Νέα

Smart... συμφέρει τελικά ? (κατανάλωση, συντήρηση κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stefanD
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 169
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Bastounovlaxos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2007
Μηνύματα
2.879
Like
21
Πόντοι
16
αδερφέ θα μας τρελλάνουν αυτοί.

σήμερα μέσα σε μισή ώρα μάθαμε ότι τα σιτροέν πεζό έχουν τα φθηνότερα ανταλλακτικά και ότι είναι τα καλ΄θτερα στο στρίψιμο και το ρενάρισμα.
σήμερα επίσης μάθαμε ότι ένα χιλιοεξακοσάρι και μάλιστα άμεσου ψεκασμού καίει 20 λίτρα τα 100 χλμ.

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Είναι υπερβολικό το νούμερο νομίζω.  :uglystupid:
Πάντως έχει γαμηθεί το θέμα... πετας ενα 20αρι μεσα στο αμαξι και ισα που κουνιέται ο δείκτης....
Το επόμενο που θα πάρω θα είναι ντιζελ το πολυ μεχρι 1000 κυβικά  :rockon:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Είναι υπερβολικό το νούμερο νομίζω.  :uglystupid:
Πάντως έχει γαμηθεί το θέμα... πετας ενα 20αρι μεσα στο αμαξι και ισα που κουνιέται ο δείκτης....
Το επόμενο που θα πάρω θα είναι ντιζελ το πολυ μεχρι 1000 κυβικά  :rockon:

ντίζελ με 1000 κυβικα????  :think: :think: :think: :think:

το γκαζόν θα κουρεύεις ???
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Είναι υπερβολικό το νούμερο νομίζω.  :uglystupid:
Πάντως έχει γαμηθεί το θέμα... πετας ενα 20αρι μεσα στο αμαξι και ισα που κουνιέται ο δείκτης....
Το επόμενο που θα πάρω θα είναι ντιζελ το πολυ μεχρι 1000 κυβικά  :rockon:

εγώ αδερφέ 50 έβαζα 50 βάζω.


αααααααααααααχααχχαχααχχαχααχα
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.725
Κριτικές
90
Like
36.450
Πόντοι
25.467
Το επόμενο που θα πάρω θα είναι ντιζελ το πολυ μεχρι 1000 κυβικά  :rockon:

EnfDiesel1.jpg

Royal Enfield Taurus diesel 350cc

 

ssavass

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2011
Μηνύματα
95
Like
0
Πόντοι
0
Τον τρώμε που τον τρώμε απο παντού, έχει πάει και η βενζίνη 1,6 - 1,7  :headbang: (θυμάμαι σαν τώρα που ήταν η βενζίνη 0,80 και είχε γίνει θέμα γιατί είναι τόσο ακριβά και αφιέρωναν ολόκληρα δελτία για το θέμα)
Ποσο μεγάλη διαφορά πρακτικά μπορεί να δει κανείς αν τα ίδια χιλιόμετρα τα κάνει με ενα smart 700 κυβικών η ένα 1000 κυβικών (το καινούργιο).
Έχω ένα γερμανικό 1.6 fsi, μπορεί να μην ρουφάει την βενζίνη σαν τρελό αλλα ειδικά τώρα το καλοκαίρι που είναι και ο κλιματισμός ανοικτός, κάνοντας τουλάχιστον 40 χιλιόμετρα την μέρα μέσα στην αθήνα μου φεύγουν περίπου 15+ ευραίοι την ημέρα.
Μπακαλίστικα μιλώντας θα δίνω μισά λεφτά για την βενζίνη ? Αξίζει τον κόπο σαν δεύτερο αυτοκίνητο ?
η στραβα ειναι ο γυαλος, η στραβα αρμενιζεις.

με 1,7 η βενζινη και εσενα να χαλας 15+ ευρω για 40 περιπου χιλιομετρα, μεταφραζουμε σε 8,82 λιτρα για τα 40 χλμ, αρα περιπου 19 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα.

η κανεις μπακαλιστικες μετρησεις
η δεν κανεις 40 χλμ τη μερα αλλα πολλαπλιασια
η δεν εχεις 1600 cc
η μπερδευεις τα ευρω με τα χιλιομετρα και τα λιτρα και τα χεις κανει μπαχαλο  :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses:
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.395
Κριτικές
5
Like
65.923
Πόντοι
12.056
η στραβα ειναι ο γυαλος, η στραβα αρμενιζεις.

με 1,7 η βενζινη και εσενα να χαλας 15+ ευρω για 40 περιπου χιλιομετρα, μεταφραζουμε σε 8,82 λιτρα για τα 40 χλμ, αρα περιπου 19 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα.

η κανεις μπακαλιστικες μετρησεις
η δεν κανεις 40 χλμ τη μερα αλλα πολλαπλιασια
η δεν εχεις 1600 cc
η μπερδευεις τα ευρω με τα χιλιομετρα και τα λιτρα και τα χεις κανει μπαχαλο  :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses:


Φιλος?? Το Σαββα με τα σουβλακια στο Μοναστηρακι τον εχεις τιποτα?? :think:
 

Επισκέπτης
aygo τρικυλινδρο με καταναλωση σαν του σμαρτ και χωρους για 3+ ατομα.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.111
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357

juliani

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2007
Μηνύματα
34
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
10
παίδες εγω κάνω 80 χλμ την μέρα μόνο για να πάω στη δουλειά μου. Έκανα το Clio μου υγραέριο και μέσα σε ένα χρόνο έκανα απόσβεση τα 1.100 ευρώ που έδωσα . Είχα και εγώ το δίλημμα να πάρω smart ή κάποιο άλλο καινούργιο οικονοπμικό στην βενζίνη. Δηλαδή στην κωλοκατάσταση που έχουμε να ρίξω 8 με 10 χιλλιάρικα στο δρόμο που μετα από 3 χρόνια θα χουν γινει 5 και πότε θα έκανα απόσβεση? αυτά τα ολίγα γιατί το ψαξα λίγο πέρυσι. Σεβαστές όλες οι γνώμες για μην παρεξηγούμε.  :dancing: :dancing:
 
OP
OP
S

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
η στραβα ειναι ο γυαλος, η στραβα αρμενιζεις.

με 1,7 η βενζινη και εσενα να χαλας 15+ ευρω για 40 περιπου χιλιομετρα, μεταφραζουμε σε 8,82 λιτρα για τα 40 χλμ, αρα περιπου 19 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα.

η κανεις μπακαλιστικες μετρησεις
η δεν κανεις 40 χλμ τη μερα αλλα πολλαπλιασια
η δεν εχεις 1600 cc
η μπερδευεις τα ευρω με τα χιλιομετρα και τα λιτρα και τα χεις κανει μπαχαλο  :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses:

Επειδή μπακαλίστικα τα έγραψα, 15 δεν είναι σίγουρα, θα είναι λογικά γύρω στο 10άρικο την ημέρα, αλλα υπολόγισε οτι αυτά είναι με πρώτη-δευτέρα μέσα στην αθήνα και με τον κλιματισμό ανοικτό που τότε τραβάει πολύ περισσότερο.
Το ζήτημα είναι... αν το smart είναι τόσο οικονομικό σε σχέση με ένα τέτοιο καθημερινό 1.6 που να συμφέρει η αγορά του σαν δεύτερο αυτοκίνητο.
 
Εγγρ.
2 Οκτ 2010
Μηνύματα
168
Like
0
Πόντοι
1
Φίλε μην πιστεύεις τις θεωρητικές τιμές στην κατανάλωση που δίνουν οι εταιρίες.Κάτι 3 και 4λίτρα στα 100χλμ που δίνουν οι εταιρίες στη πραγματικότητα είναι 6 και 7λ/100χλμ. και άμα βάλεις και το γεγονός ότι δε μπορείς να κουβαλήσεις ούτε τα ψώνια μιλάμε για πεταμένα λεφτά.
www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=13&art_id=12673&pbreak=0]http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=13&art_id=12673&pbreak=0[/url]
Ακόμη και με 5000ευρώ να το αγοράσεις θες 4-5 χρόνια μέχρι να βγεις κερδισμένος από τη διαφορά στη κατανάλωση και δε σε συμφέρει.
 
OP
OP
S

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Φίλε μην πιστεύεις τις θεωρητικές τιμές στην κατανάλωση που δίνουν οι εταιρίες.Κάτι 3 και 4λίτρα στα 100χλμ που δίνουν οι εταιρίες στη πραγματικότητα είναι 6 και 7λ/100χλμ. και άμα βάλεις και το γεγονός ότι δε μπορείς να κουβαλήσεις ούτε τα ψώνια μιλάμε για πεταμένα λεφτά.
www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=13&art_id=12673&pbreak=0]http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=13&art_id=12673&pbreak=0[/url]
Ακόμη και με 5000ευρώ να το αγοράσεις θες 4-5 χρόνια μέχρι να βγεις κερδισμένος από τη διαφορά στη κατανάλωση και δε σε συμφέρει.

Στα 5 χρόνια που λες για να ξεκινήσεις να βγαίνεις κερδισμένος συνυπολογίζεις την δαπάνη της αγοράς του αυτοκινήτου ? γιατι μπορεί αν θες στα 5 χρόνια να το πουλήσεις πάλι και με τις καλές τιμές που κρατάνε να είσαι πιο κερδισμένος. Πάντως κάποια χρόνια τα θες σίγουρα για να πείς οτι έχεις όφελος, επίσης πρέπει κανείς να υπολογίζει οτι το πρώτο αυτοκίνητο θα έχει μικρότερη φθορά αρα και λιγότερα για την συντήρηση αλλα θα έχεις συντήρηση και στο smart  :headbang:
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Καλό το smart για παρκάρισμα, αλλά σε σοβαρό τρακάρισμα θα γίνεις ένα με τη μηχανή. :rolleyes:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom