Νέα

Ρεάλ Μαδρίτης,η βασίλισσα της Ευρώπης!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman21
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 163K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Cristiano Ronaldo VS Ronaldo Luís Nazário de Lima

  • Cr7

    Ψήφοι: 44 35,2%
  • R9

    Ψήφοι: 81 64,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    125

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
έγραψα κάτι στο blog σου αλλά δεν έχει εμφανιστεί...
 

Cr9

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
6.061
Κριτικές
10
Like
408
Πόντοι
96
[size=12pt]Ένας συνηθισμένος μαραθώνιος, όχι πια[/size]

Τα τελευταία 3 χρόνια η Ισπανία είχε δύο ομάδες που είχαν την ποιότητα, το ρόστερ, την φανέλα και κατάφερναν να διεκδικήσουν πρωτάθλημα.
Ας  πάρουμε τα πράγματα απ’ την αρχή, το 2008-2009 οι Ρεάλ, Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη ήταν οι τρεις πρώτες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα.
Η διαφορά της 3ης Σεβίλλης από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα ήταν 17 βαθμοί !
Αυτή η διαφορά συνεχίστηκε και αυξήθηκε τα επόμενα χρόνια έχοντας όμως στην τρίτη θέση την Βαλένθια.

Η Βαλένθια είχε από το ξεκίνημα της χρονιάς κύριο στόχο της την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.
Και όταν το εξασφάλιζε αυτό, «έσβηνε τις μηχανές.»
Προς το παρών όμως, τα πράγματα είναι διαφορετικά.
Και αυτό λόγω των αποτελεσμάτων που έχουν φέρει οι : Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης στις τέσσερις αγωνιστικές.
Η Ρεάλ έχει φέρει ισοπαλία και ήττα σε δύο παιχνίδια ενώ η Μπαρτσελόνα έχει δύο ισοπαλίες.
Αυτό φαίνεται να το έχουν εκμεταλλευτεί οι μικρές ομάδες φτάνοντας μέχρι και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα !

Η συνήθης τρίτη τα προηγούμενα χρόνια, Βαλένθια, βρίσκεται στην δεύτερη θέση έχοντας δύο βαθμούς λιγότερους από τον 1ο.
Πιστεύω ότι οι θέσεις θα ξεκαθαρίσουν λίγο τον Οκτώβριο κι αυτό σε ότι αναφορά το ποιος θα διεκδικήσει τι.
Οι μεγάλες δυνάμεις της Ισπανίας (Ρεάλ, Μπάρτσα) θα σταθούν στα πόδια τους και θα αρχίζουν «να θερίζουν» ! Διεκδικώντας για άλλη μια φορά το τρόπαιο.
Ενώ λοιπόν οι υπόλοιπες θα μάχονται για την σωτηρία, την πρόκριση στην Ευρώπη … η Βαλένθια θα προσπαθεί να σπάσει την «κατάρα» των προηγούμενων χρόνων !
Να διεκδικήσει το τρόπαιο από τις ομάδες του Μουρίνιο και Γκουαντιόλα.
Και είναι μεγάλο γεγονός γιατί εδώ και πολλά χρόνια, μόνο αυτές οι δύο το διεκδικούσαν.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι βάζει γερή υποψηφιότητα για «να ανεβεί σκαλοπάτι.»
Και φυσικά ο μοναδικός τρόπος για να το φέρεις αυτό εις πέρας είναι διεκδικώντας το πρωτάθλημα !
Πολλοί θα πουν, τρελή αυτή είναι η άποψη αλλά δεν έχω καμιά αντίρρηση να ακούσω άλλες γνώμες.
Θα πει κάποιος, πως γίνεται μια ομάδα που έδιωξε τον Βίγια, τον Σίλβα πέρσι και τον Μάτα φέτος να παλέψει με τα θηρία; Σωστή άποψη κι έχει βάση.
Καλές ομάδες όμως δεν είναι όσες έχουν μεγάλη ποιότητα και ρόστερ, είναι και αυτές που έχουν καλό προπονητή.
Κι αυτό ακριβώς έχει η Βαλένθια, καλό προπονητή.
Μπορεί να μην υπάρχουν αστέρες, αλλά υπάρχει φρεσκάδα, όρεξη και πάνω απ’ όλα πειθαρχία !
Αυτά κυριαρχούν στους παίκτες του Ισπανού τεχνικού.
Με σκληρή δουλειά θα προσπαθήσει η ομάδα να πραγματοποιήσει τον «άθλο».
Και με την ποιότητα που διαθέτουν οι : Σολδάδο, Κανάλες, Παρέχο, Μπανέγκα …
έχει ελπίδες για να κοιτάξει τις Ρεάλ και Μπάρτσα στα μάτια.

Για να ανεβάσει την ομάδα του επίπεδο ο Έμερι, θα πρέπει να την μάθει να εκμεταλλεύεται τα «δώρα». Ένα από αυτά είναι οι βαθμοί που «πέταξαν» Μπαρτσελόνα και Ρεάλ στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2 βαθμών.
Αυτό θα ήταν ένα καλό πρώτο μάθημα για το πώς θα γίνει μεγάλη ομάδα.
Το προβάδισμα που πήρε η Βαλένθια την δίνει το δικαίωμα να αισιοδοξεί για την συνέχεια !

Οι Μπαρτσελόνα και Ρεάλ έχουν σκορπίσει τους σίγουρους – θεωρητικά – βαθμούς στα «σκουπίδια.»
Τώρα πρέπει να σηκώσουν το κεφάλι και να δείξουν ότι δεν φτάνονται σε επίπεδο !
Μια καινούργια μάχη προστέθηκε φέτος στην λίστα του Ισπανικού πρωταθλήματος.
Είναι μεταξύ της Βαλένθιας και των : Ρεάλ και Μπαρτσελόνα.
Αν θα καταφέρει μια ομάδα χωρίς μεγάλη ποιότητα να διεκδικήσει ή και να αρπάξει την κούπα !
Να δούμε αν μπορέσει να συνεχίσει σ’ αυτούς τους ρυθμούς.
Οι παίκτες έχουν δεθεί μεταξύ τους και παρότι έχουν προστεθεί νέα στοιχεία και παίκτες, δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα.
Μετά την ισοπαλία που πήρε μέσα στην έδρα της από την Μπάρτσα και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για την νίκη, δείχνει ότι ανέβασε επίπεδο.
Ότι θέλει όσο τίποτα άλλο να «σπάσει την κατάρα» !
Αν τα «θηρία» συνεχίσουν την κακή τους πορεία, η Βαλένθια θα παραμονεύει για να σηκώσει την κούπα του Ισπανικού πρωταθλήματος μετά από 8 χρόνια !

Τα πράγματα αυτή την στιγμή δείχνουν ότι η διαφορά στο τέλος θα είναι μικρή.
Το «χ» που πήραν οι «νυχτερίδες» στην έδρα τους εναντίων των «μπλαουγκράνα» αφήνει υποσχέσεις.
Ο Έμερι δεν μπόρεσε να γευτεί την χαρά την νίκης επί του Γκουαντιόλα, νομίζω όμως  ότι σύμφωνα με τα όσα έχουμε δει θα έχουμε έναν διαφορετικό μαραθώνιο, στον οποίο δεν θα τρέχουν πια δύο…
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Ρονάλντο: «Δεν συγκρίνομαι με τον Μέσι»!


Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης του Ζοσέ Μουρίνιο με τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, του Κριστιάνο Ρονάλντο με τον Λιονέλ Μέσι ή μιας… Φεράρι με μία Πόρσε, όπως δήλωσε ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός στο γερμανικό περιοδικό «kicker». «Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τον Μουρίνιο και τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον. Είναι σαν συγκρίνεις εμένα και τον Λιονέλ Μέσι ή τη Φεράρι με μία Πόρσε», τόνισε ο 26χρονος παίκτης.

Τα πιο σημαντικά κομμάτια των δηλώσεων του Ρονάλντο

Έχει γίνει πολύς λόγος για τα γκολ που πέτυχες την περσινή σεζόν; Πόσα πέτυχες στο ισπανικό πρωτάθλημα, 40 ή 41;


«Για να είμαι ειλικρινής ένα γκολ περισσότερο ή λιγότερο δεν είναι τόσο σημαντικό για εμένα. Νομίζω ότι το αμφισβητούμενο γκολ ανήκει και σε εμένα, επειδή απλά η μπάλα ακούμπησε στο κεφάλι του Πέπε. Από την πλευρά μου, θέλω να ευχαριστήσω τους συμπαίκτες μου και το τεχνικό επιτελείο, επειδή χωρίς εκείνους, δεν θα είχα πετύχει το συγκεκριμένο ρεκόρ».

Έχεις πετύχει πολλά γκολ στην καριέρα σου. Χαίρεσαι το ίδιο το καθένα από αυτά;

«Εξαρτάται από τη στιγμή και τη σημασία του αγώνα. Αν σκοράρω σε μεγάλους αγώνες ή μεγάλες διοργανώσεις έχω διαφορετικά συναισθήματα και αντιλαμβάνομαι διαφορετικά ένα γκολ».

Ο προπονητής σου, Ζοσέ Μουρίνιο, είναι γνωστός ως ο «εκλεκτός»; Τι πιστεύεις ότι κάνει τόσο ξεχωριστό τον Μουρίνιο;

«Δεν ξέρω αν αυτός ο τίτλος είναι σωστός και μπορούμε να τον περιγράψουμε έτσι, αλλά η αλήθεια είναι ότι δουλεύει διαφορετικά σε σχέση με άλλους προπονητές και για αυτό είναι ο καλύτερος από τους υπόλοιπους. Έχει εξαιρετικές ιδέες και καταλαβαίνει τέλεια το ποδόσφαιρο. Πιστεύω ότι ο Μουρίνιο είναι ο καλύτερος προπονητής στον κόσμο αυτή τη στιγμή».

Ο Μουρίνιο είναι καλύτερος και από τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον;

«Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τον Μουρίνιο και τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον. Είναι σαν συγκρίνεις εμένα και τον Λιονέλ Μέσι ή τη Φεράρι με μία Πόρσε. Έχω συνεργαστεί με τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον για αρκετά χρόνια και γνωρίζω ότι αξίζει όσους τίτλους έχει κατακτήσει. Είναι πολύ έξυπνος, έμπειρος και πάνω από όλα ένας άνθρωπος με εξαιρετικές ικανότητες. Ο Μουρίνιο μοιάζει με εκείνον, όταν ήταν νεότερος».

Πριν από μερικές μέρες ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον γιόρτασε 25 χρόνια στον πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ; Τον πήρες τηλέφωνο για να τον συγχαρείς;

«Προσπάθησα, αλλά το τηλέφωνό του ήταν κατειλημμένο όλη την ώρα. Το έκανα, όμως, μέσω του προέδρου της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ».

Έχεις πει αρκετές φορές πως δουλεύεις κάθε μέρα για να γίνει ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο. Πιστεύεις ότι έχεις πετύχει αυτό τον στόχο;

«Ποτέ και κανείς δεν ξέρει τα όριά του. Προσπαθώ να μαθαίνω κάτι καινούργιο κάθε μέρα και να βελτιώνομαι συνεχώς. Μετά το τέλος κάθε σεζόν πιστεύω ότι έχω περιθώρια βελτίωσης και να πετύχω νέα ρεκόρ την επόμενη. Αν σκεφτόμουν στην αρχή της καριέρας μου πως έχω πετύχει, τώρα δεν θα είχα κερδίσει τίποτα».

Τι είναι πιο σημαντικό για εσένα ως επαγγελματίας ποδοσφαιριστής;

«Οι τίτλοι. Όταν κερδίζει τρόπαια με την ομάδα σου, στη συνέχεια μπορείς να πάρει ατομικά βραβεία και τίτλους».

Πώς θα περιέγραφες τη ζωή σου;

«Είναι πολύ απλή και ήρεμη πραγματικά, ακόμη και όταν συνδέουν τη ζωή μου με την ποδοσφαιρική μου καριέρα. Προσπαθώ να έχω μία φυσιολογική ζωή, περνώντας τον χρόνο μου με την οικογένειά μου ή τους φίλους μου. Πηγαίνω για φαγητό σε εστιατόρια ή στο σινεμά. Μερικές φορές αυτό είναι δύσκολο, αλλά όταν μπορώ, πηγαίνω και περνάω καλά στον ελεύθερο χρόνο μου».

sport-fm

 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Στα 22.5 δευτερόλεπτα  :o

1-0
 

DON GIOVANNI

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2011
Μηνύματα
3.562
Like
6
Πόντοι
16
Καλό ξεκίνημα αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα όπως καί να χει πάντως FORCA  PODER BLANCO ! ALA MADRID ! PENYA REAL ATENAS
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Τί έκανε ρε ο Κυριάκος Τοχούρογλου  :jerking:
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  στα ισαααααααααααααααααααααααααααααααααααααα
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Κιτρινη ο Πεπε,μακραν το πιο βρωμικο σκυλι,μαζι με τον Ραμος
 

kironas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.600
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
επειδη βλεπω διλεπτα τριλεπτα λογω δουλειας ο αγωνας ειναι μετριος η ιδεα μου?
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
9-4 τα φαουλ και 42%-58% η κατοχη...
 

DON GIOVANNI

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2011
Μηνύματα
3.562
Like
6
Πόντοι
16
Ψηλοφάβα τελικά το αποψινό El Classico ! όσο για  την βασίλισσα πέραν του γρήγορου γκόλ τίποτα περισσότερο nada mas ! άς ελπίζουμε στο δεύτερο μπάς καί δούμε κάτι καλύτερο .
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
η ρεαλ ηταν καλυτερη στο 1ο ημιχρονο
φυσικα δεν εχει μεσι  :grin:
αλλα αυτοι της ρεαλ πως τρεχουν ετσι? :o
λετε να επεσε? :2funny:
Syringe_by_BlackSeszen.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom