Νέα

Ρωσική εισβολή στην Ουκρανία και συνέπειες σε εμάς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ririkonav
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 39K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Έχει αρχίσει ο γ' ππ;

  • Ναι

    Ψήφοι: 97 49,0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 101 51,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.435
Κριτικές
3
Like
3.388
Πόντοι
786
Αναμετρηση γοητρου ειναι που αρχιζει να ξεφευγει με αγνωστα αποτελεσματα.
Δύο πρόεδροι κοντοί μαλώνουνε σε Ευρωπαϊκό σιτοβολώνα. Αμερική Αθήνα φυτίλιασε κατά Ρωσία Σπάρτη, κακόμοιρε Είλωτα Ουκρανέ λαέ κάθησε και φάτη.
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.743
Like
1.501
Πόντοι
266
Για να ξεκαθαριζω τα πραγματα. Εγω υποστηριζω και τον Ρωσικο και τον Ουκρανικο λαο. Ο λογος που περνω το μερος της Ρωσικης ηγεσιας ειναι λογο της διαστρευλομενης πραγματικοτητας της Δυσης. Μιας πραγματικοτηκοτητας οπου το Φαντασμα του Κιεβου, ο Σουπερμαν, ο Μπατμαν κτλ ειναι ηρωες. Μιας πραγματικότητας οπου το κακογουστο πεσιμο επαναπροσδιορίζεται σε αποπειρα βιασμου. Μιας πραγματικοτητας που η παραδοσιακη οικογενεια δεν εχει αξια.

Η ηγεσια της Ουκρανιας κ κατ επεκταση ολη η Ουκρανια ειναι χαρακτηριστικό παραδειγμα τετοιας πραγματικότητας οπου ο προεδρος τους απο μια μαριονετα τσαρλατανο εχει επαναπροσδιοριστει σε ηρωα. Για το αν ειναι Photoshop ειναι δικαιωμα σου να κρίνεις απο μονος σου.

Ο κινδυνος προέρχεται απο την γειτνιαση με τις πολυκατοικίες. Δεν μπορω να καταλαβω πως οι Ουκρανοι ειναι σε θεση να διακινδυνεύσουν τις περιουσιες τους, τις ζωες τους για κατι που δεν εχει ιδιαιτερη αξια γι αυτους παρα μονο για την Ρωσια οπως το ΝΑΤΟ. Η Ουκρανια δεν ειχε κατι ιδιαιτερο να κερδισει απο το ΝΑΤΟ αλλα μονο η Ρωσια ειχε να χασει.

Ειδικα για την Μαριουπολη που ακουγεται τοσο στην Δυση πρεπει να πω οτι ειναι Ρωσικη πολη. Κανενας στη Δυση δεν τα αφερει αυτα σκοπιμα. Το 90% μιλανε Ρωσικα και ο λογος που οι Αζοβ εχουν εδρα εκει ειναι ακριβως αυτος. Δεν τους νοιαζει αν καταστρεψουν μια Ρωσικη πολη. Ειναι αληθεια οτι και οι δυο πλευρες κανουν προπαγανδα αλλα αυτο που κανει η Δυση ειναι σε αλλο επιπεδο. Προσωπικα ουτε καν βλεπω πλεων Δυτικα ΜΜΕ.
Αν δεν βλέπεις δυτικά μέσα και βλέπεις μόνο ρωσικά ακούς μόνο τη μία άποψη και δεν είσαι ο πιο αντικειμενικός
Αν βάλουμε δε ότι και σήμερα ο αρχηγός της αντιπολίτευσης στη Ρωσία έφαγε και 9 χρόνια φυλακή βράσε όρυζα

Τώρα δεν φαντάζομαι χιλιάδες στρατός που βρίσκεται σε πόλεις να μπορεί να υπάρχει κάπου και να μην είναι κοντά σε κτίρια

για σκέψου στην Αθήνα που θα μπορούσε να είναι και να μην είναι κοντά σε κτίρια να είναι μόνο σε στρατόπεδα θα του ρίχναν βόμβες και τον εξαφάνιζαν όλον

Στο συγκεκριμένο κτίριο είναι το θέμα του κράνη λέγανε βομβαρδίσατε εμπορικό κέντρο
Ενώ οι Ρώσοι ότι εκεί κρυβόντουσαν όπλα στρατιώτες και λοιπά χωρίς να λέγεται έντονα ότι δεν λειτουργούσε

Δεν ξέρω γιατί μαριούπολη γιατί λες ότι θεωρείται ρωσική πόλη

Ξέρω ότι όταν πήγαινα στο Κίεβο από το 1991 έως το 1995 που οι εντυπώσεις μου έχουν δημοσιευτεί στο αντίστοιχο site για την Ουκρανία που ήταν και όπου συμμετείχε και ο κμαν είχα γράψει τις εντυπώσεις μου

Τότε με φιλοξενούσαν δύο αδέλφια Έλληνες φοιτητές οι Έλληνες φοιτητές σπουδάζουν στο Πολυτεχνείο του Κιέβου ηλεκτρονικούς υπολογιστές

Μέχρι τότε σε όλα τα πανεπιστήμια επί κομμουνισμού όλα τα μαθήματα γίνονταν στα ρωσικά και όχι στα ουκρανικά

Για να καταλάβεις κάποια από αυτά τα χρόνια σε γιορτή στο Πάσχα πριν να κλείσουν τα πανεπιστήμια είχε έρθει και είχε μιλήσι ο πρύτανης στα ουκρανικά
Στο ντεκανατο
Ντεκανατο είναι το τμήμα που ασχολείται με τους ξένους φοιτητές
Έπρεπε να του απαντήσει ο διευθυντής ούτε κάνα του ο οποίος προσπαθούσε στα ουκρανικά και μπερδεύει τα λόγια του
Και τελικά απάντησε στα ρωσικά

Είχε αρχίσει βέβαια σταδιακά στα πανεπιστήμια να μην διδάσκονται πια στα ρώσσικα αλλά στα ουκρανικά
Τελευταίο το Πολυτεχνείο του Κιέβου

Επειδή όλοι οι φοιτητές μίλαγαν λοιπόν ρωσικά και διδάσκονται στα ρώσικα δεν σημαίνει ότι τα πανεπιστήμια ήταν ρρωσιν

Επίσης θέλω τη γνώμη σου για το σύμφωνο της Βουδαπέστης

Φαντάζομαι ξέρεις ότι είναι και αν δεν ξέρεις μία μικρή περίληψη

Το 1994 συμφώνησαν οι ΗΠΑ η Ρωσία η Ουκρανία να δώσει Ουκρανία όλους τους πυρηνικούς πυραύλους στη Ρωσία Με αντάλλαγμα να αυτές οι χώρες να
Εγγυηθούν την αδελφική ακεραιότητα της Ουκρανίας
 

el toro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
1.160
Κριτικές
1
Like
1.289
Πόντοι
216
τυπε αμα τελειωσουν με τον Πουτιν θα θελησουν να φανε το ΚΚΚ
Οχι βεβαια.
Εχει τα πολλα φθηνα εργατικα χερια ακομα που δεν σηκωνουν κεφαλι για απεργιες και αλλα τετοια διαφορα.
 

Drake88

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2018
Μηνύματα
901
Κριτικές
2
Like
2.463
Πόντοι
446
χωνεψτε το
 

Συνημμένα

  • bddb.jpg
    bddb.jpg
    71,6 KB · Εμφανίσεις: 23

el toro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
1.160
Κριτικές
1
Like
1.289
Πόντοι
216
τυπε εχεις χασει επεισοδια ,οι δυο χωρες ειναι ηδη σε φαση συγκρουσης ,τα χερια θα υπαρχουν, το θεμα ειναι πως και ποιος θα τα κανει κουμαντο
θα δειξει στο μελλον. Ολα ειναι υποθεσεις καφενειου αυτη την στιγμη.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.259
Like
34.843
Πόντοι
9.931

Ο ισχυρότερος πολιτικός αντίπαλος του Πούτιν μέσα στη Ρωσία εφαγε ακόμα 9 χρονια φυλακή στα ηδη 2.5 που ειχε καταδικαστεί, ολα αυτα στην "δημοκρατικη" Ρωσια.

Και εχεις κατι ηλίθιους εδω μεσα να πιστεύουν οτι οι Ουκρανοί ειναι Ναζι!!!

Παντως ο τυπος Ναβάλνι εχει μεγαλα αρχιδια αποτι φαίνεται, μετά το άκουσμα της ετυμηγορίας, έγραψε: «9 χρόνια. Λοιπόν, όπως έλεγαν οι χαρακτήρες της αγαπημένης μου τηλεοπτικής σειράς "The Wire": "Εκτίεις μόνο δύο ημέρες. Η πρώτη είναι η ημέρα που μπαίνεις και η άλλη η ημέρα που βγαίνεις έξω''. Είχα και ένα μπλουζάκι με αυτό το σλόγκαν, αλλά οι αρχές της φυλακής το κατάσχεσαν, θεωρώντας το εξτρεμιστικό έντυπο».
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Να γελάς και να κλαις. Τενεκέδες σαν αυτόν παίζουν τις τύχες του κόσμου στα ζάρια.

 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.846
Κριτικές
184
Like
44.111
Πόντοι
21.896
Το λιγουρευεστε;;;;;;
Έξι σεντς του ευρώ η τιμή βενζίνης
Κάποτε βγαίναμε φωτογραφίες με μουνια κ πλέον με την βενζινη:confused:


@Νίπλης @athinaios44
@alex71 @stokadoura
IMG_20220322_093745.jpg
 

Συνημμένα

  • IMG_20220322_194316.jpg
    IMG_20220322_194316.jpg
    2,8 MB · Εμφανίσεις: 33
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106

Baoobab

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2018
Μηνύματα
493
Like
1.053
Πόντοι
201
Δικαιωμα σου ειναι να πιστευεις οτι θελεις. Αν νομιζεις οτι οι Ρωσοι εκαναν πολεμο για να γινει η Ουκρανια δορυφορος τους τι να σου πω. Ο Πουτιν εχει μιλησει πολυ καθαρα για το τι γινεται. Ειπε οτι αν γινει η Ουκρανια μελος του ΝΑΤΟ και για καποιο λογο γινει συρραξη για την Κριμαια τοτε τι θα κανει το ΝΑΤΟ? Θα παρει το μερος της Ουκρανιας? Και λεει ο Πουτιν πολυ λογικα και ταπεινα οτι η Ρωσια δεν ειναι σε θεση να αντιμετωπίσει ενα ενωμενο ΝΑΤΟ. Και τι θα γινει τοτε οταν θα χρειαστει να χρησιμοποιήσουν πυρηνικα. Απλα λεει δεν χρειαζεται να φτασουμε εκει. Ολα αυτα τα λεει και τα ξανα λεει εδω και 20 χρονια. Η Ουκρανια μεσα στο ΝΑΤΟ ειναι κοκκινη γραμμη
Αν θυμάσε καλά η ιστορία ξεκινησε το 2014 γιατι ηθελε να κρατησει την Ουκρανία να μην μπει στην ΕΕ ναι για να ειναι στην ιδια φαση με Λευκορωσια. Φίλε μου ηδη έχει το ΝΑΤΟ διπλα του στην Βαλτική/Πολωνία/Ουγγαρία κλπ και αυτος το ίδιο εχει το Καλινιγραντ σε αποσταση βολης απο τις Βορειες χώρες. Η κινηση του Πουτιν δεν εχει καμια σχέση με την Ουκρανία, αλλωστε οι απαιτησεις του πριν το πολεμο ειναι να φυγει το ΝΑΤΟ απο τις πρωην ΕΣΣΔ χωρες. Θελει να δειξει οτι κατουράει την περιοχή του οπως οι σκύλοι μιας και το εχει πει ξακάθαρα οτι ο μεγαλος πονος της ζωης του ηταν που εχασε η Ρωσια το 40% των εδαφών της. Δηλαδή εσυ το θεωρεις λογικό να μην μπορει η Ουκρανία να μπει στην ΕΕ μιας και οι πλειοψηφία το γουστάρει επειδη ειναι διπλα στην Ρωσία? Θα μπορουσε να παρει το Ντονεσκ οπως Κριμεα και να τελειωνε η ιστορια. Ο τυπος παιζει το τελευταιο του χαρτί αιματοκυλίζοντας μια χωρα για να κρατησει στην ζωη κατι που εχει μονο στο μυαλό του δηλ την Ρωσια υπερδύναμη. Τελος παντων φιλε μου δεν εχω κανενα χαβα με Ρωσια απλα το σπιτι μου και τα συμφεροντα μου ειναι στην Δυση που και αυτη προσπαθει να κρατηθει στην ηγεμονία στο αεναο αυτο παιχνίδι της εναλαγης υπερδυναμεων. Ειμαι σιγουρος οτι οπως τωρα πολλοί ειδικά στην Ελλαδα υποστηρίζουν Ρωσία μια επιτιθέμενη χωρα και ενάντια στα συμφέροντα τους ετσι και σε κάποια φάση στο μελλον σε πιθανον ιδια φαση με την Τουρκία να μπαινει στην Ελλαδα καποιοι να λένε οτι ο πολεμος ειναι ταξικος/ιμπεριαλιστικος κλπ κλπ και να την κανουν για Ρωσια/Κινα κλπ.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Εσύ μια ζωή χαμένα τα είχες ρε ναζιστικό ξόανο.
Ρε τύπε,σε φαντάζομαι κάπως έτσι απαντώντας σε όλους τους συνομιλητές σου που αποκαλείς ναζιδια εδώ

Angry Punch GIF by nothingwejun
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: ROB. C

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765

jim2323

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Σεπ 2021
Μηνύματα
3.540
Like
9.631
Πόντοι
2.306
Άντε κάνε το εμβόλιο ρε ψέκα μη μεταβείς μετά από λίγους μήνες σε τόπο χλοερό σαν τον κατσαπλιά και τον γλάσκο.
@px75 έχουν μπει καινούργιοι ρωσοφιλοι μου φαίνεται τον παίζεις στη σκοπιά
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: ROB. C

★ Tony xx ★

Μέγας
Εγγρ.
30 Μαΐ 2019
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
3
Like
18.080
Πόντοι
3.556
Πετυχαίνω γείτονα στην πυλωτη και με ύφος συνομωτικο μου λεει:
" να γεμισεις το ψυγειο και τα ντουλαπια σου. Ερχεται πολεμος με τους Τουρκους τον Απρίλη".
"Εγκυρες πηγες;" τον ρωτω σιγοψιθυριζοντας.
Το ειπε γέροντας του Αγιου ορους μου απαντα.
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ ΑΔΕΛΦΙΑ
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.000
Πόντοι
2.606

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
17.209
Κριτικές
166
Like
27.107
Πόντοι
34.538
Τελειωσαν τα αντιαρματικα των Αγγλων ομολογησε ο υπουργος Αμυνας.

Επική γκάφα του Βρετανού υπουργού Άμυνας: «Μας τελειώνουν οι αντιαρματικοί πύραυλοι» είπε σε Ρώσους φαρσέρ

Αμα τους ψαρευουν οι φαρσερ φανταζεστε τι τους κανουν οι κατασκοποι.
Και τι εγινε που τελειωσαν?
Ποιοι τους απειλουν?Οι Ιρλανδοι η οι Βελγοι?
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.846
Κριτικές
184
Like
44.111
Πόντοι
21.896
Την πήρανε την Οδησσό;; Έχω να δω τηλεόραση τρεις μέρες
Πολύ το καθυστερεί ο Βλαδίμηρος κ ανησυχω διότι Πάσχα είμαι καλεσμένος στην Οδησσό από τον τσακάλωφ ( που ήταν στην ουκρανική οδησσο)
IMG_20191108_114905.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom