Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 13K
  • Εμφανίσεις 641K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kauliarogatos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
799
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
606
Είδα και εγώ το πολυαναμενόμενο django χθες και απογοητεύτηκα. Αυτό το πράγμα μόνο γουέστερν δεν ήταν. Σκηνές δυνατές δεν είχε, μόνο κάτι διαλογους της πούτσας κυρίως μεταξύ του γιατρού και του ντι κάπριο , γενικά κουραστική ταινία. Rnb soundtruck σε γουέστερν πρώτη φορά άκουσα και ήταν γελοίο. Το μόνο που άξιζε κατά τη γνώμη μου ήταν μια ωραία μαύρη που εμφανίζεται στην Καντιλαντ (κάπως έτσι δε λέγανε καιτο ράντσο του Μαικλ Τζάκσον?) και ο ρόλος του Σαμιουελ Τζάκσον που στην αρχή ούτε που κατάλαβα ότι ήταν αυτός. 2 ώρες και 45 λεπτά μαλακίας . Γιατί συνέχιζα να το βλέπω? Περίμενα μήπως γυρίσει λίγο το εργάκι αλλά μάταια 
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535

Ολα ειναι δρομος...καλο,δυνατο.... :rockon: :rockon: :rockon:
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Είδα και εγώ το πολυαναμενόμενο django χθες και απογοητεύτηκα. Αυτό το πράγμα μόνο γουέστερν δεν ήταν. Σκηνές δυνατές δεν είχε, μόνο κάτι διαλογους της πούτσας κυρίως μεταξύ του γιατρού και του ντι κάπριο , γενικά κουραστική ταινία. Rnb soundtruck σε γουέστερν πρώτη φορά άκουσα και ήταν γελοίο. Το μόνο που άξιζε κατά τη γνώμη μου ήταν μια ωραία μαύρη που εμφανίζεται στην Καντιλαντ (κάπως έτσι δε λέγανε καιτο ράντσο του Μαικλ Τζάκσον?) και ο ρόλος του Σαμιουελ Τζάκσον που στην αρχή ούτε που κατάλαβα ότι ήταν αυτός. 2 ώρες και 45 λεπτά μαλακίας . Γιατί συνέχιζα να το βλέπω? Περίμενα μήπως γυρίσει λίγο το εργάκι αλλά μάταια  

Το Django Unchained ΔΕΝ ειναι γουεστερν, διοτι πολυ απλα δεν μπορεις να κατηγοριοποιησεις τις ταινιες του Ταραντινο με τα συμβατικα κριτηρια, οι ταινιες του ειναι μια κατηγορια απο μονες τους. Οι διαλογοι της πουτσας οπως τους αποκαλεις, τα βαθια νοηματα, οι σκηνες σπλατερ ειναι στοιχεια ολων των ταινιων του Ταραντινο.

Τωρα οσον αφορα την ταινια, προσωπικα την εξελαβα ως το διδυμο αδερφο των Inglourious Basterds. Ειμαι βεβαιος πως ο τεραστιος Ταραντινο ειχε ηδη στο μυαλο του το Django Unchained οταν γυριζε τους μπασταρδους. Ελεγα κι εγω, πως γινεται να πεσει και ο Ταραντινο στο τριπακι με το ολοκαυτωμα, εγινε κι αυτος μια απο τα ιδια? Αμ δε... σερβιρε στους Αμερικανους το politically correct με τους Inglourious Basterds και μετα απο 3 χρονια τους εδωσε μια γερη γροθια στο στομαχι με το Django Unchained να τους υπενθυμισει τις πουστιες που κανανε και αυτοι με τους μαυρους  :rockon: . Οι λευκοι Αμερικανοι φαινεται να ζουν μεσα στη νιρβανα τους. Οπως οι Γερμανοι δε συνειδητοποιουσαν τα εγκληματα της ηγεσιας τους, ετσι και εδω δε φαινεται να συνειδητοποιει κανεις λευκος στην ταινια (πλην ενος Ευρωπαιου και μαλιστα Γερμανου!!) τον παραλογισμο της δουλειας...

Οι χαρακτηρες στην ταινια ενας κι ενας:

- Ο "καλος" Γερμανος (παρτε Αμερικανακια την αντιδιαστολη με τους Inglourious Basterds) γιατρος, φιλανθρωπος και κατα της δουλειας, μορφωμενος, καθ'ολα νομιμος, αλλα και στυγνος επαγγελματιας (ψυχρος κυνηγος επικυρηγμενων δε δισταζει να σκοτωσει καποιον μπροστα στο παιδι του). Ισως η καλυτερη σκιαγραφηση του Γερμανικου λαου που εχω δει σε αμερικανικη ταινια, μεσα απο τη σκιαγραφηση ενος και μονο χαρακτηρα.

- Ο Django, ο μαυρος που θελει να ξεφυγει απο τα σκατα, ανυποτακτος, ξερναει θανατο επι δικαιων και αδικων, ενας ατομιστης εκδικητης.

- Ο Ντι Καπριο σε ενα ρολο που του παει γαντι, ο πλουσιος καλομαθημενος Αμερικανος, μεγαλωσε στα πουπουλα, κορυφαιος ο λογος που βγαζει για τη μαλθακοτητα της μαυρης φυλης.

- Ο Samuel Jackson ειναι απλα ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ  :rockon:  υπενθυμιζει με το ρολο του το ρητο οτι ο χειροτερος εχθρος του μαυρου ειναι ο μαυρος.

- Οι λευκοι Αμερικανοι παρουσιαζονται αμορφωτοι, αξεστοι, σαδιστες. Εδω θυμιζω πως οι Γερμανοι στρατιωτες ειχαν παρουσιαστει αρκετα θετικα στο Inglourious Basterds.

- Οι μαυροι σκλαβοι εμφανιζονται μαλθακοι, φοβισμενοι, χωρις την παραμικρη διαθεση να ξεσηκωθουν, ανικανοι να διαχειρισθουν την ελευθερια ακομα και οταν αυτη τους δινεται ως δωρο.

Αλλο ενα αριστουργημα απο τον Ταραντινο  :rockon:
 

kauliarogatos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
799
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
606
Το Django Unchained ΔΕΝ ειναι γουεστερν, διοτι πολυ απλα δεν μπορεις να κατηγοριοποιησεις τις ταινιες του Ταραντινο με τα συμβατικα κριτηρια, οι ταινιες του ειναι μια κατηγορια απο μονες τους. Οι διαλογοι της πουτσας οπως τους αποκαλεις, τα βαθια νοηματα, οι σκηνες σπλατερ ειναι στοιχεια ολων των ταινιων του Ταραντινο.

Τωρα οσον αφορα την ταινια, προσωπικα την εξελαβα ως το διδυμο αδερφο των Inglourious Basterds. Ειμαι βεβαιος πως ο τεραστιος Ταραντινο ειχε ηδη στο μυαλο του το Django Unchained οταν γυριζε τους μπασταρδους. Ελεγα κι εγω, πως γινεται να πεσει και ο Ταραντινο στο τριπακι με το ολοκαυτωμα, εγινε κι αυτος μια απο τα ιδια? Αμ δε... σερβιρε στους Αμερικανους το politically correct με τους Inglourious Basterds και μετα απο 3 χρονια τους εδωσε μια γερη γροθια στο στομαχι με το Django Unchained να τους υπενθυμισει τις πουστιες που κανανε και αυτοι με τους μαυρους  :rockon: . Οι λευκοι Αμερικανοι φαινεται να ζουν μεσα στη νιρβανα τους. Οπως οι Γερμανοι δε συνειδητοποιουσαν τα εγκληματα της ηγεσιας τους, ετσι και εδω δε φαινεται να συνειδητοποιει κανεις λευκος στην ταινια (πλην ενος Ευρωπαιου και μαλιστα Γερμανου!!) τον παραλογισμο της δουλειας...

Οι χαρακτηρες στην ταινια ενας κι ενας:

- Ο "καλος" Γερμανος (παρτε Αμερικανακια την αντιδιαστολη με τους Inglourious Basterds) γιατρος, φιλανθρωπος και κατα της δουλειας, μορφωμενος, καθ'ολα νομιμος, αλλα και στυγνος επαγγελματιας (ψυχρος κυνηγος επικυρηγμενων δε δισταζει να σκοτωσει καποιον μπροστα στο παιδι του). Ισως η καλυτερη σκιαγραφηση του Γερμανικου λαου που εχω δει σε αμερικανικη ταινια, μεσα απο τη σκιαγραφηση ενος και μονο χαρακτηρα.

- Ο Django, ο μαυρος που θελει να ξεφυγει απο τα σκατα, ανυποτακτος, ξερναει θανατο επι δικαιων και αδικων, ενας ατομιστης εκδικητης.

- Ο Ντι Καπριο σε ενα ρολο που του παει γαντι, ο πλουσιος καλομαθημενος Αμερικανος, μεγαλωσε στα πουπουλα, κορυφαιος ο λογος που βγαζει για τη μαλθακοτητα της μαυρης φυλης.

- Ο Samuel Jackson ειναι απλα ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ  :rockon:  υπενθυμιζει με το ρολο του το ρητο οτι ο χειροτερος εχθρος του μαυρου ειναι ο μαυρος.

- Οι λευκοι Αμερικανοι παρουσιαζονται αμορφωτοι, αξεστοι, σαδιστες. Εδω θυμιζω πως οι Γερμανοι στρατιωτες ειχαν παρουσιαστει αρκετα θετικα στο Inglourious Basterds.

- Οι μαυροι σκλαβοι εμφανιζονται μαλθακοι, φοβισμενοι, χωρις την παραμικρη διαθεση να ξεσηκωθουν, ανικανοι να διαχειρισθουν την ελευθερια ακομα και οταν αυτη τους δινεται ως δωρο.

Αλλο ενα αριστουργημα απο τον Ταραντινο  :rockon:
Το μοναδικό αριστούργημα που γύρισε ο Ταραντίνο είναι το Pulp fiction, τα υπόλοιπα ήταν όλα δεύτερα και δεν νομίζω πως σε λίγα χρόνια θα τα θυμάται κανένας. Όσον αφορά την πετυχημένη σκιαγράφηση του χαρακτήρα του γερμανικού λαού μέσω του γιατρού - κυνηγού πιστεύω πως πέφτεις έξω.Σίγουρα Θα συνταράξει όλη την  αμερικάνικη κοινωνία στο θέμα του ρατσισμού... :jerking:  Εμένα η ταινία δεν μου άρεσε και όπως λέει και ο τίτλος του thread είναι προσωπική γνώμη
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
Είδα και εγώ το πολυαναμενόμενο django χθες και απογοητεύτηκα. Αυτό το πράγμα μόνο γουέστερν δεν ήταν. Σκηνές δυνατές δεν είχε, μόνο κάτι διαλογους της πούτσας κυρίως μεταξύ του γιατρού και του ντι κάπριο , γενικά κουραστική ταινία. Rnb soundtruck σε γουέστερν πρώτη φορά άκουσα και ήταν γελοίο. Το μόνο που άξιζε κατά τη γνώμη μου ήταν μια ωραία μαύρη που εμφανίζεται στην Καντιλαντ (κάπως έτσι δε λέγανε καιτο ράντσο του Μαικλ Τζάκσον?) και ο ρόλος του Σαμιουελ Τζάκσον που στην αρχή ούτε που κατάλαβα ότι ήταν αυτός. 2 ώρες και 45 λεπτά μαλακίας . Γιατί συνέχιζα να το βλέπω? Περίμενα μήπως γυρίσει λίγο το εργάκι αλλά μάταια 
Μαλλον δεν εισαι για ψαγμενα εργα.Αστο φιλε δες κανα ματριξ.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
Το Django Unchained ΔΕΝ ειναι γουεστερν, διοτι πολυ απλα δεν μπορεις να κατηγοριοποιησεις τις ταινιες του Ταραντινο με τα συμβατικα κριτηρια, οι ταινιες του ειναι μια κατηγορια απο μονες τους. Οι διαλογοι της πουτσας οπως τους αποκαλεις, τα βαθια νοηματα, οι σκηνες σπλατερ ειναι στοιχεια ολων των ταινιων του Ταραντινο.

Τωρα οσον αφορα την ταινια, προσωπικα την εξελαβα ως το διδυμο αδερφο των Inglourious Basterds. Ειμαι βεβαιος πως ο τεραστιος Ταραντινο ειχε ηδη στο μυαλο του το Django Unchained οταν γυριζε τους μπασταρδους. Ελεγα κι εγω, πως γινεται να πεσει και ο Ταραντινο στο τριπακι με το ολοκαυτωμα, εγινε κι αυτος μια απο τα ιδια? Αμ δε... σερβιρε στους Αμερικανους το politically correct με τους Inglourious Basterds και μετα απο 3 χρονια τους εδωσε μια γερη γροθια στο στομαχι με το Django Unchained να τους υπενθυμισει τις πουστιες που κανανε και αυτοι με τους μαυρους  :rockon: . Οι λευκοι Αμερικανοι φαινεται να ζουν μεσα στη νιρβανα τους. Οπως οι Γερμανοι δε συνειδητοποιουσαν τα εγκληματα της ηγεσιας τους, ετσι και εδω δε φαινεται να συνειδητοποιει κανεις λευκος στην ταινια (πλην ενος Ευρωπαιου και μαλιστα Γερμανου!!) τον παραλογισμο της δουλειας...

Οι χαρακτηρες στην ταινια ενας κι ενας:

- Ο "καλος" Γερμανος (παρτε Αμερικανακια την αντιδιαστολη με τους Inglourious Basterds) γιατρος, φιλανθρωπος και κατα της δουλειας, μορφωμενος, καθ'ολα νομιμος, αλλα και στυγνος επαγγελματιας (ψυχρος κυνηγος επικυρηγμενων δε δισταζει να σκοτωσει καποιον μπροστα στο παιδι του). Ισως η καλυτερη σκιαγραφηση του Γερμανικου λαου που εχω δει σε αμερικανικη ταινια, μεσα απο τη σκιαγραφηση ενος και μονο χαρακτηρα.

- Ο Django, ο μαυρος που θελει να ξεφυγει απο τα σκατα, ανυποτακτος, ξερναει θανατο επι δικαιων και αδικων, ενας ατομιστης εκδικητης.

- Ο Ντι Καπριο σε ενα ρολο που του παει γαντι, ο πλουσιος καλομαθημενος Αμερικανος, μεγαλωσε στα πουπουλα, κορυφαιος ο λογος που βγαζει για τη μαλθακοτητα της μαυρης φυλης.

- Ο Samuel Jackson ειναι απλα ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ  :rockon:  υπενθυμιζει με το ρολο του το ρητο οτι ο χειροτερος εχθρος του μαυρου ειναι ο μαυρος.

- Οι λευκοι Αμερικανοι παρουσιαζονται αμορφωτοι, αξεστοι, σαδιστες. Εδω θυμιζω πως οι Γερμανοι στρατιωτες ειχαν παρουσιαστει αρκετα θετικα στο Inglourious Basterds.

- Οι μαυροι σκλαβοι εμφανιζονται μαλθακοι, φοβισμενοι, χωρις την παραμικρη διαθεση να ξεσηκωθουν, ανικανοι να διαχειρισθουν την ελευθερια ακομα και οταν αυτη τους δινεται ως δωρο.

Αλλο ενα αριστουργημα απο τον Ταραντινο  :rockon:
Σωστος.
 

Ψωριάρης

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.590
Κριτικές
9
Like
23
Πόντοι
16
Γάμησε και έδειρε το Django ... α ρε  Ταραντίνο , τόσα χρόνια πέρασαν από το  ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ Pulp Fiction και ακόμα βγάζεις ταινιάρες ρε μπαγάσα.

(το μόνο μείον ότι στην ταινία δεν είχε φέρετρο και οπλοπολυβόλο  ;)  )
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Γάμησε και έδειρε το Django ... α ρε  Ταραντίνο , τόσα χρόνια πέρασαν από το  ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ Pulp Fiction και ακόμα βγάζεις ταινιάρες ρε μπαγάσα.

(το μόνο μείον ότι στην ταινία δεν είχε φέρετρο και οπλοπολυβόλο   ;)  )
Μαλακιες βγαζει βασικα. Βγαζει και πολλες μαλακιες τελος παντων. Παντως ψηθηκα να την δω στο σινεμα.
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Γαμησε το django. Η καλυτερη του απο το kill bill(αξεπεραστο).
Το Inglorious Bastards ειναι η μονη του ταινια που καπου με κουρασε με εξαιρεση φυσικα τον απιστευτο waltz. Το death proof δεν ηταν ολοκληρωμενο αλλα γαμαγε και αυτο.
O ταραντινο επανηλθε παλι στα στανταρ του, δηλαδη στην κορυφη.  :rockon:
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.493
Like
21.861
Πόντοι
5.006
aronofsky : 5 ταινιες συνολο, 5 ταινιαρες

lynch : 10 ταινιες συνολο, 7 ταινιαρες

tarantino : 8 ταινιες συνολο, 6 ταινιαρες (δεν εχω δει το Django ακομα)

ο,τι καλυτερο υπαρχει αυτη στη στιγμη στον παγκοσμιο κινηματογραφο............
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
aronofsky : 5 ταινιες συνολο, 5 ταινιαρες

lynch : 10 ταινιες συνολο, 7 ταινιαρες

tarantino : 8 ταινιες συνολο, 6 ταινιαρες (δεν εχω δει το Django ακομα)

ο,τι καλυτερο υπαρχει αυτη στη στιγμη στον παγκοσμιο κινηματογραφο............
υπαρχουν κ αλλοι...π.χ. τα αδερφια Κοεν κανουν καλα φιλμακια..... ;) ;)
 

speres

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2013
Μηνύματα
1.236
Like
6
Πόντοι
16
το ARGO  ξεκινησε καλα και μεχρι ενα σημειο ειχε λιγο αγωνια αλλα μετα μια απ τα ιδια  :P



 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305
SEVEN  PSYCHOPATHS

Του  Martin McDonagh  με  Colin Farrell, Woody Harrelson , Sam Rockwell,  Christopher Walken
Ένας  σεναριογράφος  προσπαθεί  να  ολοκληρώσει  το  σενάριό  του  (με  ιστορίες  7  ψυχοπαθών)  με  τη  βοήθεια  ενός  φίλου  του,  που  τυγχάνει  να  είναι  και  απαγωγέας  σκύλων.Όταν  ο  φίλος  του  παίρνει  το  σκυλί  ενός  μαφιόζου  ,η  κατάσταση  ξεφεύγει..
Μαύρη  κωμωδία/περιπέτεια  από  το  δημιουργό  του  In  Bruges. Εκτός  της  κεντρικής  ιστορίας,  παρακολουθούμε  και  άλλες  που  συνδέονται  με  τον  σκελετό,  χωρίς  όμως  να  γίνεται  το  θέαμα  πολύπλοκο  ή  χαοτικό.Σαρκασμός,  μαύρο  χιούμορ,  νοσηρές  σκηνές  τύπου  σπλατερ, έξυπνοι  διάλογοι  και  μερικές  πολύ  καλές  ερμηνείες  <<ψυχοπαθών>>.Σε  ορισμένα  σημεία  χάνει  το  ρυθμό  της  και  ίσως  να  ενοχλήσει  κάπως  το  εύρημα  της  δημιουργίας  ενός  σεναρίου  μέσα  στο  σενάριο  (δεν  είναι  πρωτότυπο  πια  και  ίσως  λειτουργεί  αποπροσανατολιστικά για κάποιους) ,αποτελεί  όμως  μια  αξιόλογη  σε  γενικές  γραμμές  ταινία.
 

Συνημμένα

  • MV5BMTgwMzUxMjc0M15BMl5BanBnXkFtZTcwMzQ2MjYyOA@@__V1__SY317_.jpg
    MV5BMTgwMzUxMjc0M15BMl5BanBnXkFtZTcwMzQ2MjYyOA@@__V1__SY317_.jpg
    25,4 KB · Εμφανίσεις: 16

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305
Τυπε, το ειδες;
Απο το τρειλερ μου φανηκε καλιφορνεζικη κρυοκωλια...
Ναι..Κατά  τη  γνώμη μου δε φτάνει στο επίπεδο του In Bruges ,το οποίο όμως ήταν σαφώς πιο αργό. Σε ορισμένα σημεία ξεφεύγει, η ανάπτυξη ορισμένων ιστοριών θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Ξεπερνά τηο επίπεδο του μετρίου, εύκολα ,χωρίς όμως να κάνει το μεγάλο άλμα..Φυσικά αυτά είναι προσωπικές απόψεις/θέμα γούστου κτλ
 

Επισκέπτης
Ναι..Κατά  τη  γνώμη μου δε φτάνει στο επίπεδο του In Bruges ,το οποίο όμως ήταν σαφώς πιο αργό. Σε ορισμένα σημεία ξεφεύγει, η ανάπτυξη ορισμένων ιστοριών θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Ξεπερνά τηο επίπεδο του μετρίου, εύκολα ,χωρίς όμως να κάνει το μεγάλο άλμα..Φυσικά αυτά είναι προσωπικές απόψεις/θέμα γούστου κτλ
Θα το τσεκαρω τοτε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom