Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 13K
  • Εμφανίσεις 643K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
το GSH ειναι ωράιο ατμοσφαιρικά ΑΛΛΑ με  gayουλες πρωταγωνιστές που ΜΟΝΟ για χούλιγκαν δεν μοιάζουν..
το 'εργοστάσιο ποδοσφαιρου' αρκετά καλο ΑΛΛΑ με ανακρίβειες..Οι οπαδοί της τσέλσι μονο χούλιγκανς δεν είναι..
για 80ς καφριλίκι και πραγματικό χουλιγκανισμό το ID θα σας κάνει να τα χάσετε..
ειδικά το τέλος σπέρνει,έτσι pan13?
 

PARASOL

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
99
Κριτικές
2
Like
56
Πόντοι
0
Στη ταινια ''White Palace'' η Susan Sarandon παιρνει πιπα ΚΑΝΟΝΙΚΑ τον πρωταγωνιστη!
Απο οτι ξερω η ταινια δεν υπαρχει σε DVD(τουλαχιστον με ελληνικους υποτιτλους).
Μπορει να βοηθησει κανενας που ξερει που θα τη βρουμε αυτη τη ''κλασσικη'' ταινια?
 

paykiller

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
205
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Πηγα την προηγουμενη εβδομαδα και ειδα το γραμματα απ το ιβο ζιμα.Καλυτερο απ τις σημαιες των προγωνων με ιδιαιτερη μνοια στην οχυρωση της νησου και τις ικανοτητες του Ιαπωνα στρατηγου.Οχι τοσο κοινωνικο αλλα ρεαλιστικο.Το συστηνω ανεπιφυλακτα
 

trixotos kavliaris

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
1.129
Like
2
Πόντοι
16
Μόλις γύρισα απο κίνο και βολτούλα.

Η ταινία Battle in Heaven, μεξικάνικης παραγωγής, ήταν μάπα.
Πλοκή ηλίθια, εκνευριστικά αργή μεχρι ανίας.
Πάντως το συνιστώ σε όσους δε πιστεύουν οτι οι γυναίκες δε λατρεύουν τις κτηνοβασίες.

www.athinorama.gr/cinema/new/movie.asp?id=8153]http://www.athinorama.gr/cinema/new/movie.asp?id=8153[/url]

Για τίποτα άλλο δεν αξίζει....

 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Tι ταινεις πας και βλεπεις και εσυ πια........τσκ τσκ τσκ.......το πινκ φλαμινγκοζ να υποθεσω το εχεις δει ε? :P

υ.γ. προσκυνω και για νοσφερατου και για bauhaus
 

trixotos kavliaris

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
1.129
Like
2
Πόντοι
16
Tι ταινεις πας και βλεπεις και εσυ πια........τσκ τσκ τσκ.......το πινκ φλαμινγκοζ να υποθεσω το εχεις δει ε? :P

υ.γ. προσκυνω και για νοσφερατου και για bauhaus

:2funny: :2funny:

Η αλήθεια είναι οτι με παρέσυρε η παρέα.....
Ξενέρα πραγματική.

Την άλλη ταινία δε την έχω δεί.

Όσο για το νοσφεράτου την έχω δεί.



 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Το πινκ φλαμινγκοζ ειναι τεραααααααστια καλτ ταινια........αν την βρεις σε κανενα απο τα λιγα καλα βιντεο κλαμπ θα εισαι τυχερος........θα δω μηπως την εχει ο γουγλης στα βιντεο του......

αυριο θα δω το The number 23 (κατεβαινει ηδη) και θα γραψω κριτικη.........ο Carrey εχει ανεβει στην εκτιμηση μου οποτε υποθετω θα ειναι καλουλα........

το νοσφερατου ηταν μια ευγενικη χορηγια προς οσους δεν την εχουν δει........χαχαχαχαχα
 

trixotos kavliaris

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
1.129
Like
2
Πόντοι
16
Το πινκ φλαμινγκοζ ειναι τεραααααααστια καλτ ταινια........αν την βρεις σε κανενα απο τα λιγα καλα βιντεο κλαμπ θα εισαι τυχερος........θα δω μηπως την εχει ο γουγλης στα βιντεο του......

αυριο θα δω το The number 23 (κατεβαινει ηδη) και θα γραψω κριτικη.........ο Carrey εχει ανεβει στην εκτιμηση μου οποτε υποθετω θα ειναι καλουλα........

το νοσφερατου ηταν μια ευγενικη χορηγια προς οσους δεν την εχουν δει........χαχαχαχαχα

Θα δοκιμάσω και τ ογούστο σου για το πινκ φλαμίνγκοζ. ( ισπανική είναι; ).
Εμένα μου θυμίζεις πάντως τη μέγα κάλτ ταινία:

Εγώ δε θέλω μεροκάματο....

θέλω μηχανή και..........

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Σόρρυ αλλά έφαγα κώλυμμα. :grin:
( και σύ όμως που τα βρίσκεις βρε πουλάκι μου.. :2funny: :2funny:
Για να μη σου πώ οτι απο τα πόστ σου έχω και άγνωστες λεξούλες.....)

:2funny: :2funny:


 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Ποια ανγωστη εχεις να στην εξηγήσω παραυτα :P

το πινκ φλαμινγκοζ ειναι ισπανικη ναι με την τραβεστι Divine του 1972 ταινια και εχει μια ψιλοσοκινγκ σκηνη στο τελος η οποια ειναι περα για περα αληθινη......καποιοι μου λεγανε οτι ειναι για γερα στομαχια.....προσωπικα δεν σοκαριστηκα και την βαζω στο τοπ 10 των καλτ ταινιων......



και για να μην ξεχνιομαστε........αφιερωμενο.......μην την ιδια στριγκλιαρικη φωνη.......


εγω δε θελω μεροκαματοοοοοοοοοοοο
θελω χιλιαρα μηχανη και θανατοοοοοοοοοοοοο

:2funny:
 

trixotos kavliaris

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
1.129
Like
2
Πόντοι
16
Η ταινιούλα σου αρχίζει να μου ξενίζει....... τέσπα.

Όταν λες " τσιτσί " τί εννοείς;;;;

 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Το κρεατακι βρε πουλακι μου..........το τσιτσι.........το παχακι.......το ξιγκακι.......  :P
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Αααααα διαβαζεις το θρεντ με τα σερνικα ε? γιατι προσπαθουσα να θυμηθω που στο καλο το εγραψα αυτο......

 

trixotos kavliaris

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
1.129
Like
2
Πόντοι
16
Αααααα διαβαζεις το θρεντ με τα σερνικα ε? γιατι προσπαθουσα να θυμηθω που στο καλο το εγραψα αυτο......

Κρατώ σημειώσεις όταν διαβάζω πόστ δικά σου.........
Και με το λεξικό του Μπάμπι δίπλα πάντα.....

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Το τσιτσι ειναι κοινη λεξη......πφφφφφφφ δε φταιω εγω που δεν ομιλεις την γαλλικη........ :P
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
16
Stranger Than Fiction
Μια πολυ καλη ρομαντικη κωμωδια με το φερελ σε οχι τοσο κωμικο ρολο οπως τον εχουμε συνηθισει.Πρωτοτυπο σεναριο και με πολυ καλη ροη σου τραβαει το ενδιαφερων μεχρι το τελος!
Προτεινετε και για ζευγαρακια που δεν εχει μπαλαμουτιαστει καθως αποτελει αφορμη λογω του συναισθηματικου σεναριου.
Προτεινετε και για τους φαν του εν λογω ηθοποιου επισης και τα best of will ferel by snl οπου σε 2 divx εχει τις καλυτερες του σκηνες απο το comedy central.Για εναν απο τους πιο ταλαντουχους κωμικους ηθοποιους της γενιας μας..
Η σταρ της ταινιας m.gyllenhaal απλα ερωτικη..Για οσους γουσταρουν το secretary (2002) δινει ρεσιταλ κινκυ και s&M καταστασεων.
 
OP
OP
I

in_between

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
244
Like
0
Πόντοι
1
                                          Αντί Προλόγου

Πολύ μου τη σπάνε και για πολύ καιρό οι περισσότεροι κριτικοί κινηματογράφου.
Και το πιο παράξενο ότι πολύς κόσμος (αρκετός αν θέλετε...) διαφωνεί με τις κωλοκριτικές τους. Και όμως Φυλλάδες και Περιοδικά εκεί, με ένα κριτικό και την ορθόδοξη ( ή politically correct) ΑΠΟΨΗ...
Βγαίνουν μαλακίες και τις εκθειάζουν, βγαίνουν ταινίες που (μου...) λένε κάτι και τις θάβουν ή ... εκθειάζουν ταινίες για ... το λάθος λόγο!... 

Εδώ ούτε ΜΜΕ είμαστε ούτε political correctness πουλάμε ούτε την ομοφωνία επιδιώκουμε, αντίθετα γουστάρουμε και καμιά διαφωνία πότε-πότε...
Οπότε λέω: δε γαμιέται!!!......

Είδα σήμερα τους "300" και ευχαρίστως θα το ξαναδώ όπως και θα ξαναδώ οπωσδήποτε τον "Καθοδηγητή" - Καλό Ποιμένα!

Και οι δυο ταινίες σηκώνουν πολλή σκέψη και η ταινία του Ντε Νίρο την απαιτεί- αλλιώς δεν καταλαβαίνεις ούτε τι σου ψιθύρισαν!! Έξυπνη και δύσκολη ταινία.

Προσωπικά δεν μπορώ να δω μια ταινία για την Μάχη των Θερμοπυλών χωρίς να διακατέχομαι από την επίδραση που έχει πάνω μου όλη η σχετική Ιστορία, η Ιστορία της Αρχαίας Ελλάδας (και του "Κλασσικού Κόσμου") με τις λαμπρές και τις κατάμαυρες στιγμές της, τα επιτεύγματα και τις αποτυχίες και τις συμφορές και τα -κάθε λογής- Παραδείγματα.

Σκέφτομαι ότι για τις Θερμοπύλες θα μπορούσαν να γυριστούν και ακόμα πιο καλές ταινίες. Δεν επισημαίνεται αρκετά ο ρόλος των Ειλώτων στην ύπαρξη της "Λακεδαιμονίων Πολιτείας" ούτε το πολιτικό σύστημα της, ίσα που θίγεται ο ρόλος των Εφόρων και της Πολιτικής Εξουσίας στην Αρχαία Σπάρτη και μάλιστα ατην κατεύθυνση: <αυτά είναι άλλο καπέλλο, εμάς μας ενδιαφέρει ο Σπαρτιάτης Οπλίτης που πήρε μέρος σε εκείνη τη μάχη>. Όχι άσχημα, είναι και αυτή μια στάσις... Καλό για τον τυχαίο θεατή, όχι συμφορά για εκείνον που στις Θερμοπύλες βλέπει μια ΚΟΡΥΦΑΙΑ στιγμή της ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Δεν γίνεται αρκετά φανερό ότι η Σπάρτη ήταν μια τεράστια (αν και φυσιολογική!) ΖΩΝΤΑΝΗ αντίφαση, μια -όσο περισσότερο γίνεται- στρατοκρατική, αρχαιοελληνική Πόλη - Κράτος. Με ό,τι αυτό προϋπέθετε και συνεπαγόταν: από τον Τυρταίο ως την ξενηλασία, από το Λεωνίδα και τον Αγησίλαο μέχρι τον Παυσανία, τον Ανταλκίδα, τον Κλεομένη κ.λ.π. Επισημαίνεται όμως αρκετά η κάποια ιδιαιτερότητα του Λεωνίδα στην Σπαρτιατική Ιστορία...

Το πιο σημαντικό είναι ότι επισημαίνεται η σημασία εκείνης της "Ήττας" στην έκβαση των Περσικών Πολέμων και ΜΑΛΙΣΤΑ στην Ανάπτυξη του "Δυτικού Πολιτισμού"... Χωρίς την νίκη στους Περσικούς Πολέμους είναι περισσότερο από βέβαιο ότι δεν θα είχαμε ούτε Ηνίοχο, Αφροδίτη της Μήλου, Ερμή του Πραξιτέλη, ούτε Ελεάτες και Σοφιστές, ούτε Σωκράτη, Πλάτωνα, Αριστοτέλη, Αισχύλο και Σοφοκλή και Ευριπίδη και Κωμωδία, Αντιγόνες και Πέρσες και Ορέστειες και Μήδεια και Ιππόλυτο και Διαλόγους και Ποιητικές και Ρητορικές και Ρητορικούς Λόγους, Ηρόδοτο και Θουκυδίδη και Πολύβιο, Ευκλείδη και Αρχιμήδη και Ιπποκράτη, Επαμεινώνδα και Φίλιππο και Αλέξανδρο και ο Κατάλογος τελειωμό δεν έχει...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom