Ποιητής, μαχητής, άλλος ένας χαμένος(εκτός του μαλάκα ατάλαντου κιθαρίστα, μόνο με τον 50 Cent δεν έχει σολάρει ακόμα, τρομάρά του)
They don't gotta burn the books they just remove 'em
Bulls on parade

Και αυτό για σήμερα. Δεν ξέρω γιατί, από μωρό πάντα μου άρεσε αν και χαζοτράγουδο. Αφού πάντα κοιτούσα στο μέλλον.
In the year 2525



 

tolki

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
153
Like
1
Πόντοι
1
.....ΑΧ ρε VASOS...ειναι τοσο πολλα και καλα τα ρημαδια και τοσο  :rockon: :rockon: :rockon: η μουσικη που ακουμε που θελουμε...5 σελιδες.......
UP THE IRONS...!!!!!!!!!!! :rockon: :rockon: :rockon:
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Ειναι και καποια τραγουδια που νομιζεις οτι οι συνθετες δεν τα εχουν βγαλει απο το μυαλο τους. Ειναι σα να υπηρχαν μεσα μας, αναποσπαστος συνδεσμος στο DNA μας, και καποιος τα εκανε νοτες για να τα περασουμε παλι μεσα μας και να βγουν παλι εξω με χορευτικες κινησεις, με ενα δακρυ, με ενα χαμογελο, με μια ανατριχιλα, με ενα ταξιδι στις μνημες μας. Γιατι βεβαια, οσο και να ακουμε ο καθενας μας τα ειδη που μας εχουμε κολλησει, και για μενα μπορει να ειναι οι Chocolate Watch Band, Ozric Tentacles, Porcupine Tree, και αλλα πολλα,  γνωστα, αγνωστα, διαφορετικα για αλλους, καποια τραγουδια μας κανουν να σταματησουμε τη κουβεντα, το βηματισμο ή οτι αλλο κανουμε εκεινη τη στιγμη. Τραγουδια οπως:
Summertime (το νανουρισμα του Γκερσουιν, οχι το in the summertime, αξιολογο και αυτο)
Hey Joe και Louie Louie. Δυο τραγουδια, βελος στη καρδια του καθενος. Δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι στα πιο πολυδιασκευασμενα τραγουδια.
Wipe out,  Misirlu ποιος αληθεια μπορει να κρατησει τα ποδια του στη θεση τους.
Space Oddity. Υμνος στη μοναξια.
The Model απο τους Kraftwerk.
I Will Survive. Ενα τραγουδι που εκανε φυλλο και φτερο τον παλιο διαχωρισμο ροκαδων και καρεκλαδων.
Και αρκετα ακομα, πιο γνωστα απο αυτα που ανεφερα, που μας κανουν να συντονιστουμε και να νοιωσουμε ιδιοι, γιατι η μουσικη ενωνει.
Και βεβαια κυκλοφορουν διαμαντια στις μερες μας και πρεπει να ειμαστε τυχεροι αν τα ανακαλυπτουμε και συντονιστουμε στο ρυθμο. Και βεβαια ζηστε, βγειτε, ερωτευτειτε, πονεστε, γελαστε, και οταν περασουν τα χρονια, ολα αυτα θα ερθουν παλι στο μυαλο σας, οταν ακοουσετε ενα τραγουδι που εχετε συνδεσει με ολα αυτα τα αισθηματα. Θα σας κανει να μελαγχολησετε ισως, αλλα σιγουρα θα βγει ενας αναστεναγμος οταν το ακουσετε, θα δειτε στα χερια σας να σηκωνεται η τριχα, και θα βυθιστειτε στους ηχους του μεχρι να τελειωσει, αλλα μην το αναζητησετε παλι. Ηταν μια οαση που σας προσφερε οτι ειχε γιατι αυτη ηθελε.
Αφορμη για αυτο το κειμενο ηταν ενα τραγουδι με γερμανικους στοιχους που ακουγα  το καλοκαιρι περυσι. Και δεν θα αναζητησω πια τον δημιουργο του τραγουδιου. Ξερω ομως οτι οποτε θα ακουω τυχαια, ενας στροβιλισμος θα με περνει απο οπου θα ειμαι και θα με μεταφερει σε ολες αυτες τις στιγμες που το εχω συνδεσει, και ενα δακρυ θα  κυλαει αργα μετα απο την ανατριχιλα που θα νοιωθω σε ολο μου το κορμι. Οπως συμβαινει οσες φορες το ακουω.
Να ειστε καλα και γαμηστε με αισθημα. Μη γαματε αισθηματα.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
Εμενα τα αγαπημενα μου τραγουδια ειναι το "Its raining men" (?) και το ΄"In the navy" από Village people :police:  :2funny:

Σοβαρα αγαπηνα τραγουδια ειναι αυτα που συνδυαζεις με κατι οποτε θα πω πάνω απο 5

Τα 3 ειναι αυτα που έβαλα στο γάμο μου!!(δε τα λέω βέβαια)

1) Lola απο Kinks  γιατι μου πήρε 5 χρονια να καταλάβω τι λεει μονο στο στρατό το ακουσα μεχρι τελους!! Η πλακα ειναι οτι μια γκομενα μου έλεγε οτι της το ειχε αφιερωσει ενας φίλος της :2funny:
2) Jethro Tull το "too old to rock n roll but too young to die" γιατι το ακουω απο τα 15 και σιγα σιγα αρχιζει και με εκφραζει
3) Ριτα και "απο σημερα παλιοπαιδο θα γίνω..." που ο΄λο το λέω και δεν γίνομαι
4) "Απορώ" & "Προσκλητηριο"  από Μακη αλλα μετα απο 3 ουισκακι και Στελαρα και Καρρα

  Τελευταια αγαπημένα

  Patience απο Take That (υπομονη στο στρατό, στη δουλεια μια ζωή υπομονη και στην γυναικα μας υπομονη λέγαμε πριν παντρευτουμε)
  και Only Love από Maggie Reily.

  Απο πιο προσφατα ξενα γκρουπ μου αρεσουν οι Hoobastang (που αν μου τραγουθήσει ποτε o γιος μου το I want to be a rock star θα του τραγουθήσω το Dream On απο Aerosmith)

  Απο λαικες φωνες πολυ καλος ειναι ο Κιαμος αλλα θελει ενα στρατο Εβρο ΤΘΚ να σκληρήνει λιγο γιατι ειναι πολύ μπεμποφατσα.

  και δεν πρεπει να ξεχασω Τζιμάρα Πανούση και το "Σουζανα η πουτανα η ζωη......στην ουρά για να γαμήσεις....."
που το ακουγα Γ Λυειου πηγαινοντας εκδρομή με το σχολειο με ΛΕΩΟΡΕΙΟ της ΓΡΑΜΜΗΣ  :uglystupid:


 
   

 
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Αλοίμονο-Μητροπάνος,Θα εκραγώ-Βαρδής,Υπάρχω-Στέλιος,Βραδιάζει-Στέλιος, ίσως να ξέχασα κάποιο...θα επανέλθω.....
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
Βραδιάζει-Στέλιος

  Αυτο ειπε σε αλλο ποστ για το ονειρο στα 20 οταν το ακουγα και το τραγουδαγα τοτε το εννουσα! Μπορει σημερα να μην φοραω γραβατα αλλα σφιγμενος ειμαι!!!!

  Το αλλο εμενα  μου αρεσ "Μεσ στα καπνεργοστασια και στα μηχανουργεια υπαρχουν γυναικες ομορφες νοστιμες σαν το μελι..." που το εβαζε σε γνωστο πολιτιστικο κενρτο των ΒΠ το 1990 και πηγαινα και το τραγουδαγα στις γκόμενες γιατι ο 19ης δεν παει να πηδηξει (κυριως γιατι δεν ξερει τι χανει) αλλα να κανει τη πλακα του!!!
 

TRIVIUM

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2006
Μηνύματα
65
Like
0
Πόντοι
0
5 είναι πολύ λίγα..
Εν πασει περιπτώσει,5 από τα 100δες αγαπημένα μου είναι

Megadeth-Tornado Of Souls
Dream Theater-Another Day
Depeche Mode-Strange Love
Στέλιος Καζατζίδης-Γυρίζω Απ'τη Νύχτα
Robbie Williams-Feel


Κάλυψα όλα τα είδη:)
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
1. Robbie Williams - She's The One
2. Duran Duran - What Happends Tomorrow
3. Eros Ramazzotti - La Nostra Vita
4. Gary Moore - Still Got The Blues
5. Phil Collins In The Air Tonght

Απλα κορυφη το καθενα στο ειδος του!
 

arod

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2005
Μηνύματα
33
Like
0
Πόντοι
0
ναι ρε φιλε τι μας λες τωρα....τα 5 καλυτερα τραγουδια δεν γινεται....παρε απλως μερικα...

led zep whole lotta love (i wanna be your back door man!!)
the who behind blue eyes
μπελλου συνεφιασμενη κυριακη
bob marley one love
sex pistols anarchy in the uk
rem it's the end of the world


και σθγουρα παρελειψα αγαπημενα.........α και το she απο elvis costello και το suspicious minds απο τον βασιλια
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
(chemical brothers-DO IT AGAIN)
(david guetta -love is gone)
καινουργια και κορυφαια
 

wiki

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
15
Like
0
Πόντοι
0
Αν και αναφαίρθηκαν πολλά δεν παρατήρησα κανένα song από την triphop Bristol σκηνή.

1. Portishead --> Sour
2. Portishead --> Glory Box
3. και το θειικο για μενα  από Massive Attack το Safe From Harm




 

k4v0ur1d10n

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
33
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Αν και αναφαίρθηκαν πολλά δεν παρατήρησα κανένα song από την triphop Bristol σκηνή.

1. Portishead --> Sour
2. Portishead --> Glory Box
3. και το θειικο για μενα  από Massive Attack το Safe From Harm


Καλή η σκηνή Τριπ Χοπ-Μπρίστολ, αλλά ειδικά οι Portishead μου θυμίζουν ΠΑΡΑ πολύ μια πρώην...
 

FROID

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.923
Κριτικές
1
Like
161
Πόντοι
16
ΚΑΛΗΜΕΡΑ και για πρωινο ξυπνημα ειδικα για τους μπουρδελιαριδες και για ολα τα αλανια που βαριουνται τα ιδια και τα ιδια με τις γκομενες....ΝΤΑΝΕΣ Η ΟΧΙ
Ο ΕΞΗΣ ΕΝΑΣ ΥΜΝΟΣ.....
Sunrise Avenue - Fairytales gone bad @ Rock am Ring 2007
ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom